Lucerna – najpiękniejsze miasto Szwajcarii. Co warto zobaczyć w Lucernie?

Szwajcaria to niezwykle różnorodny kraj, który stanowi swoistą mieszankę alpejskich narodów. Występujące tu zróżnicowanie językowe i kulturowe sprawiają, że odwiedzając szwajcarskie zakątki można przeżyć z pewnością wiele zachwytów. Lucerna znajduje się w samym sercu państwa, nad malowniczym Jeziorem Czterech Kantonów, wśród gór, rzek oraz niepowtarzalnego architektonicznego piękna i w związku z tym otrzymała zaszczytne miano najpiękniejszego miasta Szwajcarii. Co warto zobaczyć w Lucernie? Jakie są jej największe atrakcje i najbardziej urokliwe miejsca? Dlaczego miasto tak chętnie odwiedzają fotografowie i Instagramerzy z całego świata?

Oto zestawienie najpiękniejszych miejsc i najciekawszych atrakcji w Lucernie!

Panorama Lucerny z Alpami w tle.
Panorama jesiennej Lucerny z Männliturm.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/6.3, ISO-250, 1/125s.
Co zobaczyć w Lucernie
Kapellbrücke i Wasserturm

Kappellbrücke, czyli Most Kapliczny, to symbol Lucerny zawdzięczający swoją nazwę Kaplicy Świętego Piotra, do której prowadzi . Co więcej, jest on również jednym z symboli całej Szwajcarii. Drewniany most rozciągnięty nad rzeką Reuss został zbudowany około 1360 roku i mierzy 204,7 metra, w rezultacie czego zajmuje pozycję lidera wśród najstarszych zachowanych krytych mostów drewnianych w Europie i najstarszych mostów kratownicowych świata. W 1993 roku pożar strawił dużą część obiektu, jednak w roku 1994 ponownie otwarto go dla zwiedzających. Kształt Kappellbrücke nie jest oczywisty – budowniczowie podczas konstruowania go musieli zmierzyć się z bagnistym dnem rzeki, w związku z tym posiada on „łamaną” oś. Wewnątrz mostu znajdują się XVII-wieczne malowidła przedstawiające między innymi historię Lucerny i jej mieszkańców.

Kapellbrücke oraz Wasserturm. Co warto zobaczyć w Lucernie.
Kapellbrücke oraz Wasserturm, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/16, ISO-250, 1/125s.

Jego niezwykle ważnym elementem, z pewnością najbardziej rozpoznawalnym, jest wieża Wasserturm. Niegdyś będąca częścią historycznych miejskich fortyfikacji, oprócz roli obronnej pełniła także funkcje więzienia, sali tortur oraz miejskiego skarbca.

Kapellbrücke oraz Wasserturm. Co warto zobaczyć w Lucernie.
Kapellbrücke oraz Wasserturm, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/11, ISO-250, 1/125s.

35-metrowa Wasserturm została zbudowana przed rokiem 1367 i podczas gdy w niższych piętrach przez wieki działy się różne, często okrutne rzeczy, w jej poddaszu miejsce znalazły ptaki i do dziś jest ono miejscem największej kolonii żeglarzy alpejskich w centralnej Szwajcarii.

Dziś zarówno Wasserturm, jak i cały most Kapellbrücke są bezsprzecznie największymi atrakcjami, które warto zobaczyć w Lucernie.

Kapellbrücke oraz Wasserturm. Co warto zobaczyć w Lucernie.
Kapellbrücke oraz Wasserturm, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/11, ISO-250, 1/125s.
Spreuerbrücke

Spreuerbrücke to drugi kryty drewniany most w Lucernie. Został zbudowany około 1408 roku, a jego konstrukcja, podobnie jak Kapellbrücke jest łamana.
W 1566 roku most ten został zniszczony podczas powodzi, jednak szybko go odbudowano. W przeciwieństwie do Most Kaplicznego, z uwagi na usytuowanie w dalszym biegu Reuss, mieszkańcy mogli zrzucać z niego do rzeki odpadki w postaci plew (Spreu) oraz liści – stąd wzięła się jego nazwa.

Spreuerbrücke. Co warto zobaczyć w Lucernie.
Spreuerbrücke, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/4.5, ISO-250, 1/125s.

Most Spreuerbrücke jest atrakcyjny ze względu na bardzo bogatą kolekcję malowideł przedstawiających motyw Danse Macabre (Totentanz) – Tańca Śmierci. Wewnątrz 81-metrowej konstrukcji zachowało się 45 z 67 obrazów przedstawiających nieuchronność człowieka przed śmiercią i równość społeczności Lucerny wobec niej. W połączeniu ze świadomością licznych tragicznych wydarzeń z przeszłości miasta oraz jego średniowieczną zabudową robi to ogromne wrażenie. Malowidła pochodzą z okresu 1616-1637 i powstały pod dyrekcją Kaspara Meglingera. Dla miłośników sztuki i jej mroczniejszych motywów most ten wraz z kolekcją obrazów jest atrakcją, którą zdecydowanie warto zobaczyć podczas pobytu w Lucernie. Obrazy można obejrzeć w formie wirtualnej na stronie Kappelbruecke.com, gdzie znajdują się również obrazy z Kappelbrücke oraz nieistniejącego już drewnianego Hochbrücke.

Obrazy Danse Macabre (Totentanz) na Spreuerbrücke.
Malowidła przedstawiające motyw Danse Macabre wewnątrz Spreuerbrücke.
Spreuerbrücke, Lucerna
Spreuerbrücke, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/13, ISO-250, 1/125s.
Nadelwehr Luzern

Lucerna, podobnie jak trzy inne szwajcarskie miasta: Genewa, Zurych oraz Thun znajduje się nad rzeką stanowiącą odpływ jeziora, w tym przypadku jest nią Reuss. Ze względu na tę geograficzną cechę zbudowano system jazów igłowych, które posłużyły do okiełznania i regulowania poziomu rzeki. W Lucernie nie zastąpiono jazów elementami automatycznymi, co miało miejsce w innych historycznych miastach posiadających podobne systemy.

Nadelwehr, Lucerna
Nadelwehr, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/5.6, ISO-250, 1/125s.

Dziś Nadelwehr jest częścią systemu przepływowej elektrowni wodnej Mühlenplatz i ze względu na możliwość wstępu na konstrukcje stanowi kolejny ciekawy punkt widokowy na przybrzeżne oraz rzeczne zabudowania Lucerny.

Elektrownia Mühlenplatz, Lucerna.
Elektrownia Mühlenplatz, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/5.6, ISO-250, 1/125s.
Mury miejskie – Museggmauer

Mury miejskie są nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego Lucerny. Zaczęto budować je prawdopodobnie około roku 1370, kiedy to powstała pierwsza z wież – Luegisland, a ich budowa zakończyła się dopiero w XV wieku – wtedy ukończono wieżę Zytturm (około 1442 roku). Lata 1833-1856 to okres rozwoju miasta, które podobnie jak inne historyczne ośrodki miejskie zaczęła „dusić się” wewnątrz murów, co poskutkowało ich częściowym rozbiorem. Museggmauer jest ścianą, która w przeciwieństwie do reszty umocnień, po dziś dzień pozostała niemal nietknięta. Obecnie w skład muru wchodzi dziewięć wież. Są to: Nölliturm, Luegisland, Heuturm, Zytturm, Schirmerturm, Allenwindenturm, Dächliturm, Pulverturm oraz Männliturm. Wartym uwagi jest zegar wbudowany w ścianę Zytturm w 1535 roku, który jest tak duży, że rybacy łowiący w Jeziorze Czterech Kantonów bez przeszkód mogli odczytać z niego godzinę.

Panorama Lucerny z Museggmauer. Co zobaczyć w Lucernie.
Panorama Lucerny i Pilatusa z Museggmauer.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/6.3, ISO-250, 1/125s.

Spacerując wzdłuż murów można oglądać pasące się zwierzaki, co z pewnością przynosi na myśl średniowieczne czasy. Choć zapewne wtedy o alpakach mało kto słyszał..

Zwierzaki pod Museggmauer, Lucerna
Männliturm

Wieża Männliturm jest z pewnością jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w mieście, a co za tym idzie miejsc, które warto odwiedzić w Lucernie. Oferuje ona szerokie panoramy zarówno na miasto, jak i Jezioro Czterech Kantonów, Reuss oraz Alpy, z górującym nad miastem masywem Pilatusa. Jej wysokość sięga 33 metrów, zaś na 30 metrze mieści się platforma widokowa. Została zbudowana około 1400 roku, a na jej szczyt prowadzi 125 stopni. Jest otwarta dla zwiedzających od 8:00 do 19:00.

Panorama Lucerny z  Männliturm. Co zobaczyć w Lucernie.
Panorama Lucerny z Männliturm.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/6.3, ISO-250, 1/125s.
Jesuitenkirche

Kościół Jezuitów pod wezwaniem Świętego Franciszka Ksawerego powstał w 1677 roku. Jest największym barokowym kościołem w Szwajcarii, a także pierwszą dużą barokową świątynią na jej ziemiach. Wznosi się na lewym brzegu rzeki Reuss, dzięki czemu nabrzeże wygląda jeszcze dostojniej. Stanowi on wyraźną dominantę w krajobrazie starej części Lucerny. Jego wnętrze zdobią kunsztowne sztukaterie.

Kościół Jezuitów (Jesuitenkirche), Lucerna.
Kościół Jezuitów (Jesuitenkirche), Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/4.5, ISO-64, 1/160s.
Kościół Jezuitów (Jesuitenkirche), Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/8, ISO-250, 1/125s.
Nabrzeże Reuss

Wzdłuż pasa nabrzeżnego rzeki Reuss przepływającej przez miasto, prowadzą promenady. Z pewnością jest miejscem, którego należy doświadczyć. Tutaj tętni życie sięgające swoją atmosferą zamierzchłych historycznych czasów. Podczas gdy drewnianymi mostami pomykają mieszkańcy w garniturach z laptopami pod pachą, zapach starego drewna i obrazy z Totentanz przywodzą na myśl średniowiecze. Obłędny kolor wody w rzece odbija się od okien zdobionych kamienic, a z restauracji wydobywa się miejski gwar. Większość rzeczy, które warto zobaczyć w Lucernie skupia się w obrębie rzeki nadającej rytm miastu zarówno w czasach średniowiecza, jak i dziś.

rzeka Reuss, Lucerna
Nabrzeże Reuss, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/7.1, ISO-250, 1/125s.

Z mostów spinających od wieków przeciwległe brzegi Reuss można oglądać wspaniałe panoramy miasta.

Nabrzeże Reuss, Lucerna. Co warto zobaczyć w Lucernie.
Nabrzeże Reuss, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/5.6, ISO-64, 1/160s.

Górujący nad miastem hotel Château Gütsch, mieszczący się w XIX-wiecznym pałacu, dodaje miastu jeszcze więcej bajkowego uroku.

Château Gütsch, XIX-wieczny pałac w Lucernie
Château Gütsch, Lucerna.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/5, ISO-64, 1/160s.
Kapellbrücke, Wasserturm, Lucerna
Kapellbrücke oraz Wasserturm, Lucerna.
Jezioro Czterech Kantonów

Jezioro w kształcie rozgwiazdy, nad którym znajduje się miasto, bez wątpienia musi znaleźć się w zestawieniu „co warto zobaczyć w Lucernie”. Choć nazwano je jeziorem czterech kantonów, tak naprawdę dostęp do niego ma ich aż pięć. Jest jednym z najpiękniejszych jezior w Szwajcarii ze względu na piętrzące się w jego okolicy góry. Spacer wzdłuż miejskiej promenady jeziora gwarantuje zatem zapierające dech w piersiach panoramy. Nad jeziorem Lake Lucerne mieszczą się kolejne atrakcje miasta, takie jak Kościół Świętego Leodegara, czy masywne budowle Grand Casino, Hotel Palace i Grand Hotel National Luzern. Zdecydowanie jedną z największych atrakcji jest rejs po jeziorze – aktualny rozkład, a także inne szczegóły dotyczące rejsów znajdziecie na stronie Vierwaldstättersee.

Vierwaldstättersee, Lake Lucerne
Panorama Alp z Jeziora Czterech Kantonów.
Nikon D810 + Nikkor 24-70; F/4.5, ISO-64, 1/200s.
Weinmarkt, Mühlenplatz i uliczki Lucerny

Spacer ulicami Lucerny to niebywała przyjemność – jest to zarówno uczta dla oczu, jak i cofnięcie się wiele wieków w przeszłość. Pięknie zdobione kamienice oraz place to z pewnością fantastyczne miejsce do poznania miasta i okazja do chwilowego oderwania się od rzeki, z którą Lucerna nieodłącznie jest związana. Odwiedzając miasto warto zajrzeć do restauracji i sklepików mieszczących się przy placu Mühlenplatz lub Weinmarkt i podziwiać malowane fasady kamienic.

Weinmarktstrasse, Lucerna
Weinmarktstrasse, Lucerna
 Mühlenplatz, Lucerna
Mühlenplatz, Lucerna
Metzgerrainle, Lucerna
Metzgerrainle, Lucerna
Metzgerrainle, Lucerna
Jak dostać się do Lucerny?

Lucerna znajduje się w znacznej, zazwyczaj ponadtysięcznej odległości od miast Polski. Mimo to często znajduje się w okolicy tras urlopowych Polaków. Warto więc zboczyć do tego czarującego miasta będąc w pobliżu, na przykład podczas wizyty w szwajcarskich, francuskich lub włoskich kurortach narciarskich. Z łatwością można dostać się tam samolotem, choć samo miasto nie posiada międzynarodowego portu lotniczego. Przede wszystkim bardzo dobre połączenia lotnicze, między innymi linią Swiss, realizowane są z polskich miast do Zurychu, z którego z łatwością można dostać się do Lucerny pociągiem. Ze stacji na lotnisku Zurych-Kloten do Lucerny trasa zajmuje około półtorej godziny. W związku z tym jest to najrozsądniejsza opcja dotarcia do miasta przy wykorzystaniu transportu lotniczego i zbiorowego.

Podsumowanie

Ze względu na historyczne piękno i nowoczesną elegancję Lucerna jest jednym z najpiękniejszych miast, które mogłem dotychczas odwiedzić. Średniowieczny duch unoszący się między zdobnymi kamienicami i placykami tworzy niebywale fascynującą atmosferę. Otaczające miasto góry, mury i wody nadają mu rytm i dają poczucie nieustannego obcowania z naturą. To, co warto zobaczyć w Lucernie nie kończy się na wymienionych przeze mnie obiektach i miejscach. Miasto skrywa o wiele więcej perełek i zakątków czarujących swoich gości. Rzadko zdarzało mi się wcześniej czuć atmosferę poprzednich epok tak silnie jak w Lucernie, przepełnionej sztuką i historią. Z wielką przyjemnością mogę polecić odwiedziny tego współczesnego miasta z autentyczną historyczną duszą.

buy coffee to

9 thoughts on “Lucerna – najpiękniejsze miasto Szwajcarii. Co warto zobaczyć w Lucernie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *