Interlaken – co zobaczyć w regionie? Niesen, Niederhorn i Schynige Platte – górskie atrakcje okolicy.

Położony w sercu Szwajcarii region Interlaken jest pełen wyjątkowych miejsc i ciekawych atrakcji. W tej okolicy znajdziemy zarówno urocze miasteczka, jak i naturalne cuda. Góry i jeziora są tutaj niezwykle piękne, a wędrowanie po szlakach i odpoczywanie pod palmami to wprost niezapomniane chwile. Interlaken oznacza „Między Jeziorami”, a te są tutaj wybitnie śliczne. Mowa o jeziorach Thun oraz Brienz, których lazurowa woda zaprasza do orzeźwiających kąpieli. Spośród najpopularniejszych turystycznych atrakcji w okolicy warto wyróżnić oczywiście Harder Kulm, Spiez, Brienz oraz Augstmatthorn. Ja natomiast przedstawię Wam trzy inne spektakularne szczyty – Niesen, Niederhorn i Schynige Platte, które zdecydowanie warto zobaczyć w regionie Interlaken.

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken
Piramidalny cień rzucany przez górę Niesen o zachodzie słońca.

Gdzie jest Interlaken – charakterystyka geograficzna regionu

Interlaken to region, który zajmuje obszar centralnej Szwajcarii, konkretnie doliny i góry położone w pobliżu dwóch dużych jezior – Brienzersee oraz Thunersee. Samo miasto znajduje się pomiędzy nimi, stąd też jego nazwa. Administracyjnie region wchodzi w skład kantonu Berno. Przez jeziora i doliny przepływa jedna z najważniejszych szwajcarskich rzek – Aare, która łączy Brienzersee oraz Thunersee.

Wielka Trójka Alp - Eiger, Monch i Jungfrau, Niederhorn
Wielka Trójka Alp – Eiger, Mönch i Jungfrau obserwowane ze szczytu Niederhorn.

Doliny jezior otaczają spektakularne góry, wśród których warto wyróżnić przede wszystkim „Szwajcarską Piramidę” czyli Niesen, widowiskowy Niederhorn oraz osobliwy Stockhorn. Na wszystkie te trzy góry można wjechać kolejkami i wszystkie z nich wznoszą się nad jeziorem Thun. Jezioro Brienz natomiast otoczone jest m.in. przez długie grzbiety, bardzo popularne wśród wędrowców. Wśród szczytów i znanych punktów północnego grzbietu koniecznie należy wyróżnić Harder Kulm, Augstmatthorn oraz Brienzer Rothorn. Wzdłuż południowego brzegu Brienzersee teren prezentuje się równie widowiskowo. Znajdują się tu m.in. Schynige Platte, Axalphorn oraz Reeti, u stóp którego rozlewa się słynne jezioro Bachalpsee.

Na północnym brzegu Thunersee, w obrębie miejscowości Beatenberg znajdziemy jedną z najważniejszych atrakcji Szwajcarii – system jaskiń świętego Beatusa.

Brienzer Rothorn, atrakcje Interlaken
Panorama jeziora Brienz i Alp Berneńskich ze szczytu Brienzer Rothorn.

Na Niesen, Brienzer Rothorn oraz Schynige Platte można wjechać wagonikami na szynach – funicolarem na Niesen oraz zębatymi kolejkami na Schynige Platte i Brienzer Rothorn.

Jak dojechać do Interlaken?

Podróżowanie po Szwajcarii jest niebywale proste i komfortowe. Oczywiście wpierw należy dojechać lub dolecieć do samego kraju – tu wybór jest dowolny. Ja najczęściej latam do Szwajcarii samolotem. Linia lotnicza Swiss obsługuje bezpośrednie połączenia z polskich miast takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław oraz innych większych krajowych lotnisk (loty z przesiadką).

Spiez, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, zamek w Spiez
Zamek w Spiez – miejsce, które warto zobaczyć w regionie Interlaken.

Do Szwajcarii można się dostać także samochodem, choć nie ukrywam, że to właśnie z wyjazdów do i po kraju komunikacją publiczną/zbiorową mam najlepsze doświadczenia. Podczas prawie wszystkich podróży do Szwajcarii zaopatruję się w Swiss Travel Pass. Jest to bilet, który umożliwia nielimitowane przejazdy pociągami, autobusami, statkami oraz komunikacją miejską we wszystkich kantonach. Ponadto posiadacze Swiss Travel Pass mogą wejść w ramach biletu do ponad 500 muzeów w Szwajcarii za darmo, wjechać kolejkami górskimi na szczyt Rigi, Stanserhorn oraz do Stoos, a także otrzymać do 50% zniżki na pozostałe kolejki gondolowe, szynowe i wyciągi. O szczegółach Swiss Travel Pass oraz dostępnych wariantach i cenach przeczytacie na polskiej stronie internetowej Switzerland Tourism.

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken
Wschód słońca nad jeziorem Thun i Interlaken obserwowany z Niesen.

Dojazd koleją z lotniska w Zurychu do Interlaken zajmuje nieco ponad 2 godziny. Rozkład jazdy szwajcarskiej komunikacji publicznej możecie śledzić na stronie szwajcarskich kolei SBB. Tam też sprawdzicie dojazdy do wszystkich z omawianych we wpisie atrakcji – na szczyty Niesen, Niederhorn oraz Schynige Platte.

Górskie szlaki w regionie Interlaken – gdzie warto wybrać się na hiking i co zobaczyć?

Wśród miejsc, które warto zobaczyć w regionie Interlaken znajdują się nie tylko urocze miasta z zachwycającą architekturą. Oprócz uroczej zabudowy i wciągającej historii, miejscowości takie jak Interlaken, Spiez, Brienz, Wilderswil czy Meringen są świetnymi bazami do górskich wędrówek. Jednym z najbardziej zachwycających szlaków górskich w Szwajcarii, którym miałem zaszczyt wędrować jest ten wytyczony granią z przełęczy Lättgässli na szczyt Brienzer Rothorn. Przeczytacie o nim więcej we wpisie na moim blogu dotyczącym góry Brienzer Rothorn.

Brienzer Rothorn szlak
Szlak prowadzący na szczyt Brienzer Rothorn.

Choć swój szlak rozpoczynałem po drugiej stronie grani – w Sörenbergu to zdecydowanie i ten prowadzący ze strony Brienzersee jest też niezwykle widokowy. Jedną z alternatyw dla wędrówki na szczyt z poziomu jeziora jest wjazd kolejką. Ze strony jeziora Brienz wjedziecie na górę parową kolejką zębatą Brienz Rothorn Bahn. Z górnej stacji z łatwością podejdziecie na szczyt lub udacie się na dłuższy spacer granią w stronę Austmatthorn oraz Harder Kulm.

Niederhorn, szlaki Niederhorn,, co zobaczyć w Interlaken
Na trasie szlaku pieszego Niederhorn – Burgfeldstand.

Myśląc w górskich kategoriach o tym, co warto zobaczyć w Interlaken i okolicy zwróćcie uwagę koniecznie na trzy szczyty, z których panoramy dosłownie zapierają dech w piersiach. Są nimi Niesen, Niederhorn oraz Schynige Platte, będące na wyciągnięcie ręki podczas szwajcarskich wakacji w jednym z miast regionu Interlaken.

Schynige Platte, Daube, Oberberghorn
Panorama ze szlaku Oberberghorn na Schynige Platte.

Niesen – wjazd kolejką oraz nocleg na szczycie Szwajcarskiej Piramidy

Ze względu na swój wyjątkowy kształt góra Niesen nazywana jest „Szwajcarską Piramidą”. Faktycznie bardzo mocno ją przypomina. W połączeniu z palmami porastającymi brzegi Thunersee tworzy ona dość egzotyczny krajobraz. A to przecież samo serce Szwajcarii! Wyjątkowo piękne i przyciągające. Szczyt wznosi się na wysokość 2362 m n.p.m. i od lat intryguje zarówno miłośników wędrówek, jak i artystów.

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken, atrakcje Interlaken
Cień rzucany przez górę Niesen o zachodzie słońca – jedna z największych atrakcji regionu Interlaken.

Jej piramidalny kształt wyśmienicie widać podczas zachodów słońca oglądanych na szczycie. Rzuca ona wtedy swój trójkątny kształt na jezioro Thun, Brienz i położone między nimi Interlaken. Cień powoli wydłuża się i zahacza o pobielone i pokryte lodem szczyty Alp Berneńskich – ten widok jest naprawdę niesamowity!

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken
Szwajcarska Piramida – Niesen, zachód słońca.

Szwajcarska Piramida to jedna z największych atrakcji Szwajcarii i zarazem miejsc, które warto zobaczyć w Interlaken. Na szczyt można wejść pieszo – to opcja dla odważnych. Według portalu Mapy.cz szlak pieszy na szczyt Niesen z Mülenen, skąd startuje też kolejka gondolowa, ma długość 7,8 km, natomiast realny czas jego przejścia to ok. 5h. Taki hiking jest wyzwaniem, ponieważ podczas wędrówki nim musicie pokonać 1669 m różnicy wysokości. Jeszcze większym wyzwaniem jest ukończenie biegu, którego trasa prowadzi wzdłuż kolejki na Niesen. Uczestnicy organizowanego w czerwcu Niesen-Stairway-Run muszą wspiąć się po 11 674 stopniach.

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken
Wschód słońca na Niesen.

Na szczycie na odwiedzających czekają wybitne widoki z platform i tarasów. Najmłodsi natomiast będą mogli zabawić się na drewnianym placu zabaw.

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken
Wschód słońca obserwowany na szczycie Niesen.

Znacznie przyjemniejszą i mniej wykańczającą formą zdobycia szczytu jest wjazd kolejką na Niesen.

Kolejka na Niesen

Na szczyt Niesen w ok. pół godziny można wjechać kolejką. Dolna stacja Niesenbahn znajduje się w miejscowości Mülenen, do której z łatwością dojedziecie pociągiem ze Spiez lub Interlaken. Sam budynek stacji zlokalizowany jest tuż obok dworca kolejowego. Wjazd na Niesen odbywa się uroczym funicolarem, z którego okien można podziwiać cudowne panoramy. Kolejka nie tylko pozwala nam bez wysiłku napawać się pięknem centralnej Szwajcarii i oglądać niemal wszystko to, co warto zobaczyć w Interlaken i okolicy, ale także w wybrane dni podziwiać cudowne zachody słońca.

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken
Kolejka Niesenbahn.

Przez cały rok na szczyt Niesen kolejka wjeżdża do późnych godzin, aby chętni mogli wziąć udział w kolacji pod gwiazdami lub po prostu oglądać zachody słońca. W zależności od sezonu ostani zjazd kolejki z Niesen odbywa się o godzinie 22:55. Od 5 lipca do 25 października w środy oraz od 5 maja do 10 listopada w piątki, natomiast od 6 maja do 11 listopada w soboty.

Pełny rozkład wraz z aktualnym cennikiem znajdziecie na stronie internetowej Niesen.

Nocleg na szczycie – hotel Berghaus Niesen Kulm

Największą szansę na podziwianie wschodów i zachodów słońca daje nocleg na szczycie Niesen. Goście hotelu Berghaus Niesen Kulm mogą zachwycać się porankami i wieczorami w zupełnie niecodziennych okolicznościach. Do dyspozycji są tutaj pokoje ze wspólnymi, jak również prywatnymi łazienkami. Pierwszy budynek hotelu powstał tu w 1856 roku. Był rozbudowywany w kolejnych latach, natomiast efektem ostatnich zmian jest m.in. przeszklony pawilon restauracyjny. Dzięki niemu odwiedzający mogą konsumować wyśmienite potrawy z niezapomnianymi widokami.

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken
Panorama Alp Berneńskich ze szczytu Niesen o wschodzie słońca.

Same pokoje utrzymane są w tradycyjnym alpejskim stylu. Wystrój jest bardzo naturalny, w pokojach pięknie pachnie drewnem. Elementy dekoracyjne nawiązują do lokalnych motywów – czerwone zdobione serwety to temat przewodni. Jest tu bardzo przytulnie, zaś oglądanie rozgwieżdżonego nieba z łóżka… cóż, to zupełnie niezapomniane doświadczenie.

Niesen, Szwajcarska Piramida, Swiss Pyramid, co zobaczyć w Interlaken
Droga Mleczna wyłaniająca się znad szczytu Fromberghorn.

Szczegóły dotyczące aktualnych cen, a także rezerwacji noclegu znajdziecie na stronie internetowej Niesen.

Niederhorn – panoramy, które trzeba zobaczyć w Interlaken

Jednym z miejsc, które naprawdę warto zobaczyć podczas odwiedzin regionu Interlaken jest Niederhorn. To szczyt wznoszący się na przeciwległym brzegu jeziora Thun w stosunku do Niesen. Osiąga on wysokość 1963 m n.p.m. i jest prawdziwą skarbnicą zachwytów.

Niederhorn, atrakcje Interlaken, szlaki górskie, hiking na Niederhorn
Panorama Alp Berneńskich z trasy pieszego szlaku na Niederhorn.

Na górę można dostać się oczywiście na dwa sposoby – szlakami pieszymi oraz kolejkami. Do punktów startowych, z których wychodzą szlaki można dojechać autobusami, które kursują z Interlaken oraz Thun. Dolna stacja kolejki Niederhorn Bahn zlokalizowana jest w Beatenbucht. Z miejscowości nadbrzeżnych dopłyniemy tu także statkami, które kursują po Thunersee.

Niederhorn, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, okolica, górskie wędrówki Interlaken
Szczyt Niederhorn o złotej godzinie.

W samym Beatenbucht podczas oczekiwania na kurs nowoczesnego funicolara warto przejść się promenadą wzdłuż jeziora. Podczas spaceru możemy przyglądać się piramidzie góry Niesen oraz odpoczywać pod palmami. A co jeśli zgłodniejecie? Zajrzyjcie do restauracji Seerestaurant Beatenbucht, która serwuje m.in. wyśmienite pizze i napoje.

Panoramiczne wędrówki i szlaki piesze na Niederhorn

Niederhorn jest szczytem specyficznym i zdumiewającym. Właściwie to cała okolica pełna jest atrakcji. Przyjeżdżając tutaj możemy rozkoszować się długimi kilometrami górskich szlaków i towarzyszącymi im cudownymi panoramami, oglądać kozice i koziorożce alpejskie, które żyją w szczytowych partiach. W trakcie wędrówek przy dobrej pogodzie zauważymy mnóstwo pięknych elementów krajobrazu. Podczas spacerów w oczy rzucają się przede wszystkim lazurowe tafle jezior Thun oraz Brienz, położone w dolinie miejscowości, w tym Interlaken, a nad nimi wznosi się korona Alp Berneńskich.

Niederhorn, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, okolica, górskie wędrówki Interlaken
Panoramy ze szlaku pieszego z Niederhorn na Burgfeldstand.

Z Niederhorn, jak na dłoni mamy przed sobą ikoniczne szczyty Alpejskiej Wielkiej Trójki: Eiger, Mönch oraz Jungfrau. Ponadto pięknie widać stąd Schreckhorn, przełęcz Jungfraujoch oraz wiele, wiele innych szczytów. Co ciekawe, przy dobrej widoczności można zauważyć stąd nawet czubek masywu Mont Blanc!

Niederhorn, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, okolica, górskie wędrówki Interlaken
Fragment szlaku pieszego z Niederhorn na Burgfeldstand.

Wędrując po okolicy warto wybrać się szlakiem prowadzącym na Burgfeldstand (2063 m n.p.m.), z którego rozpościerają się cudowne pejzaże. Górskie szlaki piesze ze szczytu Niederhorn są łatwe i przyjemne. Sumy przewyższeń nie są duże, co pozwala niemal bez wysiłku rozkoszować się spektakularnymi panoramami.

Schreckhorn, Niederhorn
Schreckhorn obserwowany podczas jesiennych wędrówek górskich po okolicy Niederhorn.

Sama okolica górnej stacji kolejki Niederhorn Bahn, a także hotelu Berghaus Niederhorn jest bardzo urozmaicona. Grań szczytu zapada się ku stromej przepaści po stronie północnej do doliny rzeki Grönbach, natomiast teren jest odpowiednio zabezpieczony drewnianym płotem. W okolicy zainstalowano też interaktywne tablice oraz lornetki, które pozwalają bliżej poznać charakter okolicy.

Niederhorn, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, okolica, górskie wędrówki Interlaken
Panorama Alp Berneńskich z Niederhorn.
Niederhorn, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, okolica, górskie wędrówki Interlaken
Eiger widziany ze szczytu Niederhorn.
Niederhorn, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, okolica, górskie wędrówki Interlaken
Widok na Jungfrau ze szczytu Niederhorn.

Południowe stoki Niederhorn są wyśmienite do wędrówek podczas lata i jesieni w Szwajcarii. Mapa szlaków oraz aktualne warunki na nich panujące możecie prześledzić na stronie internetowej Niederhorn.

Kolejka na Niederhorn

Z Beatenbucht wjeżdżamy w stronę szczytu Niederhorn wspomnianym funicolarem. Dojeżdża on do stacji Beatenberg Station, skąd przesiadamy się do potrójnych wagoników kolei gondolowej. Ta wynosi nas już na szczyt Niederhorn. Cena biletu za łączony przejazd w dwie strony ze stacji Beatenbucht na Niederhorn wynosi 56 CHF. Aktualne ceny i warianty biletów, a także rozkład jazdy kolejek możecie sprawdzić tutaj.

Niederhorn, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, okolica, górskie wędrówki Interlaken
Panoramy ze szlaku pieszego z Niederhorn na Burgfeldstand nieopodal górnej stacji kolejki Niederhornbahn.

Wjazdowi na szczyt towarzyszą piękne widoki, które są zachętą do eksplorowania szlaków odchodzących spod górnej stacji kolejki. Gwarantuję, iż tymi widokami ciężko się nie zachłysnąć!

Nocleg na Niederhorn – hotel Berghaus Niederhorn

Jak dobrze budzić się w towarzystwie wysokich Alp i obserwować pierwsze promienie słońca, które kładą się leniwie na zimnych skałach. Te niesamowite momenty możliwe są do przeżycia dzięki nocowaniu w hotelu Berghaus Niederhorn. Dla gości przygotowano tu 9 pokoi, których przytulny wystrój pozwala poczuć się tu jak w domu. Pokoje wyposażone są w umywalkę, a na każdym poziomie znajduje się wspólna toaleta. Na pierwszym poziomie natomiast zlokalizowane są prysznice. Szczegółowe informacje na temat hotelu, cen oraz wolnych terminów znajdziecie na stronie Niederhorn.

Niederhorn, atrakcje Interlaken, co zobaczyć w Interlaken, okolica, górskie wędrówki Interlaken
Widok zza hotelu Berghaus Niederhorn.

Hotel Berghaus Niederhorn na dolnym poziomie posiada restaurację, w której serwowane są śniadania, lunche oraz przepyszne kolacje. Jesień w Szwajcarii, kiedy najczęściej odwiedzam ten kraj, jest czasem kasztanów, dziczyzny, serów, dyni i grzybów – ich kombinacje w menu znajdziecie jesienią w większości alpejskich restauracji. Również tutaj.

Schynige Platte – Top of Swiss Tradition

Miliony gwiazd, tysiące zachwytów, setki górskich szczytów – tego wszystkiego możecie doświadczyć odwiedzając Schynige Platte. Jest to grzbiet górski, który osiąga wysokość 2076 m n.p.m. i piętrzy się na południe od Interlaken. Najłatwiej dostać się na górę kolejką – a to niespodzianka! Kolejką zabytkową, zębatą, która mknie przez lasy i widokowe polany.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Panorama z trasy wjazdowej kolejką Schynige Platte-Bahn na szczyt z Wilderswil.

Schynige Platte to raj zarówno dla osób kochających górskie wędrówki i zapierające dech w piersiach pejzaże, ale także dla miłośników historii i tradycji. Miejsce to nosi dumny przydomek „Top of Swiss Tradition” i to właśnie tutaj będziemy mogli poznać tradycyjną codzienność mieszkańców szwajcarskich Alp. Od wystroju pokoi w hotelu, które są tematyczne i nawiązują do konkretnych czynności oraz zwyczajów, po restaurację serwującą wyśmienite potrawy regionu w iście swojski sposób.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Panorama Alp Berneńskich z tarasu widokowego przy Berghotel Schynige Platte.

Już po wjeździe na Schynige Platte możemy zostać przywitani dźwiękami tradycyjnych alpejskich rogów – Alphorn. Schynige Platte to więc idealny cel podróżniczy dla każdego.

Górskie szlaki na Schynige Platte i panoramy

Wędrując grzbietem Schynige Platte przeżyjemy mocne doświadczenia. Związane są one z potęga gór, które wyrastają znad horyzontu bardzo blisko nas. Tutaj otwierają się widoki we wszystkich kierunkach. Na północy widzimy w dolinie jeziora Thun, Brienz oraz miasto Interlaken. Ponad nimi wznosi się grań ze szczytami takimi jak Augstmatthorn oraz Brienzer Rothorn. Jak na dłoni widzimy Niederhorn i schowany nieco Niesen.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Jezioro Brienz, Bönigen oraz Interlaken obserwowane z punktu widokowego Daube przy Schynige Platte.

Na południu natomiast widzimy ogrom Alp Berneńskich. Eiger, Mönch, Jungfrau, przełęcz Jungfraujoch, Schreckhorn, Schilthorn, Breithorn i wiele innych gór, między które odważnie wcina się dolina Lauterbrunnen. Wschodnie i zachodnie widoki są równie malownicze i to w tych kierunkach wędrowcy podążają szlakami.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Panorama Schynige Platte i Alp Berneńskich z punktu widokowego Daube.

Tego piękna możemy doświadczyć podczas wędrówek górskimi szlakami Schynige Platte. Jedną z najbardziej zachwycających tras jest szlak prowadzący do jeziora Bachalpsee i dalej do First. Na tę trasę należy przeznaczyć cały dzień. Jej długość to ok. 16 km, a szacowany czas przejścia w jedną stronę ok. 6h.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Dolina Lauterbrunnen z tarasu widokowego przed Berghotel Schynige Platte.

Inne propozycje są znacznie bardziej łagodne. Warto zrobić pętlę wokół hotelu trasą Oberberghorn. Zajmuje ona około 1h 30 min spaceru, choć należy przygotować się na przerwy w celach fotograficznych. Trasę można nieco rozciągnąć wybierając szlak Loucherhorn Panorama Trail, który wydłuża Oberberghorn o godzinę odbijając na wschód. Kolejną ciekawą i krótką opcją jest pętla do punktu widokowego Daube zajmująca ok. 50 min marszu.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Widoki na trasie szlaku pieszego z Schynige Platte na punkt widokowy Daube szlakiem Oberberghorn.

Panoramy oglądane ze szlaków są naprawdę zachwycające. Potęga Alp w świetle miękkiego porannego lub zachodzącego słońca to doświadczenie, którego nie da się zapomnieć.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Punkt widokowy Daube to świetna atrakcja Interlaken.

Dla miłośników roślin przygotowano tutaj także tematyczną ścieżkę – Swiss Flower & Panorama Trail, gdzie poznamy ok. 650 gatunków lokalnych roślin. Więcej o wędrówkach górskich i szlakach na Schynige Platte przeczytacie na stronie internetowej.

Kolejka na Schynige Platte

Na Schynige Platte wjedziemy kolejką zębatą, której dolna stacja znajduje się w miejscowości Wilderswil. Z łatwością dojedziemy do niej z Interlaken transportem publicznym, a sama stacja kolejki na górę znajduje się na peronie kolejowym, z którego odjeżdżają pociągi. Kolejka zębata na Schynige Platte jest wyjątkowa. Wsiadając w zabytkowy wagonik przeniesiemy się w czasy Belle Epoque, a dzięki otwieranym panoramicznym oknom rozpłyniemy się nad widokami okolicy niczym pyszne jesienne fondue.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Zabytkowa kolejka zębata Schynige Platte-Bahn.

Wjazd na górę trwa 53 minuty, a skorzystanie z kursu na 1967 m n.p.m. (wysokość górnej stacji kolejki) możliwy jest od końca maja/połowy czerwca do końca października.

Schynige Platte Bahn, kolejka na Schynige Platte
Panorama z trasy wjazdowej kolejki Schynige Platte Bahn na szczyt z Wilderswil.

Schynige Platte-Bahn zbudowano w 1893 roku. Z dolnej do górnej stacji kolejki zabytkowe wagoniki pokonują 7,3 km i różnicę wysokości sięgającą 1420 m. Kolejka odjeżdża co 40 minut.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Zabytkowa kolejka Schynige Platte-Bahn.

Podpowiem tylko, że jadąc na górę z Wilderswil warto usiąść po lewej stronie, aby napawać się widokami.

Restauracja i nocleg na Schynige Platte – Berghotel Schynige Platte

Podróż na Schynige Platte to doświadczenie wielowymiarowe. Samo miejsce uważane jest za jedną z największych atrakcji regionu Interlaken, właśnie ze względu na panoramy oraz kulturowe doświadczenia. To tutaj możemy nasycić wzrok pejzażami, wdychać świeże alpejskie powietrze, dotykać chłodnych skał, wsłuchiwać się w górską ciszę i smakować wyśmienitych potraw. Potraw, które nawiązują do wspaniałych szwajcarskich tradycji.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Fragment szlaku pieszego Oberberghorn prowadzący z punktu widokowego Daube do hotelu Schynige Platte.

W restauracji zjemy przepyszne śniadania oraz kolacje. Składają się one z dań wyjątkowych i w wyjątkowy sposób serwowanych. Przykładem może być sałatka podawana w wielkiej misie oraz przepyszny krem z groszku przynoszony w uroczych sosjerkach. Na śniadanie zjecie tu na przykład różne odmiany miodu, również miód z szarotką alpejską – symbolem Szwajcarii. Na lunch poleca się tradycyjne szwajcarskie rösti z dodatkami, m.in. sadzonym jajkiem, serem czy kiełbasą. A wszystko to w towarzystwie cudownych widoków.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Panorama Alp Berneńskich z okolicy hotelu na Schynige Platte.

Panoramy te wyglądają najcudowniej o złotej godzinie, wschodach i zachodach, a podziwianie ich możliwe jest dzięki nocowaniu w hotelu Schynige Platte. Hotel urządzony jest w niezwykle uroczy sposób. Na korytarzach i klatkach schodowych możemy oglądać zabytkowe przedmioty, a także degustować zdrowotne nalewki ukryte w szafkach. Duże wrażenie sprawiają pokoje, swoim wystrojem odpowiadające konkretnym elementom codziennego życia w centralnej Szwajcarii. Pokój, w którym zatrzymałem się tematem nawiązuje do pszczelarstwa. Na ścianach wiszą plastry miodu, w rogu ustawiono kombinezon pszczelarski. Masywne drewniane łóżka i meble oraz tapeta na ścianie pozwalają czuć się błogo i sielsko. Zajrzałem też do innych pokoi, które zaaranżowano tematycznie, a odnoszą się one do tradycji wędrówek górskich oraz zielarstwa. Wszystkie łączy atmosfera swojskości i cudowne widoki z okien.

Schynige Platte, Top of Swiss Tradition, atrakcje Interlaken
Droga Mleczna obserwowana sprzed hotelu Berghotel Schynige Platte.

Więcej o hotelu, aktualnych cenach oraz możliwości rezerwacji znajdziecie na stronie internetowej Hotelu Schynige Platte.

Podsumowanie wybranych miejsc, które warto zobaczyć w regionie Interlaken

Region Interlaken pełen jest pięknych i czarujących miejsc. Spośród omawianych we wpisie gór Niesen, Niederhorn oraz Schynige Platte warto także zwrócić uwagę na inne wspomniane w artykule, w tym Brienzer Rothorn, Augstmatthorn, Harder Kulm, Stockhorn oraz miasta i miejscowości, jak Interlaken, Spiez i Brienz. Region Interlaken posiada mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć i odwiedzić podczas podróży do Szwajcarii. To okolica idealna na zarówno błogi, jak i aktywny odpoczynek o każdej porze roku.

Schynige Platte
Panorama z górskiego szlaku Oberberghorn na Schynige Platte to jeden z widoków, które warto zobaczyć w Interlaken.

Z pewnością będę wracał tutaj i odkrywał kolejne miejsca. Przeżywał zachwyty i fotografował te alpejskie perełki, przy każdej okazji korzystając jednocześnie z kąpieli w czystych wodach jezior. To właśnie orzeźwiającą kąpiel w jeziorze Thun w połowie października uważam za jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń tego roku. I takich też chwil życzę – szwajcarskich, przyjemnych i spektakularnych.

Niesen
Wschód słońca oglądany ze szczytu Niesen.

3 thoughts on “Interlaken – co zobaczyć w regionie? Niesen, Niederhorn i Schynige Platte – górskie atrakcje okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *