Zermatt to jedno z czołowych miejsc kojarzonych ze Szwajcarią. Swoją popularność zawdzięcza wielu cudom, wśród których należy wyróżnić przede wszystkim jego malownicze położenie. Miejscowość otoczona jest czterotysięcznikami, z których spływają do dolin lodowce, a najbardziej znanym tutejszym szczytem jest Matterhorn. Najczęściej fotografowana góra świata strzeże okolicy od mileniów, ale nie jest jedyną atrakcją Zermatt. Wioska jest idealna na letnie i jesienne wędrówki, a także zimowe szaleństwo, zaś bogactwo widokowych szlaków zachwyca. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Zermatt, dlaczego kolejki to świetna okazja do zwiedzenia okolicy i poznaj najpiękniejsze szlaki Alp Szwajcarskich w tym regionie.
Spis treści
- 1 Gdzie leży Zermatt?
- 2 Dojazd do Zermatt – parkingi i pociągi
- 3 Co robić w Zermatt – największe atrakcje
- 3.1 Wschód i zachód słońca z panoramą miejscowości – darmowa atrakcja, którą warto zobaczyć w Zermatt
- 3.2 Gornergrat – kolej, lodowce i alpejskie panoramy
- 3.3 Klein Matterhorn / Glacier Paradise – lodowe atrakcje Zermatt
- 3.4 Schwarzee – stacja przesiadkowa i szlaki turystyczne
- 3.5 Szlak Pięciu Jezior – panoramy, które warto zobaczyć w Zermatt
- 4 Co warto zobaczyć w Zermatt latem?
- 5 Co robić w Zermatt zimą?
- 6 Wyciągi, koleje i kolejki w Zermatt
- 7 Gdzie zjeść w Zermatt?
- 8 Podsumowanie
Gdzie leży Zermatt?
Zermatt znajduje się w południowo-zachodniej Szwajcarii, tuż przy granicy z Włochami. Sama lokalizacja to już jedna z największych atrakcji Zermatt, gdyż miejscowość dosłownie otoczona jest alpejskimi gigantami. Administracyjnie Zermatt wchodzi w skład kantonu Valais, w którym powszechnie używanymi językami są francuski oraz niemiecki. Zermatt zbudowano na krańcu doliny Mattertal na wysokości 1620 metrów n.p.m. Dolina ta wcina się klinem między szczyty Alp Pennińskich.
Ciekawostką związaną z ukształtowaniem okolicznego terenu jest to, iż w granicach Zermattu znajdziemy aż 38 z 54 szwajcarskich czterotysięczników. Ze względu na tak dużą ich liczbę i poprowadzone w Zermatt górskie szlaki piesze możemy poczuć tu prawdziwą potęgę natury. Wśród najpopularniejszych szczytów przekraczających 4000 m n.p.m. należy wyróżnić ikoniczny Matterhorn (4478), najwyższy szczyt Szwajcarii – Dufourspitze (4634), a także uważany za jeden z najłatwiejszych technicznie do zdobycia czterotysięczników Breithorn (4164). Warty uwagi jest też nieco niższy Klein Matterhorn z najwyżej położoną w Europie platformą widokową (3883).
Zdecydowanie wartym szczególnej uwagi jest masyw Monte Rosa, który jest najpotężniejszym masywem górskim w całych Alpach. Po jego grzbiecie przebiega granica szwajcarsko-włoska, zaś z jego przełęczy i ścian spływają ogromne masy lodu, które można podziwiać podczas odwiedzin na Gornergrat. To właśnie częścią masywu Monte Rosa jest wspomniany Dufourspitze – najwyższy szczyt Szwajcarii.
Dojazd do Zermatt – parkingi i pociągi
Dojazd do Zermatt może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco skomplikowany, ponieważ miejscowość znajduje się wśród 11 szwajcarskich wiosek całkowicie wyłączonych z ruchu samochodowego. Jest to natomiast niewątpliwy atut miejsca, gdyż spacerując po klimatycznych uliczkach, pełnych drewnianej architektury nie musimy wdychać spalin, a szumu strumieni nie zagłusza warkot silników. Dzięki temu możemy napawać się pięknem miejscowości i odwiedzać w spokoju zakątki, które warto zobaczyć w Zermatt.
Gdzie zostawić samochód odwiedzając Zermatt?
Sam dojazd do Zermatt, pomimo wyłączenia wioski z ruchu zmotoryzowanego, nie stanowi mimo wszystko problemu. Chcąc dojechać do Zermatt samochodem należy zaparkować w jednej z miejscowości między Visp, a Zermattem, na przykład w Tasch. Miejscowości posiadają spore parkingi, na których zostawiamy samochody, a następnie wsiadamy do pociągu, który dowozi nas do stóp Matterhorna.
Najbliżej Zermatt parkingi znajdziemy w miejscowościach Tasch oraz Randa, zaś te usytuowane są w pobliżu stacji kolejowych. Transport publiczny w Szwajcarii jest niezawodny, a podczas moich corocznych podróży do Szwajcarii korzystam wyłącznie z jego usług, docierając do najdalszych zakątków tego cudownego kraju. Co więcej, podróżując przez Szwajcarię pociągiem, statkiem czy autobusem mogę w pełni i bez obaw napawać się pięknem tutejszych widoków. Rozważając podróżowanie po Szwajcarii transportem publicznym warto zakupić Swiss Travel Pass, który w zależności od wybranej liczby dni daje nam pełną swobodę korzystania z wygody szwajcarskich kolei, łodzi i autobusów, a także wiele zniżek na pozostałe atrakcje i darmowy wstęp do wielu muzeów.
Połączenia kolejowe z poszczególnych miejsc i części Szwajcarii, jak również ceny biletów można sprawdzić na stronie SBB.
Dworzec kolejowy w Zermatt znajduje się w samym centrum miejscowości. Wychodząc z pociągu możemy udać się do Punktu Informacji Turystycznej, gdzie zakupimy karnety na górskie kolejki w Zermatt oraz otrzymamy wszystkie najważniejsze informacje, w tym schematy tras zjazdowych i mapy szlaków pieszych w Zermatt, a także zakupimy gadżety i pamiątki.
Do samego Zermatt można dojechać więc jedynie pociągiem, natomiast z Polski można dostać się do regionu drogą lądową oraz powietrzną. Połączenia lotnicze między polskimi miastami, a lotniskiem w Zurychu obsługuje miedzy innymi Swiss International Air Lines. Dojazd do Zermatt z lotniska Zurych-Kloten pociągiem zajmuje około 3h 40 min.
Co robić w Zermatt – największe atrakcje
Myślę, że nie będzie nadużyciem nazwanie Zermattu jedną z najbardziej popularnych wiosek świata. Bo choć nie jest to mała miejscowość i posiada zwarty układ architektoniczny to oficjalnie nie jest miastem. To właśnie ta sielskość i górskość, a dokładniej alpejskość Zermattu nadają mu niezwykle przytulnego klimatu. Drewniane domy spływają tu do dna doliny Mattertal, którą otaczają surowe góry. Rzeczy, które warto zrobić i warto zobaczyć w Zermatt jest naprawdę mnóstwo. Odwiedzając Zermatt zimą, latem, jesienią czy wiosną będziemy wpadać w zróżnicowany zachwyt, zróżnicowany pod kątem kolorów i możliwości spędzania niezapomnianych chwil.
Wschód i zachód słońca z panoramą miejscowości – darmowa atrakcja, którą warto zobaczyć w Zermatt
Podstawowa atrakcja Zermatt, którą obowiązkowo warto zobaczyć podczas wizyty w mieście to podziwianie wschodu i zachodu słońca nad miastem. Są to niepowtarzalne momenty, które przyciągają do miejscowości tłumy ludzi chcących sfotografować uroczą zabudowę i górującego nad nią stróża – Matterhorn.
To właśnie o poranku, przy sprzyjających warunkach dochodzi do chwili, którą zapamiętuje się na całe życie. Wraz z pierwszymi oznakami dnia, promienie słońca opierają się o zimne ściany piramidy Matterhorn podpalając je czerwienią. To legendarne już zjawisko związane jest przede wszystkim z wybitnością i stosunkową samotnością góry. Wysokość względna, inaczej wybitność, Matterhornu dochodzi do 1042 metrów, dzięki czemu promienie słońca nie odnajdują przeszkód na swojej drodze do ścian alpejskiego giganta.
Z kolejnymi minutami możemy obserwować tutaj światło słońca, które pełznie powoli w dół doliny zmieniając po drodze kolor Matterhornu. Początkowo płonie on krwistą czerwienią, aby po pewnym czasie przejść w intensywnie pomarańczowy, beżowy, a finalnie w swój neutralny kolor widoczny w pełnym świetle dnia.
Najpopularniejszym spotem do obserwacji wschodów i zachodów słońca w Zermatt jest punkt widokowy na skrzyżowaniu ulic Murini z Gourmetweg.
Równie czarujące jak wschody są tutejsze zachody słońca, podczas których dzień powoli gaśnie, a światła miejscowości zaczynają zalewać dolinę. Zjawiska te warto zobaczyć w Zermatt zimą, latem, jesienią oraz wiosną – to przepiękny spektakl, który towarzyszy każdej porze roku.
Gornergrat – kolej, lodowce i alpejskie panoramy
Miejscem, które koniecznie warto zobaczyć w Zermatt jest Gornergrat. Ta alpejska grań oferuje zachwycające doznania i wyjątkowe widoki. Wyjątkowe pod naprawdę wieloma względami. W tym miejscu szczególnie wyrażę swój zachwyt wobec tego miejsca – jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii i w ogóle najpiękniejsze spośród wszystkich miejsc, jakie miałem okazję odwiedzić. Moja fascynacja nad panoramami z Gornergrat jest z pewnością podyktowany fascynacją nad lodowcami, która łączy się z wysokogórskimi pejzażami.
Niemniej, to miejsce powinien odwiedzić każdy, kto choć przez chwilę zastanawia się nad tym, co robić w Zermatt – wjechać na Gornergrat, prędko, koniecznie!
Kolej na Gornergrat
Na Gornergrat można dostać się pieszo, jak również koleją. Wjazd pociągiem na grań to naprawdę wyjątkowe doświadczenie. Podczas trasy mijamy kilka stacji, na których można wysiąść i napawać się zachwycającymi panoramami. W trakcie całej podróży towarzyszy nam dumny Matterhorn, a sama zębata kolej na Gornergrat jest prawdziwym mistrzostwem inżynieryjnym. Górna stacja kolei znajduje się na 3089 metrach n.p.m. Jest to jednocześnie druga w Europie najwyżej położona stacja kolei zębatej.
Wjazd na niemal 3100 metrów ponad poziom morza możliwy jest przez cały rok. Ceny biletów normalnych w dwie strony umożliwiających wjazd na stację Gornergrat w zależności od sezonu kosztują od 88 do 126 CHF. Można zakupić je przez Internet na stronie Gornergrat Bahn. Tam też można zapoznać się z sezonowymi rozkładami. Posiadając Swiss Travel Pass uzyskujemy 50% zniżki na zakup biletu.
Chcąc odwiedzić Gornergrat zarówno koleją, jak i pieszo, warto przeznaczyć na to cały dzień lub chociaż jego większość. Propozycje szlaków wychodzących spod górnej stacji kolei są naprawdę świetne, zaś tamtejsze panoramy to coś, co szczególnie warto zobaczyć w Zermatt.
Szlak pieszy z Zermatt na Gornergrat
Na Gornergrat prowadzą także szlaki piesze, które z pewnością można zaliczyć do najpiękniejszych szlaków Szwajcarii. Są to naprawdę potężnie widokowe propozycje wędrówkowe, choć wymagają odpowiedniego przygotowania i czasu. Nie są to szlaki trudne pod względem technicznym, ale sumy podejść sprawiają, że nie każdy jest w stanie im podołać. Przykładowo jedna z najszybszych propozycji wędrówkowych z Zermatt na Gornergrat to około 11 km szlaku, na którym suma podejść wynosi aż 1596 metrów.
Szlaki można podejrzeć na rekomendowanych dla górskich wędrowców Mapach Czeskich lub prześledzić ich bieg na stronie Switzerland Mobility albo w dedykowanej dla Szwajcarii aplikacji mobilnej Swisstopo.
Szlaki piesze na Gornergrat
Zdecydowanie przyjemniejszą opcją jest wjazd koleją na Gornergrat lub opuszczenie pociągu na którejś z pośrednich stacji, skąd można udać się na trekking. Bardzo widokowym szlakiem w Zermatt jest ten prowadzący spod górnej stacji kolei na Gornergrat w kierunku Hohtalli i Stockhorn, który oferuje piękne widoki na lodowce oraz Masyw Monte Rosa.
Świetnymi propozycjami, jednocześnie bardzo popularnymi w Zermatt są szlaki prowadzące z Gornergrat w dół do miejscowości. Mijają one między innymi przełęcze i krawędzie, z których możemy oglądać lodowcowe i wysokoalpejskie pejzaże.
Ultrapopularnym miejscem jest jezioro Riffelsee, w którym podziwia się symetryczne odbicie góry Matterhorn. Można dostać się tam przyjemnym szlakiem ze stacji Gornergrat lub Rotenboden. Warto mieć na uwadze, iż fragment szlaku z Rotenboden do Riffelsee, nazywany Riffelseeweg, jest nieco stromy. Na tym odcinku można jednak oglądać przedstawicieli miejscowej flory, a także fauny, w tym koziorożce alpejskie, które zamieszkują okolicę.
Ciekawą propozycją dla doświadczonych wędrowców jest szlak prowadzący do Monte Rosa Hutte, który biegnie po powierzchni lodowca Gornergletscher.
Lodowce widoczne z Gornergrat – największe atrakcje Zermatt
Największe atrakcje, które warto zobaczyć w Zermatt to obok wysokich Alp majestatyczne lodowce. Lodowce w Zermatt zapierają dech w piersiach – te ulotne kolosy pokrywają wielkie połacie górskich zboczy i dolin. Ulotne, to słowo jest przeraźliwie ważne. Choć znajdujący się tutaj lodowiec Gornergletscher jest trzecim najdłuższym w Alpach to na równi z pozostałymi wytapia się w zastraszającym tempie.
Pierwszy raz miałem zaszczyt podziwiać lodowce w Zermatt w 2018 roku, a wracając tutaj 4 lata później z przykrością zauważyłem, jak wiele lodu wytopiło się od tego czasu. Globalne ocieplenie dotyka alpejskie lodowce w dużej mierze, co można zobaczyć również w innych miejscach Szwajcarskich Alp, między innymi przy największym alpejskim lodowcu – Aletschgletscher, który również znajduje się w obrębie kantonu Valais.
Tego lata z powodu wysokich temperatur władze Zermatt postanowiły zamknąć Snow Park – teren narciarski, na którym można było dotychczas uprawiać zimowe sporty przez 365 dni w roku. W tym samym czasie wzrost poziomu rzeki Gornera płynącej przez Zermatt wzrósł do alarmowego poziomu, przez co zamknięto kilka punktów w wiosce. Naukowcy szacują, iż do 2100 roku znikną wszystkie lodowce w Alpach.
Tak prędkie ubywanie mas lodu, które można zauważyć gołym okiem z kolejnymi odwiedzinami w regionie jest bardzo przykre. Warto więc rozważyć wycieczkę do Zermattu jak najszybciej i zachwycać się lodowymi kolosami. Gornergrat jest jednym z miejsc w Zermatt, z którego można oglądać najbardziej spektakularne panoramy lodowców. Wędrując szlakami możemy oglądać między innymi lodowce Gornergletscher, Grenzgletscher, Monte Rosa Gletscher, Zwillingsgletscher, Schwarzgletscher oraz inne.
Panorama Alp z Gornergrat
Z Gornergrat oraz pobliskiej okolicy można oglądać szerokie panoramy, w tym na wiele czterotysięczników otaczających Zermatt. Z łatwością można tu przy dobrej pogodzie podziwiać szczyty masywu Monte Rosa z Dufourspitze czy Ostspitze, a także Lyskamm, Breithorn, Klein Matterhorn i Castor. Nie można zapomnieć oczywiście o piętrzącym się dumnie Matterhornie.
Gornergrat i oferowane przez niego atrakcje to zdecydowanie miejsce, które koniecznie warto zobaczyć w Zermatt. Podczas mojego ostatniego pobytu wracałem w nie przy każdej możliwej okazji, w jeden dzień byłem tam nawet dwukrotnie. Tamtejszemu pięknu naprawdę ciężko się oprzeć.
Popularną aktywnością związaną z okolicą Gornergrat i szczególnie Riffelsee jest podziwianie tutejszych wschodów słońca.
Należy jednak pamiętać, iż obowiązuje tu zakaz biwakowania, którego należy przestrzegać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie nocnym wędrówkom, oglądaniu Perseidów i podziwianiu piękna budzącego się dnia w towarzystwie Matterhornu bez rozkładania namiotu. Podwójnego Matterhornu – z odbiciem w jednym ze stawów i potoków.
Klein Matterhorn / Glacier Paradise – lodowe atrakcje Zermatt
Miłośnicy oczarowujących i potężnych mas lodu znajdą w Zermatt jeszcze więcej atrakcji. Miejsce, do którego warto się udać po mroźne zachwyty jest Klein Matterhorn – szczyt osiągający 3883 m n.p.m, znany też jako Glacier Paradise.
Dostępny jest on kolejką, która startuje z Zermattu na Schwarzsee. Stamtąd następnie na Trockener Steg należy przesiąść się w kierunku Glacier Paradise. To właśnie Glacier Paradise jest stacją końcową, a jednocześnie najwyżej w Europie położonym punktem widokowym.
Należy pamiętać, iż nawet w letnich miesiącach na górze jest bardzo zimno, a temperatura spada nawet do 0 stopni w najgorętsze w dolinach dni. Dobrze też mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne, ponieważ śnieg silnie odbija promienie słońca, które drażnią oczy.
Z platformy widokowej rozpościerają się szerokie panoramy na okoliczne lodowce oraz czterotysięczniki. Tutaj startuje też szlak na jeden z najłatwiejszych do zdobycia pod kątem technicznym czterotysięczników – Breithorn (4164). Widać stąd 38 czterotysięczników oraz 14 lodowców.
Zimą w Zermatt, ale też przez inne miesiące w roku, stacja ta jest popularna wśród zimowych sportowców. Znajduje się tutaj Snow Park, który przez 365 dni w roku umożliwia uprawianie zimowego szaleństwa na Plateau Rosa. Wyjątkiem była przerwa w 2022 roku, kiedy to z powodu roztopów i stosunkowo wysokich temperatur trzeba było zamknąć ośrodek. Ponadto na Klein Matterhorn znajdziemy jeszcze więcej atrakcji związanych z lodowcami. Można oglądać tu między innymi lodowe rzeźby w Matterhorn Glacier Palace oraz pokazy tematycznych filmów w tutejszym kinie.
Klein Matterhorn / Glacier Paradise dostępne jest kolejkami, które operują przez cały rok. Ceny biletów to 95 CHF, natomiast dla posiadaczy Swiss Travel Pass obowiązuje zniżka 50%.
Schwarzee – stacja przesiadkowa i szlaki turystyczne
Jednym z najciekawszych miejsc w Zermatt jest Schwarzsee. To zarówno stacja przesiadkowa w drodze kolejką na Glacier Paradise, ale także świetny teren spacerowy u stóp szczytu Matterhorn. To również punkt startowy przyszłych zdobywców „góry Toblerone”, ponieważ tędy prowadzi szlak do Hornlihutte, a następnie Solvay Hutte, w których nocują wspinacze. Oprócz tak ekstremalnych szlaków przy Schwarzsee można oczywiście skorzystać ze znacznie łagodniejszych propozycji. Wśród nich warto wyróżnić trasy do lodowców spływających z Matterhorna, tamy na rzece Zmuttbach oraz widokową Saumerweg.
Panoramiczne szlaki turystyczne w Zermatt wychodzą także z okolic stacji Trockener Steg, gdzie można między innymi dojść do lodowca Theodulgletscher. Trzeba jednak pamiętać, że zbliżanie się do powierzchni lodowców jest niebezpieczne, szczególnie w okresie tak silnego wytapiania się i pod żadnym pozorem nie wchodzić do dzikich lodowcowych jaskiń, które mogą zwyczajnie się zawalić.
Szlak Pięciu Jezior – panoramy, które warto zobaczyć w Zermatt
Górskie szlaki w Zermatt oferują aktywne spędzanie czasu we wszystkie pory roku. Są one szczególnie widokowe i przyjemne latem i jesienią. Warto zaznaczyć, że region oferuje ścieżki zarówno dla turystów pieszych, jak i trasy rowerowe.
Do najpiękniejszych szlaków w Zermatt należy zdecydowanie Szlak Pięciu Jezior. Ta trasa oferuje długie kilometry pieszych wędrówek z panoramą Matterhornu, w towarzystwie licznych wzruszeń nad pięknem przyrody. Zaczyna się w Zermatt, gdzie można wybrać opcję wjazdu kolejkami na Sunnegga (2288), Blauherd (2571) lub Unterrothorn (3104), skąd następnie schodzimy do miejscowości. Inną opcją jest przejście szlaku w całości pieszo, natomiast wtedy na wędrówkę należy poświęcić cały dzień, wychodząc na trasę z rana.
Szlak Pięciu Jezior (5-Seenweg) w Zermatt w zależności od wybranej opcji oferuje długie kilometry piękna. Oprócz kilkugodzinnego przyglądania się w ściany Matterhornu odwiedzamy tytułowe pięć jezior, w których odbija się ikoniczna góra. Tymi jeziorami są: Stellisee, Grindjisee, Moosjisee, Grunsee i Leisee.
Ja swoją wędrówkę Szlakiem Pięciu Jezior ze względów fotograficznych podzieliłem na dwa dni.
Szlak Pięciu Jezior – dzień 1
Praktyczna ciekawostka: jeśli chcecie uniknąć tłumów na szlaku warto wybrać się na niego później lub wjechać ostatnią kolejką. Po zamknięciu kolejek okolica dosłownie pustoszeje, jesteście tylko Wy i Alpy. Również z tego powodu mój trekking rozłożyłem na dwa dni.
Pierwszego dnia wjechałem kolejką na Unterrothorn, skąd powoli schodziłem w dół. Spacerowi towarzyszył widok na lodowiec Findelgletscher. Mijałem pięknie położony hotel górski Fluhalp, obok którego zostałem do wieczora, aby sfotografować okolicę w miękkim świetle.
Następnie udałem się w dół do jeziora Stellisee. Stamtąd wszedłem na szczyt Blauherd, kolejno na Sunneggę. Po drodze cały czas fotografowałem. Niestety popełniłem błąd i na szlak do Zermatt obrałem ten prowadzący zakosami na północny zachód od Sunneggi. Jest on bardzo stromy i znacznie lepiej zejść z Sunneggi od strony południowo-zachodniej, skąd prowadzi łagodny i przyjemny szlak wzdłuż potoku Findelbach.
Schemat szlaku z dnia pierwszego znajdziecie klikając tutaj.
Długość tego odcinka wyniosła 10 km. Suma podejść: 91 m, suma zejść: 1574 m.
Szlak Pięciu Jezior – dzień 2
Drugiego dnia w godzinach popołudniowych wyszedłem z Zermatt wspomnianym szlakiem wzdłuż Findelbach. Dochodzi się tam do uroczej, drewnianej osady Findeln. Można tu skorzystać z oferty kilku restauracji, a nawet wynająć pokój na nocleg. Stamtąd udałem się bardzo przyjemnym szlakiem do jeziora Grindijsee oraz na polodowcową morenę lodowca Findelgletscher.
Wróciłem do Zermatt tą samą trasą w trakcie zachodu słońca. Schemat trasy zapisałem tutaj.
Długość tego odcinka wyniosła 14 km. Suma podejść: 1101 m, suma zejść: 1101 m.
Szlak Pięciu Jezior to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Zermatt i okolicy. Warto udać się tutaj, aby poczuć potęgę natury, szczególnie wieczorem, kiedy krzyki ludzi cichną. W ich miejsce wkrada się natomiast szum strumyków, świst wiatru i śpiew ptaków.
Co warto zobaczyć w Zermatt latem?
Zermatt latem to przede wszystkim królestwo górskich wędrówek. Warto udać się na tutejsze szlaki piesze, odwiedzić pięć jezior na trasie z Unterrothorn do Zermatt, podziwiać wschody i zachody słońca z dominującym w krajobrazie Matterhornem. Przemierzać ścieżki w sąsiedztwie Gornergrat i przyglądać się masywnym lodowym rzekom, odbijającej się w Riffelsee sylwetce szczytu Matterhorn oraz pozostałym czterotysięcznikom. Schłodzić się nieco w lodowym raju Glacier Paradise wjeżdżając kolejką na Klein Matterhorn i odpocząć na złotych trawach przy Schwarzsee. Lato w Zermatt to pełnia górskich aktywności, a te piesze warto wzbogacić też o rowerowe przygody. Sezon letni wraz ze swoimi terenowymi atrakcjami trwa od czerwca i przeciąga się aż do późnej złotej jesieni, podczas której okolicę pokrywają jaskrawożółte i pomarańczowe połacie modrzewi, wyglądające wprost spektakularnie.
Należy wspomnieć, że w Zermatt znajdziemy aż 400 km oznakowanych szlaków pieszych.
Co robić w Zermatt zimą?
Zermatt zimą to niekwestionowana stolica białego szaleństwa. Region oferuje 360 km tras narciarskich, które podzielone są na cztery obszary: Sunnegga-Rothorn, Gornergrat-Stockhorn, Schwarzsee i Matterhorn Glacier Paradise. Dzięki współpracy z sąsiednim regionem można szusować tutaj z Zermattu do włoskich kurortów Breuil-Cervinia i Valtournenche.
Ponadto do zimowych atrakcji należy doliczyć ultrawidokowe trasy saneczkowe, możliwość uprawiania lodowej wspinaczki, jak również curlingu, łyżwiarstwa i latać paralotnią nad ośnieżonymi Alpami. Wszystkie zimowe aktywności poznacie na oficjalnej stronie Zermattu.
Wyciągi, koleje i kolejki w Zermatt
Jak na Szwajcarię przystało, również w Zermatt można korzystać z licznych wyciągów krzesełkowych, kolejek gondolowych oraz kolei szynowych i zębatych. Zermatt może poszczycić się najwyżej w Europie położoną stacją kolei gondolowej – Klein Matterhorn / Glacier Paradise oraz drugą najwyżej położoną na kontynencie stacją regularnej kolei – Gornergrat.
Latem możemy korzystać tu również z innych propozycji wjazdowych, w tym na Sunneggę, Blauherd i Unterrothorn, Schwarzee i Trockener Steg, skąd wychodzą genialne szlaki.
W sezonie zimowym liczba kolejek i wyciągów znacznie się zwiększa, co związane jest z otwarciem sezonu narciarskiego oraz tras zjazdowych. Wszystkie otwarte połączenia w różnych sezonach i ich rozkłady aktualizowane na bieżąco dostępne są na stronie internetowej matterhornparadise.ch.
Gdzie zjeść w Zermatt?
Oferta gastronomiczna Zermattu jest naprawdę mocno rozbudowana. Zastanawiając się, gdzie warto zjeść w Zermatt warto poszukać lokalnych restauracji, które z dużą starannością serwują pyszne posiłki. Warto wiedzieć, że tutaj jakość produktów i serwowanych posiłków w większości restauracji są prawdziwie szwajcarskie. Rozglądając się za propozycjami gastronomicznymi polecam sprawdzić restaurację Stockhorn by the rex. Oprócz wyśmienitych dań i napojów (w tym wina!) restauracja posiada też własną piekarnię z przepysznymi i świeżymi wypiekami.
Podsumowanie
Zermatt to górski raj. Raj o każdej porze roku, dnia i nocy. Każdy odwiedzający znajdzie tutaj coś dla siebie i z pewnością wyjedzie stąd w pełni zadowolony, żądny powrotów. Zastanawiając się przed wyjazdem nad tym, co warto zobaczyć w Zermatt dobrze zrobić sobie listę atrakcji, która będzie naprawdę długa.
Skorzystanie z oferty kolejek na pewno pozwoli zobaczyć jak najwięcej piękna, a także doświadczyć niepowtarzalnych, wysokogórskich cudów. Zermatt latem pachnie ziołami i modrzewiami, chłodzi gorące powietrze oddechami lodowców i zimnych potoków. Jesienią zaś czaruje złotem rozlewającym się w paśmie lasów. Wiosną zachwyca budzącymi się do życia pejzażami, natomiast zimą pozwala poczuć autentyczny, baśniowy klimat i wyszaleć się na stokach.
Zermatt to miejsce, do którego chce się wracać i bez przerwy wpatrywać w oblicze Matterhornu – króla europejskich gór, najczęściej fotografowanej góry świata. Będąc tutaj można poczuć się jak w najpiękniejszej bajce.
Jak pięknie 😲♥️♥️ . Marzę o zobaczeniu Matterchornu od lat. Dziękuję za tyle praktycznych wskazówek. Widzę że muszę przeznaczyć cały tydzień na wizytę w tym miejscu i to nie raz. Marzy mi się tour po Szwajcarii się jedn dwa dni na Zermatt to zdecydowanie za mało.
Dzięki piękne, Joanno! Szwajcaria jest pełna piękna, mam nadzieję, że Twoje marzenia z nią związane prędko się spełnią! Sam Zermatt jest cudowny i zdecydowanie warto tutaj zatrzymać się na dłużej i podziwiać jego piękno 🙂
Przeczytałam od deski do deski 🙂 Wybieram się w to lato do Zermatt i szukam informacji „co warto…” w tych okolicach? Nie wiem czemu ale od zawsze chciałam zobaczyć Matterhorn, poczuć go, sfotografować. I już niebawem będzie to możliwe :)))
Pozdrawiam serdecznie i wielkie dzięki za tak wyjątkowy tekst!
Ah przemiło mi, dzięki wielkie 🙂 Pięknego czasu w Zermatt! Na pewno wakacje tam będą przepełnione pięknymi momentami 🙂 A Matterhorn – cóż… majestat sam w sobie, zachwycisz się 🙂
Będąc w Zermatt warto wybrać się kolejką na Matterhorn Glacier Paradise,przejsc przez Charles Kuonen Suspension Bridge,odwiedzić Szlak Pięciu Jezior jak i wiele innych ciekawych tras które naprawdę są warte przejścia. Jak ktoś szuka pola namiotowego,kempingu to w miejscowości Randa warunki są naprawdę top👍polecam
Dzięki za campingową wskazówkę! 🙂
super !!!
zastanawiam się czy jechać do Zermatt czy Saas Fee ?
czy był Pan w Saas Fee ?
Zermatt to szwajcarska ikona – jest zdecydowanie warty odwiedzenia! Polecam to miejsce z ręką na sercu. Do Saas Fee wyruszam za 2 tygodnie po raz pierwszy 🙂
Teraz po powrocie z Saas-Fee mogę napisać, że to miejsce jest genialne! Natura i infrastruktura turystyczna stoją na wysokim poziomie, a otaczające wioskę czterotysięczniki to esencja potęgi natury.
Napiszę niebawem wpis tu na blogu o zimowym Saas-Fee, które mnie bardzo oczarowało 🙂