Wenecja – tanie zwiedzanie i najważniejsze zabytki. Co zobaczyć w weekend w mieście na morzu?

Wenecja – tanie zwiedzanie i najważniejsze zabytki. Co zobaczyć w weekend w mieście na morzu?

Wenecja – jedno z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miast świata. Symbol historycznej morskiej potęgi, republiki, po której pozostałości w formie wspaniałej architektury można podziwiać od północnych wybrzeży Adriatyku po Cypr. Miasto zakochanych, Żona Morza poprzecinana bliznami kanałów, związana licznymi mostami. Marzenie wielu podróżników, ale również miejsce okraszone wieloma stereotypami. Jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Kiedy zdecydować się na zwiedzanie Wenecji, aby nie utonąć w rwącym potoku turystów i nie opróżnić portfela spędzając tam wspaniałe chwile? Czy jeden dzień wystarczy aby zobaczyć wszystkie cuda? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!

  • Jak dostać się do Wenecji?

Miasto na morzu zwiedziłem podczas swojego ponad miesięcznego pobytu w nieodległym słoweńskim Koprze wiosną 2019 roku. Stamtąd, podobnie jak z innych okolicznych miast i miejscowości łatwo dojechać do Wenecji transportem publicznym. Po północnych Włoszech wspaniale podróżuje się pociągami, które są stosunkowo niedrogie i trzymają się swoich rozkładów. Poza pociągami istnieje też dobrze rozwinięta siatka połączeń autobusowych (np. Flixbus), które docierają na dworzec na wyspie Tronchetto. Autobusy komunikacji miejskiej dowożą pasażerów na dworzec przy Piazzale Roma.

Przykładowo z Kopru (Słowenia) musiałem dostać się do włoskiego Triestu, skąd pociągiem ze stacji Trieste Centrale do stacji Venezia Santa Lucia (dworzec ulokowany na wyspiarskiej części miasta) dojechałem pociągiem za 14,50 €, a podróż zajęła 2 godziny i 5 minut (ok. 160 km).
Rozkład jazdy wraz z cenami biletów dostępny jest na głównej stronie włoskich kolei trenitalia.com.

Linie lotnicze oferują połączenia z wielu polskich miast. Wokół Wenecji znajdują się dwa lotniska – Marco Polo (lotnisko główne) oraz Treviso, które są dobrze skomunikowane zarówno z lądową (dworzec Venezia Mestre), jak i wyspiarską częścią miasta (Venezia S. Lucia).

Udając się w podróż samochodem do Wenecji należy pamiętać, że morska część jest niemal w zupełności wyłączona z ruchu samochodowego z uwagi na brak dróg. Jedną z możliwości jest pozostawienie samochodu w części lądowej – pociągi z dworca Mestre do S. Lucia odjeżdżają z kilkuminutową częstotliwością (cena to 1,35€). Wjazd do części morskiej umożliwiono wyłącznie do obszaru sporych parkingów na wyspie Tronchetto oraz okolicy Piazzale Roma, skąd najlepiej rozpocząć zwiedzanie. Na parkingach obowiązują ceny dobowe, gdzie za samochód osobowy pobierane są opłaty od 23€ do 29€ (w zależności od sezonu), zaś przy Piazzale Roma można wykupić parking na godziny.

Mapa przedstawiająca wyspiarską część Wenecji z zaznaczonym parkingiem na Tronchetto (pinezka) oraz lokalizacjami najbardziej fotogenicznych miejsc (zielone flagi).

Z Tronchetto do Piazzale Roma można przedostać się pieszo, bądź skorzystać z tzw. „People Mover”, czyli kolejki, która transportuje przyjezdnych do zabytkowej części miasta (koszt przejazdu to 1€).

Z uwagi na to, że Wenecja położona jest na adriatyckiej lagunie, bardzo dobrze rozwinięty jest tam transport morski, a oferta przewozowa jest szalenie bardzo bogata – od małych urokliwych gondoli, przez motorówki, tramwaje wodne, statki, czy wielkie promy kursujące między miastami Morza Śródziemnego.

Wszelkie pozostałe informacje dotyczące transportu publicznego w Wenecji można znaleźć na stronie venezia.net.

Koncentrując się na bardzo budżetowym zwiedzaniu Wenecji należy postawić na tradycyjny transport „nożny”, który na szczęście nie kosztuje nic, a dostarcza wielu ciekawych i przemiłych chwil podczas eksplorowania ulic i placów tego niezwykłego miasta. Sam po Wenecji przeszedłem ponad 100 kilometrów.

  • Subiektywny ranking najciekawszych atrakcji w mieście.

Prawdopodobnie każdy (bo wyjątki zdarzają się zawsze), kto przyjechał tutaj po raz pierwszy uradował się już w momencie postawienia pierwszych kroków, tuż po wyjściu z dworca Santa Lucia nad Canal Grande, nad którym rozciągają się wspaniałe renesansowe kamienice i kościoły.
Już z mostu Ponte degli Scalzi można podziwiać piękną panoramę bardzo gwarnej części miasta – zarówno na chodnikach, jak i na wodzie. Ja za każdym razem starałem się jednak umykać jak najszybciej z tego obszaru właśnie z uwagi na obecny tam tłok.

1. Uliczki zabytkowego miasta
Kręte labirynty ulic, dość chaotycznie dzielące wyspy postawiłem na pierwszym miejscu listy najciekawszych miejsc do zwiedzania. Są one nieodłącznym i niezwykle charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu tego miasta. Zawiłe do tego stopnia, że aby ułatwić wydostanie się z nich ku obranemu celowi powieszono swoiste kierunkowskazy na kamienicach. Nieraz jednak zgubiłem się w nich przemierzając Wenecję. Uliczki często prowadzą wzdłuż kanałów, przez urocze mostki, przy których zaparkowane są gondole i motorówki, a nocny spacer pustymi przestrzeniami jest cudownym doświadczeniem.

2. Panorama Wenecji z dachu Fondaco dei Tedeschi
Budynek Fondaco dei Tedeschi to okazały renesansowy pałac wznoszący się nad brzegiem Canal Grande. Mieści on obecnie bardzo ekskluzywne centrum handlowe, w którym budżetowi turyści raczej nie dokonają zakupów, za to wejdą zupełnie za darmo na dach pałacu, z którego rozciąga się przepiękna i rozległa panorama miasta.

W wysokim sezonie, mając pewność, że uda nam się dostać na szczyt, należy dokonać rezerwacji – można zrobić to na miejscu przy recepcji, bądź na stronie internetowej DFS.com, przedsiębiorstwa które sprawuje pieczę nad obiektem.

Z góry można podziwiać wystające ponad ceglaste dachy wieże i kopuły kościołów, których w Wenecji jest naprawdę sporo. Grupy odwiedzających są wpuszczane na dach o określonej godzinie na 15 minut.

3. Ponte dell’Accademia
Jeden z wielu mostów w mieście. Sama budowla nie jest bo szczególnym kątem wybitna. Most zbudowano z drewniana i żelaza, stosunkowo niedawno, bo w 1933 roku. Pełni za to ważną rolę zarówno dla fotografów, turystów i mieszkańców. Oprócz tego, że jest jednym z czterech mostów spinających Canal Grande, to prowadzi do bardzo ważnego muzeum sztuki Gallerie dell’Accademia, która zawiera przebogate zbiory włoskiego malarstwa.
Dla fotografów pełni kluczową rolę ze względu na wspaniałą panoramę, która roztacza się stamtąd na wylot Canal Grande, Bazylikę Santa Maria della Salute oraz malownicze kamienice i pałace.

Jest też popularnym miejscem do fotografowania weneckich wschodów słońca.

4. Nabrzeże w okolicy Pałacu Dożów/Piazzetta San Marco
Ta część nabrzeża słynie z malowniczych przystani gondolowych oraz widoku na wyspę z pięknym kościołem San Giorgio Maggiore. Wieczorami i rano jest tam dość tłoczno, jednak „klasyczny” obraz Wenecji jest warty walki o idealne miejsce pod statyw.

Pozostała część nabrzeża, prowadząca Riva degli Schiavoni oferuje równie piękne widoki, szczególnie, jeśli spacer zaplanujemy na noc.

Tutaj można zobaczyć też słynny Most Westchnień – najsłynniejszy most Wenecji oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów świata.
Łączy Pałac Dożów z Piombi (dawne więzienie) i był ostatnim weneckim dziełem architektonicznym, które oglądali więźniowie prowadzeni przed sąd.

5. Plac Świętego Marka
Plac Świętego Marka jest ikoną Wenecji. Jego początki sięgają IX wieku. Otoczony monumentalnymi renesansowymi budynkami Prokuracji z górującą nad nim Bazyliką Świętego Marka, monumentalną dzwonnicą i wspaniałą wieżą zegarową. To na tym placu obchodzono święto „zaślubin z morzem” (stąd określenie Wenecji jako Żona Morza).

6. Fondamenta Salute
Nabrzeże to rozciągające się na wschód od Bazyliki Santa Maria della Salute usiane jest gondolami. Stąd rozpościera się też wspaniała panorama najstarszej części Wenecji z Placem Świętego Marka i znajdującymi się na nim elementami oraz pałacami wyrastającymi z wód laguny. Nocny spacer w towarzystwie chłodnej morskiej bryzy to idealny sposób na podziwianie tych widoków.

Poranna przechadzka, lub wczesny jogging tym uroczym deptakiem również wygląda imponująco.

7. Most Rialto
Kolejny potężny symbol Wenecji. Najstarszy most łączący brzegi Canal Grande. Kilkukrotnie odbudowywany w związku z zawaleniami. Dziś stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta i punkt obowiązkowy przy zwiedzaniu Wenecji. Pełen sklepików i turystów. Warto odwiedzić go ze względu na historię i rolę, jaką pełnił w historii i jaką odgrywa w dzisiejszych czasach.

Panorama Canal Grande z Mostu Rialto
Fragment bryły Mostu Rialto (z prawej u dołu).

8. Mało popularne poboczne części miasta
W całym tym zgiełku warto na chwilę zboczyć w którąś z mniejszych uliczek, aby zakosztować codziennego życia Miasta na Morzu. Można wtedy natknąć się na małe lokalne restauracje, gdzie przepyszne posiłki są o wiele tańsze niż w centrum (polecam małą pizzerię Peter Pan przy Barbaria delle Tole! – koszt pizzy to średnio 5,50€) i przez chwilę odłączyć się od zgiełku i krzyków na jednym z placyków okrążonych przez idealnie tłumiące hałas kamienice.


9. Kościoły
Kościoły rozsiane po wyspiarskiej części Wenecji są naprawdę fantastyczne. Warto wstąpić do paru, aby podziwiać piękno i kunszt weneckiego renesansu. Obrazy, kolumny, polichromie i inne zdobienia robią naprawdę ogromne wrażenie! W niektórych mieszczą się obecnie muzea, jak na przykład Muzeum Muzyki / Arte Musica ze wspaniałą ekspozycją drewnianych instrumentów.

10. Place i placyki
Szersze przestrzenie wygospodarowane na tak małym skrawku lądu zawsze były ważnymi punktami w Wenecji. Na niektórych do dziś możemy natknąć się na tradycyjne bazary i targi, które historią sięgają średniowiecza. Pozostałe również tętnią życiem – znajdują się na nich restauracje, są też popularnym miejscem spotkań mieszkańców. Często przyozdobione pomnikami, zawsze otoczone zapierającą dech w piersiach architekturą.

Campo Santo Stefano
  • Powszechne streotypy

Przed wyjazdem wiele nasłuchałem się o nieprzyjemnych stwierdzeniach dotyczących Wenecji. Możliwe, że mają one poparcie w prawdzie w sezonie turystycznym. Ja będąc tam w marcu i kwietniu (czyli poza „wysokim sezonem”) na szczęście nie mogę potwierdzić żadnego z poniższych, wybranych przeze mnie „ostrzeżeń”.
Jednym z nich było stwierdzenie, że w Wenecji śmierdzinieprawda. Podczas mojej wizyty wiosną nie czułem żadnego nieprzyjemnego zapachu. Możliwe, że stan ten związany jest ściśle z temperaturą morza, która tam potrafi być naprawdę wysoka (obecnie – sierpień, temperatura wody wynosi tam 27 stopni Celsjusza), a co za tym idzie rozwojem glonów. Niemniej wiosną nie czuć nieprzyjemnych zapachów. Podobnie jeśli chodzi o śmieci – tych również nie zauważyłem w nadmiernej ilości, szczególnie na chodnikach. Oczywiście gdzieniegdzie płynęły z wodami (taki widok naprawdę boli) lub leżały na chodnikach. Potoki turystów – tego również udało mi się uniknąć z racji podróżowania poza sezonem. Miejscami tłumy były zauważalne, a nawet uciążliwe, ale raczej było to w niedalekiej odległości od dworca Santa Lucia i Placu Świętego Marka. Więcej hoteli niż mieszkań – to niestety jest prawdą. Choć trochę przesadzoną, ale jednak prawdą. W mieście jest naprawdę wiele obiektów noclegowych, turystyka rozwinięta jest tam potężnie, a miasto traci przez to pewną cząstkę autentyczności, nie mogę jednak zgodzić się z tym, że Wenecja to miasto-muzeum. Podobnie jak nie do końca zgadzam się z faktem, że jest to drogie miasto. Pomijając wszelkie sklepiki z pamiątkami i restauracje przy głównych obiektach turystycznych, można znaleźć tam nocleg w przyzwoitych cenach (ja za pokój 1-osobowy zapłaciłem ok. 100 zł/Casa Caburlotto), a zakupy można zrobić w tanim markecie, takim jak Prix, gdzie ceny są naprawdę niskie – nie można zapominać o tym, że w mieście wciąż żyją normalni mieszkańcy prowadzący normalne życie.

Przedstawione we wpisie atrakcje udało mi się zwiedzić w 1 dzień. Do Wenecji niebawem wróciłem ponownie zupełnie w celach fotograficznych zostając na noc i wschód słońca.

Wenecja poza sezonem zaskoczyła mnie niesamowicie pozytywnie! Spacery wąskimi uliczkami, szczególnie w chłodzie nocy i zupełnej ciszy, piękne miejskie krajobrazy i osobliwość samego miasta, tak ściśle powiązanego z Adriatykiem, z całą glorią chwały i świetności w swojej przeszłości, która do dziś nie przeminęła – to wszystko wybiło Wenecję na podium moich ulubionych miast. Zdecydowanie polecam odwiedzić ją wiosną, jesienią, bądź zimą i zaznać prawdziwie magicznej atmosfery!

Zachęcam też odwiedzić artykuły dotyczące pozostałych miast z mojej listy TOP 3 – Aten oraz Kijowa!

Patryk Bieganski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *