Salzburg – atrakcje jednego z najpiękniejszych alpejskich miast.

Wśród alpejskich miast znajdziemy wiele architektonicznych perełek, które zachwycają swoim położeniem i uroczą zabudową. Moim zdaniem jednym z najpiękniejszych miast wschodnich Alp jest Salzburg. Miasto kultury, natury i architektury – zachwycające na wszystkich tych płaszczyznach. Wędrując ulicami starej części miasta czuć rześkie oddechy kamienic, przepełnione historią i dawną potęgą, która zachowała się w budowlach, docenionych w 1997 roku przez UNESCO. Podczas moich lipcowych odwiedzin w Austrii miałem okazję poznać tę piękną okolicę znacznie bliżej. Poznajcie atrakcje Salzburga, dla których zdecydowanie warto tu przyjechać.

Salzburg atrakcje, Hohensalzburg, punkt widoków Salzburg, Austria Salzburg
Panorama Salzburga z Monchsberg.

Gdzie leży Salzburg?

Salzburg położony jest w północno-wschodnich Alpach, a konkretniej na zachodnim skraju Północnych Alp Wapiennych, które w pobliżu miasta sąsiadują z Alpami Berchtegadeńskimi. Dominująca nad krajobrazem Starego Miasta góra Untersberg jest już berchtesgadeńskim szczytem, podczas kiedy wzgórza w obrębie zabytkowej części miasta uznawane są za integralną część Północnych Alp Wapiennych i ich pasma – gór Salzkammergut. Górzysta okolica obfituje w urocze jeziora i osobliwe szczyty, charakterystyczne dla wapiennych obszarów. Salzburg bezpośrednio sąsiaduje z Niemcami. Do bawarskiego Berchtesgaden dojedziemy z centrum w około pół godziny, zaś do Monachium w około 1,5h. Od stolicy Austrii – Wiednia Salzburg dzieli 315 km.

Kapuzinerberg, Salzburg, Austria, atrakcje Salzburga, co zobaczyć Salzburg
Punkty widokowe to malownicze atrakcje Salzburga.

To czwarte największe miasto Austrii położone jest niezwykle malowniczo. Przecina je turkusowa wstęga rzeki Salzach, która w wapiennych skałach wzgórz Salzkammergut wyżłobiła piękną dolinę, naturalnie obwarowaną skałami. W obrębie miasta znajdziemy kilka wzgórz, na których w pierwszych wiekach średniowiecza zaczęły powstawać klasztory i twierdze. Dziś stanowią one świetne punkty widokowe, natomiast samo ukształtowanie terenu stanowi samo w sobie ogromne atrakcje Salzburga.

Jak dojechać do Salzburga?

Dojazd do Salzburga z Polski samochodem jest całkiem przyjemny. Spory kawałek trasy przemierzamy autostradami lub drogami krajowymi/lokalnymi, oczywiście zgodnie z preferencjami. Podróżując z Polski do Austrii drogami szybkiego ruchu musimy natomiast pamiętać o obowiązku zakupu winiet. Jest to o tyle ważne, iż będziemy pokonywać terytorium kilku krajów – w zależności od miejsca wyjazdu: Czechy, Słowację lub Niemcy, zanim dotrzemy do Salzburga. Winiety na płatne drogi możemy kupić przed wyjazdem na stronach internetowych. Salzburg odwiedziłem dotychczas dwukrotnie. Za pierwszym razem przyjechałem tutaj samochodem, a miasto stanowiło przystanek na fotograficznej trasie po Alpach.

uliczki Salzburga
Uliczki Salzburga.

Do Salzburga dojedziemy także transportem zbiorowym. Ja przyjeżdżając tu w lipcu wybrałem połączenie lotnicze i kolejowe. Bilet lotniczy zarezerwowałem na stronie linii lotniczych Swiss, choć zarówno Lufthansa, jak i Austrian Airlines oferowały tę samą możliwość. Mowa o bardzo wygodnym pakiecie Rail&Fly, gdzie na jednym bilecie mamy wykupiony bilet lotniczy i kolejowy do miejsca docelowego. W taki sposób za bilet lotniczy z Krakowa do Wiednia (połączenie operowane przez Austrian Airlines) oraz bezpośredni pociąg z lotniska w Wiedniu do Salzburga zapłaciłem nieco ponad 200 zł. Bilet powrotny był droższy (ok. 700 zł), jednak ze stosownym wyprzedzeniem i wyborem dni można dość sporo zaoszczędzić.

Kościoły Salzburg, Salzburg atrakcje, punkty widokowe Salzburg
Panorama Salzburga.

Alternatywą dla samolotu z Polski do Wiednia jest lot do Monachium, skąd można dojechać do Salzburga transportem zbiorowym. Oczywiście do Wiednia i dalej do Salzburga można dojechać także autobusami oraz pociągiem z Polski.

Salzburg w przeszłości – krótka historia

Osadnictwo na terenach Salzburga sięga dawnych wieków. Teren ten uważa się za zasiedlony nieprzerwanie od czasów neolitu. Obszar miasta zamieszkiwali Celtowie, w roku 15 p.n.e. przeszedł on pod władanie Rzymian. Stworzyli oni tutaj kilka osad, z których Iuvavum, dzisiejszy Salzburg, stało się jedną z najważniejszych w regionie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego zaczęto wznosić tu chrześcijańskie klasztory i kościoły działające po dziś dzień. Opactwo Nonnberg zbudowano na początku VIII wieku, zaś Opactwo św. Piotra na końcu VII wieku – to najstarszy istniejący klasztor na ziemiach niemieckojęzycznych. Obecnie stanowią one ważne atrakcje Salzburga o ogromnej wartości historycznej.

Opactwo Św. Piotra, Salzburg, atrakcje Salzburga, Salzburg zwiedzanie
Panorama Opactwa św. Piotra z katakumb – najstarsze atrakcje Salzburga.

Mnogość świątyń w Salzburgu związana jest między innymi z jego rangą w chrześcijańskim świecie. Od VIII wieku Salzburg był siedzibą biskupa, a następnie arcybiskupa-księcia, który sprawował władzę kościelną i świecką nad regionem. Salzburscy arcybiskupi w niektórych kwestiach dorównywali papieżowi, w tym w obsadzaniu urzędów biskupich w czterech podległych prowincjach. Efektem silnych chrześcijańskich tradycji jest dziś las wież i kościelnych kopuł, które współtworzą zachwycający miejski krajobraz, od 1997 znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Silna władza arcybiskupa utrzymywała się w tym regionie do sekularyzacji w 1803 roku. Do dziś natomiast arcybiskupom Salzburga nadawany jest tytuł Pierwszego Biskupa Niemiec. Ze względu na historyczną rangę miasto nazywane jest „Rzymem Północy”.

Kościoły Salzburg, Salzburg atrakcje, punkty widokowe Salzburg
Kościelne wieże Salzburga oglądane z Basteiweg.

Atrakcje Salzburga, które dziś możemy oglądać spacerując miejskimi uliczkami i wspinając się na wzgórza, powstawały więc przez wiele wieków. Ten historyczny przekrój jest bardzo wyraźnie zauważalny. Nad barokowymi budowlami, gotyckimi kościołami i nowszymi plombami dominuje twierdza Hohensalzburg. W 1756 roku w Salzburgu urodził się wybitny kompozytor Wolfgang Amadeus Mozart, zaś w 1803 roku fizyk i matematyk Christian Doppler.

Salzburg nocą, wieczór w Salzburgu
Wieczorny Salzburg.

Miasto, które przez wieki historii przechodziło przez zwierzchnictwa m.in. Rzymu, Bawarii i Austrii wzięło swoją nazwę od okolicznych złóż soli. Obecnie Salzburg zamieszkuje około 150 tysięcy osób, a miasto jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Austrii.

Atrakcje Salzburga – co warto zobaczyć w mieście?

Salzburg przepełniony jest obiektami i miejscami, które warto zobaczyć, nie tylko podczas jednodniowej wycieczki – zdecydowanie warto poświęcić mu więcej dni. W lipcu odwiedziłem miasto dzięki zaproszeniu organizacji turystycznej miasta Salzburg, za co jestem ogromnie wdzięczny. Mój pobyt tutaj obfitował w wiele zachwytów nad historią i architekturą miasta, które dodatkowo wzbogacone było o górskie piękno, a także rozbrzmiewające na placach dźwięki muzyki klasycznej i opery.

Panorama Salzburga, Salzburg atrakcje
Wieczorna panorama Salzburga i rzeki Salzach.

Podczas 5 dni mogłem poznawać wyjątkowość miasta i atrakcje Salzburga, które przyciągają tu rokrocznie tłumy turystów. Poniżej znajdziecie kilka rekomendacji i ciekawostek oraz ważnych miejsc, które warto tu zobaczyć. Możecie oczywiście potraktować ten wpis jako swoisty przewodnik po Salzburgu, napisany pod wpływem zachwytów nad fotogenicznością miasta. Fotogenicznością, która po raz kolejny mnie tutaj przyciągnęła.

Starówka – największe atrakcje Salzburga wpisane na listę UNESCO

Zróżnicowanie architektoniczne Salzburga jest wyjątkowe. W 1997 roku salzburska starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mnie po raz pierwszy zaczarowała w 2019 roku, kiedy miasto odwiedziłem przejazdem, chcąc sfotografować wschód słońca. Słońce oczywiście wzeszło i w spektakularny sposób ciepłym blaskiem oświetliło starą zabudowę.

Panorama Salzburga
Panorama starówki Salzburga.

Spacerując uliczkami zabytkowej części miasta możemy przenieść się w przeszłość. Wizyta w Salzburgu to podróż przez style i epoki, od pozostałości rzymskich, przez romańskie kościoły, masywną średniowieczną cytadelę, gotyk, renesans, barok itd. itd. Nagromadzenie świątyń jest tutaj naprawdę duże, a las wież tworzy wyjątkowo malownicze miejskie krajobrazy. Starówka w Salzburgu rozciąga się na obu brzegach rzeki Salzach, choć to na jej zachodnim brzegu znajdziemy najwięcej starych zabytków. Łącznie na liście UNESCO znajduje się ok. 1000 obiektów salzburskiej starówki, której powierzchnia ochrony wynosi 236 ha. Stare Miasto w Salzburgu jest jednym z 10 austriackich obiektów objętych tego typu ochroną.

Salzburg atrakcje, co zobaczyć w Salzburgu
Uliczki starówki w Salzburgu.

Przez wieki Salzburg był miastem, w którym ścierały się wpływy południowej i północnej Europy, czego efektem jest wyjątkowa zabudowa, w tym wąskie uliczki i szerokie place. Stara część Salzburga wymaga znacznie większej uwagi, dlatego w kolejnych punktach opiszę znacznie dokładniej miejsca i obiekty, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Odwiedzając Salzburg w jeden dzień zdecydowanie warto zobaczyć architektoniczne zróżnicowanie kryjące mnóstwo historii – często także tej zachwycającej i nieoczywistej. Stare miasto posiada niepowtarzalny charakter, jest zadbane, czyste i świetnie przemyślane. Dawnego uroku nie odbierają tu sklepowe szyldy, wręcz przeciwnie – są one integralną częścią historycznej zabudowy.

Getreidegasse Salzburg, Salzburg noc
Ulica Getreidegasse – największe atrakcje Salzburga.

Miasto najlepiej oglądać z punktów widokowych, a tych jest tutaj naprawdę sporo. Wrócimy do nich w dalszej części wpisu, ponieważ to jedne z miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić w Salzburgu.

Twierdza Hohensalzburg

Dominująca nad miastem twierdza Hohensalzburg to jego najważniejsza wizytówka. Masywny zamek od 1077 roku stanowi krajobrazową dominantę i jednocześnie wyjątkowy punkt widokowy na okolicę. Znajduje się on na wzgórzu Festungsberg, który osiąga wysokość 542 m n.p.m. wybijając się ponad okolicę na około 120 m. To druga najwyższa góra w granicach Starego Miasta po Kapuzinerberg (640 m n.p.m.). Kompleks jest uważany za najlepiej w pełni zachowany zamek obronny w regionie, a jego rozbudowa na przestrzeni wieków była naprawdę imponująca. Budowę twierdzy Hohensalzburg nakazał arcybiskup Gebhard von Helfenstein, natomiast obecny kształt uzyskała ona 400 lat później.

Salzburg atrakcje, Hohensalzburg, punkt widoków Salzburg, Austria Salzburg
Panorama miasta i twierdzy Hohensalzburg.

Ciekawostką jest fakt, iż warownia ta przez cały okres swojego istnienia nigdy nie została zdobyta. Dziś natomiast można zdobyć ją na dwa sposoby – wejść dość stromym podejściem ulicą Hoher Weg lub wjechać na wzgórze funicolarem (ul. Festungsgasse) uruchomionym w 1892 roku.

Salzburg atrakcje, Hohensalzburg, punkt widoków Salzburg, Austria Salzburg
Panorama Salzburga z Hohensalzburg.

Twierdzę Hohensalzburg warto odwiedzić z kilku powodów. Jednym z nich jest szansa przeniesienia się w dawne czasy, dzięki znajdującym się wewnątrz salom muzealnym, a kolejnym – zachwycające panoramy na Salzburg i okolicę. Odwiedzający mogą wziąć udział w przejściu panoramiczną trasą, podczas której z wież i okien twierdzy oglądamy pejzaże miejskie oraz alpejskie, sięgające naprawdę daleko.

Salzburg Alpy
Alpejskie panoramy z Hohensalzburg.

Wnętrze twierdzy to swoisty teleport do średniowiecza. Wędrując salami, korytarzami i komnatami możemy doświadczyć dawnego życia salzburskich dostojników. Dominuje tu gotyk wzbogacony o elementy romańskie, a portale, sklepienia i zatopione w półmroku wnętrza robią wrażenie. Muzeum bogate jest w zabytkowe eksponaty – od oręża, przez użytkowe elementy dawnego życia codziennego, sztukę, po marionetki i makiety. Bardzo ciekawą atrakcją jest model miasta wykonany z soli.

Salzburg zwiedzanie, Salzburg co zobaczyć
Panorama Salzburga z korytarzy twierdzy Hohensalzburg.

Bilet wstępu do większości komnat wraz z wjazdem i zjazdem funicolarem kosztuje 14 EUR. Decydując się natomiast na piesze dotarcie do bram zapłacimy za wejście 10,80 EUR. Za możliwość zwiedzania wszystkich obiektów na terenie Hohensalzburg wraz z przejazdami kolejką zapłacimy 17,40 EUR.

Opactwo św. Piotra – katakumby, cmentarz i świątynie

Salzburg nazywany jest „Miastem Kościołów”. Przyjeżdżając tu prawdopodobnie każdy wpadnie w zdumienie nad liczbą wież i kopuł, które wypełniają dolinę. W obrębie Starego Miasta znajdziemy 22 kościoły, które są pamiątką po chrześcijańskim księstwie i arcybiskupiej potędze. Atrakcje Salzburga to więc w dużej mierze obiekty sakralne, a jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście jest Opactwo św. Piotra.

Opactwo Św. Piotra, Salzburg, atrakcje Salzburga, Salzburg zwiedzanie
Opactwo św. Piotra i cmentarz to cenne atrakcje Salzburga.

Opactwo zostało ufundowane w VII wieku przez św. Ruperta – biskupa Worms, który postawił tutaj pierwszy kościół. Dziś jest to najstarszy, stale prosperujący klasztor na ziemiach niemieckojęzycznych. Dzisiejsze zabudowania pochodzą z XII wieku i po przebudowach reprezentują różne style: romański, gotyk, renesans, barok i rokoko.

Opactwo Św. Piotra, Salzburg, atrakcje Salzburga, Salzburg zwiedzanie
Panorama Opactwa św. Piotra z katakumb – najstarsze atrakcje Salzburga.

To miejsce ciszy i spokoju, położone w samym sercu miasta. Przylega do ścian góry Festungsberg, w której zostały wydrążone korytarze, zaś w korytarzach zwiedzić możemy katakumby. Uważa się, iż katakumby w Salzburgu pochodzą z czasów przełomu starożytności oraz średniowiecza i stanowiły miejsce spotkań pierwszych chrześcijan zamieszkujących miasto. Bilet wstępu do katakumb to koszt 2 EUR, a z jaskiń można oglądać piękne widoki na opactwo.

Panorama Opactwa św. Piotra z katakumb - najstarsze atrakcje Salzburga.
Cmentarz przy Opactwie św. Piotra, Salzburg.

Klasztorne ogrody porastają drzewa, krzewy, kwiaty i… groby. Cmentarz św. Piotra pochodzi jeszcze z czasów antycznych i będąc starszym od jakiejkolwiek świątyni, wciąż służy jako miejsce pochówków. Cmentarz, na którym spoczywają zasłużeni mieszkańcy Salzburga wystąpił w filmie „The Sound of Music” – amerykańskiej produkcji nagrodzonej Złotym Globem i Oscarem, podobnie jak wiele innych zabytków w Salzburgu.

Panorama Opactwa św. Piotra z katakumb - najstarsze atrakcje Salzburga.
Opactwo św. Piotra, Salzburg.

Do kompleksu Opactwa św. Piotra przynależy powstała w 803 roku restauracja St. Peter Stiftskeller, uważana za najstarszą wciąż działającą restaurację na świecie, a także ponad 700-letnia piekarnia Stiftsbäckerei St Peter.

Najstarsza restauracja na świecie, Salzburg, Austria
Restauracja St. Peter Stiftskeller – uważana za najstarszą na świecie.

Wnętrza świątyń i cały obszar Opactwa św. Piotra to wyjątkowe atrakcje Salzburga o ogromnych walorach i randze. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i oddać się kontemplacji nad historią i architektonicznym pięknem. To prawdziwa oaza spokoju w samym sercu miasta.

Opactwo Nonnberg – perła gotyku

Położone na wzgórzu na wschód od góry Festungsberg Opactwo Nonnberg to jeden z najstarszych kompleksów chrześcijańskich Salzburga. Nie jest znana dokładna data budowy klasztoru benedyktynek, ale uważa się, iż już na początku VIII wieku święty Rupert z Salzburga – biskup Worms powołał konwent. Jest on jednocześnie uważany za najstarszy, wciąż działający klasztor żeński na ziemiach niemieckojęzycznych, zaś zakonnice każdego ranka i wieczora wyśpiewują tu chorały gregoriańskie.

Nonnberg, panorama Salzburga
Panorama Opactwa Nonnberg ze wzgórza Kapuzinerberg.

Opactwo Nonnberg to bogactwo gotyckiej sztuki. Wewnątrz kościoła możemy podziwiać polichromię z połowy XII wieku oraz ornamenty, sklepienia i portale typowe dla epoki. Odwiedzając klasztor zagłębiamy się w gotyckie półmroki średniowiecza, co wzmaga atmosferę mistycyzmu.

Nonnberg, cmentarz, Salzburg
Cmentarz w Opactwie Nonnberg w Salzburgu.

Do klasztoru przynależy stary cmentarz, a spod bramy możemy oglądać piękne panoramy na Salzburg i okolicę.

Miasto Kościołów – sakralne atrakcje Salzburga

Kościoły i sztuka sakralna zdefiniowały obecny wygląd Salzburga. Miasto jest przepiękne, dostojne i ogromnie fotogeniczne. Stojąc na brzegach rzeki Salzach lub miejskich wzgórzach możemy wpatrywać się w wieże i kopuły, od długich wieków współgrające z krajobrazem. Kościołów na mapie Salzburga znajdziemy mnóstwo, natomiast moją uwagę przykuły te opisane poniżej.

Salzburg panorama, punkt widokowy Salzburg, Miasto Kościołów, Rzym Północy
Panorama dachów i kościołów Salzburga.

Katedra w Salzburgu

Oprócz wspomnianych opactw św. Piotra oraz Nonnberg warto odwiedzić również inne chrześcijańskie zabytki. Zdecydowanie należy wyróżnić wśród nich salzburską katedrę pw. św. Ruperta i Wirgiliusza. Wybudowana na początku XVII wieku jest jednym z dzieł włoskiego architekta epoki baroku Santino Solariego. To główny kościół archidiecezji salzburskiej, a także miejsce chrztu Mozarta. Obecnie stoi ona na miejscu znacznie starszej świątyni, która według podań została ufundowana w VIII wieku na pozostałościach rzymskich zabudowań przez biskupa Wirgiliusza.

salzburg starówka, salzburg UNESCO, salzburg atrakcje
Na lewo Kościół Franciszkanów, po prawej gmach katedry – sakralne atrakcje Salzburga.

W katedrze możemy podziwiać imponujące sklepienia i barokowe dekoracje. Fasada katedry zbudowana jest z marmuru. Bilet wstępu do środka to koszt 5 EUR.

Franziskaner Kirche

Kościół Franciszkanów to nieodłączny element miejskiego krajobrazu. Gotycka bryła wyraźnie odstaje od okolicznych zabudowań i przyciąga wzrok. Kościół zbudowany został prawdopodobnie w VIII wieku w stylu romańskim, którego elementy również możemy podziwiać. Ogromne wrażenie robi ołtarz i jego żebrowe sklepienie.

kościół franciszkanów, Salzburg atrakcje, atrakcje Salzburga
Wnętrze Kościoła Franciszkanów w Salzburgu.

W nawie głównej panuje mrok, który surową architekturą sprowadza oczy odwiedzających w kierunku XVIII-wiecznego ołtarza.

kościół franciszkanów, Salzburg atrakcje, atrakcje Salzburga
Sklepienie nad ołtarzem Kościoła Franciszkanów w Salzburgu.

Wstęp do kościoła jest darmowy i zdecydowanie warto tu zajrzeć podczas zwiedzania Salzburga.

Kościół Kolegialny (Uniwersytecki)

Kolejną świątynią, która znacznie wybija się na tle pozostałych zabudowań salzburskiej starówki jest Kościół Kolegialny lub inaczej Uniwersytecki. Ta masywna barokowa świątynia powstała na początku XVIII wieku, a jej bogactwo jest imponujące. Nazywana jest „Świątynią Światła”, co można zauważyć w jej jasnym, zdobionym wnętrzu. To jeden z najważniejszych barokowych kościołów w całej Austrii. Na przestrzeni wieków kościół zmieniał swoje przeznaczenie – od miejsca kultu, przez magazyn, szkołę itd. Do pierwotnej funkcji powrócił w 1964 roku wraz z ponownym uruchomieniem Uniwersytetu Salzburskiego, zaś dziś oprócz nabożeństw odbywają się tu również koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

kościoły w Salzburgu, Salzburg nocą
Kościół Kolegialny i Plac Uniwersytecki w Salzburgu.

Wstęp do kościoła jest darmowy, natomiast w trakcie wydarzeń zwiedzanie jest niedostępne.

Kościoły na wschodnim brzegu rzeki Salzach

Wschodnia część salzburskiej starówki położona jest na prawym brzegu rzeki Salzach i choć jest znacznie mniejsza to znajdziemy tutaj sporo ważnych obiektów, przede wszystkim sakralnych. Odwiedzając ten zakątek miasta warto zwiedzić późnobarokowy kościół św. Sebastiana wraz z przylegającym do niego cmentarzem. Spoczywają tutaj m.in. członkowie rodziny Mozarta, a sama nekropolia wygląda… bajkowo.

Salzburg punkt widokowy
Panorama prawobrzeżnej części Salzburga.

Kościół Świętej Trójcy wzniesiono w epoce baroku i jest uważany za najważniejszą spośród prawobrzeżnych świątyń. Znajduje się tuż nieopodal jednego z domów, w których mieszkał Mozart.

Kościół św. Trójcy w Salzburgu
Kościół św. Trójcy w Salzburgu.

Wartym uwagi jest też uroczy kościółek św. Jana na Imberg. Położony malowniczo wśród zabudowań spływających ze wzgórza pięknie komponuje się z panoramą lewobrzeżnego Salzburga, które stanowi jego dostojne tło.

Kapuzinerberg, Salzburg, Austria, atrakcje Salzburga, co zobaczyć Salzburg
Kościółek św. Jana na Imberg, Salzburg.

Kościół ten zbudowano przed 1319 rokiem.

Getreidegasse – główna ulica starówki

Odwiedzając Salzburg z pewnością postawimy kilka kroków na najsłynniejszej ulicy Salzburga – Getreidegasse. To właśnie przy niej znajduje się słynny Dom Narodzin Mozarta, będący jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów w mieście, a także całej Austrii. Ulica posiada długie tradycje handlowe i również dziś możemy zrobić tutaj zakupy. Mieszczą się przy niej ekskluzywne sklepy i restauracje, natomiast korzystając z wąskich pasaży możemy z łatwością przemieszczać się w inne części starego miasta.

Getreidegasse Salzburg, Salzburg noc
Ulica Getreidegasse w Salzburgu.

Ulica ciągnie się od Placu Ratuszowego na wschodzie po Bürgerspitalplatz na zachodzie, gdzie zwieńczona jest fasadą kościoła St. Blasius. Mnogie dziedzińce i korytarze inspirowane architekturą wenecką odchodzą od deptaka, pozwalając odkrywać codzienność dawnych mieszkańców.

Getreidegasse Salzburg, Salzburg noc
Getreidegasse i kościół St. Blasius, Salzburg.

To świetne miejsce na krótki spacer i zaczerpnięcie esencji Slazburga. Warte wspomnienia są szyldy znajdujących się tutaj sklepów, które posiadają dawny charakter i pięknie komponują się z zabytkowymi budowlami.

Dom(y) Mozarta w Salzburgu

Wolfgang Amadeus Mozart to z pewnością najsłynniejszy mieszkaniec Salzburga. To między innymi za jego sprawą miasto jest dziś uosobieniem muzyki klasycznej i jedną z europejskich stolic sztuki. Do dziś w mieście organizowane są festiwale na jego cześć, w tym Festiwal Salzburski – trwające ponad miesiąc najważniejsze na świecie wydarzenie poświęcone muzyce, operze i teatrowi.

Dom Mozarta, Salzburg, Dom Narodzin Mozarta, atrakcje Salzburga
Dom Narodzin Mozarta w Salzburgu.

Odwiedzając Salzburg możemy poznać legendarnego artystę znacznie bliżej, na przykład odwiedzając jego domy. W tych dziś mieszczą się muzea prezentujące eksponaty związane z życiem i twórczością Mozarta. Dom Narodzin Mozarta mieści się przy głównej ulicy starówki Getreidegasse 9, gdzie przyszedł on na świat 27 stycznia 1756 roku. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 12 EUR.

Salzburg punkt widokowy
Wschodnia część Salzburga.

Kolejny dom, w którym mieszkał Mozart mieści się po drugiej stronie rzeki Salzach pod adresem Makartplatz 8. Również tutaj zgromadzono pamiątki po artyście oraz jego rodzinie. Za wstęp do muzeum należy zapłacić 12 EUR. Istnieje możliwość zakupu łączonego biletu do obu wspomnianych muzeów związanych z Mozartem, a jego koszt to 18,50 EUR.

Pałac i ogrody Mirabell

Architektura Salzburga czaruje i przenosi w czasy dawnego blasku arystokracji. Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc, które stanowią nie tylko bardzo ważne atrakcje Salzburga, ale również miejską wizytówkę są Pałac i Ogrody Mirabell. Znajdują się one we wschodniej części starego miasta, zaś założone zostały w 1606 roku.

Pałac Mirabell, Ogrody Mirabell, atrakcje Salzburga, Salzburg atrakcje
Pałac i Ogrody Mirabell – ważne atrakcje Salzburga.

Warto odwiedzić to miejsce i podziwiać wspaniałe ogrody, których układ prowadzi wzrok w kierunku potężnej sylwety Hohensalzburg. To wspaniałe miejsce do odpoczynku w wyjątkowych okolicznościach. Znajdują się tutaj liczne pomniki, kwiatowe rabaty oraz fontanny. Natomiast najsłynniejszym miejscem wewnątrz pałacu jest Sala Marmurowa.

Pałac Mirabell, Ogrody Mirabell, atrakcje Salzburga, Salzburg atrakcje
Ogrody Mirabell w Salzburgu.

Wstęp do Pałacu i Ogrodów Mirabell jest bezpłatny.

Uniwersytet Salzburski

Przy Placu Maxa Reinhardta znajduje się mural pokrywający ścianę jednego z najważniejszych obiektów w mieście – Uniwersytetu w Salzburgu. Jest to jeden z kilku budynków uniwesyteckich znajdujących się na terenie miasta. W skład Uniwersytetu im. Parisa-Lodrona wchodzi 6 wydziałów, z których jednostki teologii katolickiej, prawa oraz nauk humanistycznych znajdują się w zabytkowych budowlach starówki. Uniwersytet założono w 1622, co wzmocniło znacznie rangę Salzburga wśród miast Europy.

Uniwersytet w Salzburgu
Uniwersytet w Salzburgu.

Budynki uniwersyteckie można zwiedzać oraz przechadzać się ich placami i korytarzami. W mieście działa także uniwersytet poświęcony sztuce – Mozarteum, założony w XIX wieku, przyciągający studentów z wielu krajów i regionów.

Place w Salzburgu

Stare miasto Salzburga to piękne place, na których znajdziemy fontanny, pomniki i kawiarnie. Wśród nich warto wymienić Plac Mozarta z pomnikiem kompozytora oraz Plac Ratuszowy z budynkiem ratusza. Z pewnością jednym z placów robiących największe wrażenie jest Residenzplatz, na którym znajduje się ogromna barokowa fontanna.

 atrakcje Salzburga, Salzburg zwiedzanie, residenzplatz
Residenzplatz w Salzburgu z barokową fontanną.

Wartym uwagi jest Kapitelplatz obok katedry z kolejną piękną barokową fontanną, na którym odbywają się wydarzenia kulturalne.

atrakcje Salzburga, Salzburg zwiedzanie, residenzplatz
Fontanna na Kapitelplatz.

Ważnym placem jest także Plac Maxa Reinhardta. Mieści się przy nim kilka ważnych obiektów – od wspomnianego budynku Uniwersytetu Salzburskiego i Biblioteki Uniwersyteckiej, przez oddział Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po Wielki Dom Festiwalowy – artystyczne serce Salzburga.

atrakcje Salzburga, Salzburg zwiedzanie,
Plac Maxa Reinhardta w Salzburgu.

W godzinach południowych warto odwiedzić też Plac Uniwersytecki, na którym odbywa się targ.

Muzea i Pałace w Salzburgu

Salzburg posiada bardzo rozbudowaną ofertę muzeów. Mieszczą się one zarówno w nowoczesnych obiektach, jak i zabytkowych pałacach i kamienicach. Odwiedzający z wielką chęcią korzystają z kulturalnej oferty miasta. Muzea w domach Mozarta są jednymi z najchętniej odwiedzanych w Austrii, muzeum w twierdzy Hohensalzburg przenosi nas w lata średniowiecznej świetności miasta. Godnym uwagi jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które posiada dwa oddziały – przy placu Maxa Reinhardta oraz na wzgórzu Mönchsberg. Wstęp do Museum der Moderne to koszt 13 EUR.

Panorama Salzburga
Panorama Salzburga z tarasu Museum der Moderne.

Jednym z najciekawszych muzeów w Salzburgu jest otwarty w 2014 roku kompleks DomQuartier. To skarbnica historii miasta, która przedstawiona jest tu w liczbie ponad 2000 eksponatów prezentowanych w zachwycających salach. Wstęp do DomQuartier kosztuje 13 EUR.

Salzburg to też piękne pałace położone w pewnej odległości od centrum. Wartymi uwagi są przede wszystkim pałac Leopoldskron, Hellbrunn oraz Frohnburg. Chcąc je odwiedzić warto wypożyczyć rower – Salzburg świetnie zwiedza się na dwóch kółkach!

Ulice Salzburga
Uliczki starego miasta w Salzburgu.

Pragnąc podziwiać ciekawe obiekty w mieście możemy się udać na zwiedzanie Salzburga szlakiem Walk of Modern Art. Prowadzi on przez najpiękniejsze miejsca w mieście, w których znajdziemy dzieła światowej sławy artystów sztuk nowoczesnych, w tym realizacje Mariny Abramovic czy Erwina Wurma.

Punkty widokowe w Salzburgu

Punkty widokowe w Salzburgu to zdecydowanie miejsca, które warto odwiedzić, aby spojrzeć na architektoniczny fenomen z różnych perspektyw i doświadczyć wielu zachwytów.

Panorama Salzburga
Panorama Salzburga z Monchsberg.

W mieście znajdziemy co najmniej kilka lokalizacji gwarantujących zapierające dech w piersiach panoramy. Są one związane oczywiście z ukształtowaniem terenu, na którym zbudowano miasto, choć już spacery promenadami wzdłuż rzeki Salzach oraz mostami obfitują w piękne widoki.

Panorama Salzburga
Panorama Salzburga z mostu na rzece Salzach.

Punkty widokowe na górze Mönchsberg

Wśród najpiękniejszych punktów widokowych, a właściwie obszarów, warto wyróżnić przede wszystkim górę Mönchsberg. Można dotrzeć na nią szlakami pieszymi lub wjechać windą do górnego oddziału Museum der Moderne. Najłatwiejszym sposobem na dojście pieszo na górę jest ścieżka prowadząca ze starówki wydrążonym w górze tunelem przy bramie Siegmundstor. Następnie skręcamy w ulice Reichenhaller i schodami kierujemy się w górę na parkowe ścieżki.

Salzburg atrakcje, Hohensalzburg, punkt widoków Salzburg, Austria Salzburg
Panorama Salzburga z Monchsberg podczas burzy.

Panoramy z grzbietu przy Muzeum Sztuk Nowoczesnych są naprawdę spektakularne. Miasto wygląda stąd wprost bajecznie, przede wszystkim po zachodzie słońca, kiedy ulice i budynki oświetlają miejskie lampy.

Salzburg atrakcje, Hohensalzburg, punkt widoków Salzburg, Austria Salzburg
Panorama Salzburga z Monchsberg.
Salzburg atrakcje, Hohensalzburg, punkt widoków Salzburg, Austria Salzburg
Panorama Salzburga z Monchsberg.

Z punktu widokowego przy muzeum warto przejść się grzbietem przez następujące punkty widokowe: znajdujący się w sąsiedztwie miejskich murów Bürgerwehr pas widokowy oraz zlokalizowany nad tunelem Aussichtspunkt über dem Siegmundstor. Za tym punktem można zejść schodami do starego miasta lub pójść dalej – w kierunku Richterhöhe, skąd rozpościerają się cudowne alpejskie panoramy. Podążając tym łatwym szlakiem mijamy zabytkowe pałacyki oraz elementy dawnych fortyfikacji.

Salzburg atrakcje, Hohensalzburg, punkt widoków Salzburg, Austria Salzburg
Widoki na Alpy z punktu Richterhöhe.

Panoramy z Hohensalzburg

Wizytówka miasta – twierdza Hohensalzburg to genialny punkt widokowy. Po wielu wiekach wciąż pełni więc jedną z pierwotnych funkcji – obserwacji okolicy. Dziś natomiast z pełnym spokojem możemy rozkoszować się panoramami z wież, tarasów i murów zamku.

Salzburg zwiedzanie, Salzburg co zobaczyć
Alpejskie panoramy z Hohensalzburg.

Wartymi odwiedzin punktami są taras przy górnej stacji funicolara Festungsbahn, taras przy restauracji Gasthaus Burgschenke/Ritteressen oraz wieża Reckturm.

Punkty widokowe na Kapuzinerberg

Rejon najwyższej góry w granicach Salzburga – Kapuzinerberg umożliwia obserwację miasta z prawego brzegu rzeki Salzach. Widzimy stąd perfekcyjnie zabudowania starówki wraz z twierdzą Hohensalzburg oraz piętrzące się za nią Alpy. Najbardziej widoczny jest szczyt Untersberg, na który można wjechać kolejką gondolową.

Kościoły Salzburg, Salzburg atrakcje, punkty widokowe Salzburg
Panorama Salzburga z Kapuzinerberg.

Widokową trasą na Kapuzinerberg jest droga Basteiweg, na którą można wspiąć się stromym podejściem schodami i uliczkami od ulicy Steingasse lub Stefan-Zweig-Weg.

Kościoły Salzburg, Salzburg atrakcje, punkty widokowe Salzburg
Największe atrakcje Salzburga oglądane z Kapuzinerberg.
Kościoły Salzburg, Salzburg atrakcje, punkty widokowe Salzburg
Panorama Salzburga z Kapuzinerberg.

Basteiweg wytyczona wzdłuż miejskich murów to mój ulubiony punkt widokowy na miasto. Pięknie było spędzić tu chwilę i przyglądać się, jak Salzburg powoli kładzie się do snu.

Salzburg nocą
Salzburg o zmroku.

Na Kapuzinerberg znajduje się oczywiście wiele więcej panoramicznych miejsc. Należy jednak przeznaczyć na nie większą część dnia, aby wyruszyć na tutejsze górskie szlaki. Warto natomiast pamiętać, że ze względu na charakter miejsca taki spacer jest równoznaczny z terenową wędrówką.

Punkt widokowy na Nonnberg i Hoher Weg

Położone na wzgórzu Opactwo Nonnberg i jego okolica to dość wielowymiarowe atrakcje Salzburga. Oprócz podróży w przeszłość mamy tutaj również szansę oglądać piękne alpejskie panoramy. Idealnie widać stąd Untersberg oraz wyłaniającą się za nim koronę Alp.

Nonnberg
Panorama Salzburga i Alp z Nonnberg.

Na miejsce to dotrzemy ulicami Nonnbergsteige lub Hoher Weg, zaś sama Hoher Weg oferuje cudowne widoki. Spacerując tą panoramiczną trasą wędrujemy nad dachami Salzburga.

Hoher Weg, Salzburg
Hoher Weg, Salzburg.
Panorama Salzburga
Widok na Salzburg z Hoher Weg.

Gdzie zjeść w Salzburgu – polecane restauracje

Podczas mojego pobytu w Salzburgu odwiedziłem kilka restauracji z lokalnymi specjałami. Regionalna kuchnia, jak przystało na kuchnię alpejską jest mięsna i tłusta i z tym zdecydowanie należy się liczyć. Jadłem kolacje w restauracjach Die Weisse, Braurestaurant IMLAUER oraz Sternbräu, które chętnie odwiedzane są przez lokalsów. Możemy tam skosztować tradycyjnych austriackich i bawarskich potraw oraz wyśmienitego piwa i wina.

Salzburg
Florianibrunnen, Salzburg.

Jeśli chcecie posmakować historii warto zarezerwować stolik w nieco droższej restauracji Blaue Gans, gdzie miałem okazję zjeść naprawdę przepyszną kolację. Restauracja wraz z gościńcem powstała w 1350 roku i do dziś przyjmuje gości na historycznej Getreidegasse.

Cafe Tomaselli
Cafe Tomaselli w Salzburgu.

Będąc w Salzburgu możemy też odwiedzić najstarszą nieprzerwanie działającą restaurację na świecie St Peter Stiftskeller oraz napić się kawy w Café Tomaselli, która posiada tradycje parzenia kawy od 1703 roku. Według podań właściciel kawiarni sprowadził do Salzburga kawiarniane zwyczaje z Wiednia, gdzie przegrani po bitwie Turcy pozostawili duże zapasy ziaren. Kawy napijemy się też na dachu prawobrzeżnej kamienicy w kawiarni Steinterrasse Inspired by Senns – tutejsze widoki zachwycają. Będąc w Salzburgu warto skosztować słodkiego lokalnego sufletu –  Salzburger Nockerl, który można zamówić niemal wszędzie.

Salzburg – atrakcje w okolicy

Położenie miasta jest wyjątkowe. Ze względu na nie stanowi ono genialną bazę wypadową do eksplorowania terenu. Salzburg jest świetny dla podróżujących, którzy chcą poznać kulturę, tradycje i architekturę miasta i regionu, a jednocześnie aktywnie spędzić czas na górskich szlakach. Z łatwością dostaniemy się tutaj transportem publicznym do miejsc takich jak jezioro Wolfgangsee, po którym warto przepłynąć zabytkowym statkiem z St. Gilgen i wjechać najbardziej stromą kolejką zębatą w Austrii na szczyt Schafberg.

Untersberg, Salzburg
Góra Untersberg w okolicy Salzburga.

Możemy przejechać stąd autobusem pod Untersberg, na który wjedziemy kolejką oraz w wiele innych miejsc. Ja podczas mojego pobytu w Salzburgu wyjechałem na jednodniową wycieczkę nad Wolfgangsee oraz szczyt Schafberg – moim zdaniem są to okoliczne atrakcje Salzburga, które zdecydowanie warto odwiedzić. Opiszę je na blogu niebawem.

Salzburg Card – atrakcje Salzburga na wyciagnięcie ręki

Dużym ułatwieniem podczas zwiedzania atrakcji Salzburga jest zakup Salzburg Card. To karta dostępna w różnych wariantach, która umożliwia korzystanie z muzeów, transportu miejskiego oraz innych obiektów i udogodnień, w tym kolei gondolowej na Untersberg bez dodatkowych opłat.

Co więcej, oferuje ona też zniżki na wydarzenia artystyczne i kulturalne. W ramach Salzburg Card z biletowanych atrakcji w mieście objętych programem możemy korzystać jednorazowo. Z ciekawszych możliwości, jakie umożliwia karta, warto wyróżnić też rejs wycieczkowy po rzece Salzach oraz wjazd windą na widokową górę Mönchsberg.

Kościoły Salzburg, Salzburg atrakcje, punkty widokowe Salzburg
Uliczki Salzburga nocą.

Kartę można zakupić na 24h (30 EUR), 48h (39 EUR) i 72h (45 EUR) – podane ceny obowiązują w sezonie letnim od 1 maja do 31 października, w pozostałych miesiącach są niższe.

Salzburg, mury miejskie
Mury miejskie na Monchsberg.

Ja podczas pobytu w Salzburgu korzystałem z Salzburg Card w wersji 72h. Standardowe bilety wstępu do odwiedzonych przeze mnie atrakcji kosztowały ok. 51 EUR (nie wliczając przejazdów komunikacją miejską). Bardzo chciałem wjechać także kolejką gondolową na szczyt Untersberg (28 EUR), jednak niestety burzowa pogoda pokrzyżowała moje plany.

Kościoły Salzburg, Salzburg atrakcje, punkty widokowe Salzburg
Uliczki Salzburga nocą.

Szczegóły dotyczące Salzburg Card znajdziecie na stronie internetowej miasta Salzburg.

Podsumowanie

Salzburg okazał się dla mnie fantastycznym miejscem do spędzenia letnich wakacji. Miasto swoim pięknem i wyjątkowym dziedzictwem pochłonęło mnie i zauroczyło. To cudowne połączenie natury, kultury, architektury i historii jest czymś, co uwielbiam w podróżach. Odkrywanie miasta, wciąż błyszczącego glorią chwały, rozbrzmiewającego klasyczną muzyką i pachnącego alpejską bryzą było wielką przyjemnością.

Kościoły Salzburg, Salzburg atrakcje, punkty widokowe Salzburg
Salzburg nocą.

Atrakcje Salzburga to różnorodność i mnogość piękna, wśród którego każdy znajdzie coś dla siebie. Podsumowaniem większości moich wrażeń o Salzburgu mogłaby być sentencja znajdująca się w korytarzu twierdzy Hohensalzburg: „City and scenery – a symbiosis of beauty and nature”.

Ratusz Salzburg
Ratusz w Salzburgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *