Szlak na Brienzer Rothorn. Górskie wędrówki w Szwajcarii – Rezerwat Entlebuch

Różnorodność turystyczna centralnej Szwajcarii jest niebywała. Okolice obfitują w urocze miasta i postrzępione wysokie góry spływające stromymi stokami do głębokich jezior. Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w regionie jest Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch. Znajduje się on w kantonie Lucerna, zaś jego najwyższym szczytem jest przebogatym w panoramy Brienzer Rothorn. Górski szlak pieszy na Brienzer Rothorn to świetna propozycja na aktywny weekend w okolicy Lucerny.

Panorama jeziora Brienzersee oraz Alp Berneńskich ze szczytu Brienzer Rothorn (2351 m n.p.m.).

Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch

Rezerwat ten założony w 2001 roku jest pierwszym na świecie tego typu obszarem chronionym powołanym z inicjatywy lokalnych mieszkańców. Cechą charakterystyczną Entlebuch są torfowiska wysokie, przejściowe i niskie, które zajmują 7% jego powierzchni (powierzchnia całkowita wynosi ok. 395 km²), jak również porastająca je roślinność, między innymi rosiczki (Sonnentau/Drosera), modrzewica pospolita (Rosmarinheide/Andromeda polifolia) czy chronione gatunki mchów torfowców (Torfmoose/Sphagnum).

Rezerwat Biosfery UNESCO zlokalizowany jest w dolinie rzeki Emme, około 20 km na zachód od Lucerny. Dojazd do niego nie jest skomplikowany. Z lotniska w Zurychu do miasteczka Sörenberg, z którego rozpocznie się szlak pieszy na Brienzer Rothorn, można dostać się komunikacja zbiorową w mniej niż 3 godziny. Najkrótsze połączenie obejmuje pociąg z lotniska Zurych-Kloten do Wolhusen. Następnie należy przesiąść się w pociąg do Schüpfheim, skąd autobusem dojedziemy pod samą stację kolejki górskiej w centrum Sörenberg. Oczywiście przyjemny dojazd do rezerwatu Entlebuch jest też z Lucerny, dzięki czemu miejsce to jest świetnym pomysłem na górski weekend w okolicy Lucerny.

Schemat połączeń z Portu Lotniczego Zurych-Kloten do miasteczka Sörenberg w granicach.

Sörenberg – początek szlaku pieszego na Brienzer Rothorn

Łatwa dostępność oraz szereg udogodnień i atrakcji sprawiają, że okolice Sörenberg są wspaniałym miejscem zarówno dla miłośników przyrody kochających magiczne krajobrazy i wysokie góry, jak i dla rodzin chcących miło spędzić czas obcując z naturą. Kolejki górskie, szlaki tematyczne, a także edukacyjne parki zabaw, wśród których można wyróżnić Mooraculum – największy alpejski park przygód położony na wrzosowisku gwarantują wspaniałą zabawę.

Podczas październikowego wyjazdu do Szwajcarii z ramienia Narodowej Organizacji Turystyki Switzerland Tourism, wraz z ekipą miałem przyjemność eksplorowania rezerwatu Entlebuch wraz z przewodnikiem. Dzięki niemu w dokładny sposób mogłem zapoznać się zarówno z bogactwem naturalnym, jak i kulturowym tego cennego obszaru. Głównym celem tego dnia było zdobycie szczytu Brienzer Rothorn (2351 m n.p.m.), a także dotarcie na nocleg do górskiej chaty Berghaus Eisee położonej nad jeziorem Eisee.

Początek szlaku pieszego na Brienzer Rothorn miał miejsce w stacji kolejki górskiej Sörenberg (Talst. Rossweid), która wyniosła nas na wysokość około 1460 m n.p.m., zaraz obok wspomnianego parku przygód Mooraculum. Ceny biletów na wszystkie kolejki, w tym również na kolejkę górską na Brienzer Rothorn, znajduję na stronie internetowej Sörenberg.

Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Oświetlone zbocze, którym prowadzi trasa kolejki parowej z Brienz do stacji Brienzer Rothorn (2200 m n.p.m.).

Pod sam szczyt Brienzer Rothorn można dojechać również zabytkową kolejką parową z miejscowości Brienz. Startuje ona niemal z brzegu jeziora Brienzersee i wspina się na wysokość 2200 m n.p.m. serwując wspaniałe panoramy. Nie jest to jednak najtańsza rozrywka – bilet w dwie strony kosztuje aż 92 CHF. Ceny biletów oraz rozkład dostępne są na stronie brienz-rothorn-bahn.ch.

Szlak pieszy na Brienzer Rothorn

Profil górskiego szlaku pieszego na szczyt Brienzer Rothorn oraz schemat szlaku zobrazowano poniżej.

Schemat szlaku oraz profil wspinaczki na szczyt Brienzer Rothorn. Źródło: mapy.cz

Na odległości 5,6 km suma przewyższeń wynosi 870 metrów, z czego na odcinku 1,5 km. Od Blattenegg po imponującą przełęcz Lättgässli suma przewyższeń wynosi aż 532 metry. Jest to niemal „pionowy” szlak i zdecydowanie nie jest polecany dla niedoświadczonych wspinaczy. Odradza się także wspinaczkę tym fragmentem w zimie i podczas deszczu.

Profil szlaku uwzględniający wejście na Brienzer Rothorn z okolic dolnej stacji kolei Sörenberg-Schönenboden i alternatywne okrężne zejście przez Eisee do pokazuje skalę przewyższeń i spadków. Wybitność góry sięga 1342 metry.

Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Profil szlaku okrężnego ze stacji Sörenberg-Schönenboden przez Brienzer Rothorn.
Źródło: https://www.alpine-wandergruppe.de/brienzer_rothorn.htm

Początkowa faza jest przyjemnym spacerem przez torfowiska, na których można jak na dłoni podziwiać najcenniejsze okazy flory rezerwatu Entlebuch. Przed piechurami rozciągają się też sielskie, prawdziwie alpejskie krajobrazy.

Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria

Kiedy szlak zaczyna się wypiętrzać ku górze odsłaniają się coraz szersze panoramy. Na najbardziej stromym etapie widoki zaczynają zapierać dech w piersiach. Na poniższej fotografii znajdują się alpejskie pastwiska i łąki Blatten.

W tej części szlak jest dość trudny i niebezpieczny. Sypkie kamienie i gołe skały stanowią spore niebezpieczeństwo podczas deszczowych, śnieżnych i mroźnych dni. Również błoto, które można spotkać na odcinkach jest dodatkowym utrudnieniem, co w połączeniu ze stromym stokiem, którym prowadzi szlak pieszy na Brienzer Rothorn, sprawia niemałe trudności.

Przełęcz Lattgassli i spacer granią Brienzer Rothorn – jeden z najpiękniejszych górskich szlaków w okolicy Lucerny

Zbliżając się do przełęczy Lättgässli (2150 m n.p.m.) napotykamy na pionową ścianę, której nachylenie było powodem do zbudowania betonowych schodów. Stopnie wylewano przy pomocy helikopterów, a dodatkowo są one wzmocnione łańcuchami. Trawers ku przełęczy był na tyle niebezpiecznym etapem wspinaczki, iż bałem się wyciągać aparat. Jednocześnie był on niezwykle ekscytujący.

Był to ostatni fragment wędrówki ku ostrym graniom, którymi szlak prowadził dalej na szczyt. Etap grani wpisał się na moją listę jako najpiękniejszy widokowo i najciekawszy szlak, jakim dotychczas wędrowałem. Strome ściany masywu wprowadzały w nastrój tańca na grzebieniu, natomiast popychani dudniącym wiatrem balansowaliśmy na skalnym ostrzu.

Pokonanie Lättgässli otwiera przed nami nie tylko widok na cel wspinaczki – Brienzer Rothorn i otaczające go łąki alpejskie, ale także na szeroką panoramę Alp Berneńskich i jeziora Brienzersee. Tymi widokami nietrudno się zachwycić. Co więcej, uważam, iż nie ma osoby, której serce mocniej nie zabiło widząc pejzaże po wyjściu z cienia zimnych skał.

Fragment panoramy Alp Berneńskich oraz jeziora Brienzersee.

Podążając dalej ścieżką wijącą się między ścianami Prealp Szwajcarskich zbliżamy się do stacji kolejki pod Brienzer Rothornem. Wpierw mijamy szczyt Schongütsch (2320 m n.p.m.) – fotografia po lewej. Na przełęczy między Schongütsch i Brienzer Rothornem zlokalizowano dwie stacje kolejek: linowej z Sörenbergu oraz zębatej kolejki parowej z Brienz, a także hotel i restaurację.

Szczytowa część szlaku na Brienzer Rothorn.
Wędrówki górskie w centralnej Szwajcarii są pełne pięknych widoków.

Panoramy ze szczytu Brienzer Rothorn – jedna z największych atrakcji regionu Lucerny

Panoramy z tarasu restauracji Gipfel-Restaurant Rothorn są oszałamiające. Jeśli zastanawiacie się nad aktywnym weekendem w górach w okolicy Lucerny to ta propozycja jest idealna.

Panorama Alp Berneńskich z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Panorama Alp Berneńskich z tarasu restauracji Gipfel-Restaurant Rothorn.
Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Fragment zabudowań miasta Brienz. Panorama z tarasu restauracji Gipfel-Restaurant Rothorn.

Kolor wody jeziora Brienzersee jest czarująco turkusowy.

Brienzersee z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Jezioro Brienzersee oraz fragment miasta Brienz. Panorama z tarasu restauracji Gipfel-Restaurant Rothorn.

Zatrzymując się w tym miejscu można naprawdę zapomnieć o wszystkich innych rzeczach i odetchnąć prawdziwą wolnością. Przy okazji zachodu słońca to zatracenie w pięknie krajobrazu alpejskiego jest jedną z przyjemniejszych rzeczy, których doświadczyłem.

Brienzersee, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Szeroka panorama na całe jezioro Brienzersee oraz piętrzące się nad nim Alpy Berneńskie.

Ruszając w stronę szczytu ciągle towarzyszy nam ta panorama. Z każdym krokiem jest ona jeszcze bardziej wzbogacana o kolejne szczyty i głębokie płaskie doliny.

Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Fragment szlaku od stacji kolejek na szczyt Brienzer Rothorn.

Szlak wiodący od stacji kolejek na szczyt Brienzer Rothorn nie jest wymagający. Szeroki, a także bezpieczny i bardzo przyjemny, obfitujący w widoki prowadzi na najwyższy punkt na trasie, z którego rozpościerają się szerokie widoki we wszystkich kierunkach.

Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Panorama z Brienzer Rothorn w kierunku wschodnim.

Pięknie prezentuje się również sąsiedni szczyt – Schongütsch (2320 m n.p.m.).

Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Schongütsch (2320 m n.p.m.) – panorama ze szczytu Brienzer Rothorn (2351 m n.p.m.).

Jesienne barwy Szwajcarii to nie tylko ciepłe odcienie – w szczytowych partiach Prealp nietrudno natknąć się na śnieg. Po prawej stronie widoczne jezioro Eisee, nad którym zbudowano górski hotel Berghaus Eisee – miejsce naszego noclegu.

Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Panorama z Brienzer Rothorn w kierunku północno-wschodnim.

Szlak pieszy z Brizner Rothorn do chaty górskiej Berghaus Eisee nad jeziorem Eisee

Do Berghaus Eisee można zejść szlakiem ze szczytu Rothorn (zejście nocą po zabłoconej i częściowo oblodzonej ścieżce zajęło niecałą godzinę), a także zjechać wyciągiem w godzinach jego kursowania. Należy pamiętać, że Berghaus Eisee poza sezonem czynny jest w wybrane dni. Przed planowaną wizytą najlepiej zajrzeć na ich stronę internetową, bądź skontaktować się bezpośrednio.

Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Panorama z Brienzer Rothorn w kierunku wschodnim.
Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Panorama z Brienzer Rothorn w kierunku zachodnim.

Zachody słońca w tym miejscu są fascynujące!

Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria
Panorama z Brienzer Rothorn w kierunku zachodnim.

Choć poranki, nawet te mgliste i ulewne mogą zaskoczyć lewitującymi ponad chmurami alpejskimi kolosami.

Panorama z Brienzer Rothorn, Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch, Szwajcaria

Po nocy spędzonej w Berghaus Eisee i porannym wjeździe wyciągiem do stacji kolejki na Rothorn, a następnie zjazdem koleją gondolową do Sörenberg czekała nas przeprawa między strugami deszczu, aby zakosztować lokalnej tradycji.

Wyciąg krzesełkowy z Berghaus Eisee na Brizner Rothorn.
Restauracja w Sorenberg.

Gdzie zjeść w Sorenbergu / Rezerwacie Entlebuch?

Dotarliśmy do gospodarstwa alpejskiego Alpwirtschaft Glaubenbielen, w którym poczęstowano nas wspaniałym tradycyjnym makaronem z ziemniakami, serem, a także musem jabłkowym.
Jest to idealne miejsce do zakupienia prawdziwie tradycyjnych, lokalnych produktów.

Pokazano nam również tradycyjną szwajcarską serowarnię.

Tradycyjna szwajcarska serowarnia.

Podsumowanie

Dwa dni spędzone w Rezerwacie Biosfery UNESCO Entlebuch były pełne wrażeń. Obfite w bogactwo naturalne oraz kulturowe, walory widokowe i smakowe, przepełnione trudem i zmęczeniem, ale też euforią i ekscytacją. Ciężko uwierzyć, iż była to jedynie malutka cząstka tego, co oferuje rezerwat Entlebuch. Na przestrzeni niemal 400 kilometrów kwadratowych kryje się jeszcze wiele niezwykłości, które z pewnością trzeba odwiedzić. Szlak pieszy na Brienzer Rothorn z pewnością można uznać za jeden z najpiękniejszych szlaków w centralnej Szwajcarii. Jest to również idealna propozycja na weekend w okolicy Lucerny.

Niewielka popularność obszaru wśród zagranicznych turystów pozwala utrzymać niezmąconą atmosferę. Natomiast obcowanie wśród rzadkich w skali kontynentu gatunków roślin potęguje doznania towarzyszące wędrówkom.

Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch z ogromną przyjemnością dopisuję do listy najpiękniejszych miejsc i szlaków górskich Szwajcarii!

buy coffee to

11 thoughts on “Szlak na Brienzer Rothorn. Górskie wędrówki w Szwajcarii – Rezerwat Entlebuch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *