Prelekcje

Cykl: KADRY Z PODRÓŻY
w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

21-11-2022 (Poniedziałek)
godz. 17:00 – 18:00
Sala 35, III piętro
Wstęp wolny
Na czwartym spotkaniu z cyklu „Kadry z podróży” przeniesiemy się na bliższą i dalszą północ Europy. Odwiedzimy kraje nordyckie, których kultura i styl życia silnie przyciągają. Kultura i styl życia ekstremalnie uzależnione od sił natury i uwarunkowań przyrodniczych. Odwiedzimy Danię – jeden z najszczęśliwszych krajów świata, zjedziemy wokół Islandię – krainę mitów, legend i cudów, udamy się na daleką, ciemną północ Norwegii. Podczas prelekcji nie zabraknie zachwycających pejzaży, ciekawej architektury i wyjątkowych spektakli natury. Oczarujemy się neonami zorzy polarnej, surowymi wulkanicznymi górami, poszarpanymi klifami, magicznymi wodospadami, potężnie wietrznymi wybrzeżami i długimi, mrocznymi nocami. Zobaczymy miejsca, w których łączą się dwa morza i dwa kontynenty, przekroczymy granice koła podbiegunowego. Będzie to podróż w nieopisane piękno.
26-09-2022 (Poniedziałek)
godz. 17:00 – 18:00
Sala 35, III piętro
Wstęp wolny
Podczas trzeciego spotkania z cyklu „Kadry z podróży” udamy się na wędrówkę po Polsce. Poznamy piękno jej wybrzeża oraz wyjątkowość gór. Zetkniemy się z pięknem polskiej wsi, nad którą chmury często tworzą wyjątkowe kształty – zarówno ponad horyzontem, jak i tuż nad glebą, muskając liście dzikich jabłoni. Zachwycimy się rzadkimi zjawiskami, w tym zorzą polarną tańczącą nad Bałtykiem i czerwoną tęczą wyginającą się nad ścierniskiem. Poznamy wyjątkowość najdzikszych gór w Polsce, które nie znają granic i bezgranicznie zachwycają.
23-05-2022 (Poniedziałek)
godz. 17:00 – 18:00
Sala 35, III piętro
Wstęp wolny
Podczas drugiego spotkania z cyklu udamy się w podróż międzykontynentalną, superkontynentalną. Odwiedzimy kilka krajów Europy i Azji, wchodzących w skład różnych kręgów kulturowych. Przyjrzymy się krajobrazom, które od tysiącleci budziły wśród zamieszkujących je cywilizacji mistyczne wyobrażenia. Poznamy piękno i dzikość Rumunii, sielskość i tragizm Karpat Ukrainy i Polski, czystość i zieloność Słowenii. Przemierzymy karykaturalne szczyty Dolomitów i wyniosły kazachski Tien-Szan, aby po chwili zsunąć się do najgłębszej depresji świata – Morza Martwego. Odbędziemy kilkudniowy trekking po jednej z najpiękniejszych pustyń świata – Wadi Rum. Odpoczniemy nieco nad wybrzeżem Atlantyku, pożegnamy dzień na mitycznej egejskiej Atlantydzie – greckiej Santorini, jednej z najpiękniejszych wysp świata. Staniemy na granicy kontynentów w jednej ze stolic, a całości różnorodności dopełni magia Bałkanów. Będzie to podróż, podczas której poznamy zróżnicowane krajobrazy i cząstkę życia mieszkańców, które w dużej mierze ukształtowało otoczenie. Przyjrzymy się zróżnicowanym kulturom, które w obliczu skalistych gór i płynących meandrami rzek są jedynie mikrosekundą w dziejach świata.
21-03-2022 (Poniedziałek)
godz. 17:00 – 18:30
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
Wstęp wolny, obowiązują maseczki w pomieszczeniu!

Spotkanie 21 marca 2022 roku zainauguruje serię 4 prelekcji „Kadry z podróży”, których kolejne tematy oraz daty zostaną ogłoszone w przyszłości.

Podczas wystąpienia opowiem sporo o górskich wyprawach po Szwajcarii. Poznamy fascynujące miejsca z różnych regionów szwajcarskich Alp, które dotychczas odwiedziłem – od zachodniej francuskojęzycznej Jury po wschodni najbardziej tradycyjny, niemieckojęzyczny region Appenzell. Przemierzymy Szwajcarię od północy na południe, odwiedzając jedną z najpiękniejszych górskich dolin świata – Lauterbrunnen, największy lodowiec Alp – Aletschgletscher, najczęściej fotografowaną górę świata – Matterhorn, najwyższy szczyt Szwajcarii – Dufourspitze oraz mistyczną, owianą legendami górę Pilatus. Przejedziemy Szwajcarię kolejami, których fragmenty wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaczerpniemy mrozu i zimy na przełęczy Bernina oraz szczycie Titlis przy Engelbergu. Przywitamy wiosnę w Alpach Lepotyńskich i ogrzejemy się podczas śródziemnomorskiego wczesnego lata w kantonie Ticino. Jesień zobaczymy w wielu miejscach kraju, ponieważ podczas tej pory, od czterech lat regularnie odwiedzam Szwajcarię. Jestem fotografem, podróżnikiem i certyfikowanym przez Switzerland Tourism ekspertem od podróży po Szwajcarii. Pokażę naturę Szwajcarii, która zachwyca pejzażami i kolorami na każdym kroku.