Najpiękniejsze miejsca Santorini. Tanie zwiedzanie wyspy na własną rękę.

Santorini to wizytówka Europy oraz jedna z jej najpiękniejszych wysp. Główna wyspa, znana również jako Thira, błyszczy białymi domkami spływającymi ze stromych klifów kaldery wprost do Morza Egejskiego. Wchodzi w skład małego archipelagu o tej samej nazwie, który w przeszłości stanowił jedną wyspę. Przez wielu utożsamiana z mityczną Atlantydą kryje w sobie mnóstwo piękna. Kojarzona z luksusem i pocztówkowymi pejzażami, fascynującą historią i kolorowymi plażami jest świetną opcją na przeżycie egejskiej przygody. W tym wpisie przedstawię Wam najpiękniejsze miejsca Santorini, a także podzielę się z Wami sposobami na tanie zwiedzanie wyspy na własną rękę.

Największe atrakcje Santorini - Oia
Największe atrakcje Santorini – Oia

Jak dostać się na Santorini

Z Polski na Santorini można dostać się z wielu lotnisk z przesiadką w Atenach. Linie lotnicze oferują również bezpośrednie loty na grecką wyspę. Bezpośrednie połączenia lotnicze na Santorini oferują między innymi PLL LOT oraz WizzAir. W moim przypadku (2018 rok) lot na Santorini z Krakowa w marcu kosztował mnie 395 zł w obie strony.

Na wyspę można dotrzeć również drogą wodną – przy okazji wycieczek do Grecji organizowanych przez biura turystyczne. W tym przypadku rejsy Santorini to popularna atrakcja podczas organizowanego wypoczynku na Krecie. Jednak tego typu fakultatywne wycieczki są zazwyczaj bardzo drogie i nie pozwalają na odkrycie najpiękniejszych miejsc Santorini.

Co zobaczyć na Santorini? Kościół w Oia. Najpiękniejsze miejsca Santorini.
Kościół w Oia podczas wiosennego remontu.

Kiedy lecieć na Santorini

Grecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Myśląc jednak o aktywnym zwiedzaniu warto rozważyć miesiące poza porą letnią. Najlepszym okresem na zwiedzanie Santorini jest wiosna oraz jesień, natomiast zimą należy liczyć się z występującymi tutaj dość sporymi opadami deszczu.

W miesiącach tzw. low season (wiosna, jesień, a także zima) loty na południe są znacznie tańsze. Dzięki temu, że omijamy gorący, a wręcz piekący okres wakacyjny możemy tanio zwiedzić wyspę w sprzyjających na ogół warunkach atmosferycznych.

Największe atrakcje Santorini. Najpiękniejsze miejsca Santorini.
Archipelag Santorini – wyspy Nea Kameni i Thirasia.

Noclegi i transport publiczny na Santorini

Pozasezonowa Thira zachęca niskimi cenami, co zdecydowanie ułatwia tanie zwiedzanie Santorini na własną rękę. Wybierając jednak miejsce, w którym chcecie się zatrzymać zwróćcie uwagę na odległość od lotniska i największych atrakcji Santorini. Wschodnia część wyspy to zdecydowanie nudne wioski kurortowe, oferujące tanie pokoje w hotelach z basenami – tam nie doświadczycie tutejszego piękna. W chłodnych porach nie skorzystacie także z morskich kąpieli i opalania. Wyjątkiem są wioski Perissa i Kamari leżące u stóp góry Profiti Ilia, na której znajdują się pozostałości antycznej Thiry.

Co zobaczyć na Santorini? Największe atrakcje Santorini. Kościół w Oia.
Kościół w Oia.

Najlepszymi bazami wypadowymi są moim zdaniem stolica wyspy – Thira, a także sąsiadujące z nią od północy Imerovigli, są to jednocześnie najpiękniejsze miejsca Santorini. Słynąca z pocztówkowych widoków Oia jest natomiast bardzo droga. Zarówno Thira, w której znajduje się główny dworzec autobusowy, jak i Imerovigli są wioskami z czarującą, tradycyjną zabudową. Podczas mojej wizyty na wyspie za 2-osobowy pokój w tradycyjnym białym domku w Thirze zapłaciłem 393 zł za 3 noce.

Największe atrakcje Santorini - Thira
Panorama Thiry oraz Imerovigli.

Również z tych dwóch wiosek największe atrakcje Santorini są bardzo łatwo osiągalne dzięki kursom autobusów. Poza sezonem transport publiczny na wyspie działa całkiem dobrze, jednak do pewnych godzin. Siatkę połączeń możecie sprawdzić na stronie Santorinisecrets.com.

Najpiękniejsze miejsca Santorini

Kiedy po powrocie opublikowałem marcową galerię z wyjazdu od razu podchwyciły ją portale internetowe, również zagraniczne, które opisywały fenomen „opuszczonego Santorynu”. W trakcie mojego pobytu oraz rozmów z lokalsami dowiedziałem się, iż w sezonie ta wyspa to jedno wielkie „mrowisko”, diametralnie różniące się od marcowej, spokojnej wysepki.

Co zobaczyć na Santorini? Największe atrakcje Santorini. Uliczki w Oia.
Puste uliczki w Oia.

Powierzchnia Thiry to nieco ponad 77 km kwadratowych – dla porównania Kraków zajmuje 327 km kwadratowych. Co więc ciekawego można znaleźć na tak małej powierzchni? Oto największe atrakcje Santorini.

Tradycyjne wioski

Santorini słynie z białych domków, jak również kościołów z niebieskimi kopułami. Na wyspie znajdziecie kilka pięknych miejscowości, spływających majestatycznie po klifie do dna wulkanicznej kaldery. Zdecydowanie godnymi uwagi są szczególnie: Oia (czytaj: Ia), Thira, Imerovigli, a także Pyrgos. Miejscowości te w globalnym postrzeganiu to nie tylko najpiękniejsze miejsca Santorini, ale także jedne z najwspanialszych atrakcji Europy.

Co zobaczyć na Santorini? Wiatraki w Oia.
Uliczka w Oia.
Oia

Panoramy Oii znaleźć można w większości katalogów turystycznych, natomiast po wpisaniu w google hasła „Grecja” jest pierwszym wynikiem wyszukiwania grafiki. Nic dziwnego – to zarówno wizytówka Hellady, jak i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Europy. Z racji wysokich cen wielu kojarzy się ona z luksusem i względną niedostępnością. Z jednej strony to prawda, noclegi w Oii są kosmicznie drogie, a domki bardzo ekskluzywne, ale ceny w sklepach po sezonie nie należą wcale do wysokich.

Największe atrakcje Santorini - Oia
Panorama miejscowości Oia.

W Oii znajdziecie między innymi słynny „Kościół o Niebieskich Kopułach” (Blue Dome Church).

Największe atrakcje Santorini - Oia, Blue Dome Church
Oia, Blue Dome Church.

Zagubicie się także w labiryncie wąskich uliczek, po których nie sposób przejechać samochodem.

Co zobaczyć na Santorini? Największe atrakcje Santorini. Uliczki w miejscowości Oia.
Uliczki w miejscowości Oia.

Panorama stromych klifów, jaką można obserwować z białych tarasów jest niezwykle zachwycająca zarówno w dzień, jak i w nocy.

Największe atrakcje Santorini - Blue Dome Church, Oia
Oia, Blue Dome Church.

Jednym z must-see, dla którego przyjeżdżają tutaj ludzie z całego świata jest obserwacja zachód słońca, a ten w Oii jest z pewnością wyjątkowy! Bez wątpienia najbardziej znanym miejscem do podziwiania wieczornych spektakli, a zarazem atrakcją, którą warto dopisać do listy „co zobaczyć na Santorini” są ruiny bizantyjskiej twierdzy.

Co zobaczyć na Santorini. Ruiny bizantyjskiej twierdzy w Oia.
Panorama z ruin bizantyjskiej twierdzy w miejscowości Oia o zachodzie słońca.

Widok z twierdzy prezentuje się pięknie również w dzień – biel architektury idealnie komponuje się z błękitem morza i nieba.

Co zobaczyć na Santorini? Największe atrakcje. Panorama miejscowości Oia z bizantyjskiej twierdzy.
Panorama z ruin bizantyjskiej twierdzy w miejscowości Oia

Złota łuna słońca rozlewająca się ponad krajobrazem Oii oraz kaldery tworzą naprawdę zachwycające pejzaże, które stanowią największe atrakcje Santorini.

Co zobaczyć na Santorini? Największe atrakcje Santorini. Panorama miejscowości Oia o zachodzie słońca.
Panorama miejscowości Oia o zachodzie słońca.

Krajobraz wioski Oia dopełniają malownicze wiatraki. Wzniesione na wzgórzu, podobnie do białych domków, są jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów wiosek archipelagu Cykladów. Można spotkać je także na przykład na wyspie Mykonos.

Co zobaczyć na Santorini? Największe atrakcje Santorini. Wiatraki w Oia.
Wiatrak w Oia.
Co zobaczyć na Santorini? Wiatraki w Oia. Najpiękniejsze miejsca Santorini.
Wiatrak w Oia.
Thira

Thira jest stolicą wyspy, przez co jest najlepiej skomunikowaną miejscowością z innymi częściami Santorini. Można znaleźć tu markety, wiele sklepów oraz restauracji w przystępnych cenach, a także unikatową cykladzką zabudowę.

Santorini - warto zobaczyć. Panorama Thiry.
Panorama Thiry. W oddali majaczące wybrzeże Krety.

Spacer uliczkami Thiry to wspaniałe doświadczenie, w szczególności podczas zachodów słońca.

Co zobaczyć na Santorini? Panorama Thiry. Najpiękniejsze miejsca Santorini.
Zabezpieczona łódka na jednym z tarasów w Thirze.

W stolicy Santorini warto zobaczyć przede wszystkim Muzeum Prehistorycznej Thiry, w którym można dowiedzieć się wiele o zamierzchłej historii wyspy. Ciekawym miejscem jest także Muzeum Folkloru. Spośród świątyń warto zajrzeć do Katedry Prawosławnej, katolickiej Katedry Świętego Jana Chrzciciela, jak również kościoła Agios Minas. Liczba kościołów na wyspie jest imponująca – szacuje się, iż na wyspie jest tyle świątyń ile dni w roku.

Największe atrakcje Santorini. Panorama Thiry.
Jeden z kościołów w Thirze.
Imerovigli

Imerovigli to kolejne miejsce, które warto zobaczyć na Santorini. Biała wioska uroczo spływająca z kaldery, podobnie do Thiry i Oii bogata jest w kościółki i wąskie uliczki.

Co zobaczyć na Santorini? Panorama Imerovigli. Najpiękniejsze miejsca Santorini.
Widok z Thiry w kierunku Imerovigli.

W Imerovigli znajduje się jedna z największych atrakcji Santorini – Skaros. To wystająca ku morzu skała, na którą prowadzi widokowy, zróżnicowany szlak. W przeszłości znajdowała się na niej średniowieczna fortyfikacja, a ze względu na swoją wybitność skała ta jest popularnym miejscem do spędzania wieczorów z widokiem na chylące się ku zachodowi słońce. Dla mniej aktywnych zachody słońca nad Skaros można obserwować z Thiry, gdzie również prezentuje się dostojnie.

Pyrgos

Pyrgos położona jest nieco w głębi wyspy, około 5 km na południe od Thiry. Niewątpliwie godnym uwagi jest tu zamek, z którego rozciągają się piękne panoramy, natomiast na tle całej wyspy Pyrgos staje się jedną z największych atrakcji Santorini podczas prawosławnego Wielkiego Piątku. Tego dnia ulice wioski rozświetlane są tysiącami pochodni, zaś uroczysta procesja z ogniem i mistycznym śpiewem podąża uliczkami upamiętniając mękę Chrystusa. Oto film przedstawiający to wydarzenie:

Akrotiri

Położona na południowym zachodzie wyspy Akrotiri jest jedną z najbardziej autentycznych wiosek Santorini, choć na pewno nie jest aż tak widokowa jak te wymienione wcześniej. W jej centrum znajdują się pozostałości weneckiej twierdzy, piękne kościoły, a także ciche wąskie uliczki.

Miejsca historyczne

Wyspa posiada naprawdę bogatą przeszłość. Przez wielu utożsamiana jest z mityczną Atlantydą, opisywaną między innymi przez Platona, która została zniszczona przez naturalne kataklizmy i dzięki temu jej historia budzi jeszcze większą ciekawość. Mieszkańcy starożytnego Santorynu pozostawili po sobie wiele elementów dziedzictwa. Na wyspie można odwiedzić kilka stanowisk archeologicznych. Najbogatszym z nich jest prehistoryczne miasto Akrotiri – kompleks znajdujący się w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie oraz w sąsiedztwie Czerwonej Plaży. Ze śladami po legendarnej kulturze odwiedzający zetkną się także na górze Profitis Ilias, gdzie odkryto pozostałości starożytnej Thiry. Stanowisko na szczycie Profitis Ilias to jedna z największych atrakcji Santorini, a obecne tam ruiny robią naprawdę spore wrażenie – oczywiście nie można nie wspomnieć o zachwycających krajobrazach rozciągających się z góry.

Krajobraz naturalny

Zarówno Thira, jak i cały archipelag są wyspami pochodzenia wulkanicznego. W związku z tym można spotkać tu wiele elementów, które powstały dzięki aktywności drzemiącego pod wyspą superwulkanu. Formacje wulkaniczne to zdecydowanie największe atrakcje wyspy. Wspomniane elementy krajobrazu, których pochodzenie wiąże się z aktywnością wulkaniczną w przeszłości, stanowią najpiękniejsze miejsca Santorini, oto kilka z nich.

Kaldera Santorynu

Jednym z ciekawszych, zapierających dech w piersiach doświadczeń jest spacer po klifie spadającym do kaldery – jednej z największych na świecie, której średnica przekracza 10 km. Powstała ona na skutek potężnej erupcji prawdopodobnie około 1600 roku przed naszą erą. Uważa się, iż wybuch wulkanu na Santorini był jedną z największych erupcji  i katastrof naturalnych w historii ludzkości. Po olbrzymim wybuchu powstała wielka fala tsunami zalewająca porty położone w obrębie Morza Śródziemnego. Po tragicznej erupcji wyspa pozostawała niezamieszkana przez około 300-500 lat.

Kaldera Santorini.
Kaldera Santorini, panorama z Thiry.

Po wyspie wytyczono sieć szlaków, z których najbardziej fascynującym jest ten prowadzący z Thiry do Oii krawędzią klifu. Jego długość to około 10 km, a szacowany czas przejścia około 3h. Przed marszem warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, ponieważ miejscami szlak prowadzi przez grząski teren zasypany pumeksem oraz ostrymi kamieniami.

Santorini - Warto Zobaczyć. Szlak z Thiry do Oii. Najpiękniejsze miejsca Santorini.
Szlak z Thiry do Oii.
Młode wyspy

Na środku kaldery można zauważyć dwie wysepki, ukształtowane się na skutek erupcji wulkanu – Nea Kameni oraz Palea Kameni. Na większą wyspę – Nea Kameni organizowane są rejsy, podczas których można doświadczyć prawdziwie księżycowego, jałowego krajobrazu oraz spróbować kąpieli w gorących wulkanicznych źródłach.

Nea Kameni, Santorini. Najpiękniejsze miejsca Santorini.
Santorini – zachód nad Nea Kameni.
Kolorowe plaże

Odwiedzając Santorini warto zobaczyć kolorowe plaże: białą, czerwoną oraz czarne. Ja skupiłem się na kolorowych częściach południowego wybrzeża, gdzie w niedalekiej odległości można odwiedzić wszystkie trzy kolorowe plaże. Z łatwością są one osiągalne komunikacją publiczną.

Największe atrakcje Santorini. Czerwona plaża.
Czerwona plaża na Santorini.

Do czarnej plaży przy Mesa Pigadia (to restauracja, punkt orientacyjny) z przystanku autobusowego w Akrotiri należy przejść 4 km (spacer przez winnice jest bardzo przyjemny), zaś stamtąd można dostać się po kolei na białą plażę (Kambia) oraz czerwoną wytyczonym szlakiem. Bez wątpienia największe wrażenie robi ta czerwona, z pionowymi, wysokimi ścianami wiszącymi nad głowami odwiedzających, które w części osunęły się do morza.

Najpiękniejsze miejsca Santorini. Co warto zobaczyć na Santorini? Czerwona plaża.
Czerwona plaża na Santorini.

Na wyspie znajduje się kilka czarnych plaż, prócz wspomnianej na południu występują one we wschodniej części wyspy, między innymi w miejscowości Perissa.

Najpiękniejsze miejsca Santorini Czarna plaża.
Czarna plaża na południowym wybrzeżu Santorini.

Ważne informacje

W kranach na Santorini płynie słona woda. Na wyspie praktycznie nie ma źródeł słodkiej wody (występują 3, jednak nie są one w stanie zaspokoić potrzeb zarówno jednocześnie mieszkańców, jak i turystów), jest ona dostarczana z innych części Grecji. Dla potrzeb higienicznych i rolniczych odsala się wodę morską, jednak jej słony smak pozostaje.

Największe atrakcje Santorini. Kościół w Oia.
Wiosenny remont kościoła w Oii.

Latem wyspa przypomina mrowisko – ulice i plaże są pełne turystów, natomiast poza sezonem można doświadczyć tam pustki. Miejscowości przypominają wtedy nieco plac budowy – szczególnie późną zimą i wiosną, kiedy po zimowych deszczach należy na nowo odmalować śnieżnobiałe budynki i niebieskie kopuły.

Najpiękniejsze miejsca Santorini - Oia, Blue Dome Church
Oia, Blue Dome Church

Podsumowanie

Ze względu na to, iż Santorini było moim marzeni doświadczenie tej wyspy trudno porównać mi do czegokolwiek innego. Zapewne sezonowy przepych i letnia komercjalizacja wulkanicznego skrawku lądu wyrastającego z błękitu Morza Egejskiego odbiera prawdziwego uroku, jednak poza sezonem robi piorunujące wrażenie. Jest to jedyne miejsce, które odwiedziłem, wyglądające dokładnie tak samo na zdjęciach, jak w rzeczywistości. Piękno wyspy w połączeniu z jej tragiczną przeszłością, a także mistyczną, legendarną historią to unikat. Nie dziwi więc, że Thira jest dumnym reprezentantem kontynentu europejskiego na całym świecie. Zaprezentowane tu przeze mnie najpiękniejsze miejsca Santorini z pewnością można poszerzyć o więcej miejsc na wyspie. Wśród nich na pewno powinny znaleźć się również choćby winnice, a wino z Atlantydy smakuje wyjątkowo wyśmienicie!

buy coffee to

5 thoughts on “Najpiękniejsze miejsca Santorini. Tanie zwiedzanie wyspy na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *