Wybrzeże Słowenii: adriatyckie plaże, miasta, góry i winnice – Koper, Piran i Izola. 12 największych atrakcji słoweńskiego wybrzeża.

Słowenia jest jednym z najbardziej zaskakujących krajów Europy. Majestatyczne Alpy, na których tle wyrastają urocze miasteczka, liczne winnice czy lazurowe rzeki i jeziora sprawiają, że ten kraj jest idealną propozycją na wakacje. Również wybrzeże Słowenii wypełnione jest pięknymi miejscami. Choć niełatwo tutaj o piaszczyste plaże to urok zdecydowanie podbijają weneckie miasteczka, takie jak Koper, Izola czy Piran. Oprócz nich można zachwycić się tu malowniczymi winnicami, a także sielską atmosferą, która pochłania bez reszty. Podczas mojego długiego pobytu na wybrzeżu Słowenii mogłem poznać jego najpiękniejsze miejsca oraz bliską okolicę. Zachwycałem się panoramami Adriatyku jedząc pizzę na zboczach gór spływających do morza i spacerowałem nadmorskimi promenadami. Tygodnie spędzone w Koprze pozwoliły mi dobrze poznać tę okolicę i przygotować zestawienie największych atrakcji, które kryje wybrzeże Słowenii. Wśród nich znajdują się zarówno najpiękniejsze miasta Słowenii, jak i piękne plaże, a także punkty widokowe i wiele innych.

We wcześniejszym wpisie przeczytacie o tym, co warto zobaczyć w innych częściach Słowenii podczas podróży samochodem.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Mesecev Zaliv, Rezerwat Przyrody Strunjan
Wybrzeże Słowenii w Rezerwacie Przyrody Strunjan.

Adriatyckie wybrzeże Słowenii

Geografia wybrzeża Słowenii

Adriatyckie wybrzeże Słowenii to jedynie nieco ponad 46 kilometrów linii brzegowej. Na tym krótkim odcinku znajduje się natomiast sporo punktów, które warto zobaczyć podczas podróży do Słowenii. Wiele z nich to wręcz ikoniczne w skali kraju miejsca. Obszar przybrzeżny Słowenii należy geograficznie do Półwyspu Istria, którego największa część należy administracyjnie do Chorwacji. W nadbrzeżnej części Słowenii występuje klimat śródziemnomorski, który sprzyja występowaniu makii – roślinności śródziemnomorskiej.

Cały fragment wybrzeża Słowenii położony jest nad Morzem Adriatyckim, a konkretniej jego północno-wschodnią częścią, czyli Zatoką Triesteńską. Pas nadmorski Słowenii jest na tyle wąski, że można przejść go pieszo od granicy z Włochami do granicy z Chorwacją w nieco ponad 4,5 godziny, natomiast odległość ta wynosi 21,6 kilometra. Bliskość do ośrodków zagranicznych, takich jak Wenecja, Triest, Rovinj czy Pula oraz dostępność komunikacyjna do nich ze Słowenii sprawiają, że już sama lokalizacja miast wybrzeża Słowenii jest świetną atrakcją turystyczną.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Mesecev Zaliv, Rezerwat Przyrody Strunjan
Granica słoweńsko-włoska w miejscowości Cerej-Muggia.

Wybrzeże Słowenii (część Primorska) – historia i teraźniejszość

W przeszłości obszar ten zamieszkiwały liczne ludy, w tym także Rzymianie. Rzymianie pozostawili tutaj całkiem spore dziedzictwo, natomiast pozostałości po ich obecności na ziemiach Słoweńskiej Istrii można oglądać na przykład w parku archeologicznym Simonov Zaliv w Izoli. Tuż przy granicy włosko-słoweńskiej znajduje się też Park Archeologiczny Muggia Vecchia. Widoczne dziś wpływy włoskie w regionie to więc nie tylko bliskość sąsiedzka z krajem Półwyspu Apenińskiego, ale i sprawy historyczne.

Obszar ten należał również do Republiki Weneckiej oraz Królestwa Włoch. W przeszłości teren ten był także częścią Monarchii Habsburgów nosząc nazwę Pobrzeże Austriackie. W 1920 roku na mocy traktatu w Rapallo słoweńska Istria została przekazana Królestwu Jugosławii, zaś od 1991 roku należy do niepodległej Słowenii. Odejście Słowenii od Jugosławii nie było jednak w pełni pokojowym procesem. Spowodowało ono wybuch wojny dziesięciodniowej, podczas której Słowenia wywalczyła niepodległość, zaś sama wojna została zapamiętana jako jeden z najkrótszych i najmniej krwawych konfliktów zbrojnych w historii Europy.

Jugosłowiańska moneta
Jugosłowiańska moneta, którą znalazłem podczas odpływu na plaży Debeli Rtic, przy granicy z Włochami.

Dziś odwiedzając miejscowości adriatyckiego wybrzeża Słowenii można zauważyć tablice w językach zarówno słoweńskim jak i włoskim. Język włoski jest uważany za język urzędowy na równi ze słoweńskim w gminach Koper, Izola, Piran, a także przygranicznej Ankaran. Około 75% osób, których językiem podstawowym w Słowenii jest włoski zamieszkuje wymienione gminy (około 2900 osób).

Największym miastem adriatyckiego wybrzeża Słowenii jest Koper (Capodistria). Koper liczy około 25 800 mieszkańców i jest też obok Nover Goricy głównym ośrodkiem całego regionu Primorska. Ten historyczny region znajduje się również po stronie włoskiej, gdzie nosi nazwę Litorale, a jego największym miastem jest Triest. Primorska to także nazwa regionu winiarskiego, a uwarunkowania geograficzne pozwalają tu na uprawę winorośli oraz produkcję wysokiej klasy wina.

Adriatyckie wybrzeże Słowenii: największe atrakcje: miasta, plaże, góry i winnice

Największe atrakcje słoweńskiego wybrzeża Morza Adriatyckiego to zarazem miejsca, które warto zobaczyć podczas wakacji czy podróży do Słowenii samochodem. Spośród tych miejsc położonych bezpośrednio przy Adriatyku, jak Piran, Izola, Koper oraz Mesecev Zaliv opisałem też te znajdujące się nieco dalej, jak Jaskinie Szkocjańskie i krasowe krajobrazy okolicy wsi Beka/Val Rosandra. Zawarłem również informacje dotyczące pobliskich atrakcji w krajach sąsiadujących.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Koper - co warto zobaczyć, zwiedzanie
Kontenerowce oczekujące na wpłynięcie do portu w Koprze.

Koper, Słowenia: plaże i największe atrakcje miasta

Koper to największe miasto adriatyckiego wybrzeża Słowenii. Znane już w czasach antycznych jako Aegida, a później rzymska Capris/Caprea. Jest popularnym ośrodkiem turystyczny, ale przede wszystkim pełni funkcje handlową i usługową.

Port w Koprze

Znajduje się tutaj duży port handlowy i przeładunkowy, z którego w nocy z 25 na 26 października 1991 wypłynął statek z ostatnimi jugosłowiańskimi żołnierzami stacjonującymi w Słowenii. Dziś port ten przyjmuje wielkie kontenerowce, które oczekują na wpłynięcie i rozładunek z piękną panoramą Alp.

port handlowy i przeładunkowy w Koprze w Słowenii
Żurawie i kontenerowiec w porcie w Koprze w Słowenii.

Panorama Alp z Kopru

Sama panorama włoskich i słoweńskich Alp obserwowana z portu i mariny to atrakcja, którą z pewnością trzeba zobaczyć odwiedzając Koper. W pogodny dzień z łatwością można dostrzec stąd najwyższy szczyt Słowenii – Triglav (2864). Jest to o tyle ciekawa rzecz, iż stojąc równo z taflą Adriatyku można oglądać najniższy i najwyższy punkt Słowenii jednocześnie. Sam widok gór wyłaniających się znad wody Morza Adriatyckiego jest niemal surrealistyczny.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Koper - co warto zobaczyć, zwiedzanie
Wybrzeże Słowenii i Włoch po zachodzie słońca – panorama Alp z najwyższym szczytem Słowenii – Triglavem.

Stare Miasto w Koprze

Miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć w Koprze w Słowenii jest Stare Miasto. Posiada ono owalny kształt, zaś jego architektura nawiązuje do weneckiej przeszłości. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem Kopru jest gotycki Pałac Pretorów pochodzący z XV wieku. Znajduje się on na głównym placu miasta – Titov Trg. W przeszłości Pałac Pretorów pełnił funkcje administracyjne, jak również sądowe miasta. Dziś natomiast jest jedną z największych atrakcji Kopru i Słowenii.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Koper - co warto zobaczyć, Pałac Pretorów, Titov Trg
Pałac Pretorów oraz Titov Trg – jedna z największych atrakcji w Koprze w Słowenii.

Na placu Titov Trg znajduje się również Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół zbudowano już w drugiej połowie XII wieku, natomiast po trzęsieniu ziemi w XV wieku został znacznie przebudowany. Dziś charakteryzuje się połączeniem stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Koper - co warto zobaczyć, Pałac Pretorów, Titov Trg, panorama Kopru
Wybrzeże Słowenii z panorama Kopru – Starego Miasta i portu.

Jego wysoka wieża jest świetnym punktem widokowym i atrakcją turystyczną Kopru, zaś w jej wnętrzu znajduje się jeden z najstarszych dzwonów w Słowenii, odlany w 1333 roku. Dominująca nad miastem dzwonnica jest też świetnie widoczna z okolicy. Bilet wstępu na dzwonnicę w Koprze kosztuje 3,5 EUR dla osoby dorosłej, 3 EUR dla studentów i seniorów oraz 2,5 EUR dla dzieci.

Uliczka w Koprze w Słowenii, co warto zobaczyć w Koprze, w Słowenii
Kamienice i pałace to ważne atrakcje Starego Miasta w Koprze.

Wartą uwagi świątynią jest Rotunda Świętego Eliasza pochodząca z XI wieku, którą mogłem oglądać z kuchni, kiedy mieszkałem w Koprze. Spośród atrakcji Kopru warto wyróżnić także XVI-wieczną Bramę Muda oraz plac Prešeren z fontanną Da Ponte z 1666 roku. Także znajdujący się przy marinie XVII-wieczny Magazyn Solny jest ważną atrakcją turystyczną Kopru.

Jako że Koper w swoim herbie posiada słońce, nie można nie podziwiać jego zachodów, zaś te obok wspomnianej mariny wyglądają naprawdę ślicznie.

Marina w Koprze w Słowenii, co warto zobaczyć w Koprze, w Słowenii
Zachód słońca nad mariną w Koprze.

Spacer uliczkami Starego Miasta w Koprze to duża przyjemność. Miasto jest naprawdę czyste i bardzo zadbane, z resztą jak cała Słowenia.

Uliczka w Koprze w Słowenii, co warto zobaczyć w Koprze, w Słowenii
Ulica w Koprze.

Plaże w Koprze

Podobnie jak zdecydowana większość bałkańskiego wybrzeża Adriatyku, tak Słowenia nie do końca może pochwalić się piaszczystymi plażami. W obrębie miasta można znaleźć jednak zadbane kamieniste oraz kamieniste i… betonowe plaże. Jedną z nich jest Plaża Miejska w Koprze (Mestna plaža Koper) znajdująca się nieopodal portu, a także plaża Žusterna znajdująca się na promenadzie prowadzącej z Kopru do Izoli. Kolejne kąpieliska, które właściwie trudno nazwać plażami, to Molet i Rex, które są raczej zejściami do morza. Žusterna, Molet oraz Rex znajdują się również na promenadzie łączącej Koper z Izolą. Będąc w Koprze i chcąc odpocząć na plaży warto udać się nieco na północ – do Ankaran, gdzie plaże są nieco bardzo dzikie (ale naprawdę odrobinę). Należy jednak omijać porę odpływu, podczas której plaże są, mówiąc łagodnie, niegościnne.

Izola – perełka wybrzeża Słowenii

Można powiedzieć o Izoli, iż jest to pewnego rodzaju oaza spokoju i swojskości. Położona pomiędzy bardzo popularnym Piranem i dużym Koprem jest często omijana przez turystów udających się do dwóch wspomnianych miast. Izola znajduje się na półwyspie pełnym uroczej architektury. Przede wszystkim Izola dziś to centrum aktywności morskiej. Znajduje się tu największa w Słowenii morska marina, a także centrum naprawcze łodzi.

co warto zobaczyć w Słowenii, Marina w Izoli, Słowenia, co zobaczyć w Izoli
Marina w Izoli.

Zabytkowe centrum Izoli

Izola jest też miastem o bardzo długich tradycjach. W czasach rzymskich była znana jako Haliaetum i słynęła z handlu winem, oliwkami oraz rybami, co znajduje potwierdzenie nie tylko w postaci wykopalisk, które można oglądać w Parku Archeologicznym Simonov Zaliv, ale także we wciąż żywej tradycji upraw oliwek i winorośli, połowu ryb i wytwarzaniu wina. W Parku Archeologicznym Simonov Zaliv można oglądać świetnie zachowaną rzymską mozaikę, która stanowi również jedną z największych historycznych atrakcji wybrzeża Słowenii.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, uliczka w Izoli, Słowenia, co zobaczyć w Izoli
Wenecka kamienica w Izoli.

Ważnymi atrakcjami turystycznymi w Izoli jest także romański Kościół Świętej Maryi Haliateum, który powstał prawdopodobnie w XI wieku. Spacerując po Izoli warto zajrzeć też do Kościoła Świętego Maura z XVI wieku. Według miejskiej legendy Święty Maur uratował Izolę przed atakiem floty genueńskiej tworząc nad miastem gęstą mgłę. Z dzwonnicy owego kościoła wyleciała natomiast biała gołębica, która lecąc w stronę otwartego morza zmyliła najeźdźców, którzy myśleli, że ptak leci ku brzegowi. Gołębica powróciła później do miasta z gałązką oliwną – symbolem pokoju i od tego wydarzenia stała się herbem Izoli wraz ze świecącym słońcem.

co warto zobaczyć w Słowenii, uliczka w Izoli, Słowenia, co zobaczyć w Izoli
Uliczka w Izoli.

Odwiedzając Izolę zdecydowanie warto udać się na spacer tutejszymi uliczkami oraz zajrzeć do lokalnych restauracji, gdzie serwowane są przede wszystkim pyszne, świeże ryby.

uliczka w Izoli, architektura Izoli, co warto zobaczyć w Izoli
Uliczka w Izoli.

Plaże w Izoli

Izola posiada nieco dłuższe plaże niż Koper. Są to natomiast także plaże kamieniste. Co najważniejsze, w miejscowościach wybrzeża Słowenii wydzielono plaże dla psów, dlatego nie trzeba obawiać się przykrych niespodzianek podczas wypoczynku. Izola posiada trzy główne plaże, położone na historycznym półwyspie: plażę Delamaris oraz Svetlinik, a także plażę Simonov Zaliv nieopodal Parku Archeologicznego. Chętnie uczęszczaną plażą w Izoli jest też plaża Delfiniček zlokalizowana na zachód od mariny.

Słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Marina w Izoli, Słowenia, co zobaczyć w Izoli, plaża Delfinicek w Izoli, plaża w Izoli
Łódka rybacka na plaży Delfiniček w Izoli.

Na plaży Simonov Zaliv/San Simon pod klifami znajduje się drewniane molo. Pozwala ono na nocne obserwacje wybrzeża Słowenii wraz ze światłami Triestu. Jest to spora atrakcja wybrzeża Słowenii, gdyż widok ten robi naprawdę duże wrażenie.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, uliczka w Izoli, Słowenia, co zobaczyć w Izoli
Molo w Izoli i wybrzeże Słowenii oraz światła Triestu.

Piran – najpiękniejsze miasto Słowenii

Każdy, kto planuje wakacje na wybrzeżu Słowenii wpisuje miasto Piran na listę największych atrakcji, a także miejsc, które warto zobaczyć w Słowenii. Piran to nie tylko najpiękniejsze miasto słoweńskiego wybrzeża Adriatyku, ale faktycznie również jedna z największych atrakcji Słowenii.

Historyczne centrum Piranu

Historyczną część Piranu wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i z pewnością zachwyca odwiedzających. Zabudowania miasta powstały głównie podczas okresu weneckiego.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, co zobaczyć w Piranie, największe atrakcje Piranu
Panorama Piranu z murów miejskich.

Wśród zabytków Starego Miasta w Piranie warto wyróżnić przede wszystkim Kościół Świętego Jerzego z XIV wieku, który stoi w miejscu świątyni z VI/VII wieku. Obecny wygląd kościół ten zyskał jednak w XVII wieku. Kolejną wartą uwagi świątynią jest XIII-wieczny Kościół Matki Bożej od Zdrowia lub Świętego Klemensa – nazwę zmieniono na tę pierwszą po epidemii dżumy, która nawiedziła Istrię w XVII wieku. Wieża tego kościoła pełni również funkcję latarni morskiej. W mieście znajduje się jeszcze kilka małych kościółków z równie bogatą historią, które warto odwiedzić podczas zwiedzania Piranu.

Jedną z największych atrakcji Piranu są też mury obronne. Piran jest otoczy właściwie aż trzema warstwami murów, które budowano wraz z rozwojem miasta. Najstarsze mury, obecnie z czterema bramami miejskimi, zostały zbudowane już w VII wieku. Budowa trzeciej warstwy murów została ukończona w 1533 roku i wtedy fortyfikacje otoczyły już cały półwysep. Dziś można wejść na mury, które są idealnym punktem widokowym na wybrzeże Słowenii, a także piękny Piran. Bilet wstępu kosztuje 2 EUR.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, co zobaczyć w Piranie, największe atrakcje Piranu
Plac Tartinijev Trg – jedna z największych atrakcji w Piranie.

Głównym placem miasta oraz jedną z największych atrakcji Piranu jest Tartinijev Trg. Choć w średniowieczu znajdował się poza murami miasta to dziś jest jego sercem. W przeszłości w miejscu placu znajdował się mały port, który zlikwidowano ze względu na warunki sanitarne. Powstałej przestrzeni nadano natomiast funkcje targowe, a wokół niego zbudowano ważne budynki i instytucje miejskie, takie jak Pałac Miejski (ratusz), Pałac Dworski oraz gotycką Benečankę – tradycyjny wenecki budynek, będący jedną z największych atrakcji Piranu.

Piran jest zdecydowanie miejscem, które należy odwiedzić podczas wakacji w Słowenii. Jego architektura i atmosfera pozwalają poczuć ducha potęgi Republiki Weneckiej, której był znaczącym ośrodkiem.

Plaże w Piranie

Plaże w Piranie wciśnięte są jakby na siłę pod murami i promenadą Starego Miasta. Nie dość, że nie są one prawie w żadnym stopniu atrakcjami turystycznymi Piranu, które warto zobaczyć, to są też mało komfortowe do odpoczynku. Jedną z nich jest Plaža pod Obzidjem, znajdująca się właśnie pod murami miasta, druga zaś – Plaża Piran to po prostu betonowa platforma ze stopniami do morza, która rozciąga się wzdłuż całej ulicy Prešernovo nabrežje. Trzecią plażą jest także betonowa Plaża Fiesa, która znajduje się na grobli między Adriatykiem, a jeziorem Fiesa. Zdecydowanie przyjemniejsze, ale też bardziej zatłoczone plaże znajdują się w miejscowości Portorož, która jest kurortem wakacyjnym na słoweńskim wybrzeżu.

Wybrzeże Słowenii i Morze Adriatyckie z Plaży pod Obzidjem w Piranie.

Narodowy Rezerwat Przyrody Strunjan – najpiękniejsza plaża Słowenii

Rezerwat Strunjan to moim zdaniem największa atrakcja wybrzeża Słowenii. Oczywiście pod kątem przyrodniczym, jako geograf i fotograf krajobrazu jestem nim zupełnie zachwycony. Rezerwat ten obejmuje klifowe wybrzeże Słowenii, które w tym miejscu tworzy kształt półksiężyca. Ze względu na owy kształt zatoka, którą tworzy brzeg, nazywana jest Moon Bay, czyli Zatoką Księżycową lub Mesecev Zaliv. Co jednak jest szczególnego w tym miejscu, że tworzy najpiękniejsze miejsce słoweńskiego wybrzeża? Zobaczcie sami.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Mesecev Zaliv, Rezerwat Przyrody Strunjan
Narodowy Rezerwat Przyrody Strunjan – największa przyrodnicza atrakcja wybrzeża Słowenii.

Rezerwat Strunjan jest częścią Parku Krajobrazowego Strunjan i chroni 3,8-kilometrowy fragment wybrzeża Adriatyku. Najciekawszymi formami rezerwatu są klify dochodzące do niemal 200 metrów wysokości, zbudowane ze skał fliszowych są bardzo podatne na erozję (głównie abrazję). Klif ten jest też najwyższą fliszową ścianą na całym wybrzeżu Adriatyku. Na ścianach klifu można zobaczyć różne ciekawe zjawiska geologiczne, jak uskoki mikrotektoniczne, a także piaskowcowy taras, którego szerokość dochodzi do 7 metrów.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Mesecev Zaliv, Rezerwat Przyrody Strunjan
Fliszowy klif w rezerwacie Strunjan oraz fragment Moon Bay.

Ciekawostką są też podwodne łąki, które porastają dno zatoki Moon Bay. Z grzbietu klifu do plaży schodzi się schodami, zaś widoki u podnóża są równie piękne, co na górze klifu. Do plaży w Strunjan można dostać się również szlakiem pieszym z Izoli (podczas odpływu morza), a także spod Krzyża Strunjan, będącym również świetnym punktem widokowym. Ze względu na to, iż jest to teren ciągle aktywny i dynamicznie zmieniający się należy zwrócić uwagę na tablice informacyjne znajdujące się na górze oraz u podnóża klifu i zachować ostrożność podczas zwiedzania.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Mesecev Zaliv, Rezerwat Przyrody Strunjan
Zachód słońca pod klifami na plaży w Strunjan.

Rezerwat Przyrody Strunjan był moim ulubionym miejscem, kiedy mieszkałem w Koprze. Uwielbiałem przychodzić tam i wylegiwać się na kamieniach pod klifem, gdzie prawie nikogo oprócz mnie nie było. Zachody słońca w tym miejscu są naprawdę piękne. Jest to moim zdaniem jedno z najpiękniejszych miejsc i największych atrakcji wybrzeża Słowenii.

Debeli Rtic – dzikość słoweńskiego wybrzeża

Jedynie około 8 kilometrów wybrzeża Słowenii zachowała naturalny charakter. Poza 3,8 kilometrami wybrzeża wchodzącego w skład Parku Krajobrazowego Strunjan, godnym uwagi jest także Debeli Rtic. Debeli Rtic znajduje się tuż przy granicy z Włochami, w północnej części wybrzeża Słowenii i prócz winnic, a także paru budynków jest bardzo cennym przyrodniczo obszarem. Jest pomnikiem przyrody Słowenii, który zajmuje 800 metrów linii brzegowej. Znajdziemy tutaj także klif oraz taras abrazyjny.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Debeli Rtic, plaże Słowenii
Plaża w Debeli Rtic.

Na obszarze rezerwatu znajduje się młodzieżowe uzdrowisko, które idealnie zostało wkomponowane w naturę. Dzięki temu obszar Debeli Rtic jest jedną z najbardziej dziewiczych części i zarazem największych atrakcji wybrzeża Słowenii, które warto zobaczyć podczas wakacji.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Debeli Rtic, plaże Słowenii
Klif i taras abrazyjny w Debeli Rtic to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć w Słowenii.

W czasie odpływu odsłania się szeroka piaszczysta plaża, która jednak pełna jest morskich stworzeń. Niemniej, wygląda ona naprawdę rajsko.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, Debeli Rtic, plaże Słowenii
Plaża w Debeli Rtic w Słowenii podczas odpływu.

Odwiedziłem to miejsce podczas odpływu w celu sfotografowania morskiej fauny i flory. Efekty tychże odwiedzin możecie obejrzeć w poniższej minigalerii.

Solniska – jedne z największych atrakcji wybrzeża Słowenii

Solniska uważane są za jedne z największych atrakcji wybrzeża Słowenii. Można znaleźć tu dwa główne gospodarstwa zajmujące się pozyskiwaniem i warzeniem soli morskiej. Jeden z nich leży w granicach Parku Krajobrazowego Strunjan, zaś jego nazwa to Strunjanske Soline i zlokalizowany jest w centralnej części słoweńskiego wybrzeża. Drugi natomiast Secoveljske soline i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Secoveljske Soline, znajduje się on w południowej części wybrzeża, tuż przy granicy z Chorwacją.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, solniska w Słowenii, Strunjanske soline
Strunjanske Soline – solniska to jedne z największych atrakcji wybrzeża Słowenii.

Solniska w Strunjan są najdalej na północ wysuniętymi, wciąż działającymi solniskami na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Ich historia sięga początku VIII wieku, choć uważa się, że sól była wydobywana tu już w czasach rzymskich. Działalność solnisk rozpoczynała się tradycyjnie od Dnia Świętego Jerzego – 23 kwietnia. Natomiast koniec sezonu miał miejsce w Dzień Świętego Bartłomieja – 24 sierpnia. W solniskach w Strunjan można oglądać panwie solne – zbiorniki, w których paruje woda i osadza się sól, a także trzy warzelnie, będące zabytkami.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, solniska w Słowenii, Strunjanske soline
Szlak pieszy prowadzący przez solniska w Strunjan.

Solniska w Secovlje to największe solniska w kraju, zajmują one powierzchnię około 650 hektarów. Ich historia jest podobna do historii solnik w Strunjan. Do XX wieku znajdowało się tu aż 400 warzelni, które posiadały także funkcje mieszkalne, dziś pozostało niewiele nich. Obecnie, podobnie jak w przypadku solnisk w Strunjan działają one częściowo. Ich główną funkcją jest funkcja muzealna, etnograficzna oraz historyczna. Park Krajobrazowy Secovljske Soline jest częścią sieci Natura 2000. Na terenie solnisk w Secovlje znajduje się Muzeum Warzenia Soli.

Jagodje, Dobrava i Semedela – najpiękniejsze szlaki piesze i punkty widokowe na wybrzeże Słowenii

Jagodje to mała wioska, która leży na peryferiach Izoli. Może nie ma w niej nic szczególnego, jednak panoramy na wybrzeże Słowenii oraz Włoch są naprawdę zachwycające.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, punkt widokowy nad Izola, Jagodje
Panorama Izoli oraz włoskiego i słoweńskiego wybrzeża Adriatyku z drogi w Jagodje.

Niesamowicie widokowym jest też szlak pieszy prowadzący z Jagodje do klifów w Strunjan. Biegnie on przez miejscowość Dobrava, gaje oliwne, pola winorośli, a także lasy z nieodłączną panoramą Zatoki Triesteńskiej.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, punkt widokowy nad Izola, Jagodje, Dobrava
Panorama Izoli i wybrzeża Słowenii ze szlaku w miejscowości Dobrava.

Przy dobrej pogodzie z łatwością można obserwować stąd wyłaniające się znad Adriatyku Alpy włoskie oraz słoweńskie.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, punkt widokowy nad Izola, Jagodje, Dobrava
Wieczorna panorama Alp z okolic Dobravy, widoczne również wybrzeże Słowenii i Włoch.

Poniżej klifów w Dobravie znajdują się dwie piękne plaże – plaża Dobrava oraz plaża Bele Skale, które gwarantują spokój i odpoczynek.

Jednym z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Słowenii jest też moim zdaniem Semedela. Semedela jest osiedlem Kopru, które znajduje się na wzgórzach porośniętych winnicami, a także gajami oliwnymi. Tutejsze widoki na wybrzeże Słowenii to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć. Są przepiękne!

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, punkt widokowy nad Izola, Jagodje, Dobrava, Semedela
Panorama Izoli z osiedla Semedela w Koprze.

Obszar ten jest świetny zarówno na piesze wędrówki, jak i wycieczki rowerowe po wybrzeżu Słowenii.

Cerej i Kolomban – punkty widokowe na dwa kraje

Miejscowości Cerej i Kolomban znajdują się na północy słoweńskiego wybrzeża Adriatyku i podobnie jak poprzednie osiedla i miejscowości oferują piękne widoki. Istnieje jednak mała różnica – z Cerej i Kolomban pięknie widać zarówno wybrzeże Słowenii z Koprem, jak i wybrzeże Włoch z Triestem, Alpami i zamkiem Miramare.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, punkt widokowy Cerej i Kolomban
Panorama Triestu z wioski Cerej uchwycona podczas jazdy autobusem.

Region winiarski Primorska – wino, winnice i winiarnie

Wybrzeże Słowenii winem stoi – tego ukryć się nie da. Podczas podróży samochodem po Słowenii koniecznie warto zobaczyć piękne winne szachownice, a także spróbować lub zakupić lokalne wina. Primorska to jeden z trzech głównych regionów winiarskich Słowenii, zaś w okolicach Kopru znajduje się jego podjednostka – Słoweńska Istria. Jest to jeden z najstarszych regionów winiarskich w Słowenii, natomiast w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny ze względu na wspaniałą jakość produkowanego tu wina. Najbardziej popularnymi szczepami uprawianymi na Słoweńskiej Istrii są refosk i malvazija. Zgodnie z danymi na Słoweńskiej Istrii około 2331 hektarów zajmują uprawy winogron.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, debeli rtic
Winnice na przylądku Debeli Rtic na północnym wybrzeżu Słowenii.

Odwiedzając wybrzeże Słowenii koniecznie warto zajrzeć do jednej z lokalnych winiarni. Jest ich tutaj naprawdę sporo rozsianych po malowniczych wzgórzach. Tę, którą ja mogę polecić jest winiarnia Vinakoper znajdująca się oczywiście w Koprze. To winiarnia, która posiada bogate zbiory wina własnej produkcji, a także ekspozycję muzealną, pozwalającą zapoznać się bliżej z działalnością winiarni oraz historią regionu. Z 2331 hektarów upraw winorośli 590 hektarów należy do winiarni Vinakoper. Wina można zakupić zarówno w butelkowanej formie, jak i nalać do specjalnych baniaczków przez dystrybutory przypominające dystrybutory paliwowe.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, winnice
Winnice Baredi na Słoweńskiej Istrii.

W miejscowości Marezige otwarto również fontannę wina, gdzie z panoramą wybrzeża Słowenii można rozkoszować się lokalnym trunkiem. To zdecydowanie miejsce, które należy odwiedzić na wybrzeżu Słowenii.

Jaskinie Szkocjańskie – najpiękniejsze jaskinie świata

Jaskinie Szkocjańskie to prawdziwy cud natury. Uważane za jedne z najpiękniejszych jaskiń świata są zarówno jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii. To system jaskiń krasowych, których łączna długość korytarzy wynosi około 6 kilometrów. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zachwycają odwiedzających swoimi nietypowymi formami. Jedną z najważniejszych atrakcji Jaskiń Szkocjańskich jest największy w Europie podziemny kanion. Tworzy go rzeka Reka, która wypływa na powierzchnię zjawiskowym wywierzyskiem.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, Jaskinie Szkocjańskie
Wejście do Jaskiń Szkocjańskich i wywierzysko rzeki Reki.

Jaskinie Szkocjańskie to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć w Słowenii. Wnętrze jaskiń jest naprawdę spektakularne i przypomina nieco kopalnię Moria z baśniowego świata Tolkiena. Bilety wstępu różnią się od wariantu zwiedzania, natomiast zwiedzanie możliwe jest tu wyłącznie z przewodnikiem. Niestety wewnątrz nie można fotografować, co może przyczyniać się do niewielkiej popularności Jaskiń Szkocjańskich w świadomości turystów spędzających wakacje w Słowenii. Informacje dotyczące wariantów zwiedzania, a także cen biletów znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Parku Skocjanske Jame. Inną, nieco bardziej popularną jaskinią w niedalekiej odległości od wybrzeża Słowenii jest jaskinia Postojna. Można w niej spotkać europejskiego smoka – odmieńca jaskiniowego.

Kras – wapienne góry Słowenii i Włoch

Wybrzeże Słowenii i Włoch to również wspaniała propozycja dla miłośników górskich wędrówek. Liczne szlaki oraz punkty widokowe potrafią zachwycić. Jednym z piękniejszych miejsc w pobliżu Kopru – głównego ośrodka Słoweńskiej Istrii jest wioska Beka, która jest bramą do doliny Val Rosandra/Doliny Griza znajdującej się na pograniczu Słowenii i Włoch. Dolina Val Rosandra/Dolina Griza posiada piękne przykłady form krasowych, a tutejsze szlaki piesze mijają nie tylko cuda przyrody. Oprócz wodospadów, głębokich wąwozów, jaskiń i punktów widokowych znajdują się tu także pozostałości antycznego rzymskiego akweduktu, ruiny zamku Mocco oraz słoweńskie forty partyzanckie. Dolina Griza/Val Rosandra to decydowanie miejsce, które warto odwiedzić na wybrzeżu Słowenii.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, Włochy Val Rosandra
Dolina Val Rosandra na granicy Włoch i Słowenii.

Kras znajdujący się na granicy Słowenii i Włoch jest o tyle ciekawy, iż to właśnie od nazwy tego regionu wzięła się nazwa geograficznego pojęcia krasu, odnoszącego się do zjawisk występujących w wapiennych środowiskach.

Wybrzeże Słowenii, słoweńskie wybrzeże Adriatyku, słowenia plaże, Słowenia Adriatyk, najpiękniejsze miejsca Słowenii, co warto zobaczyć w Słowenii, panorama, Włochy Val Rosandra
Panorama Triestu i Morza Adriatyckiego z gór Krasu, Dolina Val Rosandra.

Spośród ciekawych miejsc na słoweńskim Krasie warto wyróżnić także jaskinię Vilenica oraz szczyty Stari Tabor i osobliwy płaskowyż Nanos.

Wybrzeże Słowenii – okoliczne atrakcje: interior Słowenii, Włochy i Chorwacja

Pod tym punktem kryje się wiele innych ciekawych atrakcji wybrzeża Słowenii. Związane są one w szczególności ze świetną lokalizacją miast i miasteczek, w których można zatrzymać się podczas podróży komunikacją publiczną lub samochodem po Słowenii. Bliskość na Chorwacką Istrię, a także do Włoch to wielki atut Słoweńskiej Istrii. Będąc tutaj z łatwością można odwiedzić jedne z najpiękniejszych miast Włoch, takie jak Wenecja oraz Triest. Bardzo blisko stąd zarówno do Muggi – ostatniej miejscowości półwyspu Istria, do miast Udine, Palmanova, jak również w Alpy. Połączenia autobusowe i drogi Słowenii gwarantują szybkie dotarcie do stolicy państwa – Lublany lub nieco dalej nad jeziora Bled lub Bohinj.

Najciekawsze miejsca w Wenecji.
Wenecja znajduje się jedynie 187 kilometrów od Kopru w Słowenii.

Z drugiej strony – południowej mamy bardzo łatwy i przyjemny dostęp do największych atrakcji Chorwackiej Istrii, jak Rovinj czy Pula.

Rovinj – najpiękniejsze miasto Chorwackiej Istrii.

Podsumowanie

Wybrzeże Słowenii jest pełne atrakcji i miejsc, przy których zdecydowanie warto się zatrzymać. Słowenia to wspaniała opcja na wakacje, a także krótki urlop czy przygodę samochodem. Bogactwo i różnorodność przejawiają się tutaj w wielu postaciach – od mieszanki językowej, poprzez zwyczaje, architekturę i kulinaria. Słowiańskość Słoweńców miesza się tutaj z włoskim temperamentem oraz germańską dbałością o porządek. Tygodnie spędzone w Koprze pozwoliły mi poznać dobrze okolicę oraz zachwycić się Słoweńską Istrią. Bez zastanowienia mogę polecić ten region jako idealny do podróży i wakacji. Na tak małym skrawku wybrzeża można znaleźć zarówno ciekawe, niewielkie plaże, jak i cuda architektury. Spróbować pysznej włoskiej pizzy, a także charakternego bałkańskiego ćevapi. Siąść na wzgórzu z butelką lokalnego wina oraz zmęczyć się na górskim szlaku. Atrakcje wybrzeża Słowenii pozwolą na pełną satysfakcję i zadowolą każdego podróżnika.

buy coffee to

9 thoughts on “Wybrzeże Słowenii: adriatyckie plaże, miasta, góry i winnice – Koper, Piran i Izola. 12 największych atrakcji słoweńskiego wybrzeża.

 1. Anonim says:

  Bardzo dziękuję za ten opis Słowenii, szukam miejsca na wyjazd najbliżej Polski. Mam nadzieję, że wybiorę się tam na urlop.

  Odpowiedz
  1. Patryk Bieganski says:

   Region Mariboru jest najbliżej Polski – tam znajdziesz piękne wzgórza porośnięte winnicami i urocze miejscowości. Warto je poeksplorować! 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *