Engelberg z pewnością wielu kojarzy się przede wszystkim ze sportami zimowymi. Rozgrywają się tutaj zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, a infrastruktura zimowa sprawia, że Engelberg zimą jest chętnie obieranym kierunkiem urlopowym. Jednak Engelberg to nie tylko zimowy kurort. To również miejscowość o długiej historii, której świadków wciąż można podziwiać podczas zwiedzania. To zachwycające góry, które pokryte są siatką szlaków pieszych, oferujących zapierające dech w piersiach widoki. Engelberg to także piękne jeziora i majestatyczne lodowce. Poznajcie największe atrakcje Engelbergu, wśród nich alpejski trzytysięcznik Titlis, jezioro Trubsee oraz otoczoną wysokimi górami kotlinę Rugghubel.

Spis treści
- 1 Położenie i geografia Engelbergu
- 2 Jak dojechać do Engelbergu?
- 3 Kolejki górskie w Engelbergu
- 4 Największe atrakcje Engelbergu
- 5 Podsumowanie
Położenie i geografia Engelbergu
Engelberg to miejscowość znajdująca się w centralnej Szwajcarii. Kilkanaście kilometrów na zachód od Engelbergu znajduje się geometryczny środek Szwajcarii. Liczba mieszkańców ledwie przekracza 4000, zaś w czasie sezonu zimowego wzrasta ona kilkukrotnie. Wpływ mają na to nie tylko największe atrakcje Engelbergu przyciągające turystów o każdej porze roku, ale również między innymi międzynarodowa popularność, jaką zyskała miejscowość dzięki Pucharowi Świata w skokach narciarskich. Engelberg znajduje się w kantonie Obwalden, natomiast jedna z omawianych atrakcji – jezioro Trübsee, wchodzi w skład sąsiedniego kantonu Nidwalden.

Engelberg otaczają wysokie szczyty Alp Urneńskich, części Alp Berneńskich, natomiast spośród engelberskich szczytów najwyższy jest Titlis (3238 m n.p.m.). Wśród pozostałych szczytów okalających dolinę z Engelbergiem warto wyróżnić: Rigidalstock (2593), Ruchstock (2813), ikoniczny Hahnen (2606), Wissberg (2627), a także Wissigstock (2887).

Engelberg położony jest nad rzeką Engelberger Aa, która odprowadza wodę do Jeziora Czterech Kantonów. Jego centrum znajduje się na wysokości około 1000 metrów n.p.m., co warto mieć na uwadze organizując wizytę w Engelbergu w szczególności podczas chłodniejszych miesięcy. Średnia temperatura w miesiącach letnich uśredniona dla wszystkich stacji pomiarowych na terenie miejscowości wynosi około 10 stopni Celsjusza. Zimą spada do około -7 stopni w styczniu. Pogoda w Engelbergu jest więc naprawdę alpejska – chłodna i zmienna. Podczas mojego kilkudniowego pobytu w gminie Engelberg towarzyszyły mi zarówno chmury, mgły, deszcz, śnieg, wiatr, jak i ciepłe słońce. Wychodząc z pociągu poczułem zimno i zmianę lokalnego mikroklimatu w stosunku do poprzedniego miejsca moich górskich wędrówek – masywu Alpstein.

Jak dojechać do Engelbergu?
Dojazd do Engelbergu nie stanowi problemu w przypadku zarówno podróży samochodem, jak i samolotem i komunikacją publiczną. Co prawda oddziela go od Polski czterocyfrowa kilometrowa odległość, jednak stan dróg i podróż autostradami sprawiają, że trasa przebiega komfortowo. Odległość z Wrocławia do Engelbergu to 1076 km, z Krakowa 1275, z Warszawy 1429, zaś z Gdańska 1478 km.
Zdecydowanie najwygodniejszym sposobem na dojazd do Engelbergu jest przylot samolotem do Zurychu i przyjazd do miejscowości koleją. Do Szwajcarii można dolecieć m.in. liniami lotniczymi Swiss, które obsługują połączenia między największymi polskimi miastami, a Zurychem. Rozkład lotów oraz bilety dostępne są na stronie linii lotniczych Swiss.

Z lotniska w Zurychu z łatwością można dojechać do Engelbergu komunikacją publiczną. Pociągi odjeżdżają z lotniska Zurich-Kloten z dużą częstotliwością, zaś kluczem w dojeździe do Engelbergu jest pociąg do Lucerny. Z Lucerny do Engelbergu kursują pociągi co godzinę – dwie minuty po pełnej godzinie.

Dzięki Swiss Travel Pass oferowanemu przez grupę Swiss Travel System można podróżować na jednym bilecie przez określoną liczbę dni. Swiss Travel Pass można zakupić w wariantach 3-, 4-, 8- oraz 13-dniowym. Ceny pakietu zaczynają się od 232 CHF, zaś od 11 listopada do 11 grudnia 2021 roku pakiety Swiss Travel Pass można zakupić z 25% obniżką. Ważna informacja: zakupiony bilet należy wykorzystać do 11 miesięcy od momentu zakupu. Jeszcze ważniejszą wiadomością jest ta, iż w ramach Swiss Travel Pass można bez limitu przez wykupione dni podróżować po Szwajcarii pociągami, autobusami, komunikacją miejską, łodziami, a także odwiedzić ponad 500 muzeów w całym kraju. Swiss Travel Pass gwarantuje również do 50% zniżek na kolejki górskie. Szczegóły znajdziecie na stronie Switzerland Tourism.

Wskazówką dla podróżujących do Engelbergu samochodem są publiczne parkingi. Miasteczko przygotowało ich aż 8. Szczegółów dowiecie się na oficjalnej stronie miejscowości Engelberg.
Kolejki górskie w Engelbergu
Czy kolejki górskie same w sobie to największe atrakcje Engelbergu? Myślę, iż bez zastanowienia można udzielić na to pytanie twierdzącej odpowiedzi. Podróże nimi to nie tylko świetne okazje do podziwiania miasteczka i gór, ale i niezapomniane przygody. W obrębie Engelbergu znajdują się cztery gondolowe kolejki górskie: Titlis, Brunni, Furenalp, a także Bannalp. Ponadto na wysokości wwożą tu dwuosobowe kolejki Buirabahnli oraz liczne wyciągi krzesełkowe. Zdecydowanie wartą uwagi jest kolej gondolowa na szczyt Titlis. Kolejka górska dowozi odwiedzających na wysokość 3020 metrów n.p.m. (Klein Titlis), zaś wagoniki obracają się podczas jazdy, dzięki czemu stojąc w jednym miejscu można podziwiać panoramy całej okolicy z każdej możliwej strony. Titlis Rotair jest pierwszą tego typu kolejką na świecie, natomiast podróż nią na szczyt można zdecydowanie uznać za jedną z największych atrakcji Engelbergu.
Łącznie kolejek gondolowych i wyciągów krzesełkowych jest w Engelbergu aż 25. Pełne zestawienie kolejek górskich możecie znaleźć na stronie engelberg.ch. Stacje kolei górskich w Engelbergu połączone są darmowymi autobusami, natomiast rozkład można sprawdzić tutaj.

Największe atrakcje Engelbergu
Zastanawiając się nad tym, co warto zobaczyć w Engelbergu koniecznie należy zwrócić uwagę na jego największą zaletę. A co jest największą zaletą Engelbergu? Oczywiście góry. Majestatyczne Alpy Urneńskie, które kryją w sobie naprawdę ogrom cudów. Łatwo dostępne dzięki sieci szlaków, a także górskich kolejek to zdecydowanie największe atrakcje Engelbergu. Spośród licznych propozycji przedstawię cztery, które udało mi się zwiedzić podczas kilkudniowej wycieczki w region Engelberg.

Miejscowość Engelberg – co warto zobaczyć?
Historia miejscowości Engelberg sięga średniowiecza. W 1120 roku ufundowano tutaj Opactwo Benedyktynów, które dziś stanowi architektonicznie największą atrakcję Engelbergu. Masywny biały kompleks klasztorny robi duże wrażenie zarówno z poziomu miejscowości, jak i kolejek górskich. Odwiedzając region z pewnością warto zajrzeć na dziedziniec oraz do udostępnianych turystom i pielgrzymom części opactwa. W skład kompleksu klasztornego wchodzi także serowarnia oraz muzeum prezentujące wiejskie życie w centralnej Szwajcarii.

Wielu miłośników zimowych sportów, przede wszystkim skoków narciarskich, odwiedza Engelberg, aby podziwiać skocznię narciarską i zająć miejsce na trybunach podczas zawodów. Zbudowana w 1971 roku skocznia narciarska Gross-Titlis-Schanze rokrocznie jest areną zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Odwiedzając miasto zachwyca jednak przede wszystkim liczba szlaków pieszych, których w Engelbergu jest naprawdę sporo. Świadczą o tym między innymi umiejscowione na głównym placu miasta – Eylipark, drogowskazy.

Titlis i okolica szczytu – największe atrakcje Engelbergu
Zastanawiając się nad jednym miejscem, które koniecznie warto zobaczyć w Engelbergu podczas krótkiej wizyty zdecydowanie należy zwrócić uwagę na Titlis. Ten alpejski szczyt mierzy 3238 metrów n.p.m. i oferuje naprawdę mnóstwo. Jest łatwo osiągalny kolejką górską, ale stanowi też popularny cel dla wspinaczy. Kolejka gondolowa wywozi turystów na wysokość 3020 m n.p.m. na szczyt Klein Titlis, skąd na szczyt Titlis prowadzi szlak pieszy. To jeden z najpopularniejszych szwajcarskich szczytów, zaś doświadczenia, jakie czekają na szczycie są niezapomniane.

Titlis – panoramy ze szczytu
Panoramy ze szczytu Titlis zachwycają. Widoki sięgają naprawdę daleko, a przy dobrej widoczności można dostrzec odległe szczyty Alp Lepotyńskich w kantonie Ticino, Alp Bereńskich, w tym Schreckhorn oraz Monch i Jungfrau, zza których spływa największy alpejski lodowiec – Aletsch, a także szczyty Prealp Szwajcarskich, między innymi Brienzer Rothorn.

Ponadto już okolica szczytów Titlis i Klein Titlis, skalista i pełna lodu, wywiera na odwiedzających ogromne wrażenie.

Lodowiec Titlis i jaskinia lodowcowa
Lodowiec Titlis – Titlisgletscher, to nie tylko jedna z największych atrakcji Engelbergu, ale także całej północnej Szwajcarii. Jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów w związku ze swoją bliskością do Zurychu. Lodowiec Titlis jest bowiem najbliżej położonym od Zurychu lodowcem Szwajcarii. Jego wielkość niestety z roku na rok maleje w związku z globalnym ociepleniem i kruchością lodowców w stosunku do rosnącej średniej temperatury Ziemi.

Titlisgletscher pokrywa północne zbocza szczytu Titlis, który ze względu na swoją wysokość wystaje ponad alpejską granicę wiecznego śniegu umożliwiając rozwój lodowca. Chętni mogą wziąć udział w przejażdżce wyciągiem krzesełkowym ponad lodowcem Titlis i oglądać jego powierzchnię z góry dzięki kolejce Ice Flyer.

W związku z utrzymywaniem się tu przez cały rok pokrywy śnieżnej odwiedzający mogą także brać udział w różnych aktywnościach w ramach Titlis Glacier Park.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Engelbergu podczas wizyty na Titlis jest jaskinia lodowcowa. Jaskinia została zaadaptowana dla celów turystycznych i podświetlona lampami w neonowych kolorach. Odwiedzając ją można w łatwy sposób zajrzeć do wnętrza lodowca i dotknąć lodu, który zalega tu nawet od 5000 lat. Długość jaskini to około 150 metrów, zaś temperatura sięga -1,5 stopnia Celsjusza, utrzymując stały poziom przez cały rok. Wejście do jaskini jest możliwe ze stacji kolejki na poziomie 1 i jest również bardzo dobrze oznakowane.

Titlis Cliff Walk – najwyższy w Europie most wiszący
Na górze Titlis znajduje się jeszcze jedna atrakcja – Titlis Cliff Walk. Jest to wiszący most, który zbudowano na wysokości 3041 metrów n.p.m. Długość Titlis Cliff Walk to ponad 100 metrów, natomiast jego szerokość sięga jedynie metra. Spacer ponad przepaścią z panoramą majestatycznych szczytów przyprawia zarówno o zachwyt, jak i zawrót głowy.

Ze względu na położenie Titlis Cliff Walk jest uważany za najwyżej położony most wiszący w Europie. Z racji budzących emocji jest miejscem, które koniecznie warto zobaczyć w Engelbergu podczas wycieczki na Titlis.

Kolejka linowa na szczyt Titlis
Aby dostać się na szczyt Titlis z Engelbergu kolejką konieczne jest kilka przesiadek. Nie są to oczywiście uciążliwe przesiadki, ponieważ widoki towarzyszące każdemu etapowi zachwycają. Dolna stacja kolejki linowej na Titlis znajduje się około 850 metrów na południe od stacji kolejowej w Engelbergu i można do niej dojechać darmowym autobusem.

Pierwsza przesiadka ma miejsce na stacji kolei gondolowej obok opisywanego w dalszej części wpisu jeziora Trubsee, skąd kolejka prowadzi wyżej do stacji Stand. Na stacji Stand następuje ostatnia przesiadka – do gondolowej kolei obrotowej Titlis Rotair. Sama kolejka obrotowa Titlis Rotair to jedna z największych atrakcji Engelbergu. Umożliwia ona zachwycanie się tutejszymi krajobrazami w każdym możliwym kierunku.

Cena za wjazd na Titlis (oraz zjazd) kolejką gondolową z Engelbergu wynosi 96 CHF, zaś wymienione wcześniej atrakcje na szczycie Titlis są darmowe. Szczegółowe ceny biletów, a także bilety odcinkowe na stacje pośrednie dostępne są na oficjalnej stronie Engelbergu. Kolej gondolowa Titlis Rotair kursuje przez cały rok. Pierwszy wjazd ma miejsce o godzinie 8:30, natomiast ostatni zjazd o godzinie 17:00.
Jezioro Trubsee (Trübsee)
Położone u podnóża góry Titlis jezioro Trubsee stanowi jeden z najpopularniejszych celów turystycznych w regionie Engelberg. Ten malowniczy zbiornik wodny to więc nie tylko punkt przesiadkowy podczas podróży kolejką na Titlis, ale także świetne miejsce na wypoczynek. Wypoczynek zarówno spokojny, wręcz leniwy, jak i aktywny. Jezioro Trubsee znajduje się na wysokości 1764 metrów n.p.m. Prowadzono nad nim działalność pasterską jeszcze na długo przed pojawieniem się pierwszej wzmianki o miejscowości Engelberg (początek XII wieku). Można do niego dotrzeć kolejką linową z Engelbergu, ale także jednym z kilku szlaków pieszych.

Powierzchnia jeziora to około 30 hektarów, zaś maksymalna głębokość to 9 metrów. Latem jest popularnym celem turystyki pieszej, natomiast zimą stanowi część obszaru narciarskiego.

Wokół jeziora prowadzi szlak pieszy. Nad jeziorem można spędzić noc w eleganckim hotelu Trubsee Alpine Lodge, który mieści się w tym samym budynku, co stacja kolejki.

Podczas mojego pobytu nad jeziorem Trubsee towarzyszyła mi mgła i opady deszczu. Jednak również w takiej pogodzie można było poczuć przyjemny, jesienny, wysokogórski alpejski klimat.

Kolejki i szlaki piesze w Engelbergu – Brunni i Rugghubel – największe atrakcje Engelbergu
Bogactwo alpejskich krajobrazów w regionie Engelberg jest bezcenne. Odwiedzając miejscowość koniecznie warto wybrać się na jedną z licznych górskich ścieżek, aby zaczerpnąć nieco świeżego powietrza i zapierających dech w piersiach widoków. Jedną z propozycji jest szlak pieszy łączący górną stację wyciągu krzesełkowego Brunni z kotliną górską Rugghubel.

Z Engelbergu do górnej stacji kolejki Brunni, skąd startuje ultrawidokowy szlak, można dostać się kolejką gondolową Engelberg-Brunni z przesiadką na wyciąg krzesełkowy w Ristis. Ceny biletów i wszelkie informacje dostępne są na stronie brunni.ch.

Szlak prowadzący z górnej stacji kolejki w Brunni do Rugghubel (Rugghubelhutte) ma długość 5,2 kilometrów. Według mapy przejście zajmuje 3h 30 min. Suma podejść to równe 600 metrów, zaś zejść 173 metry.

Ten szlak pieszy oferuje majestatyczne panoramy.

Podczas mojego trekkingu do Rugghubelhutte w dolinie, w której znajduje się miejscowość Engelberg zalegała gruba warstwa mgieł, co potęgowało ogrom okolicznych szczytów.

Fragment szlaku pieszego z Brunni do Rugghubel nazywany jest lokalnie „Końcem Świata”, zaś strome zbocza tworzą naprawdę dramatyczne krajobrazy. Dolina otoczona jest wysokimi szczytami Alp, które sięgają od 2500 do 2800 metrów n.p.m.

Na wysokości 2290 metrów n.p.m. znajduje się chata górska Rugghubelhutte, będąca idealną propozycją do spędzenia nocy po całodniowej wędrówce.

Jej położenie tuż przy krawędzi kotliny gwarantuje niezapomniane doświadczenia. Widoki sprzed Rugghubelhutte, a nawet z okien schroniska są naprawdę cudowne.


Jeśli komuś marzy się poranek ponad morzem mgieł, w otoczeniu skalistych gigantów Alp, zdecydowanie powinien rozważyć trekking do Rugghubel i nocleg w Rugghubelhutte. Ten szlak pieszy w okolicy Engelbergu to idealna propozycja na aktywny weekend w centralnej Szwajcarii.

Podsumowanie
Engelberg jest świetnym celem wyjazdowym nie tylko zimą. Liczne szlaki turystyczne, a także kolejki górskie i wyciągi krzesełkowe gwarantują świetnie spędzony czas o każdej porze roku. Największe atrakcje Engelbergu, jakimi są przede wszystkim góry, sprawią, że pobyt tutaj będzie niezapomniany. Skupisko tak różnorodnych atrakcji, jakimi są górskie szlaki w okolicy Engelbergu, wjazd na górę Titlis oraz bezpośrednie podziwianie najbliżej położonego Zurychu lodowca, odpoczynek nad jeziorem Trubsee, czy podziwianie zabytków miejscowości Engelberg gwarantują dobrze spędzony czas. Tutaj z łatwością można spędzić noc wysoko w górach i rozkoszować podniebienie lokalną kuchnią, obudzić się w rześkiej bryzie mglistych alpejskich poranków, a także sfotografować zachwycające wschody i zachody słońca.

Szwajcaria, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich podróżników i turystów pełna jest zachwycających miejsc. Co najważniejsze – każde z nich jest oryginalne i znacznie odbiega od pozostałych. Anielska Góra, co jest dosłownym tłumaczeniem nazwy Engelberg z języka niemieckiego, pozwala dosłownie na uniesienie się ponad ziemią i zbliżenie ku niebu. Region Engelberg, bardzo słynny wśród miłośników sportów zimowych, to więc nie tylko pewnego rodzaju pielgrzymkowa destynacja dla fanów skoków narciarskich, ale i mekka dla żądnych przygód i aktywnych podróży.
6 thoughts on “Największe atrakcje Engelbergu: Titlis, Trubsee, Rugghubel, górskie szlaki w regionie Engelberg.”