Wschodnia Sycylia i jej atrakcje w tydzień. Co warto zobaczyć w miastach: Katania, Taormina, Syrakuzy i Ragusa

Sycylia jest zdecydowanie jednym z najciekawszych zakątków Europy. Mówi się, iż jest to jedno z miejsc, które pokocha się lub znienawidzi. Zróżnicowanie kulturowe, a także geograficzne względem pozostałych części Włoch, wprawiają w ogromny zachwyt. Sycylia to wyspa pełna kontrastów. Znajdziemy tu piękne zabytki, spośród których wyjątkowo jasno błyszczą architektoniczni przedstawiciele baroku, wspaniałą naturę, która przez milenia poddawana jest budującym i niszczącym siłom przyrody. Sycylia Wschodnia i zwiedzanie jej na własną rękę pobudzi szczególne emocje. Toć właśnie tutaj znajduje się większość najpopularniejszych atrakcji i miejscowości. Tutaj piętrzy się Etna – jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata, dymiąca ponad słynną Taorminą. Tutaj też od tysiącleci mieszają się kultury, między innymi w „najbardziej greckim spośród miast Sycylii” – Syrakuzach. Również tutaj możemy doświadczyć zgiełku dużego miasta, jakim jest Katania oraz odpocząć w cichej i pięknej Ragusie. Zapraszam na przewodnik po największych atrakcjach wschodniej Sycylii, która pachnie pomarańczami, imponuje krajobrazami i zachwyca architekturą.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Wschód księżyca, panorama Ragusa Ibla z punktu widokowego przy Chiesa di Santa Maria delle Scale w Ragusa Superiore.

Spis treści

Wschodnia Sycylia – kontrasty i różnorodność

Wschodnie wybrzeże Sycylii, które roboczo zaciągnę około 30 km w głąb wyspy, to imponująco zróżnicowany obszar. Przeglądając publikacje dotyczące tego regionu można często natknąć się na stwierdzenia, iż Sycylia jedną nogą znajduje się w Europie, drugą moczy w błękitach Morza Śródziemnego, a czasem zdarzy się jej nawet stąpnąć na Afrykę.

Ulica w Ragusa Superiore.

Sama wyspa znajduje się u południowo-zachodnich wybrzeży Włoch, od których oddzielona jest Cieśniną Messyńską. Od wschodu oblewana jest wodami Morza Jońskiego, od północy Tyrreńskiego, a od południa stanowi jeden z filarów bramy Cieśniny Maltańskiej, którą 80 km dalej zamykają wyspy Malty.

Sycylia to kulturowy fenomen

To faktycznie bardzo ciekawy skrawek lądu, ciekawy pod względem historycznym, kulturowym i krajobrazowym. W przeszłości Sycylia znajdowała się pod wpływem wielu kultur i cywilizacji. Swoje ślady pozostawili tutaj między innymi starożytni Grecy, Rzymianie, Frankowie, Ostrogoci i Maurowie. Ta największa śródziemnomorska wyspa swoją odrębność odzwierciedla także w kwestiach administracyjnych, gdyż w ramach Włoch stanowi dość silnie indywidualną autonomię.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Widok na Etnę ze Ścieżki Saracenów o zachodzie słońca.

Burzliwa historia Sycylii zachowała się w licznych zabytkach, które zalewają wyspę falami bogatej przeszłości. Podróżując przez migdałowe i oliwne gaje, pomarańczowe sady i winnice możemy natknąć się tu na liczne antyczne ruiny, renesansowe kamienice, a także barokowe świątynie. To właśnie barok stanowi symbol Sycylii, a na przedstawicieli tej epoki natkniemy się niemal wszędzie.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Spacer uroczymi uliczkami Syrakuz to jedna z największych atrakcji w mieście.

Mieszanka kultur odzwierciedla się także w życiu codziennym, a przeszłość doprowadziła do wykształcenia wyjątkowej kuchni sycylijskiej, którą zachwyca się świat. Sycylijczycy czerpią mnóstwo inspiracji z natury, która dostarcza im słodkich pomarańczy, intensywnych przypraw i bakalii, pachnących pomidorów oraz owoców morza, które stanowią podstawę kuchni wschodniego wybrzeża.

Krajobrazy Sycylii Wschodniej oczarowują

Największe atrakcje Sycylii Wschodniej to jednak nie tylko wyjątkowe miejscowości, ale również krajobraz. Krajobraz, który hipnotyzuje pięknem. Wyspa usiana jest wzgórzami i górami, a od niemal pół miliona lat dominuje nad nią Etna. Wulkan ten jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów świata, o czym świadczą wydobywające się z kraterów smugi gazów oraz wypływające strumienie lawy. Stosunkowo często mamy tu także do czynienia z potężniejszymi erupcjami, które wśród nas mogą budzić grozę, natomiast Sycylijczycy wychodząc z domów zabierają po prostu parasolki, chroniące ich przed opadem ostrych kamyków i pyłu.

Taormina, ogrody miejskie
Ogrody Villa Comunale – atrakcje Taorminy

Etna widoczna jest z wielu punktów wyspy i jest zdecydowanie atrakcją, którą warto zobaczyć na Sycylii. Na sam wulkan organizowane są wycieczki, na pewną wysokość można dojechać z Katanii regularnym autobusem. Wulkan daje życie, nawozi okolicę żyzną wulkaniczną glebą, choć oczywiście stanowi też naturalne zagrożenie dla mieszkańców.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Panorama San Domenico Palace i Etny z ogrodów Villa Comunale w Taorminie, wschodnia Sycylia.

Północny wschód Sycylii jest obszarem górzystym, to właśnie tutaj wznosi się Etna. Znajdziemy tu także sycylijską perłę, właściwie jedną z wielu pereł – Taorminę, jedną z największych atrakcji Sycylii Wschodniej. Choć Taormina jest uważana za najpiękniejsze miasteczko tego zakątka wyspy to spędzając tam nieco więcej chwil można odkrywać kolejne, równie czarujące miejscowości, takie jak nieodległa Castelmola.

Castelmola, Taormina
Uliczki Castelmola.

Przemierzając Sycylię z północnego wschodu na południe mijamy wzgórza, które towarzyszą nam aż do południowych wybrzeży. Po drodze nie sposób pominąć Katanii – drugiego największego miasta wyspy, tętniącej życiem, głośnej, dumnej i nieco brudnej. W końcu wjeżdżamy na piękne wybrzeże w okolicach Syrakuz – ośrodka helleńskiej kultury. Odbijając nieco w głąb lądu docieramy do położonej na wzgórzach Ragusy – podwójnego miasta, które przed wiekami zniszczyło trzęsienie ziemi.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Wieczór nad Ragusa Ibla.

Właśnie tak będzie wyglądać nasza wycieczka po wschodniej Sycylii, którą przybliżę Wam dzieląc się spostrzeżeniami, wskazówkami i fotografiami. Choć miejsc, które warto zobaczyć na wschodnim wybrzeżu Sycylii jest znacznie więcej to wpis można potraktować jako przykładowy wakacyjny przewodnik po Sycylii tydzień.

Kiedy jechać na Sycylię?

Sycylia to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie. Nic dziwnego, gdyż wyspa charakteryzuje się wyśmienitą pogodą do plażowania w lato, świetną propozycją na wędrówki górskie i zwiedzanie miast wiosną i jesienią, a nawet zimą, choć ta z reguły bywa nieco deszczowa. Ja Sycylię odwiedziłem w pierwszej połowie grudnia. Temperatury wówczas były wysokie, szczególnie w porównaniu do Polskiej zimy. Temperatura na Sycylii w grudniu dochodziła do 24 stopni w dzień, natomiast rankiem i w nocy spadała do około 13. Woda w morzu była ciepła i osiągała wartość około 19-20 stopni.

podwórko w Katanii
Grudniowe suszenie prania w Katanii.

Latem na Sycylii jest naprawdę gorąco. Z jednej strony stwarza to, jak wspominałem, rajskie warunki do odpoczynku na pięknych plażach, zaś z drugiej zwiedzanie w upale bywa naprawdę męczące. Wraz z końcem września gorączki łagodnieją, spadają też ceny hoteli i biletów lotniczych, co związane jest z końcem sezonu urlopowego. Zdecydowanie ciekawym czasem na zwiedzanie wyspy jest połowa grudnia, podczas której odwiedzałem największe atrakcje Sycylii Wschodniej.

Polski przewodnik po Katanii, Katania w 3 dni
Kwitnące strelicje w ogrodach Villa Bellini/Chiosco Bellini w Katanii.

8 grudnia w święto Immacolata (Święto Niepokalanego Poczęcia NMP) rozpoczyna się we Włoszech okres bożonarodzeniowy. Dzień ten jest wolny od pracy, a rozświetlone dekoracjami ulice wypełniają jarmarki świąteczne. Dość wyjątkowym dla mieszkańców naszej części Europy jest doświadczanie świąt w takich okolicznościach, dlatego uważam, że to jedna z ciekawych rzeczy, które warto zobaczyć na Sycylii.

Wschodnia Sycylia na własną rękę – jak dojechać?

Popularny kierunek, jakim jest wschodnia Sycylia to naprawdę dobrze skomunikowany obszar z Polską. Wiele lotnisk w kraju oferuje połączenia lotnicze z Katanią – największym miastem tej części wyspy. Z uwagi na regularne połączenia, które obsługiwane są przez cały rok (np. loty Kraków-Katania, Katowice-Katania, Warszawa-Katania linią WizzAir) najłatwiej dostać się na wschodnią Sycylię samolotem. W miesiącach niskiego sezonu ceny biletów są naprawdę niewielkie. Za lot Kraków-Katania i Katania-Katowice zapłaciłem jedynie 144 PLN w dwie strony. Lot na Sycylię do Katanii odbywał się liniami WizzAir, a bilet obejmował bagaż podręczny, w który zmieściłem ubrania i sprzęt fotograficzny.

Morze Jońskie, pełnia księżyca, Syrakuzy, plaża w Syrakuzach
Wschód pełni grudniowego księżyca nad Morzem Jońskim w Syrakuzach

Wschodnia Sycylia jest dość znacznie oddalona od granic Polski. Z uwagi na dystans przekraczający minimum 2100 km podróż na własną rękę na Sycylię samochodem nie jest częstym wyborem. Z jednej strony łatwiej przylecieć na Sycylię samolotem i wynająć tutaj samochód, o czym sam myślałem. Realia natomiast pokazały mi, że decyzja o podróżowaniu po wschodniej Sycylii autobusami była jak najbardziej słuszna. Na ulicach Katanii panuje istny chaos. Samochody obijają się o siebie, kierowcy parkują na pasach, a samo przejście na drugą stronę ulicy bywa naprawdę trudne. Poza dużymi miastami, przede wszystkim Katanią, ruch jest znacznie spokojniejszy. Decydując się na zwiedzanie Sycylii samochodem należy mieć na względzie ewentualną realną możliwość stłuczki.

Podróżowanie po Wschodniej Sycylii autobusem i pociągiem

Wschodnia Sycylia jest naprawdę dobrze skomunikowana. Transport publiczny poza sezonem działa tutaj świetnie. Dzięki rekomendacjom mieszkańców Katanii podróżowałem po Sycylii autobusem, gdyż jest to zwyczajnie bardziej opłacalne. W niektórych przypadkach również znacznie bardziej komfortowe.

Wschodnia Sycylia autobusem

Razem z mamą docieraliśmy właśnie autobusem z Katanii do Taorminy, Ragusy i Syrakuz. Długość podróży nie przekraczała dwóch godzin (najdalszą miejscowością od Katanii na naszej trasie była Ragusa), a przejazdy były komfortowe. Obłożenie autobusów było niewielkie. Ważną wskazówką w przypadku zwiedzania największych atrakcji Sycylii Wschodniej autobusem jest to, iż kupując w kasie lub w internecie bilety od razu w dwie strony zapłacimy za nie mniej. Przy kupnie biletu warto więc zaplanować godzinę powrotu, dzięki czemu otrzymujemy korzystną zniżkę.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Panorama Ragusa Superiore z Ragusa Ibla.

Podróżując po wschodniej Sycylii autobusem warto zwrócić na ofertę linii Etna i Interbus.
W niektórych przypadkach, podróżując autobusem przede wszystkim na południe, trasa obejmuje przystanek na lotnisku, dlatego przylatując samolotem do Katanii możemy od razu po przylocie złapać autobus do jednej z miejscowości.

Wschodnia Sycylia pociągiem

Niestety program zniżkowy nie działa w przypadku podróży pociągiem. Choć wydaje się, że rozkłady pociągów mogą być znacznie częściej przestrzegane to nie w każdym przypadku stacje kolei znajdują się w dogodnych lokalizacjach. Rozważając podróż do Taorminy pociągiem należy pamiętać o tym, iż pociąg dowozi do stacji Taormina-Giardini. Ta znajduje się na wybrzeżu, zaś zabytkowa część Taorminy zlokalizowana jest na wysokości ponad 200 m n.p.m. W związku z tym podróżujący do Taorminy pociągiem mają opcję wjazdu do miasta kolejką linową (koszt to 3 EUR za kurs) lub kilkugodzinnego spaceru pod górę.

Auditorium San Vincenzo Ferreri w Ragusa Ibla.

W przypadku Syrakuz stacja kolei znajduje się obok przystanku autobusowego. Z Katanii do Ragusy pociągiem nie dojedziemy natomiast bezpośrednio. Przewoźnik Trenitalia oferuje połączenia z przesiadką w Syrakuzach, a droga jest dłuższa o godzinę w stosunku do połączeń autobusowych.

Transport miejski i autobus na lotnisko w Katanii

Mniejsze miasta wygodnie zwiedzimy pieszo. Jedynie w Ragusie przystanek autobusowy znajduje się w pewnej odległości od zabytkowego centrum. Po Katanii natomiast można poruszać się autobusami miejskimi, które kursują jednak bez wyraźnych rozkładów. Sprawia to problemy szczególnie wtedy, gdy musimy dojechać z lotniska do centrum Katanii lub z centrum Katanii na lotnisko. Orientacyjny rozkład autobusu lotniskowego linii ALIBUS oraz mapę przystanków znajdziemy między innymi na stronie AMTS Catania.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Okolica Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Katanii.

W Katanii zbudowano również metro, jednak z uwagi na charakter miasta i wynajęty przeze mnie hotel w centrum zwiedzałem Katanię wyłącznie na pieszo. Ważną wskazówką w przypadku połączenia z lotniska do miasta jest fakt, iż nie ma wytyczonych żadnych dróg pieszych między lotniskiem i centrum. Wybraliśmy się z lotniska pieszo, co było dużym błędem, gdyż część trasy pokonaliśmy bocznymi pasami ruchliwych dróg. Myślę, że określenie Katanii mianem miasta nieprzyjaznego pieszym odzwierciedla dobrze rzeczywistość.

Wschodnia Sycylia – Katania i okolice – co warto zobaczyć? Największe atrakcje Sycylii

Wschodnia Sycylia jest wypełniona ciekawymi miejscami. Podczas mojego tygodniowego pobytu skupiłem się zaledwie na pięciu miejscowościach. Z jednej strony to naprawdę mało w obliczu pozostałych imponująco pięknych lokalizacji, z drugiej to świetna propozycja na pierwsze zetknięcie z wyspą i jej wschodnią częścią. Poniższy przewodnik zawiera więc największe atrakcje Sycylii, które wybrałem jako esencję wschodniej wyspy.

Ragusa Superiore i jej barokowa zabudowa to jedne z największych atrakcji miasta.

Wyboru dokonałem w oparciu o rozeznanie w sieci, a także opinię mojego przyjaciela Francesco, który mieszkając od urodzenia w Rzymie chętnie wraca na Sycylię. Opiszę szczegółowo największe atrakcje Katanii, Syrakuz, Ragusy, Taorminy i Castelmoli. Nadmienię ponadto inne miejsca, które warto zobaczyć na Sycylii Wschodniej, a do których jeszcze nie dotarłem. Jedno jest pewne – na Sycylię wrócę z przyjemnością.

Katania – co zobaczyć w największym mieście wschodniej Sycylii

Katania jest drugim największym miastem wyspy i największym spośród ośrodków wschodniej Sycylii. Liczba jej mieszkańców przekracza nieco 300 tysięcy, choć cały obszar podmiejski zamieszkuje ponad 750 tysięcy ludzi. Katania położona jest u stóp Etny, a jej lokalizacja na przestrzeni wieków była (i wciąż jest) z jednej strony błogosławieństwem, zaś z drugiej przekleństwem. Błogosławieństwem, gdyż wybuchy wulkanu dostarczały żyznej gleby, na której uprawiane są m.in. winogrona. Przekleństwo natomiast odzwierciedlało się w katastrofach trzebiących Katanię, przede wszystkim wybuchach Etny i trzęsieniach ziemi. Jedna z największych klęsk żywiołowych miała miejsce w 1669 roku, w jej wyniku zniszczona została niemal 1/3 całego miasta. Wydostający się z kraterów materiał wulkaniczny zdewastował Katanię, a jej południowo-zachodni brzeg przesunął się wgłąb morza o kilometr.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Panorama z balkonu Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Katanii.

Dziś Katania to przede wszystkim miejsce, w którym odwiedzający mogą poczuć gwar i tłok wielkiego sycylijskiego miasta. Z pewnością nie wszystkim przypadnie ono do gustu – oprócz wspaniałych przykładów architektury barokowej i antycznych ruin w mieście można spotkać mnóstwo śmieci. Katania poza sezonem wydawała mi się dosłownie wysypiskiem, a spacerując ulicami ciężko było nie wdepnąć w brud. Wyjątkowo dotykające były śmieci walające się po plażach i dryfujące na falach Morza Jońskiego. Z drugiej strony to właśnie tutaj możemy przebierać w propozycjach ikonicznego już sycylijskiego jedzenia. Zastanawiając się co zjeść w Katanii warto przede wszystkim pochylić się nad licznymi pasticceriami – lokalami z przekąskami oraz morskim street foodem. Ale do tego wrócimy niebawem.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Ulice w zabytkowej części Katanii.

Podczas podróży po Sycylii Wschodniej Katania była moją bazą wypadową. Tutaj nocowałem – właściwie w samym centrum miasta, kilkaset metrów od głównej arterii – Via Etnea. Za 5 nocy w hotelu zapłaciłem 810 PLN za pokój dwuosobowy.

Największe atrakcje Katanii

Jakkolwiek nie odebrać Katanii przez gwar i bałagan to zdecydowanie nie można odmówić jej architektonicznego piękna, które rozkwita w starej części miasta. Wędrując ulicami Katanii możemy odbyć prawdziwą podróż w czasie, lawirować między zabytkami cywilizacji, kultur i religii, które pozostawiły wyraźny ślad w mieście.

Antyczne zabytki Katanii

Katania jest miastem, którego bogata historia sięga czasów antycznych – tradycyjnie przyjmuje się, iż została założona w 729 roku p.n.e. Wschodnia Sycylia, podobnie jak reszta wyspy i południowa część Półwyspu Apenińskiego były w tym okresie terenem, na którym rozwijały się greckie polis. To właśnie antyczni Grecy pochodzący z Półwyspu Chalkidiki założyli osadę o nazwie Katane i szybko zhellenizowali rdzenną ludność Sycylii. Kolejno w 263 roku p.n.e. Sycylię zajęli Rzymianie. Zarówno za czasów greckich, jak i rzymskich Katania prężnie się rozwijała i stanowiła jeden z bardziej istotnych ośrodków wyspy.

Dziś pozostałości antyku możemy zaobserwować w postaci ruin. Spośród najważniejszych warto wyróżnić dobrze zachowany grecko-rzymski amfiteatr, który wraz z sąsiadującym z nim mniejszym odeonem rzymskim znajduje się przy ulicy via Vittorio Emanuele II. Został zbudowany w wiekach III oraz II p.n.e. Bilet wstępu do środka kosztuje 6 EUR. Warto zaznaczyć, że teatru grecko-rzymskiego niemal nie widać z ulicy, gdyż jest obudowany kamienicami. Jego część jest jednak zauważalna nieco z ulicy Via Teatro Greco. Sam grecki teatr i rzymski odeon stanowią największe starożytne atrakcje Katanii. Jednocześnie zabytki te zostały otoczone ochroną w ramach Parku Archeologicznego Katanii.

Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Ruiny rzymskiego amfiteatru w Katanii.

Miłośnicy kultury antycznej mogą oglądać pozostałości odległej historii również w innym miejscu. Na Piazza Stesicoro, który przecina Via Etnea znajdują się odkryte w części ruiny rzymskiego amfiteatru. Ten zbudowano około 300 roku p.n.e. Dziś nie sposób nie zauważyć go spacerując głównym deptakiem Katanii.

Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Terme dell’Indirizzo – antyczne atrakcje Katanii.

Spośród innych starożytnych zabytków, które warto zobaczyć w Katanii należy wyróżnić też Termy dell’Indirizzo. Drugi człon nazwy wziął się od barokowego kościoła i dawnego kompleksu klasztornego karmelitów, w którego ogrodzie się wznoszą. Powstanie term datowane jest na III-V wiek n.e. Ruiny są dobrze widoczne z ulicy Via Bozomo.

Pełna lista antycznych zabytków Katanii znajduje się w internetowym katalogu buonastrada.eu. Wśród nich można znaleźć inne termy, pozostałości Forum Romanum oraz katakumby.

Zamki i pałace Katanii

Masywne budowle i okazałe kamienice to jedne z obiektów, które szczególnie silnie przyciągają wzrok przechodniów. Jedna z największych atrakcji Katanii wznosi się w południowej części starego miasta. Jest nią Castello Ursino – monumentalny zamek, który został zbudowany w pierwszej połowie XIII wieku. Początkowo znajdował się on nad brzegiem morza, jednak katastrofalny wybuch Etny z 1669 roku sprawił, że dziś zamek od wybrzeża oddziela ponad 400-metrowy pas lądu, a właściwie lawy, która nadbudowała tutaj sporą część wybrzeża.

Castello Ursino, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, Sycylia, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Castello Ursino – jedna z największych atrakcji wschodniej Sycylii.

Początkowo warownia pełniła funkcję zamku królewskiego, zaś z czasem stała się siedzibą Parlamentu Sycylii. Obecnie zamek zachowany jest w bardzo dobrej kondycji. Jako jeden z nielicznych zabytków Katanii przetrwał on tragiczne trzęsienie ziemi z XVII wieku. Dziś stanowi siedzibę Museo Civico. Odwiedzający mogą podziwiać w jego zbiorach cenne eksponaty związane z historią miasta i Sycylii – od czasów antycznych po czasowe wystawy i wydarzenia współczesne.

Castello Ursino, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, Sycylia, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Castello Ursino – jedna z największych atrakcji Katanii.

Zwiedzanie Katanii umożliwi nam zajrzenie do posiadłości dawnych mieszczan z wyższych sfer. Jednym z ważniejszych pałaców jest XVII-wieczny Palazzo degli Elefanti, który dziś pełni role ratusza miejskiego. Znajduje się przy Piazza del Duomo w pobliżu katedry i słynnej fontanny ze starożytnym egipskim obeliskiem.

Castello Ursino, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, Sycylia, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Palazzo del Seminario dei Chierici oraz Porta Uzeda na południowej pierzei Piazza del Duomo w Katanii.

Innym ważnym pałacem w mieście jest Palazzo delle Poste wznoszący się przy ulicy Via Etnea. Ten neobarokowy budynek zbudowano na początku XX wieku i w piękny sposób wpasowuje się w zabytkową, starszą zabudowę. Wartym uwagi jest także Palazzo Tezzano, który powstał przy ruinach amfiteatru rzymskiego na Piazza Stesicoro. Ten XVIII-wieczny pałac reprezentuje dumnie późną architekturę baroku. Na tym samym placu znajduje się także barokowy Palazzo Paterno del Toscano.

Jednym z najpiękniejszych przykładów świeckiej architektury baroku i zarazem jednym z najciekawszych zabytków Katanii jest Palazzo Biscari. Jego budowę rozpoczęto po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1693 roku, zaś zakończono w 1763 roku. Dziś jego rokokowe, bardzo bogato zdobione wnętrze przyciąga odwiedzających.

Ulice, bramy i ogrody Katanii

Dla dużego miasta dumnej Sycylii konieczne było zapewnienie komfortu życia mieszkańców, zaspokojenie ich potrzeb codziennych, a także podkreślenie rangi miasta. Właśnie to podkreślanie statusu Katanii objawiało się w budowaniu różnych obiektów, z których część przetrwała do dziś. Duże place, na których gromadzili się mieszkańcy w celach handlowych i kulturalnych, ogrody, gdzie odpoczywali i chłodzili się w cieniu, a w końcu bramy, pomniki i fontanny, które nie tylko zdobiły miasto, ale również budowały poczucie wyższości i dumy.

Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Arco di San Benedetto, Katania.

Zdecydowanie jedną z największych atrakcji Katanii jest ulica Via Etnea. Ta wzięła swoją nazwę od wulkanu, który piętrzy się nad miastem i jest całkiem dobrze widoczny z jej płyt. Via Etnea jest deptakiem, po którym czasowo poruszają się samochody i autobusy. Co ciekawe, została zbudowana w części z wulkanicznej lawy. Można znaleźć przy niej liczne sklepy, przede wszystkim te bardziej luksusowe, bogate kamienice, antyczne budowle, wyniosłe kościoły i inne zabytki, które warto zobaczyć w Katanii. Via Etnea ciągnie się na długość około 3 km, a swój początek bierze na najważniejszym miejskim placu – Piazza del Duom, a konkretnie przy barokowej bramie Porta Uzeda. Inną ciekawą bramą zamykającą obszar starego miasta jest Porta Garibaldi znajdująca się w południowo-zachodniej części miasta.

Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Via Etnea – jedna z największych atrakcji Katanii.

Wschodnia Sycylia to bardzo gorący obszar, dlatego mieszkańcy wyspy wyjątkowo cenią sobie miejskie ogrody. Te w Katanii warto zobaczyć o każdej porze roku. Mówi się, że listopad i grudzień to na Sycylii czas drugiej wiosny i faktycznie tak jest. W tych miesiącach wszystko zdaje się ponownie kwitnąć. Zwiedzając Katanię nie można odpuścić wizyty w jednej z największych atrakcji miasta – parku Villa Bellini/Chiosco Bellini – najstarszym parku miejskim w Katanii.

Ogrody Villa Bellini/Chiosco Bellini w  Katanii
Ogrody Villa Bellini/Chiosco Bellini w Katanii.

Park porastają widowiskowo kwitnące strelicje, fikusy i inne rośliny, które wyglądają naprawdę pięknie. Z górnego tarasu można dostrzec Etnę, górującą ponad miastem i okolicą. Park ten znajduje się w sąsiedztwie Via Etnea, podobnie jak Uniwersytecki Ogród Botaniczny (Orto Botanico dell’Universita di Catania) zawierający liczne gatunki roślin.

Place i fontanny w Katanii

Wschodnia Sycylia, podobnie jak pozostałe regiony Włoch może poszczycić się perełkami architektury, które w Katanii przybierają postać między innymi placów oraz usytuowanych na nich pomników oraz fontann. Same place od wieków stanowią serca miast i miejscowości i również największe atrakcje Katanii zlokalizowane są przy głównym placu miasta – Placu Katedralnym – Piazza del Duomo.

Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Piazza del Duomo i katedra w Katanii.

Tutaj wznosi się okazała Bazylika Katedralna Świętej Agaty, której budowa rozpoczęła się w 1078 roku. Niestety, podobnie jak inne budowle w mieście cierpiała na skutek trzęsień ziemi, w szczególności tego, które nawiedziło miasto pod koniec XVII wieku. Pierwszą budowlę wzniesiono na ruinach antycznych rzymskich łaźni Achillesa, natomiast obecny wygląd zawdzięcza odbudowie w epoce baroku. Głównym architektem, za sprawą którego zrujnowana wtedy Katania powstała z gruzów był Gian Battista Vaccarini, który również przewodził odbudowie świątyni. Do dzisiejszych dni zachowały się niektóre elementy starych, poprzednich kościelnych murów.

Fontana dell’Amenano na Piazza del Duomo w Katanii.
Fontana dell’Amenano na Piazza del Duomo w Katanii.

Przy Piazza del Duomo wznosi się jeden z symboli i zarazem największych atrakcji Katanii – Fontana dell’Elefante. Ta została tu postawiona w 1736 roku. Oprócz misy, w której gromadzi się woda, składa się ona z figury słonia wykonanej w bloku czarnej lawy oraz antycznego egipskiego obelisku z wyrzeźbionymi hieroglifami.

Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Fontana dell’Elefante na Piazza del Duomo to jedna z atrakcji, którą warto zobaczyć w Katanii.

Słoń widnieje w herbie Katanii. Jest on także elementem dekoracyjnym płotów, poręczy i innych obiektów w całym mieście, a jego symbolika nie jest przypadkowa. W przeszłości Sycylię zamieszkiwały słonie karłowate, które osiągały do 2,3 metra wysokości, o czym świadczą odnalezione na wyspie szkielety.

Katania w 3 dni, polski przewodnik po Katanii
Chiesa della Badia di Sant’Agata w Katanii.

Spośród ważnych placów warto wyróżnić też pobliski Piazza Universita, Piazza Vincenzo Bellini, wspomniany Piazza Stesicoro oraz Piazza San Francesco d’Assisi. Znajdują się przy nich obiekty, które warto zobaczyć w Katanii, w tym uniwersytet, teatry, piękne barokowe kościoły, muzea oraz okazałe pomniki.

Teatry w Katanii

Miasto może poszczycić się całkiem ciekawą ofertą kulturalną. Spełni ona z pewnością potrzeby odwiedzających, którzy pragną doświadczyć tu rozrywki z nieco wyższej półki. W samym centrum znajduje się okazały Teatro Massimo Bellini, którego budowla zakończyła się w 1890 roku, choć koncepcja jego budowy rozwijała się wcześniej przez niemal 200 lat. Imponujące wnętrze zawiera kilka sal, z których największe wrażenie robi sala operowa. Prezentowano w niej niemal wszystkie utwory Vincenzo Belliniego, a występ dawała tutaj między innymi Maria Callas. Wartym uwagi jest także mniejszy Teatro Sangiorgi, Teatro Machiavelli, Teatro Metropolitan oraz nowszy Teatro Verga.

buy coffee to

Uniwersytet w Katanii

Obiekty, które zdecydowanie warto zobaczyć w Katanii to budynki uniwersytetu. Są one wyjątkowe, a wręcz oczarowujące. Wschodnia Sycylia stoi barokiem i również w tym stylu architektonicznym zostały zbudowane budowle uniwersyteckie. Główny budynek mieści się przy Piazza Universita i nosi nazwę Palazzo dell’Università. Sam uniwersytet jest jedną z 15 najstarszych uczelni wyższych w całych Włoszech – został ufundowany w XV wieku. W skutek trzęsienia ziemi w 1693 roku budynki uległy poważnemu zniszczeniu. Odbudowano je następnie w duchu baroku. Palazzo dell’Università to zdecydowanie zabytek, który warto zobaczyć w Katanii, jednak mnie zachwycił Wydział Nauk Humanistycznych tej uczelni.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Katanii, dawny kompleks klasztorny Benedyktynów.

Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Katanii mieści się w dawnym kompleksie klasztornym zakonu Benedyktynów – San Nicolò l’Arena. Cały obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i ze względu na swoją wyjątkowość jest jedną z największych atrakcji Katanii. Wybuch Etny z 1669 roku, który zalał Katanię lawą nie spowodował znacznych zniszczeń XVI-wiecznego klasztoru. Niestety, trzęsienie ziemi, które nastąpiło 24 lata później niemal zrównało kompleks z ziemią. Odbudowę rozpoczęto w 1702 roku w stylu barokowym.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Dziedziniec Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Katanii.

Większość budowli została zaprojektowana przez miejscowego sztukmistrza Giovanni Battista Vaccariniego. Budowa zakończyła się w 1866 roku, a co ciekawe – kompleks odbudowano w pierwotnym miejscu, a także poszerzono na znajdujące się w pobliżu zastygłe lawowe wzgórze. W 1997 roku budynek przekazano Uniwersytetowi w Katanii.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Katanii – jedna z największych atrakcji miasta.

Dziś można zwiedzać obiekt i zachwycać się architektonicznym pięknem. Kunszt detali i wielkość wnętrz robią wrażenie, podobnie jak panorama miasta, którą można oglądać z tarasów wydziału.

Kościoły – barokowe atrakcje Katanii

Wschodnia Sycylia usiana jest barokowymi perłami, a w Katanii można znaleźć ich naprawdę mnóstwo. Oprócz wspomnianej już katedry, która z pewnością jest jednym z najpiękniejszych przykładów baroku, można wyróżnić tutaj także sporo innych świątyń.

Bardzo ciekawym przykładem, który odnosi się do katastroficznej historii miasta jest należący do kompleksu dawnego Klasztoru Bernardynów kościół San Nicolò l’Arena. Budowę świątyni rozpoczęto w 1687 roku, jednak po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1693 roku nigdy jej nie ukończono. Do dziś fasada pozostaje niedokończona, co sprawia bardzo abstrakcyjne wrażenie.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Chiesa di San Nicolò l’Arena w Katanii.

Kościołami, które warto zobaczyć w Katanii są również barokowy kościół San Michele Arcangelo ai Minoriti, pochodzący z czasów bizantyjskiego panowania, Santa Maria della Rotonda, który zbudowano na dawnych rzymskich łaźniach oraz Sant’Agata al Carcere z podziemną kaplicą i wiele innych.

Piękną fasadą charakteryzuje się odbudowany w XVII wieku kościół San Francesco d’Assisi all’Immacolata oraz Basilica della Collegiata będąca jednym z czołowych przykładów barokowego geniuszu i budynków, które zdecydowanie warto zobaczyć w Katanii.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Chiesa di San Francesco d’Assisi all’Immacolata w Katanii.

Wartym uwagi jest także kościół Sant’Agata la Vetere, który wedle podań został zbudowany w miejscu, gdzie sądzono świętą Agatę – patronkę Katanii. Kościół miał powstać w IV lub V wieku, co jednocześnie sprawia, że jest jedną z najstarszych świątyń katolickich wschodniej Sycylii. Przez osiem wieków pełnił funkcję katedry Katanii.

Plaże w Katanii

Chętni na zwiedzanie Katanii poza sezonem powinni zdecydowanie ominąć plażowanie w mieście. Wschodnia Sycylia posiada zdecydowanie piękniejsze fragmenty wybrzeża, szczególnie w okresie niskiego sezonu. Z przykrością muszę powiedzieć, że długa i szeroka piaszczysta miejska plaża w Katanii okazała się ogromnym śmietniskiem. Samo miasto nie posiada pięknej, typowej dla nadbrzeżnych miast promenady.

plaża w Katanii, plaże na wschodniej Sycylii
Panorama miasta i dymiącej Etny z plaży w Katanii (Spiaggia San Giovanni Licuti).

Przez wybrzeże Katanii, poza plażą Spiaggia Pubblica, ciągną się tory kolejowe i zabudowania portowe, a w pozostałych częściach w kierunku północnym wybrzeże jest skaliste. Choć nie ukrywam, iż miło było przysiąść na skałach i pooglądać wschodzący nad Morzem Jońskim grudniowy księżyc w niemal pełni. I gdyby tylko nie te śmieci…

Co zjeść w Katanii – polecane restauracje

Katania, jak każde duże miasto posiada bardzo bogatą ofertę gastronomiczną. Można znaleźć tu naprawdę wiele restauracji, knajpek i piekarni, które serwują wyśmienite dania. Wschodnia Sycylia charakteryzuje się daniami bogatymi w owoce morza oraz warzywa. Jedną z knajp, w których można spróbować wyśmienitego morskiego street food’u jest nagradzana Scirocco Sicilian Fish Lab. W ofercie restauracji znajdziecie przepyszne smażone na głębokim tłuszczu owoce morza – typowe dla Sycylii.

ulica handlowa w Katanii, targ w Katanii, Katania street food, co zjeść w Katanii
Handlowa ulica Via Giuseppe Garibaldi w Katanii.

Dobrą i tanią restauracją w Katanii jest często oblegana Trattoria del Cavaliere, gdzie za 3 euro zjecie tradycyjną sycylijską potrawę – pasta alla norma. To makaron z sosem, w którego skład wchodzi przede wszystkim bakłażan oraz wyjątkowe sycylijskie pomidory. W tej restauracji należy doliczyć opłatę za stolik w wysokości 1 EUR od osoby. Jednak jakość dań i ich niska cena z pewnością są warte wizyty. Szczególnie podczas budżetowego zwiedzania Sycylii na własną rękę.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Katania polski przewodnik, Katania w 3 dni, Katania atrakcje, Katania co zobaczyć
Ogrody Villa Bellini/Chiosco Bellini, Katanii.

Odwiedzając jakiekolwiek miasto we wschodniej Sycylii warto zajrzeć do miejsc zwanych pasticceria. To lokale serwujące wypieki, wśród których można znaleźć propozycje słodkie i wytrawne, a także napić się kawy. Pasticcerie są chętnie odwiedzane przez Sycylijczyków o każdej porze dnia, w szczególności w godzinach śniadania i lunchu. Typowym dla Sycylii wypiekiem są formowane w kule lub kształt łzy arancini – ryżowe kulki wypełnione różnym nadzieniem. Najczęściej jako farsz wykorzystuje się ragu, pomidory, mozarellę, oraz mięso mielone. Chcąc spróbować lokalnych słodkości koniecznie wybierzcie cannoli – to rurki z ciasta wypełnione wyśmienitym pistacjowym lub budyniowym kremem. Podniebienie zachwycają tu również rogaliki z pistacjowym wypełnieniem.

Taormina – perła wschodniego wybrzeża Sycylii

Taormina to jedna z największych atrakcji Sycylii i okolic Katanii. Położona w północno-wschodniej części wyspy jest pożądaną destynacją podróżniczą. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowej lokalizacji. Pomimo usytuowania na wybrzeżu, jej zabytkowa część znajduje się na wzgórzach 200 metrów ponad poziomem morza.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Panorama Taorminy, wybrzeża Morza Jońskiego i Etny z ogrodów Villa Comunale w Taorminie, wschodnia Sycylia.

Taormina jest symbolem piękna i elegancji Sycylii i tego zdecydowanie nie można jej odmówić. Założona przez Greków w 734 roku p.n.e. nieustannie zachwyca.

Jak dojechać do Taorminy z Katanii?

Taormina położona jest zaledwie 55 km od Katanii. Wschodnia Sycylia jest świetnie skomunikowana, dlatego zwiedzanie Sycylii bez samochodu jest tu bardzo wygodne. Z Katanii do Taorminy najlepiej dojechać autobusem, gdyż, jak wspominałem, pociąg dojeżdża do stacji nad brzegiem morza, skąd czeka nas męcząca wspinaczka lub wjazd kolejką linową.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Uliczki Taorminy z owocującymi w grudniu drzewami pomarańczy.

Kupując bilet autobusowy z Katanii do Taorminy od razu w dwie strony zapłacimy 9 EUR. Podróż trwa nieco ponad godzinę, a podczas jazdy objeżdżamy wschodnie zbocza Etny.

Taormina – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Sycylii na własną rękę to wolność wyboru, a wśród najpiękniejszych miejsc znajduje się właśnie Taormina. Ta stosunkowo niewielka miejscowość zachwyca bogactwem atrakcji, które warto zobaczyć.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Palazzo Corvaja w Taorminie.

Taormina poza sezonem jest pusta, a w tej pustce można odnaleźć mnóstwo uroku. Tutaj historia łączy się z krajobrazem w iście spektakularny sposób.

Stara część Taorminy

Zabytkowa część Taorminy mieści się na wzgórzu, a wśród najważniejszych zabytków miasta znajduje się antyczny grecki amfiteatr. Sam teatr jest jednocześnie jedną z największych atrakcji Sycylii. Antyczny Teatr Grecki w Taorminie został zbudowany w III wieku p.n.e. Sposób usytuowania widowni sprawia, że oglądając scenę nie sposób nie zauważyć dumnej Etny. Bilet wstępu na teren teatru poza sezonem kosztuje 10 EUR. Sam z powodu dość krótkiej jednodniowej wycieczki do Taorminy w grudniu odpuściłem zwiedzanie, kosztem innych atrakcji.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Wejście do Teatro Antico di Taormina, największej atrakcji Taorminy.

Moją uwagę skoncentrowałem na zabudowaniach miasta, pięknym ogrodzie oraz trekkingu do pobliskiej miejscowości Castelmola.

Stara część Taorminy to bogactwo średniowiecznej i barokowej architektury. Spacerując uliczkami warto zwrócić uwagę na gotycki Palazzo Corvaja i znajdujący się w jego pobliżu rzymski odeon, a także pozostałości po antycznej naumachii.

Naumachia, Taormina
Naumachia – antyczne atrakcje w Taorminie.

W centralnej części Taorminy znajduje się Piazza IX Aprile, przy której wzniesiono Chiesa Di Sant’Agostino – obecnie budynek administracji miejskiej oraz biblioteka i Chiesa di San Giuseppe. Z placu rozpościera się piękny widok na Morze Jońskie i nieodległą Kalabrię. Cała wschodnia Sycylia wydaje się być tutaj na wyciągnięcie ręki.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Chiesa di San Giuseppe w Taorminie.
Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Piazza IX Aprile w Taorminie – miejsce, które warto zobaczyć.

Podążając dalej w kierunku południowym dochodzimy do Piazza Duomo – placu katedralnego, na którym oprócz XIII-wiecznej katedry znajduje się Fontanella di acqua potabile.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Fontana di Piazza Duomo w Taorminie

Najstarszą część Taorminy zamykają bramy – od południa Porta Catania, zaś od północy Porta Messina.

Biblioteca Comunale San Agostino w Taorminie, Taormina
Biblioteca Comunale Sant’Agostino w Taorminie

Zastanawiając się nad tym, co warto zobaczyć w Taorminie nie można zapomnieć o pięknym Ogrodzie Publicznym – Villa Comunale di Taormina. Znajdziemy tutaj wiele gatunków roślin, ale największą atrakcją tego miejsca jest zdecydowanie widok. Szeroka panorama na morze i wschodnie wybrzeże Sycylii, z górującą nad nim Etną tworzą niezwykle malowniczy pejzaż.

Biblioteca Comunale San Agostino w Taorminie
Panorama Taorminy, wybrzeża Morza Jońskiego i Etny z ogrodów Villa Comunale w Taorminie, wschodnia Sycylia.

Jedną z największych atrakcji Taorminy jest znajdująca się w jej nadbrzeżnej części Isola Bella. Niewielka przybrzeżna wysepka nazywana jest „perłą morza Jońskiego”. Obecnie otoczona ochroną w ramach rezerwatu przyrody.

Górski trekking w Taorminie – szlak do Castelmola

Wschodnia Sycylia to nie tylko piękno miejscowości i wyjątkowe plaże, ale również zachwycające krajobrazy. Te najlepiej oglądać podczas wędrówek szlakami, także górskimi. Choć podróżując na Sycylię samolotem, szczególnie tanimi liniami, decydujemy się często na zabranie bagażu podręcznego to warto liczyć się z tym, że wychodząc na górski szlak należy się do tego odpowiednio przygotować. Zdecydowanie jednym z najciekawszych trekkingów, jakie można odbyć nawet podczas zwiedzania Taorminy w jeden dzień jest spacer szlakiem z Taorminy do Castelmola. Szlak ten nosi nazwę „Ścieżka Saracenów”.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Taormina, Etna, Ścieżka Saracenów
Widok na Etnę ze Ścieżki Saracenów to coś, co naprawdę warto zobaczyć na Sycylii.

Widoki, jakie oferuje Ścieżka Saracenów są naprawdę zachwycające. Poza panoramą Morza Jońskiego, Taorminy oraz sąsiednich miejscowości (m.in. Giardini-Naxos) możemy oglądać tu piękne górskie panoramy. Nad krajobrazem dominuje oczywiście Etna, z której bardzo często wydobywają się wulkaniczne opary i para wodna.

Ścieżka Saracenów, Taormina, Castelmola, trekking na Sycylii, górskie szlaki na Sycylii
Szlak pieszy „Ścieżka Saracenów” prowadzący z Taorminy do wioski Castelmola.

Sam szlak nie jest trudny technicznie i zachowany jest w naprawdę dobrej kondycji. Należy jednak pamiętać, że to szlak górski, dlatego dla własnego komfortu i przede wszystkim bezpieczeństwa należy udać się na niego z dobrym obuwiem.

Ścieżka Saracenów, Taormina, Castelmola, trekking na Sycylii, górskie szlaki na Sycylii
Panoramy Taorminy z punktu widokowego na Ścieżce Saracenów.

Długość szlaku od Porta Catania – zachodniej bramy starej Taorminy do centrum Castelmola to około 1,6 km. Na tym odcinku suma podejść wynosi 335 metrów. Nie jest to szlak odpowiedni dla odwiedzających, którzy nie posiadają dobrej lub przynajmniej wystarczającej kondycji do krótkich górskich wędrówek.

Mapa szlaku Ścieżka Saracenów z Taorminy do Castelmola, Wschodnia Sycylia.
Mapa szlaku Ścieżka Saracenów z Taorminy do Castelmola, Wschodnia Sycylia. Źródło: mapy.cz.

Niemniej jest to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Taorminy. Dzięki pejzażom, jakie rozpościerają się niemal z każdego metra szlaku można wpadać w liczne zachwyty.

Ścieżka Saracenów, Taormina, Castelmola, trekking na Sycylii, górskie szlaki na Sycylii
Panorama Taorminy z punktu widokowego w Castelmola.

Na trasie spotkamy mnóstwo opuncji, których owoce są jadalne. Należy jednak uważać na ich igiełki, również te drobne, bo boleśnie wbijają się w naskórek. Pod koniec szlaku możemy odpocząć chwilę pod zabytkowym kościółkiem Chiesa San Biagio.

Ścieżka Saracenów, Taormina, Castelmola, trekking na Sycylii, górskie szlaki na Sycylii
Chiesa di San Biagio na Ścieżce Saracenów, Castelmola.

Castelmola – co warto zobaczyć w uroczej miejscowość Sycylii Wschodniej

Sama Castelmola to urokliwe miasteczko, które charakteryzuje się piękną i zadbaną architekturą. Możemy zwiedzić tutaj międzyinnymi kościół Chiesa di San Nicolò di Bari, znajdujący się w sercu miejscowości, a także ruiny zamku Castello di Mola.

Chiesa di San Nicolò di Bari, Castelmola
Chiesa di San Nicolò di Bari, Castelmola

Spod ruin zamku możemy podziwiać piękne panoramy okolicy. Widać stąd między innymi okoliczne góry i wzgórza, nieodległą Kalabrię – kontynentalną część Włoch oraz całą Taorminę. Z łatwością dostrzeżemy stąd Antyczny Teatr Grecki w Taorminie oraz inne atrakcje.

Chiesa di San Nicolò di Bari, Castelmola
Panorama Taorminy i Isola Bella z punktu widokowego w Castelmola.

Do miejscowości Castelmola można dojechać także transportem publicznym, co znacznie ułatwia organizację czasu. Wjazd jest po prostu szybszy, a jednocześnie pozwala zachować siły na zwiedzanie innych atrakcji Taorminy w jeden dzień.

Syrakuzy – Wschodnia Sycylia w pigułce, największe atrakcje

Podczas zwiedzania Sycylii na własną rękę zdecydowanie warto odwiedzić Syrakuzy. To miasto, które jest ikoną wschodniego wybrzeża, swoistym kulturowym fenomenem w obrębie fenomenalnej kulturowo Sycylii. Syrakuzy założyli w 734 roku p.n.e. greccy Dorowie, a same Syrakuzy są nazywane dziś „najbardziej greckim spośród miast Sycylii”. Dziś odwiedzając miasto i pomykając uliczkami można poczuć ducha antycznej helleńskiej przeszłości. Syrakuzy czarują pięknem architektury i wyśmienitą kuchnią, pozwalają popłynąć na fali gwaru dużego miasta i jednocześnie odpocząć między starymi kamienicami.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Piazza del Duomo na wyspie Ortigia w Syrakuzach w grudniowe popołudnie .

Miejscem, które warto zobaczyć w Syrakuzach jest przede wszystkim wyspa Ortigia. To na niej powstało i zaczęło rozwijać się dumne miasto, które w swojej antycznej i barokowej chwale lśni nieprzerwanie.

Jak dojechać do Syrakuz z Katanii?

Z Katanii do Syrakuz można dojechać autobusem oraz pociągiem. Bilety na pociąg do Syrakuz zaczynają się od 8,40 EUR w jedną stronę, a podróż trwa średnio 1 godzinę i 15 minut. Znacznie korzystniej jest dojechać z Katanii do Syrakuz autobusem – tutaj cena biletu kupionego w dwie strony wynosi 9,60 EUR, więc znacznie korzystniej niż bilety na połączenia kolejowe.

Trasa autobusem zajęła około 1 godzinę i 20 minut. Co ciekawe, w kasie biletowej w Katanii tym razem nie poproszono nas o podanie godziny powrotu, więc mieliśmy znacznie większą swobodę na zwiedzanie Syrakuz. Możliwe, że taki bonus występuje na wschodniej Sycylii jedynie poza sezonem. Połączenia autobusem z Katanii do Syrakuz odbywały się niemal co pół godziny, a obłożenie miejsc było niewielkie. Dworzec autobusowy w Syrakuzach znajduje się obok dworca kolejowego, niedaleko największych atrakcji miasta.

Syrakuzy – co warto zobaczyć?

Bogactwo historii Syrakuz odzwierciedla się w tutejszych zabytkach, a tych jest naprawdę mnóstwo. Na potrzeby artykułu podzielimy roboczo Syrakuzy na część wielkomiejską oraz wyspę Ortigię. W części miasta, która położona jest na wyspie Sycylia znajduje się sporo zabytków antycznych, ale to właśnie Ortigia w Syrakuzach jest najchętniej odwiedzana, właśnie ze względu na atrakcje. Syrakuzy były bardzo ważnym greckim miastem, a jednym z jego mieszkańców był Archimedes, którego ślady obecne są i dziś w przestrzeni miejskiej.

Syrakuzy, największe atrakcje Syrakuz, co zobaczyć w Syrakuzach, Syrakuzy autobusem
Wieczorny spacer uliczkami Syrakuz.

Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a mnogość zabytków Syrakuz zdumiewa.

Syrakuzy – zabytki antyczne na wyspie Sycylia

Większa część Syrakuz znajduje się na wyspie Sycylia. Tutaj możemy zwiedzać naprawdę wiele zachowanych ruin z czasów panowania greckiego oraz rzymskiego. Starożytne Syrakuzy były podzielone na pięć dzielnic, z których cztery znajdowały się właśnie na wyspie Sycylia, a jedna na wyspie Ortigia. Do najważniejszych atrakcji Syrakuz w tej części miasta należy zaliczyć przede wszystkim park archeologiczny Neapolis, w obrębie którego znajdują się antyczne pozostałości. Tutaj obejrzymy na przykład największy na Sycylii teatr grecki. Co więcej, widownia tego teatru uznana jest za największą zbudowaną kiedykolwiek przez starożytnych Greków. Tutaj zwiedzimy także grób Archimedesa, ruiny amfiteatru rzymskiego oraz wiele innych antycznych budowli.

Syrakuzy, największe atrakcje Syrakuz, co zobaczyć w Syrakuzach, Syrakuzy autobusem
Zachód nad Zatoką Siracusa.

Starożytne ruiny rozsiane są dosłownie po całym mieście, a także jego okolicy. Antyczne atrakcje Syrakuz znajdziemy tu także nieopodal mostów prowadzących na wyspę Ortigia. W tamtejszym parku możemy oglądać pozostałości starożytnego forum, a kawałek dalej ruiny greckiego arsenału. Ponadto, na północ od starej części Syrakuz znajduje się greckie cmentarzysko, a kilka kilometrów od granic miasta leżą ruiny antycznej świątyni Zeusa i wiele innych pozostałości. Syrakuzy to więc miejsce, w którym warto spędzić zdecydowanie więcej czasu, aby zachwycać się historią.

Widok na Morze Jońskie w Syrakuzach.

Poza greckimi i rzymskimi zabytkami tej części Syrakuz warto zobaczyć również Santuario di Santa Lucia al Sepolcro, w którym znajduje się malowidło autorstwa Caravaggia.

Syrakuzy – co zobaczyć na wyspie Ortigia

Wyspa Ortigia w Syrakuzach to niemal żywy skansen, tętniące muzeum – w pozytywnym tego określenia znaczeniu. Wędrując wąskimi uliczkami przenosimy się w czasie, do różnych epok. Zachwycają tutaj motywy starożytne, ale przede wszystkim oczarowuje architektura baroku. Wschodnia Sycylia to barokowe piękno, które na wyspie Ortigia w Syrakuzach przybiera niezwykle dumny wyraz.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Antyczna grecka świątynia Apollina w Syrakuzach.

Ortigia w Syrakuzach jest zdecydowanie warta zobaczenia. Wchodząc na wyspę jednym z mostów możemy oglądać piękne renesansowe i barokowe kamienice, które są jakoby zachętą do dalszej eksploracji wyspy.

Starożytne zabytki wyspy Ortigia w Syrakuzach

Tuż przy mostach znajduje się starożytna świątynia Apolla, która sąsiaduje z placem Piazza Emanuele Pancali. W swojej przeszłości włodarze Syrakuz dokonywali przebudowy kompleksu i tak w czasach Bizancjum postawiono tu kościół, a podczas panowania arabskiego meczet. Dziś możemy oglądać doryckie kolumny jednej z najważniejszych antycznych budowli wschodniej Sycylii.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Antyczna grecka świątynia Apollina na wyspie Ortigia w Syrakuzach.

Miejscem, które od tysiącleci było symboliczne dla wyspy jest Źródło Aretuzy. Dziś to odkryta sadzawka, która znajduje się nieco poniżej zabudowań miejskich Ortigii. Jest ona o tyle ważna, iż znajdująca się w niej woda jest słodka, dzięki czemu była ona źródłem wody pitnej mieszkańców.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Źródło Aretuzy – starożytne atrakcje Syrakuz na wyspie Ortigia.

Według mitologii miejsce to powstało podczas ucieczki nimfy Aretuzy przed bogiem rzeki Alfejosem, którego miłość odrzuciła. Aby nie wpaść w jego sidła zamieniła się w nadbrzeżne źródło słodkiej wody. To zarówno jedno z trzech miejsc w Europie, gdzie rośnie papirus.

Papirusy rosnące w Źródle Aretuzy.

Antyczne zabytki możemy oglądać tutaj nawet w piwnicach restauracji.

Kościoły w Syrakuzach – sakralne zabytki na wyspie Ortigia

Ortigia ocieka barokiem, a ten styl architektoniczny jest zauważalny przede wszystkim w postaci kamienic i kościołów. W ciągu swojej historii miasto było dewastowane przez trzęsienia ziemi, a szczególnie to tragiczne z 1693 roku. Właśnie ono spowodowało, że podobnie Syrakuzy, jak i pozostała wschodnia Sycylia zostały odbudowane w duchu baroku.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Cattedrale della Natività di Maria Santissima – katedra w Syrakuzach.

Jednym z najbardziej wyjątkowych budowli sycylijskiego baroku jest tutaj katedra Duomo di Siracusa. Wśród elementów świątyni można dostrzec pozostałości kamieni antycznych, ponieważ pierwotny kościół zbudowano w VII wieku na pozostałościach greckiej świątyni Ateny. Obecnie 6 kolumn doryckich antycznej świątyni pochodzącej z V wieku p.n.e. jest zręcznie wkomponowanych w bryłę katedry. Kolumny można oglądać także we wnętrzu kościoła. Katedra znajduje się przy Piazza del Duomo, a na przeciwnej jego pierzei stoi barokowy kościół Chiesa di Santa Lucia alla Badia. Obecnie pełni on funkcje kulturalne i prezentowane są w nim m.in. czasowe ekspozycje.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Chiesa di Santa Lucia alla Badia, Syrakuzy.

Wśród kościołów wartych zobaczenia znajdują się również barokowe kościoły Spirito Santo, San Paolo Apostolo oraz San Francesco all’Immacolata.

Ponadto na wyspie Ortigia wznoszą się świątynie sięgające historią do gotyku i sztuki romańskiej. Są to w szczególności kościoły San Martino oraz Santa Maria dei Miracoli.

Zamek, place i pałace warte zobaczenia na Ortygii w Syrakuzach

Jednym z najokazalszych zabytków Syrakuz jest średniowieczna twierdza Castello Maniace. Zbudowana w I połowie XIII wieku na południowym krańcu Ortigii strzegła miasto przed najeźdźcami od strony morza. Dziś otwarty dla zwiedzających jest jedną z największych atrakcji Syrakuz i wschodniego wybrzeża Sycylii. Jego monumentalne mury robią naprawdę spore wrażenie.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Castello Maniace – jedna z atrakcji Syrakuz.

Nieodłącznymi elementami włoskich miast są place. To na nich toczy się życie, zbierają się mieszkańcy, a kupcy prowadzą handel. Na wyspie Ortigia w Syrakuzach tych placów jest kilka, a każdy z nich obudowanych jest wyjątkową architekturą. W Syrakuzach warto zobaczyć przede wszystkim zabudowę placu katedralnego – Piazza del Duomo.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Piazza del Duomo, Syrakuzy.

Oprócz wspominanej katedry i kościoła Chiesa di Santa Lucia alla Badia wznoszą się tu też zabudowania administracyjne, w tym ratusz miejski mieszczący się w barokowym Palazzo Vermexio. Pałac ten posiada elementy starożytne, które zachowały się po jońskiej świątyni, na miejscu której został zbudowany. Uroczymi placykami są też Piazetta San Rocco oraz Piazza San Giuseppe.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Fontana di Diana, dostojna atrakcja Syrakuz.

Zwiedzając Syrakuzy nie sposób ominąć plac Piazza Emanuele Pancali, przy którym wznosi się antyczna świątynia Apollina. Spacerując przez Ortigię warto też wstąpić na Piazza Archimede, na środku którego stoi Fontana di Diana.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Uliczka na wyspie Ortigia w Syrakuzach.

Chcąc zasmakować świeżych lokalnych przysmaków lub zakupić produkty od lokalnych dostawców i rybaków warto wybrać się na antyczny market miejski – Antico Mercato di Ortigia. Kupimy tam między innymi świeże ryby i owoce morza. Skosztujemy także wyjątkowych warzyw i owoców, z których słynie region – przede wszystkim wyśmienitych pomarańczy i mandarynek.

Plaża w Syrakuzach – którą wybrać?

Wybrzeże Syrakuz ma charakter klifowy. Jest bardzo urozmaicone, posiada m.in. jaskinie i łuki skalne, co wygląda naprawdę ciekawie. Chętni na plażowanie znajdą tu jednak miejsca, w których można rozłożyć koc i skorzystać z kąpieli w Morzu Jońskim. Plaże w Syrakuzach znajdują się przede wszystkim w północno-wschodniej części miasta, a także kilka kilometrów na południe od Syrakuz.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, ulice w Syrakuzach, Syrakuzy co zobaczyć, Ortigia co zobaczyć,
Panorama nadbrzeża Lungomare d’Ortigia, na prawo za kadrem znajduje się niewielka plaża w Syrakuzach.

Na wyspie Ortigia można skorzystać z kilku plaż, miedzy innymi Spiaggia del Porto, Spiaggia di Cala Rossa oraz Spiaggetta della Marina. Są to jednak dość wąskie skrawki, dlatego w sezonie letnim może występować problem w znalezieniu na nich miejsca.

Ragusa – wyjątkowe miasto z wyjątkową historią

Podczas mojej podróży po wschodniej Sycylii w tydzień zastanawiałem się nad kolejnym miastem, które warto odwiedzić. W głowie toczyłem batalię między Ragusą i Noto. Zapytałem mojego przyjaciela Rzymianina o to, które z tych miast wybrać. W odpowiedzi dostałem wiadomość, że to wybór między tortem a pizzą, ale fotogenicznie z pewnością bardziej spodoba mi się Ragusa. Nie mylił się, Ragusa zupełnie mnie zachwyciła. Bezsprzecznie stała się również najpiękniejszym miejscem, które odwiedziłem na Sycylii.

Barokowa ulica w Ragusa Superiore.

Ragusa położona jest malowniczo na wzgórzach w południowo-wschodniej Sycylii. Jej niezwykle fotogeniczna lokalizacja zachwyciła mnie do tego stopnia, że niemal spóźniłem się na powrotny autobus do Katanii. Odwiedzając Ragusę gwarantuję, że ciężko będzie oderwać Wam wzrok od tutejszych pejzaży, a także myśli od wyjątkowej atmosfery miasta schowanego nieco w interiorze Sycylii.

Jak dojechać do Ragusy z Katanii?

Do Ragusy z Katanii łatwo dojechać autobusem. Niestety podróż pociągiem jest dłuższa i wymaga przesiadki w Syrakuzach, gdyż bezpośrednie połączenia kolejowe między Katanią i Ragusą nie występują. Autobusem do Ragusy można dojechać w około 2 godziny.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Wschód księżyca i panorama Ragusa Ibla z punktu widokowego przy Chiesa di Santa Maria delle Scale.

Bilet w dwie strony kosztuje 13,70 EUR, czyli nieco więcej niż w przypadku biletów autobusowych do Taorminy lub Syrakuz, choć naprawdę warto tutaj dotrzeć.

Ragusa – co zobaczyć w mieście?

Ragusa jest wyjątkowa, a jej wyjątkowość została doceniona poprzez wpisanie barokowego centrum na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto w swojej historii ucierpiało poważnie na skutek trzęsienia ziemi w 1693 roku. Wówczas pod gruzami miasta, które dziś jako Ragusa Ibla wchodzi w skład Ragusy, zginęła niemal połowa mieszkańców.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Wieczór nad Ragusa Ibla, panorama z punktu widokowego obok Chiesa di Santa Lucia (Chiesa di Santa Veneranda).

Ci, którzy przeżyli katastrofę nie mogli zdecydować się na to, czy Ragusę odbudować w jej pierwotnym miejscu – na wzgórzu Ibla, czy na sąsiedniej górze zbudować nowe. Powstały więc dwa miasta. W obu można znaleźć piękne zabytki baroku, choć to właśnie Ragusa Ibla szczególnie czaruje odwiedzających.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Barokowy kościół Chiesa Ecce Homo w Ragusie Superiore.

Dziś Ragusa składa się z dwóch części – Ragusa Ibla oraz Ragusa Superiore. Części te podzielone są doliną Valle dei Ponti, a wokół miasta w ziemię wcinają się jeszcze dwie doliny – Cava San Leonardo oraz Cava Santa Domenica, wokół których wznoszą się wzgórza gór Monti Iblei. Obszar Ragusy był zasiedlony już 2 tysiące lat p.n.e. przez żyjące we wschodniej Sycylii plemię Sykulów.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Kościół Chiesa di Santa Maria dell’Itria z ikoniczną niebieską dzwonnicą.

W ciągu nowoczesnej historii miasto stawiało bardzo wyraźny opór reżimowi Mussoliniego, będąc jednym z głównych centrów sycylijskich antyfaszystów.

Ragusa Superiore – największe atrakcje

W nowszej części miasta – Ragusa Superiore warto zobaczyć wyjątkowe budowle barokowe. Wśród nich znajduje się Katedra św. Jana Chrzciciela. Zbudowana na początku XVIII wieku jest jedną z najważniejszych świątyń miasta.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Cattedrale di San Giovanni Battista w Ragusa Superiore.

Ponadto ciekawym kościołem jest także barokowy Ecce Homo.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Barokowy kościół Chiesa Ecce Homo w Ragusie Superiore.

We wschodniej części Ragusa Superiore znajduje się kościół Chiesa di Santa Maria delle Scale, wokół którego można oglądać najpiękniejsze panoramy Ragusa Ibla. Te zachwycają, szczególnie po zachodzie słońca, kiedy blade miasto zaczyna rozświetlać się ciepłymi kolorami ulicznych lamp. Sam kościół mocno ucierpiał podczas XVII-wiecznego trzęsienia ziemi. Podczas jego odbudowy zachowano sporą część pierwotnej gotyckiej bryły.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Gotycko-barokowy kościół Chiesa di Santa Maria delle Scale, który jest świetnym punktem widokowym na Ragusa Ibla.

Najlepsze punkty widokowe w Ragusa Superiore znajdziecie przy wspomnianym kościele Chiesa di Santa Maria delle Scale, a także Chiesa di Santa Lucia (Chiesa di Santa Veneranda) oraz wzdłuż ulicy Corso Mazzini. Ikoniczną dla Ragusy budowlą jest dzwonnica z niebieskim wykończeniem, która należy do kościoła Chiesa di Santa Maria dell’Itria.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Panorama Ragusa Ibla – jedna z największych atrakcji Sycylii Wschodniej.

Wyjątkowym doświadczeniem było oglądanie grudniowej pełni księżyca wschodzącej ponad barokowymi zabudowaniami Ragusa Ibla.

Ragusa Ibla – co warto zobaczyć?

Ragusa Ibla to zdecydowanie najchętniej odwiedzana przez turystów część Ragusy. Jest także najstarszą dzielnicą miasta, która wypełniona jest zabytkami.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Wschód księżyca, panorama Ragusa Ibla z punktu widokowego przy Chiesa di Santa Maria delle Scale.

Barok spływa tutaj z 300-metrowego wzgórza w iście spektakularny sposób. Już sam widok na Ragusa Ibla jest wyjątkowy i z pewnością jest jedną z największych atrakcji, jakie wschodnia Sycylia ma do zaoferowania.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Barokowa ulica w Ragusa Ibla.

Spacerując ulicami Ragusa Ibla natkniemy się na wiele zabytków, które dosłownie powstały z gruzów i popiołów. Warta odwiedzin jest katedra Duomo di San Giorgio, której odbudowa zakończyła się w 1775. Znajduje się ona przy placu katedralnym, który otaczają piękne barokowe pałace.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Duomo di San Giorgio – katedra w Ragusa Ibla, jedna z największych barokowych atrakcji miasta.

Wśród ważnych kościołów warto wyróżnić także Chiesa delle Santissime Anime del Purgatorio oraz Chiesa di San Francesco all’Immacolata.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Chiesa di San Giuseppe – barokowy kościół w Ragusa Ibla.

Spacerując uliczkami Ragusa Ibla poza sezonem, nierzadko stromymi i momentami męczącymi, możemy w ciszy kontemplować piękno tutejszego baroku. Zachwycać się atmosferą, zupełnie inną od tej, które unoszą się między budynkami Katanii, Syrakuz i Taorminy. Tutaj czuć swojskość i wolność, choć nasączone naturalnymi tragediami.

Ragusa Ibla, Ragusa Superiore
Panorama Ragusa Superiore z Ragusa Ibla.

Spacerując przez Ragusa Ibla miałem wrażenie, że czas płynie tu niezwykle powoli. Włoskie dolce far niente można poczuć też w miejskich ogrodach – Giardino Ibleo. Ten zielony park oferuje poza możliwością odpoczynku również piękne widoki na okolicę.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Ogród miejski Giardino Ibleo w Ragusa Ibla, miejsce, które warto zobaczyć i gdzie warto odpocząć.

Ragusa to z pewnością moje ulubione miejsce, które odwiedziłem w regionie wschodnia Sycylia. Z chęcią tutaj wrócę, aby ponownie poczuć ducha historii i górskiej swobody sycylijskiego interioru.

Wschodnia Sycylia – co jeszcze warto zobaczyć?

Tydzień na Sycylii to dość niewiele czasu, aby poznać jej najpiękniejsze miejsca. Spośród tych, których sam nie odwiedziłem mógłbym wyróżnić jeszcze kilka polecanych mi przez miłośników tej wyspy. Wschodnia Sycylia to też inne wyjątkowe miasta, takie jak barokowe Noto, sąsiadka Ragusy – Modica i fotogeniczne, malutkie Centuripe. Będąc tutaj warto też odwiedzić Mesynę – odwiecznie znane, gwarne miasto portowe.

Uliczka w Ragusa Superiore.

Będąc w Katanii podczas dobrych warunków warto wybrać się autobusem na Etnę i pospacerować nieco. W tym przypadku należy jednak mierzyć siły na zamiary i być świadomym realiów. Autobus wyjeżdża z Katanii do Rifugio Giovanni Sapienza o 8 rano, gdzie dociera około godziny 10. Powrót następuje o godzinie 16, dzięki czemu na miejscu mamy około 6 godzin na wysokogórski trekking. Należy wtedy przygotować odpowiednie ubrania, w tym cieplejsze warstwy oraz buty, które ochronią nasze stopy przed ostrymi kamieniami i pyłem wulkanicznym.

Podsumowanie

Wschodnia Sycylia to wyjątkowe miejsce. W sezonie zatłoczone, poza sezonem swobodne i czarujące. Miejsc, które warto zobaczyć na wschodnim wybrzeżu Sycylii jest naprawdę dużo, a podczas mojej tygodniowej podróży zobaczyłem jedynie kilka z nich. Jednak te atrakcje Sycylii pozwoliły mi zakochać się w wyspie. Muszę natomiast przyznać szczerze, że po pierwszym zobaczeniu Katanii i doświadczeniu jej chaosu oraz brudu miałem bardzo mieszane uczucia. Dopiero odwiedziny miejscowości jak Taormina, Castelmola, Syrakuzy i Ragusa pobudziły we mnie wyjątkowe uczucia do Sycylii.

Sycylia autobusem, Sycylia na własna rękę, tydzień na Sycylii, Sycylia w tydzień, wschodnia Sycylia, co zobaczyć na Sycylii, Sycylia atrakcje, Ragusa Ibla, zwiedzanie Sycylii bez samochodu, Ragusa Włochy, Ragusa co zobaczyć
Wieczór nad Ragusa Ibla.

Sycylia Wschodnia jest jednym z tych miejsc, do których z wielką chęcią będę wracał. Wrócę tutaj, aby ponownie poczuć atmosferę Ragusy, odpocząć wśród antycznych kamieni Syrakuz, podziwiać panoramy rozpościerające się z Taorminy i Castelmoli. Wrócę tutaj aby doświadczyć Noto, Modici oraz wielu innych miejsc, które warto zobaczyć na Sycylii. Bez wątpienia wrócę również na zbocza Etny, aby doświadczyć fenomenu najwyższego wulkanu Europy.

Vanguard VEO Select-49, plecak fotograficzny

Podczas podróży na Sycylię towarzyszył mi niezawodny plecak fotograficzny Vanguard VEO Select-49, który znajdziecie w ofercie Sigma Sklep.

buy coffee to

3 thoughts on “Wschodnia Sycylia i jej atrakcje w tydzień. Co warto zobaczyć w miastach: Katania, Taormina, Syrakuzy i Ragusa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *