Ateny – przewodnik po 20 największych atrakcjach miasta. Co warto zobaczyć w Atenach?

Najstarsza stolica Europy oraz jedna z kolebek europejskiej kultury, metropolia antycznego, jak i obecnego świata. Miasto, które w przeciągu mileniów wywarło ogromny wpływ na kształtowanie się cywilizacji Starego Kontynentu. Wypełnione zabytkami, kolorami, a także kontrastami, które wpływają na pojawianie się skrajnych poglądów dotyczących Aten. Prawdopodobnie kiedy ktoś zapyta Cię „co warto zobaczyć w Atenach?” automatycznie odpowiesz: Akropol! Zdecydowanie jest to jedna z największych atrakcji Aten. Oczywiście jest ich zdecydowanie więcej.

Przedstawiam Wam 20 powodów, dla których warto odwiedzić stolicę Grecji. Są to jednocześnie miejsca, jak i okoliczności, przez które pokochałem tę marmurową dżunglę stawiając ją na osobistym podium najbardziej wyjątkowych i ulubionych miast.

Panorama Aten i Pireusu ze wzgórza Filopapposa
Panorama Aten, a także Pireusu o zachodzie słońca.

Legenda o powstaniu Aten

Dawno temu bogowie olimpijscy postanowili podzielić między siebie wszystkie regiony świata. Odwiedzali więc królestwo po królestwie, by zaskarbić sobie szacunek u mieszkańców. W Attyce rządził pół człowiek-pół wąż, syn Gai – król Kekrops, zaś o patronat nad tym wspaniałym regionem rywalizował bóg mórz i trzęsień ziemi – Posejdon oraz bogini mądrości i sztuki – Atena. Walka o to szlachetne miasto była oczywiście niezwykle zacięta.

Aby przypodobać się ówczesnemu królowi i mieszkańcom Posejdon uderzył trójzębem w skałę, z której wypłynęło źródełko słonej wody. Atena zaś w darze mieszkańcom podarowała drzewko oliwne. Po długich naradach król, a także jego podwładni stwierdzili, że korzystniejszym darem jest oliwka. To właśnie Atena została wybrana na patronkę wspaniałego i bogatego miasta. Rozgniewany Posejdon zesłał na Attykę potop, przed którym mieszkańcy schronili się na wzgórzu akropolu, w sąsiedztwie świętego drzewka, które spalił dopiero król Kserkses podczas wojen perskich. Miejsce sporu o patronat nad miastem upamiętnia świątynia Erechtejon, która jest jedną z największych atrakcji miasta i tym, co zdecydowanie warto zobaczyć w Atenach.

Transport

Po Atenach najłatwiej poruszać się oczywiście metrem, którego sieć jest dobrze rozbudowana. Stacje znajdują się w dość bliskiej odległości wymienionych w artykule miejsc, które warto zobaczyć w Atenach. Ceny biletów na transport publiczny w Atenach możecie sprawdzić na stronie athenstransport.com, gdzie znajdziecie również informacje i wskazówki dotyczące zakupu biletów.

Co warto zobaczyć w Atenach – największe atrakcje miasta

Akropol

Akropol to z pewnością najważniejszy obiekt w mieście i największa atrakcja Aten. To nie tylko wizytówka miasta, a także Grecji oraz całej Europy. Czołowy reprezentant zarówno architektury antycznej, jak i pierwowzór i uniwersalna, ponadczasowa inspiracja architektów. Najeżone świątyniami wzgórze wyrasta 90 metrów ponad willami i kamienicami stolicy. Prace archeologiczne wykazały, iż miejsce to zasiedlane było już w neolicie. Uważa się, że pierwsza świątynia powstała na wzgórzu Akropolu już w VI wieku p.n.e., zaś obecnie zwiedzający mogą podziwiać tu szereg budowli i pozostałości po obiektach, które poddane trzęsieniom ziemi, grabieżom, wysadzeniom, pożarom oraz wielokrotnym zmianom przeznaczenia zachowały się od czasów antycznych do dziś. Wśród najważniejszych budowli Akropolu z pewnością warto wyróżnić:

Partenon

Partenon to największa świątynia Akropolu, wybudowana w V wieku p.n.e ku czci Ateny Partenos (Dziewicy) – patronki starożytnych Aten. Obiekt składa się z 85 kolumn, które wykonano w taki sposób, aby dawały złudzenie idealnych pionów i symetrii całego budynku. Jednym z nadzorujących prace był Fidiasz, uważany za najsłynniejszego rzeźbiarza Starożytnej Grecji, a także jednego z najważniejszych twórców antycznych. Większość kutych w marmurze, bogatych w detale płaskorzeźb z fryzu obiektu została wywieziona przez Brytyjczyków i można podziwiać je na przykład w British Museum, czy paryskim Luwrze. Od wielu lat toczą się rozmowy między rządami państw o zwrócenie zabytków.
Może trudno w to uwierzyć, ale w starożytności płaskorzeźby zdobiące fryz Partenonu pomalowane były na bardzo wyraziste kolory. Partenon to nie tylko jedna z największych atrakcji Aten, ale także miejsce, które naprawdę warto zobaczyć w Atenach.

Akropol
Największa atrakcja Aten – Akropol, podziwiany ze wzgórza Filopapposa.
Erechtejon

Erechtejon jest świątynią dedykowaną Posejdonowi i Atenie, dumnie wspominającą legendarną walkę bogów o patronat nad miastem. Według mitu, miejsce, z którego wypłynęła słona woda – dar Posejdona, znajduje się w środku Erechtejonu i ma postać studni. Tam także rosła oliwka podarowana mieszkańcom przez Atenę.

Elementem, który powinien znać każdy, kto choć trochę uważał w szkole na lekcji historii jest portyk świątyni – 6 kolumn w kształcie kobiet podtrzymujących strop. Są to oczywiście słynne Kariatydy – czołowe przykłady antycznej rzeźby. Każda kolumna różni się od pozostałych wyrazami twarzy i zwiewnością sukni – aby chronić to unikatowe dziedzictwo umieszczono na Akropolu repliki kariatyd. Oryginały podziwiać można nieopodal, w niesamowitym Muzeum Akropolu. Niestety nie wszystkie, gdyż jedną z nich Lord Elgin wywiózł wraz z pozostałymi zabytkami do Wielkiej Brytanii. Więcej przeczytacie o tym w punkcie 15 wpisu dotyczącym muzeów.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Akropol, Erechtejon
Świątynia Erechtejon na ateńskim Akropolu.
Propyleje

Propyleje to przedsionek wzgórza świątynnego, wielka marmurowa brama, świadcząca w tradycji o randze, powadze i świętości miejsca, do którego wprowadzała pielgrzymów. Oczywiście brama do najświętszego miejsca w mieście musiała robić wrażenie. To wrażenie potęgi sprawia również i dziś.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Akropol, Propyleje
Propyleje – brama na ateński Akropol.

Wstępując na święte kamienie Akropolu, jednej z największych i najważniejszych atrakcji w Atenach, z pewnością należy pochylić się głębiej nad monumentalną architekturą głównej bramy.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Akropol, Propyleje
Propyleje
Odeon Heroda Attyka

Ateński Odeon Heroda Attyka to zdecydowanie najpiękniejszy tego typu antyczny obiekt. Odeon różni się od teatru tym, iż posiada zadaszenie nad widownią, a zabieg ten podyktowany był zasadami akustyki. Jest także mniejszy od teatru. Odeon Heroda Attyka został wzniesiony w 161 roku n.e. i pełni funkcje widowiskowe do dziś. Odbywają się w nim zarówno występy teatralne, jak i koncerty – czasem i „głośniejsze”, jak na przykład grupy Foo Fighters czy Florence + The Machine. Widownia obecnie nie posiada dachu, choć mimo to pięknie wkomponowuje się w panoramę miasta. Jest to zdecydowanie punkt obowiązkowy na liście „co warto zobaczyć w Atenach”!

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Akropol, Odeon Heroda Attyka
Odeon Heroda Attyka.
Pozostałe budowle Akropolu

Prócz wymienionych obiektów w obrębie Akropolu można podziwiać tu również 17 innych pozostałości. Wśród nich warto wyróżnić świątynie Ateny Nike, Asklepiosa, Hekatompedon, Teatr Dionizosa, a także Pinakotekę.

Wstęp na Akropol

Wstęp na Akropol jest płatny, a ceny uzależnione są od sezonu turystycznego – pozasezonowy bilet normalny kosztuje 10 €, zaś w sezonie 20€. Możliwy jest również zakup biletu upoważniającego do wstępu na inne określone zabytki i największe atrakcje Aten, jego koszt to 30€ (bez względu na porę roku cena jest stała). Zarówno osoby poniżej 18 roku życia, jak i studenci będący obywatelami Unii Europejskiej za okazaniem ważnych dokumentów (legitymacji) mają darmowy wstęp do obiektów archeologicznych i muzeów. Muzea oraz miejsca archeologiczne, które obejmuje ów bilet są warte swojej ceny i naprawdę warto zobaczyć je będąc w Atenach.

Anafiotika

Wiele dróg prowadzi do Akropolu, jest jednak pewna szczególna droga. To labirynt ścieżek przemykający między białymi domkami cykladzkich imigrantów, do złudzenia przypominający osiedla opisywanego przeze mnie już mitycznego Santorini.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Anafiotika
Górujący nad Anafiotiką Akropol.

Dzielnica nie jest tłoczna, natomiast nazywana „wyspą w sercu Aten” przenosi ze zgiełku wielkiej metropolii na spokojne Cyklady.

Anafiotika
Wąskie uliczki Anafiotiki.

Wąskie uliczki Anafiotiki wypełnione są roślinami, kolorowymi kwiatami, a także kotami.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Anafiotika
Kolorowa uliczka Anafiotiki.
Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Anafiotika
Anafiotika

Z luk pomiędzy domkami rozpościera się panorama miasta bogini mądrości, sztuki i sprawiedliwej walki, co dodatkowo uszlachetnia tutejsze widoki.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Panorama Aten z Anafiotiki
Panorama z Anafiotiki wraz ze wzgórzem Likavitos – jednej z największych atrakcji Aten.
Areopag

Areopag jest wzgórzem sąsiadującym z Akropolem. W starożytności poświęcone było ono bogu wojny – Aresowi, a także Eryniom – boginiom zemsty. Było również miejscem obrad najwyższej rady miejskiej. Na Areopagu słynną mowę wygłaszał też święty Paweł. Obecnie jednak stanowi ono popularne miejsce spotkań Ateńczyków.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Areopag i Likavitos
Ateńskie wzgórza – Likavitos obserwowany z Areopagu.

Można zasięgnąć tam porad albo po prostu wdać się w codzienną dyskusję z tubylcami. Roztacza się z niego piękna panorama miasta z dominującym tuż obok Akropolem oraz wystającym ponad drzewa Narodowym Obserwatorium. Odwiedzając Akropol dobrze jest poświęcić parę chwil, gdyż Areopag to jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Atenach.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Areopag i Obserwatorium Narodowe
Obserwatorium Narodowe widziane z Areopagu po zachodzie słońca.
Wzgórze Filopapposa (Muzejon)

Wzgórza w Atenach są jednymi z ich największych atrakcji. Filopappou lub inaczej Muzejon, to trzecie z czterech wartych odwiedzin ateńskich wzgórz ujętych w tym zestawieniu. Na jego szczycie znajduje się wzniesiony w II wieku n.e. monumentalny marmurowy pomnik poświęcony Filopapposowi – dobroczyńcy miasta.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Wzgórze Filopapposa
Pomnik na Wzgórzu Filopapposa.

Na szczyt prowadzą ścieżki, zaś jedna z nich biegnie obok Więzienia Sokratesa. Właśnie tutaj słynny filozof spędził ostatnie 30 dni swojego życia przed wypiciem naczynia z cykutą.

Wzgórze Filopapposa (Muzejon) - Więzienie Sokratesa.
Wzgórze Filopapposa (Muzejon) – Więzienie Sokratesa.

Z rozległego szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę Aten, okalających je gór, Pireusu, a także Półwyspu Peloponeskiego. Jest to zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc, które warto zobaczyć w Atenach.

Panorama Aten po zachodzie słońca. Na zdjęciu widoczny Akropol oraz Likavitos. Co warto zobaczyć w Atenach - największe atrakcje Aten.
Panorama Aten po zachodzie słońca. Na zdjęciu widoczny Akropol oraz Likavitos.

Wzgórze jest szczególnie licznie odwiedzane podczas zachodów i wschodów słońca, jednak podejście „niweluje” liczbę turystów obecnych na szczycie. Choć dla turystów niebędących miłośnikami górskich podejść nie jest to dobra opcja, to wzgórze zdecydowanie warte jest odwiedzin.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - zachód słońca na wzgórzu Filopapposa
Zachód słońca na wzgórzu Filopapposa.
Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - zachód słońca na wzgórzu Filopapposa
Zachód słońca na wzgórzu Filopapposa.
Wzgórze Likavitos

Pozostając na wysokościach nie można zapomnieć oczywiście o najwyższym w mieście, 277-metrowym wzgórzu Likavitos. Chętnie odwiedzany wieczorami szczyt dzieli się z odwiedzającymi zapierającą dech w piersiach panoramą. Na szczyt można dostać się zarówno pieszo, jak i kolejką (funicolar), która kursuje do późnych godzin nocnych. W przeciwieństwie do szybkiego wjazdu szlaki piesze ociekają pięknymi widokami.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - szlak pieszy na Likavitos
Szlak pieszy na Likavitos.

Wzgórze Likavitos to z pewnością jeden z punktów obowiązkowych, które warto zobaczyć w Atenach. Daje ono ogromną możliwość podziwiania niemal pełnej panoramy aglomeracji, zaś sam zachód prezentuje się tu bardzo okazale.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - panorama Aten z Likavitos
Panorama Aten ze wzgórza Likavitos.

Można tu pozwolić sobie też na bardziej artystyczne i ulotne kadry 🙂

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - panorama Aten z Likavitos
Panorama Aten ze wzgórza Likavitos.

Po zajściu słońca Ateny zupełnie zmieniają swój wygląd. Marmurowe, śnieżnobiałe za dnia miasto ciemnieje, zaś ulice zapalają się się ciepłym światłem lamp.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - panorama Aten z Likavitos
Wieczorna panorama Aten ze wzgórza Likavitos.
Plaka

Plaka to historyczna dzielnica Aten. Tętniąca życiem, wypełniona sklepikami, kafenionami, a także wyślizganymi marmurowymi chodnikami mknącymi między piętrzącymi się kamienicami, które w wielu przypadkach stoją na fundamentach antycznych domów.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Plaka.
Uliczki Plaki.

Plaka pomimo tego, że przestawiła się na trochę komercyjny, wręcz krupówkowy tor, dalej czaruje swoim klimatem. Szczególnie piękna jest późnym wieczorem, kiedy turyści wracają do łóżek lub wczesnym popołudniem, kiedy część jeszcze z nich nie wyszli.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Plaka
Rośliny porastające uliczki ateńskiej Plaki.
Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Plaka
Jeden z mieszkańców ateńskiej Plaki.
Monastiraki i Plac Syntagma

Monastiraki – dzielnica Ateńczyków, tętniąca, wręcz wybuchająca życiem. Przecinana gwarną, handlową ulicą Ermou jest prawdziwym ateńskim centrum nocnego życia. Główny plac za dnia pełni funkcje handlowe, zaś wieczorem zmienia się w tłoczne miejsce spotkań lokalsów. W uliczkach dzielnicy można wypić tanio przepyszne kawy, spróbować tradycyjnych dań w jednej z wielu restauracji i skosztować ulicznych przekąsek, w tym oczywiście greckiego gyrosa. Nie mówię tutaj oczywiście o polskiej sałatce gyros serwowanej na imieninach babci z kapustą pekińską, keczupem i ogórkiem kiszonym. Gyros to tradycyjny grecki street food. Jest to zawinięte w pitę grillowane mięso z plastrami pomidora, czerwonej cebuli, domowymi frytkami, a także sosem tzatziki.

Ateński streed food - tradycyjny grecki gyros.
Ateński streed food – tradycyjny grecki gyros.

Rano, oczywiście do kawy, wspaniałą propozycją jest na przykład takie ciastko z wytrawnym serem. Tego typu wypieki można dostać w wielu kafenionach i piekarniach, zaś za najlepszą uważa się piekarnię Ariston. Mieści się ona przy Placu Syntagma.

Ateński streed food.
Ateński streed food.
Piekarnia Ariston uważana jest za najlepszą w Atenach.
Piekarnia Ariston uważana jest za najlepszą w Atenach.

Plac Syntagma jest głównym placem w centrum – to tutaj dojeżdżają i stąd także odjeżdżają autobusy z/na lotnisko. Mają tu miejsce również demonstracje i spotkania. Przy placu wznosi się też budynek Parlamentu z Grobem Nieznanego Żołnierza pilnowanym przez grecką reprezentacyjną formację wojskową, Gwardię Prezydencką – Evzonów.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Plac Syntagma
Plac Syntagma nocą.

O pełnych godzinach odbywa się słynna zmiana warty – przedstawienie wręcz teatralne, gromadzące tłumy. Wydarzenie to jest zdecydowanie tym, co warto zobaczyć w Atenach.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ea4rhvEZFp4&w=560&h=315]

Agora Ateńska i Forum Romanum

Przemykając ulicami Aten nie sposób nie natrafić na antyczne pozostałości. W centrum, pomiędzy Monastiraki, a Akropolem rozciągają się duże stanowiska archeologiczne. Jednym z nich jest Agora Ateńska, która rozbudowywana od VI wieku p.n.e. stanowiła centrum życia miasta. Rozgrywały się na niej wydarzenia zarówno polityczne, jak i rozrywkowe czy handlowe. To tutaj mieściły się najważniejsze urzędy, debatowano również o życiu publicznym, wystawiano sztuki teatralne oraz rywalizowano na polu sportowym. Wybierano tu przedstawicieli miejskich, a także sądzono podejrzanych w słynnym głosowaniu na odłamkach waz – ostracyzm.
Na agorze wznoszono stoa – zadaszone kolumnady, zaś czołowym przykładem jest zrekonstruowana Stoa Attalosa.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Stoa Attalosa na Agorze Ateńskiej.
Stoa Attalosa na Agorze Ateńskiej.

150 metrów na wschód od Agory Ateńskiej zlokalizowano natomiast Agorę Rzymską (Forum). Powstała ona w I wieku p.n.e. za czasów okupacji Aten przez Imperium Rzymskie.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Forum Rzymskie
Ruiny na Forum Rzymskim w Atenach.

Powodem wybudowania Forum Romanum w Atenach było przepełnienie Agory Ateńskiej pomnikami, czego wynikiem była utrata dotychczasowych funkcji. Najlepiej zachowanym obiektem „nowej agory” jest wieża wiatrów.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Forum Rzymskie, Wieża Wiatrów
Wieża Wiatrów na Forum Romanum to coś, co warto zobaczyć w Atenach.
Kerameikos

Kerameikos, czyli antyczna dzielnica Aten, zamieszkiwana była przez rękodzielników wykonujących naczynia ceramiczne. Obecnie to osiedlowa część miasta, na której oczywiście co chwilę dokonuje się nowych odkryć archeologicznych. Jednym z większych jest cmentarz działający od VIII do I wieku p.n.e.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Kerameikos
Niedawno odkryty cmentarz w dzielnicy Kerameikos.

Ta część miasta do dziś dumnie reprezentuje swój antyczny dorobek, stąd ceramikę można znaleźć tu naprawdę wszędzie.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Kerameikos
Ceramika pod budynkiem w ateńskiej dzielnicy Kerameikos.
Olimpejon i Łuk Hadriana

Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon) była największą świątynią poświęconą bóstwu na terytorium całej antycznej Grecji. Budowano ją aż przez 642 lata – od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e. Po zdobyciu Aten przez Rzymian w I wieku p.n.e. część materiałów wywieziono do stolicy Imperium, gdzie wykorzystano je do budowy Świątyni Jowisza na Kapitolu. Choć z sanktuarium zostało jedynie 15 monumentalnych kolumn, to dziś jest ono jedną z największych atrakcji Aten.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon)
Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon).

W średniowieczu obiekt był systematycznie rozbierany, zaś pozyskany tu materiał służył jako budulec domów. Bilet na teren świątyni kosztuje 2€ i tak, jak w przypadku Akropolu darmowy wstęp przysługuje młodzieży z krajów Unii Europejskiej do 18 lat oraz studentom. W niedziele od 1 listopada do 31 marca nie pobiera się opłat za wejście na obszar kompleksu, dzięki czemu jest ona publicznie dostępna.

Olimpejon prezentuje się dostojnie na tle metropolii również z Akropolu.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon)
Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon) widziany z Akropolu.

Przed Świątynią Zeusa Olimpijskiego wznosi się Łuk Hadriana – budowla z II wieku n.e. ku czci cesarza Hadriana, która symbolicznie oddzielała „Ateny Greckie” od „Aten Rzymskich”.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Łuk Hadriana
Łuk Hadriana.

Od strony Olimpejonu wyryto hasło „Oto jest miasto Hadriana, nie Tezeusza”, natomiast od strony Akropolu widnieje napis „Oto są Ateny, starożytne miasto Tezeusza”.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Łuk Hadriana
Ateński Łuk Hadriana.
Ogród Narodowy z Zappeionem

Założony w 1840 roku przez Amelię – żonę pierwszego króla niepodległej Grecji – Ottona I Wittelsbacha, Ogród Narodowy jest oczywiście idealnym miejscem do spędzania upalnych dni podczas zwiedzania Aten. Początkowo do parku sprowadzono 500 gatunków roślin i zwierząt, jednak niektóre rośliny nie poradziły sobie w śródziemnomorskim klimacie. Ogród zajmuje aż 15,5 hektara, natomiast oprócz spaceru wśród wspaniałej zieleni (między innymi aleja palmową) można podziwiać tam między innymi żółwie, kaczki i pawie.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Ogród Narodowy
Żółwie w Ateńskim Ogrodzie Narodowym.

W obrębie ogrodów znajduje się okazały neoklasycystyczny budynek Zappeionu. Wybudowany został on w latach 1874-1888 na potrzeby pierwszych nowożytnymi Igrzysk Olimpijskich, które miały miejsce w Atenach w 1896 roku.

Zappenion w ateńskim Ogrodzie Narodowym
Zappenion w ateńskim Ogrodzie Narodowym.

W Zappeionie mieściła się hala do walk szermierczych, zaś obecnie pełni on funkcje Centrum Wystawowo-Konferencyjnego.

Zappenion w ateńskich Ogrodach Narodowych
Zappenion w ateńskim Ogrodzie Narodowym.
Stadion Panatenajski

Panathinaiko/Kalimarmaro/Stadion Panateński jest z pewnością wielką dumą miasta. Zbudowany z marmuru w 330 roku p.n.e., mieszczący 80 tysięcy widzów został zrekonstruowany na potrzeby pierwszych nowożytnych igrzysk w 1896 roku. Za odbudowę odpowiedzialny był Anastasios Metaxas – późniejszy medalista olimpijski.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Stadion Panatenajski
Stadion Panatenajski w Atenach.

Rekonstrukcja przeprowadzona została wielkim rozmachem, o czym świadczą trybuny niemal całkowicie pokryte marmurem. Właśnie tutaj po mileniach otwarto pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Ceremonia miała miejsce 25 marca 1896 roku – w 75. rocznicę odzyskania niepodległości przez Grecję, tego dnia przypadł również prawosławny i katolicki Poniedziałek Wielkanocny. Otwarcie zgromadziło oczywiście pełne trybuny. Dziś można samemu zasiąść na widowni, przebiec się bieżnią wokół, stanąć na podium, a także zobaczyć kolekcję pochodni i zniczy olimpijskich. Bilet wstępu to koszt 5€ normalny i 2,50€ ulgowy, ale jest to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć w Atenach.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Stadion Panatenajski
Okolica Stadionu Panatenajskiego w Atenach.
Akademia Ateńska

Nieopodal wzgórza Likavitos znajduje się Akademia Ateńska. Jest to zespół okazałych neoklasycystycznych obiektów wybudowanych w I poł. XX wieku. Składa się on z gmachu Uniwersytetu, Akademii, a także Biblioteki Narodowej.

Akademia Ateńska
Akademia Ateńska.

Piękne budowle sprawiają naprawdę duże wrażenie i są świetnym hołdem dla helleńskiego dorobku naukowego. Akademia jest jedną z atrakcji, które warto zobaczyć w Atenach.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Akademia Ateńska
Akademia Ateńska.
Centralny Targ Miejski

Ważnym, jeśli nie najważniejszym punktem obowiązkowym żarłoków jest tradycyjny market, na którym niezliczona ilość produktów, takich jak morze oliwek, hektolitry oliwy, zastępy gyrosów, cysterny kawy, tony fety, orzechów, owoców i inne, cieszą oko i powodują niekontrolowany ślinotok. Nie sposób wyjść stamtąd z pustymi rękoma! Bazar mieści się między Monastiraki i placem Omonia. To na pewno miejsce, które warto zobaczyć w Atenach, ale również poczuć i zasmakować. Pomijając oczywiście stragany z mięsem i rybami, te z przyprawami i ziołami pachną naprawdę pięknie.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Centralny Targ Miejski
Stragan z oliwkami na Centralnym Targu Miejskim.
Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Centralny Targ Miejski
Stragany z przyprawami i orzechami na Centralnym Targu Miejskim.

Suszone owoce, bakalie, oliwki, a także orzechy są tutaj bardzo aromatyczne, a ich smak naprawdę wyjątkowy. Dojrzewające w helleńskim słońcu diametralnie różnią się od tych z marketów.

Centralny Targ Miejski w Atenach
Suszone owoce i bakalie na Centralnym Targu Miejskim w Atenach.

Ateński Centralny Targ Miejski to nie tylko centrum sprzedaży produktów spożywczych, ale także wszelkiej maści innych produktów. Można kupić tu również starocie, instrumenty czy badziewne zabawki.

Centralny Targ Miejski
Centralny Targ Miejski w Atenach
Muzeum Akropolu i Muzeum Archeologiczne

Nieczęsto odwiedzam muzea, jednak w przypadku kolejnych wizyt w Atenach stwierdziłem, że powinienem. Ich zróżnicowanie i liczba z pewnością zadowoli najbardziej wymagających. W szczególności dwa muzea przypadły mi do gustu – Muzeum Akropolu oraz Muzeum Narodowe.

Muzeum Akropolu znajduje się przy ulicy Dionizego Areopagity – tuż u stóp świętego wzgórza. Zawiera wystawione w bardzo ciekawy sposób elementy, które znaleziono na Akropolu, a były zbyt wrażliwe, aby pozostawić je na wolnym powietrzu i narażać na zmienne warunki atmosferyczne. Spotkałem się z opiniami, iż pod względem prezentacji zbiorów na ekspozycjach jest jednym z najciekawszych na świecie. Faktycznie, zrekonstruowany fryz Partenonu z bardzo nielicznymi elementami oryginalnymi oraz prawdziwe Kariatydy poruszają wrażliwych na starożytną sztukę odwiedzających.

Podczas otwarcia muzeum w 2009 roku, minister kultury bardzo dobitnie wskazał garstkę marmurów, które muzeum posiada, a także wspomniał te, które obecnie znajdują się w rękach rządu brytyjskiego. Ambasador Wielkiej Brytanii w Imperium Osmańskim – Thomas Bruce wywiózł wiele z nich z Aten, zaś znane są one jako marmury Elgina. Lord Elgin prowadził bardzo okrutne sposoby grabieży – łomami, piłami, a także materiałami wybuchowymi oddzielano płaskorzeźby od murów świątyń. Warto wspomnieć, iż pojawił się nawet termin „elginizm” na tego typu działania rabunkowe. Zwiedzając najniższy poziom wystawowy można pod nogami oglądać fundamenty antycznych domostw, co dodatkowo zaciekawia odwiedzających. Normalny bilet wstępu kosztuje 5€.

Drugie warte odwiedzin muzeum to Muzeum Archeologiczne i mieści się ono przy ulicy Oktovriou 44. W swoich zbiorach posiada najcenniejsze zabytki kultury antycznej Grecji, między innymi posąg Posejdona z Artemizjon, Jeźdźca z Artemizjon, złotą Maskę Agamemnona, jak również innych bezcennych eksponatów. Bilet normalny kosztuje 10€.

Plac Kotzia

Plac otoczony neoklasycystyczną architekturą, gdzie zgiełk codziennego „biznesowego” korpo-pośpiechu miesza się ze starożytnością. Moim zdaniem to jedna z największych atrakcji w Atenach z uwagi na antyczny cmentarz z grobowcami, który znajduje się tu znajduje. Cmentarz nie jest jedyną pozostałością starożytności, obok niego znajdziecie tu też antyczną ulicę oraz fragmenty murów. Sam plac zbudowano w 1874 roku, zaś podczas Igrzysk Olimpijskich w 2004 był startem i metą wyścigów kolarskich. Jest także przyjemnym miejscem na odpoczynek, łyk kawy i.. gryza gyrosa!

Plac Kotzia
Plac Kotzia w Atenach.
Murale

Ateny to miasto prawdziwej wolności, a także mieszających się barwnie indywidualności i jak przystało na podopiecznych bogini Ateny – miasto sztuki. Sztuka jest tutaj oczywiście wszechobecna i przejawia się w wielu kontekstach – od ulicznych muzyków, przez malarzy siedzących z rozstawionymi sztalugami na wzgórzach, wspaniałą, niepowtarzalną architekturę, po murale.

Murale w Atenach
Jeden z ateńskich murali.

Te ostatnie jakoby najsilniej pokazują, co siedzi w duszach i płynie w żyłach mieszkańców. Niektóre pełne nienawiści wobec polityki, inne niosące ze sobą hasła pokoju i harmonii. Wszystkie ciekawe, pozwalające zatrzymać się na chwilę, stanowiące z pewnością największe atrakcje Aten.

Mural w Atenach
Ateński mural.
Kościoły i monastyry

Czasem w pośpiechu i gwarze wielkomiejskich ulic warto znaleźć miejsce, które pozwoli na chwilę wyciszenia. Niewątpliwie pomagają temu świątynie, natomiast w Grecji znajduje się ich sporo. Klimatyczne cerkwie, zarówno te nowe jak i stare, w opozycji do większości nowoczesnych kościołów katolickich są naprawdę dostojne. Centrum Aten obfituje w fascynujące budowle prawosławia, a wśród nich warto wyróżnić między innymi Kapnikarea – jeden z najstarszych kościołów w mieście (VIII wiek), kościół św. Mikołaja Rangavas, kościół św. Katarzyny przy ul. Chairefontos, a także mieszczący się obok Cerkwi Katedralnej Zwiastowania Matki Bożej mały kościółek Agios Eleftherios (IX wiek).

 Kościółek Agios Eleftherios
Kościółek Agios Eleftherios znajdujący się w centrum Aten.

Jednak prawdziwe perły na skalę światową znajdują się daleko od centrum, a nawet kawałek poza granicami miasta. Są to przede wszystkim klasztory w Kiesariani i Dafni.

Góry i morze

Wielu definiuje swój „idealny urlop” jako połączenie gór i morza, a takie szczęście ma właśnie stolica Grecji. Aglomeracja położona jest nad brzegiem Zatoki Sarońskiej, części Morza Egejskiego. Jest ona świadkiem jednej z największych bitew morskich w historii ludzkości – bitwy pod Salaminą, w której zjednoczone polis starożytnej Grecji bohatersko rozgromiły liczniejszą flotę Persów 28 września 480 roku p.n.e. W sąsiedztwie Aten znajduje się Pireus – trzeci największy port Morza Śródziemnego, który pełni swoją funkcję od czasów antycznych. Z Aten łatwo można dojechać też do nieodległych kurortów z wygodnymi plażami. Same plaże są też jedną z atrakcji Aten.

Miasto oprócz błękitnej wody otaczają pasma górskie – Egaleo, Hymet, Pentelejkon, a także Parnita. Ta ostatnia została otoczona ochroną poprzez utworzenie Parku Narodowego Góry Parnita, gdzie można spotkać ostatnie w Europie dzikie stada jeleni szlachetnych, a w grocie na południowym zboczu również opiekuna lasów i pól – bożka Pana…

Poniżej słynące ze wspaniałych marmurów i przepysznych miodów pasmo Hymet, ciągnące się na wschód wzdłuż granic aglomeracji Wielkich Aten.

Największe atrakcje Aten - Pasmo górskie góry Hymet
Okalające Ateny góry Hymet.

Pasmo Egaleo (po prawej stronie na poniższej fotografii) oraz góry piętrzące się między Zatoką Sarońską, a Zatoką Koryncką stanowią lądowy przesmyk na Półwysep Peloponeski.

Pasmo Egaleo, góry w okolicy Aten
Góry Egaleo w okolicy Aten.
Mieszkańcy

Ostatnim elementem w zestawieniu TOP 20, którego trzeba doświadczyć w Atenach i będących ich największą atrakcją są oczywiście mieszkańcy – Ateńczycy. Myślę, że ten punkt powinien być pierwszym wśród wymienionych we wpisie, bo to oni definiują niepowtarzalną i niesamowitą atmosferę. To, co u nas jest modne i uznawane za „hipsterskie” tam jest codziennością. Nikogo nie dziwi fakt, iż zupełnie obca osoba zagaduje w kawiarni, czy na ulicy i wypytuje Cię o Twoje imię, rodzeństwo, jak mija dzień, która jest godzina, ile kaw dziennie pijesz, co jadłeś na śniadanie.

Największe atrakcje Aten. Co warto zobaczyć w Atenach - Centralny Targ Miejski
Centralny Targ Miejski.

Weseli, uśmiechnięci, korzystający z życia, uprzejmi, pomocni, ciekawi, ale nie wścibscy, sprawiają, że każda chwila wśród nich jest przepełniona dobrą energią. To zdecydowanie nieodłączny element miasta, którego koniecznie trzeba doświadczyć.

Podsumowanie

Ateny są miastem niepowtarzalnym, unikatowym oraz pełnym kontrastów. Spotkałem się wcześniej z wieloma skrajnymi opiniami, często te negatywne dotyczyły bezdomności, pomazanych graffiti ścian, brudu, a także narkomanii. O ile bezdomność jest sporym problemem ze względu na migracje z krajów azjatyckich i afrykańskich, a Ateny są pierwszym wielkim miastem, do którego docierają imigranci ze wschodu, o tyle graffiti stanowi część tamtejszej „kultury otwartego buntu”. Sam jestem zdania, iż w obronie własnych wolności należy wyjść na ulicę, a nie tłamsić wszystko w domowym zaciszu powodując świąteczne kłótnie. Oczywiście nie pochwalam wandalizmu. Co do brudu – moja pierwsza wizyta w Atenach miała miejsce w 2012 roku, od tego czasu odwiedziłem to miasto jeszcze 3 razy i muszę pochwalić je za duży postęp w dbaniu o czystość.

Anafiotika
Anafiotika – jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Atenach.

Sporo największych atrakcji Aten nie zostało przeze mnie wymienionych. Należą do nich między innymi ruiny Akademii Platona, Lykeion – szkoła filozofów, sanktuarium bożka Pana, sanktuarium Zeusa pod Areopagiem czy jaskinia Koutouki. Niedaleko miasta znajdują się również tak ważne miejsca jak Korynt z Akrokoryntem – świętą górą, przylądek Sounio ze świątynią Posejdona, Maraton z symbolicznym miejscem startu maratończyka do centrum Aten, przypominające wyczyn uczestnika bitwy, jaskinia Vari, sanktuarium Demeter, w którym odbywały się Misteria Eleuzyjskie oraz inne, niezwykle cenne i interesujące miejscówki.

Sam do Aten wracam z wielką przyjemnością i naprawdę zachęcam do odwiedzin tak niepowtarzalnej i po części nie do końca docenianej europejskiej stolicy – stolicy europejskiej kultury!

buy coffee to

10 thoughts on “Ateny – przewodnik po 20 największych atrakcjach miasta. Co warto zobaczyć w Atenach?

  1. Ada says:

    Super, szczególnie ciekawa jest wspomniana na początku wpisu legenda o Atenach. Wyjazd już zaliczyłam, ale jej nie znałam! 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *