Co zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście – zwiedzanie samochodem, największe atrakcje.

Słowenia to z pewnością jeden z najpiękniejszych krajów Europy. To niewielkie państwo, ukryte między Włochami, Chorwacją, Węgrami, a także Austrią. Na powierzchni zaledwie 20 273 km² (odpowiadającej województwu podlaskiemu) można znaleźć wszystko, co potrzebne do przeżycia wspaniałej przygody. Wysokie Alpy, lazurowe Morze Adriatyckie, urocze miasta, wąwozy – wymieniać można wiele, ale lepiej zobaczyć największe atrakcje wybrzeża Adriatyku na żywo. Na przykład udając się do Słowenii samochodem w majówkę lub w wakacje. Natomiast dodając do planu włoski Triest oraz chorwacką Istrię można przepaść w pięknie tego osobliwego obszaru. Co warto zobaczyć w Słowenii, Trieście oraz na Istrii, aby wyjazd był naprawdę udany? W tym wpisie przedstawię największe atrakcje tych krajów, zaś samego bloga można traktować jako gotowy plan zwiedzania Słowenii, Triestu oraz chorwackiej Istrii.

Jezioro Bled w Słowenii, najpiękniejsze miejsca w Słowenii, Słowenia dla fotografów
Jezioro Bled – jedna z największych atrakcji Słowenii.

Droga do Słowenii samochodem z Polski

Droga do Słowenii prowadzi przez kilka krajów, wybierając szybsze trasy należy liczyć się z wykupieniem winiet, które obowiązują na przejazdy drogami szybkiego ruchu zarówno w Czechach, Słowacji, Austrii, na Węgrzech jak i w Słowenii. Aby uniknąć opłat należy kierować się drogami lokalnymi. Choć w przypadku podróży z Krakowa drogi węgierskie nie były miłym, komfortowym doświadczeniem. We wpisie dotyczącym trasy do Chorwacji (Zagrzebia) przez Słowenię przeczytacie też, co ciekawego można zwiedzić po drodze jadąc samochodem do wschodniej Słowenii przez Czechy.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii
Plan podróży do Słowenii i na Istrię samochodem przez Triest. Źródło: Mapy Google.

Co warto zobaczyć w Słowenii

Wielu słyszało zapewne o tajemniczej krainie pełnej gęstych lasów, lazurowych, rwących rzek, smukłych wodospadów, dostojnych białych gór. Krainie uroczych kościółków na zielonych wzgórzach i zabytkowych miasteczek. Taka właśnie jest Słowenia – piękna, ale też bardzo zróżnicowana. Krajobrazy łagodnego wschodu różnią się znacznie od tych wysokoalpejskich, zaś atmosfera wybrzeża przypomina nieco Włochy i Chorwację. Odwiedzając Słowenię podczas opisywanego tutaj objazdu nie miałem pojęcia, że niecały rok później spędzę tutaj znacznie więcej czasu. Jednak co warto zobaczyć w Słowenii podczas podróży samochodem, na przykład na majówkę? Tych miejsc jest naprawdę wiele.

Maribor

Maribor dla części przyjezdnych jest świetnym miejscem na pierwszy kontakt ze Słowenią. Warto zatrzymać się tutaj po męczącej podróży, przespać, ale również poznać zabytkowe centrum z zachowanymi fragmentami murów miejskich, kościołami, kamienicami i zamkiem. Ciekawostką jest to, że w mieście spotkamy najstarszą winorośl na świecie, której wiek szacuje się na około 400 lat. Każdego roku z jej owoców produkuje się natomiast około 100 butelek wina!

Największe atrakcje Lublany

Lublana jest stolicą kraju oddaloną od Mariboru o około 120 km na zachód. Liczba mieszkańców to zaledwie 290 tysięcy, ale atmosfera w jej centrum jest naprawdę świetna. Lublana, jak przystało na stolicę, dumnie reprezentuje Słowenię, która zupełnie tak, jak ona jest bardzo zadbana, czysta i urocza. Początki Lublany sięgają tysięcy lat, a w ciągu swojej historii przechodziła z rąk do rąk. Położenie Słowenii czyniło z jej terenów atrakcyjny kawałek Europy, stąd nie ma się co dziwić, że w przeszłość Lublany wpisali się zarówno Rzymianie, jak i Hunowie, Słowianie, czy Frankowie.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii, Lublana, Stare Miasto
Rzeka Lublanica, gmach Biblioteki Miejskiej oraz Katedrą Świętego Mikołaja.

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Lublanie jest Wzgórze Zamkowe. Prawdopodobnie warownia na wzgórzu zaczęła powstawać już w IX wieku, choć badania dowiodły, że zasiedlone było ono już wieki wcześniej. Zamek jest udostępniony do zwiedzania, zaś panoramy ze wzgórza są naprawdę piękne. Na Wzgórze Zamkowe można dostać się funicularem, natomiast bilet wstępu razem z wjazdem funicular kosztuje 13 EUR za osobę dorosłą i 9 EUR za dziecko. Niemniej Zamek w Lublanie jest tym, co warto zobaczyć w Słowenii.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii, Lublana, Stare Miasto
Plac Miejski (Mestni Trg) – miejsce, które warto zobaczyć w Lublanie.

Pod zamkiem znajduje się plac Mestni Trg z restauracjami, gdzie po spacerze na Wzgórze Zamkowe, nasyceniu zmysłów widokami, a następnie powrocie można zaczerpnąć odpoczynku. Szczególnie przyjemny jest spacer uliczkami między kolorowymi kamienicami, a także deptakiem wzdłuż rzeki Lublanicy przecinającej miasto. Warto wspomnieć, iż inspiracją projektanta i architekta Lublany Joze Plecnika były Ateny – stolica Grecji.

Popularnym symbolem stolicy jest również różowy barokowy Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Wśród zabytków architektury sakralnej warto wyróżnić także Katedrę Świętego Mikołaja – jedne z największych atrakcji Lublany.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii, Lublana, Stare Miasto
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Lublanie.

Lublana to także miasto uroczych mostów i placów. Posiada trzy rynki: Stary Rynek, Górny Rynek, a także Rynek Miejski, które rozmieszczone są pod Wzgórzem Zamkowym.

Kranj – urocze miasteczko na trasie nad Jezioro Bled

Kranj to jedno z największych miast Słowenii. Położone malowniczo u stóp Alp Kamnickich oferuje naprawdę ładne widoki. Miasto posiada przyjemną architekturę, ale przede wszystkim widoki na góry oraz lazurową rzekę Sawę. Wysokogórskie panoramy miasteczek, wsi i otwartych terenów to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć w Słowenii.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii, Kranj
Miasto Kranj w Słowenii.

Przejeżdżając ku północy przez Kranj warto zatrzymać się przy ulicy Ljubljanskiej, z której roztacza się wspaniały widok na zabytkowe wieże miasta z Alpami Kamnickimi w tle.

Jezioro Bled – największa atrakcja Słowenii

Podróżując do Słowenii samochodem nie można ominąć jej największej atrakcji – Jeziora Bled. To polodowcowe jezioro przyciąga mnóstwo turystów, również ze względu na charakterystyczną wyspę z kościołem. Wyspa Blejski Otok to jeden z najbardziej znanych widoków w Europie i zarazem to, co warto zobaczyć w Słowenii.

Jezioro Bled w Słowenii, najpiękniejsze miejsca w Słowenii, Słowenia dla fotografów
Jezioro Bled to jedna z największych atrakcji w Słowenii także dla fotografów.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannu na wyspie Blejski Otok pochodzi z XVIII wieku i jest dziś popularnym miejscem pielgrzymkowym.

Wyspa ta zamieszkiwana była już w czasach prehistorycznych, zaś pierwszy kościół powstał tam w 1142 roku. Przebudowany w XV wieku na styl gotycki został zniszczony w 1509 na skutek trzęsienia ziemi. Po kataklizmie zachowały się ołtarze, natomiast do bryły dobudowano dzwonnicę. Zarówno miasteczko, jak i jezioro są jednymi z najczęściej odwiedzanych w kraju, ale także i w całej Europie.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii, Jezioro Bled
Pełnia księżyca nad Jeziorem Bled.

Najbardziej zatłoczonym fragmentem nad Bledem jest jego wschodnia promenada, jednak najwspanialsze widoki należą jak zwykle dla najwytrwalszych. Od jeziora prowadzą szlaki piesze na dwa interesujące punkty widokowe – Mala Osojnica (670 m n.p.m.), a także Ojstrica (611 m n.p.m.). Szlaki te nie należą do trudnych, ale turyści o słabszej kondycji mogą mieć problem z wdrapaniem się. W szczególności podczas deszczowych dni strome szlaki mogą być niebezpieczne. Kilkadziesiąt minut marszu obfituje zjawiskowym widokiem.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii, Jezioro Bled
Jezioro Bled w Słowenii.

Jak już wspomniałem – Bled jest miejscem niesamowicie turystycznym, to w końcu największa atrakcja kraju oraz zdecydowanie to, co warto zobaczyć w Słowenii. Oprócz szeregu wycieczek po jeziorze i wynajmu kajaków atrakcją jest zamek Blejski Grad, którego początki sięgają sprzed 1011 roku. Wstęp do niego kosztuje 10€, natomiast w cenę oprócz mniej atrakcyjnych widoków włączono zwiedzanie muzeum.

Przykłady krasowych formacji i górskich obszarów, które warto zobaczyć w Słowenii

W pobliżu Bledu znajduje się fascynujący wąwóz Vintgar, który wydrążyła w wapiennych skałach turkusowa rzeka Radovna. Przechodzi przez niego około 1,5-kilometrowy szlak pieszy, który prowadzi drewnianymi kładkami zawieszonymi na wapiennych ścianach. Jej zwieńczeniem jest wodospad Sum na końcu szlaku, ale można także dojść do niego bezpośrednio od strony Blejskiej Dobravy. Jest to dobra opcja na zwiedzenie wodospadu w czasie, kiedy szlak jest zamkniety.

Wąwóz Vintgar
Wąwóz Vintgar w Słowenii.

Miłośnikom tego typu cudów natury warto polecić także Dolinę Soczy z pięknym wąwozem Tomlin oraz zjawiskowym wodospadem Kozjak. W przypadku dłużej podróży samochodem do Słowenii zdecydowanie warto zagłębić się w jej naturę.

Uciec nieco od zgiełku w naturalne bogactwo Słowenii nie jest wcale trudno. Kolejną z opcji jest trekking szlakami pieszymi po pobliskim Triglavskim Parku Narodowym, a także zatracenie się w alpejskich krajobrazach, glacjalnych jeziorach, między innymi drugi najbardziej znanym słoweńskim jeziorem Bohinj i białych skałach. Niestety w przypadku mojego wyjazdu w dolinach alpejskich zalegał jeszcze śnieg i ze smutkiem (i przebitą oponą) zmuszony byłem z ekipą zrezygnować z tej aktywności.

Góry w Słowenii

Krasowe bogactwo Słowenii przejawia się również w licznych jaskiniach, z których niezwykle bogate w formy naciekowe – Jaskinie Szkocjańskie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następną znaną tego typu atrakcją jest także znajdująca się około 50 km na wschód od stolicy kraju jaskinia Postojna. Tam prócz pięknych naturalnej szaty naciekowej bystre oko przy odrobinie szczęścia dostrzeże także europejskiego smoka – odmieńca jaskiniowego. Zjawiska krasowe to z pewnością to, co warto zobaczyć w Słowenii.

Alpy w Słowenii: Jamnik – kościółek i góry

W mniej przyjaznych do alpejskich wędrówek warunkach alternatywą jest spacer lub przejażdżka po wzgórzach w okolicy wspomnianego już miasta Kranj. Obfitują one w niezwykle fotogeniczne kościółki odważnie pozujące na tle piętrzących się Alp Kamnickich. Ze względu na swoje widokowe walory miejsca te są bardzo popularne wśród fotografów.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii, Jamnik
Kościół w Jamniku na tle Alp Kamnickich w Słowenii.

Najbardziej znanymi są Kościół Sveti Tomaz w wiosce o tej samej nazwie, a także Kościół pod wezwaniem Świętego Primusa i Felicjana w wiosce Jamnik. Okolica jest bogata w sielankowe górskie widoki, zaś wszechobecna cisza i zapach lasu potęgują piękno. Z otulonych porannymi mgiełkami lasów wydobywają się tylko dźwięki ptaków witające ochoczo nowy dzień. Kościoły te to nie tylko jedne z największych atrakcji Słowenii, ale także miejsca, z których można podziwiać potęgę natury nad dziełami człowieka. I oczywiście wykonać świetne zdjęcia.

Słowenia samochodem, Istria samochodem, samochodem do Triestu, co warto zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście, gotowy plan objazdu po Słowenii, największe atrakcje Słowenii, Jamnik
Poranek w Jamniku z panoramą Alp Kamnickich to również to, co warto zobaczyć w Słowenii.
Góry w Słowenii
Góry w Słowenii.

Wybrzeże Słowenii

Długość wybrzeża Słowenii to niespełna 47 kilometrów, jednak nawet na tak małym skrawku można znaleźć naprawdę urocze, weneckie miasta i miasteczka. Należą do nich przede wszystkim Koper, Piran i Izola urzekające wręcz katalogową architekturą. Sam miałem przyjemność spędzić w tym miejscu wiosnę, o czym możecie przeczytać więcej we wpisie dotyczącym wybrzeża Słowenii. Warto wspomnieć również, że nadmorskie miasta Słowenii należą geograficznie do Półwyspu Istria.

Włochy

Niewielki nadmorski fragment lądu wiąże się ściśle także z innymi przyjemnościami, które wielu podróżników bardzo sobie ceni. Z łatwością można odwiedzić sąsiednie kraje! Wśród nich są Włochy, kraj pożądany podróżniczo. Ze słoweńskiego Kopru do Triestu można dostać się dosłownie w chwilę, dlatego zdecydowanie warto zobaczyć to miasto podróżując samochodem do Słowenii i na chorwacką Istrię. Natomiast znajdująca się pomiędzy Triestem i Koprem urokliwa Muggia jest uważana za ostatnią na północy miejscowość Półwyspu Istria.

Triest przejazdem – co warto zobaczyć?

Na tym wąskim skrawku ziemi, skąd Włochy wylewają się na półwysep apeniński można doświadczyć italijskiej atmosfery. Choć samo miasto diametralnie różni się od pozostałych miast Włoch to warto zajechać do miasta i napić się kawy, pospacerować uliczkami oraz przy okazji odwiedzić kilka punktów. Triest jest stolicą autonomicznego regionu Friuli-Wenecja Julijska, która zamieszkana jest zarówno przez Włochów, jak i Słoweńców oraz Friulów. Friulowie to lud romański, posiadający również własny język i kulturę.

Triest przejazdem - co warto zobaczyć?
Canal Grande di Trieste

Podczas krótkiego zwiedzania Triestu przejazdem warto zobaczyć miejsca takie jak: Plac Jedności z Fontanną Czterech Kontynentów, Zamek San Giusto z pobliską katedrą, dobrze zachowany rzymski teatr oraz wytworny zamek Miramare. Mieszkając nieopodal Triestu bywałem w nim wielokrotnie i miasto to naprawdę przypadło mi do gustu, zaś tutejsze atrakcje są naprawdę warte zobaczenia. Ciekawostką jest to, iż Triest w zamyśle miał posiadać sieć kanałów, podobną do tej, którą możemy oglądać w niedalekiej Wenecji. Wtedy miasto Triest z pewnością byłoby znacznie szerzej rozpoznawalne.

Chorwacka Istria – największe atrakcje i najpiękniejsze miasta półwyspu

Zdecydowanie najlepszym wyjściem do spędzenia czasu na okolicznym wybrzeżu jest wyruszenie do sąsiadującej ze Słowenią od południa Chorwacji, gdyż posiada ona zdecydowanie piękniejsze plaże. Z wyjątkiem jednak jednego miejsca, które opiszę we wpisie dotyczącym wybrzeża Słowenii. Chorwacka Istria ze względu na położenie i historię jest swoistą mieszanką etniczno-językową. Zamieszkują ją głównie Chorwaci, ale także Słoweńcy, Włosi oraz Rumuni.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Rovinj
Półwysep Istria – Adriatyk w Rovinj.

Dzieli się na trzy części: Białą, Szarą i Czerwoną, co związane jest z występującą tu glebą i jej kolorami. Kolor gleby zmienia się od białej wapiennej na północy, przez szarą po intensywnie czerwoną, bogatą w związki żelaza.

Rovinj – jedna z największych atrakcji Chorwacji

Niezaprzeczalnie jednym z najpiękniejszych miast zarówno Istrii, jak i całej Chorwacji jest Rovinj.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Rovinj
Uliczki miasta Rovinj – jednego z najpiękniejszych miejsc, które warto zobaczyć, chorwacka Istria.

To weneckie miasto tłumnie odwiedzane jest przez przyjezdnych ze względu na pięknie zachowane kolorowe kamienice, wąskie uliczki, z porozwieszanym między oknami schnącym praniem i klimatyczne portowe restauracje.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Rovinj
Uliczki chorwackiego Rovinj – najpiękniejszego miasta na chorwackiej Istrii.

Nad historycznym centrum góruje wieża Kościoła Świętej Eufemii – jedna z najpiękniejszych świątyń chorwackiej Istrii.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Rovinj
Marina w Rovinj na chorwackiej Istrii.

Rovinj, podobnie jak inne miasta regionu sięga historią do czasów antycznych. Przez wieki swojego istnienia przechodził pod władanie różnych imperiów, zaś obecny charakter zawdzięcza czasom Republiki Weneckiej. Dziedzictwo tego morskiego imperium podkreślają weneckie lwy widniejące na tutejszych budynkach.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Rovinj
Wieża Zegarowa w Rovinj z herbem Republiki Weneckiej.

Spacer częścią portową, a także uliczkami Rovinj to bardzo przyjemne doświadczenie. Samo miasto to jedna z największych atrakcji Istrii, ale także całej Chorwacji.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Rovinj
Marina w Rovinj.
Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Rovinj
Urocze uliczki Rovinj.
Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Rovinj
Podwórka w Rovinj też są piękne!

Motovun, Groznjan i Hum – jedne z najciekawszych miejsc w Chorwacji

Decydując się na podróż samochodem na Istrię w Chorwacji ze Słowenii warto zobaczyć także Motovun. Jest to miasto położone na stromym wzgórzu, z dobrze zachowanym średniowiecznym fortem o bardzo bogatej, nawet antycznej historii. Zaś w północno-wschodniej części Istrii znajduje się miasto Hum, które zamieszkują tylko 24 osoby, co nadało miejscowości dumny tytuł najmniejszego miasta świata. Są to zarazem jedne z największych atrakcji Istrii i miejsca, które naprawdę warto zobaczyć podczas podróży samochodem na wakacje lub majówkę! Kolejnym ciekawym miasteczkiem na Istrii jest Groznjan – miasto artystów o niepowtarzalnym charakterze.

Pula – jedno z najbardziej znanych miast w Chorwacji

Pula znajduje się prawie na samym południowym krańcu Istrii. Jest to również największe miasto półwyspu liczące około 58 tysięcy mieszkańców. Słynie przede wszystkim z jednego z najlepiej zachowanych amfiteatrów z czasów rzymskich, którego budowę rozpoczęto w 2 roku p.n.e. Amfiteatr zbudowano na planie elipsy o wymiarach 135 x 105 metrów i jest dziś nie tylko największą atrakcją turystyczną Puli, ale i całej Istrii, a nawet Chorwacji.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Pula Arena
Amfiteatr w Puli – jedna z największych atrakcji na Istrii.

W amfiteatrze, znanym także jako Pula Arena, do dziś odbywają się wydarzenia kulturalne. W tym koncerty, a także wydarzenia sportowe.

Prócz geniuszu architektonicznego Cesarstwa Rzymskiego w Puli znajdziemy wiele innych ciekawych atrakcji. Kolejną pozostałością po antycznym panowaniu Rzymian na tych terenach są ruiny forum, świątynia Augusta i Romy, dwie bramy oraz Łuk Sergiusza pochodzące z I wieku naszej ery, a także mały teatr rzymski.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Pula
Świątynia Augusta i Romy na głównym placu w Puli.

Na głównym placu miasta (Forum) oprócz antycznej świątyni można podziwiać także XIII wieczny ratusz miejski i renesansową zabudowę.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Pula
Świątynia Augusta i Romy na głównym placu w Puli.
Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Pula
Łuk Sergiusza – jedna z największych atrakcji Puli.

Nad Pulą góruje również zamek z XVI wieku.
Dziś Pula jest siódmym największym miastem kraju oraz duży portem zarówno handlowym, jak i pasażerskim. Z podświetlanymi kolorowo żurawiami nocą nabiera bardzo przyjaznego klimatu, zaś spacer wzdłuż portu przy morskiej bryzie daje sporo radości.

Chorwacja samochodem, Istria samochodem, co warto zobaczyć na chorwackiej Istrii, gotowy plan podróży na Istrię, największe atrakcje Chorwacji, Pula
Kolorowe żurawie portu w Puli.

Decydując się na plażowanie na Istrii warto pamiętać, iż Adriatyckie plaże generalnie nie są aksamitnie piaszczyste. W wielu przypadkach piach jest nawożony na kamieniste brzegi, co czasem przekłada się na ceny korzystania z plaż. Nie wyklucza to jednak przyjemnych kąpieli!

Plaże na Istrii

Przyjemną plażę można natomiast znaleźć w miejscowości Fazana. Ciekawym fragmentem wybrzeża i zarówno jedną z największych atrakcji Puli i jej okolicy jest Kamenjak. Kamenjak to najdalej na południe wysunięty przylądek Istrii, na którym można oglądać piękne klify, a także poopalać się na skałach. Można też oczywiście popływać w Adriatyku, zaś dojazd tam możliwy jest dzięki komunikacji miejskiej z Puli.

Plaża w Puli
Wybrzeże Morza Adriatyckiego w Puli.

Podsumowanie i kosztorys

Przedstawiona we wpisie podróż samochodem do Słowenii, Triestu i chorwackiej Istrii miał miejsce w długi weekend majowy. Warto wspomnieć, iż w krajach tych również obchodzone są majowe święta (1 maja). W Słowenii zarówno 1, jak i 2 maja sklepy były pozamykane. Moja podróż trwała 7 dni, a suma przejechanych kilometrów z Krakowa wahała się w granicy 2500. Całkowita cena za cały wyjazd w 3 osoby wyniosła jedynie około 500 zł na osobę.
Kraje te, mimo tego, iż są coraz chętniej odwiedzane, mają jeszcze wiele do odkrycia. Autentyczność miast i wsi oraz bajeczność krajobrazów i bliskość wybrzeża sprawiają, że tereny te zostają na bardzo długo w pamięci.

buy coffee to

7 thoughts on “Co zobaczyć w Słowenii, na Istrii i w Trieście – zwiedzanie samochodem, największe atrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *