Atrakcje i najciekawsze miejsca i Wenecji. Co zobaczyć i jak tanio spędzić weekend w Wenecji?

Wenecja to niewątpliwie jedno z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miast świata. Symbol historycznej morskiej potęgi republiki, po której pozostałości w formie wspaniałej architektury można podziwiać od północnych wybrzeży Adriatyku aż po Cypr. Miasto zakochanych, Żona Morza poprzecinana bliznami kanałów powiązanych licznymi mostami. Marzenie wielu podróżników, ale również miejsce okraszone wieloma stereotypami. Z pewnością jedna z największych atrakcji Europy i jej najczęściej odwiedzanych miast. Kiedy zaplanować zwiedzanie Wenecji, aby nie utonąć w rwącym potoku turystów i nie opróżnić portfela spędzając tam wspaniałe chwile? Czy weekend wystarczy żeby zobaczyć największe atrakcje i najciekawsze miejsca Wenecji? Zapraszam Was na przewodnik po największych atrakcjach Wenecji – najbardziej romantycznym mieście Europy.

Najciekawsze miejsca w Wenecji. Największe atrakcje Wenecji.
Największe atrakcje Wenecji – Canal Grande.

Jak dostać się do Wenecji?

Włoskim pociągiem do Wenecji

Wenecję zwiedziłem podczas swojego ponad miesięcznego pobytu w nieodległym słoweńskim Koprze wiosną 2019 roku. Stamtąd, podobnie jak z innych okolicznych miast i miejscowości łatwo dojechać do Wenecji transportem publicznym. Po północnych Włoszech wspaniale podróżuje się przede wszystkim pociągami, które są stosunkowo niedrogie i trzymają się swoich rozkładów. Poza pociągami istnieje też dobrze rozwinięta siatka połączeń autobusowych (w tym Flixbus), które docierają na dworzec na wyspie Tronchetto. Autobusy komunikacji miejskiej dowożą pasażerów na dworzec przy Piazzale Roma.

Przykładowo z Kopru (Słowenia) musiałem dostać się do włoskiego Triestu, skąd pociągiem ze stacji Trieste Centrale do stacji Venezia Santa Lucia (dworzec ulokowany na wyspiarskiej części miasta) dojechałem pociągiem za 14,50 €, zaś cała podróż zajęła 2 godziny i 5 minut (~160 km). Rozkład jazdy wraz z cenami biletów dostępny jest na stronie internetowej włoskich kolei trenitalia.com.

Loty do Wenecji

Do Wenecji z Polski również można z łatwością dotrzeć samolotem, a linie lotnicze oferują połączenia z wielu polskich miast. Wokół Wenecji znajdują się dwa lotniska – Marco Polo (lotnisko główne) oraz Treviso, które są dobrze skomunikowane zarówno z lądową (dworzec Venezia Mestre), jak i wyspiarską częścią miasta (Venezia Santa Lucia).

Najciekawsze miejsca Wenecji. Canal Grande z Ponte dell'Accademia
Widok na Canal Grande z Ponte dell’Accademia.
Samochodem do Wenecji

Udając się w podróż samochodem do Wenecji należy pamiętać, że morska część jest niemal w zupełności wyłączona z ruchu samochodowego z uwagi na brak dróg. Jedną z możliwości jest pozostawienie samochodu w części lądowej, gdyż pociągi z dworca Mestre do Santa Lucia odjeżdżają z kilkuminutową częstotliwością (cena to 1,35€). Wjazd do części morskiej umożliwiono wyłącznie do obszaru sporych parkingów na wyspie Tronchetto, a także okolicy Piazzale Roma, skąd najlepiej rozpocząć zwiedzanie Wenecji. Na parkingach obowiązują ceny dobowe, gdzie za samochód osobowy pobierane są opłaty od 23€ do 29€ (w zależności od sezonu), zaś przy Piazzale Roma można wykupić parking na godziny. Odwiedzając miasto „przy okazji” to właśnie najlepsze miejsce na zaparkowanie samochodu, gdyż stąd najciekawsze miejsca Wenecji są niemal na wyciągnięcie ręki.

Mapa przedstawiająca największe atrakcje Wenecji – wyspiarska część Wenecji z zaznaczonym parkingiem na Tronchetto (pinezka) oraz lokalizacjami najbardziej fotogenicznych miejsc (zielone flagi).

Z Tronchetto do Piazzale Roma można przedostać się pieszo, bądź skorzystać z „People Mover”, czyli kolejki, która transportuje przyjezdnych do zabytkowej części miasta (koszt przejazdu to 1€).

Najciekawsze miejsca w Wenecji.
Bazylika Santa Maria della Salute w Wenecji.

W związku z tym, iż Wenecja położona jest na adriatyckiej lagunie, bardzo dobrze rozwinięty jest tam transport wodny, a oferta przewozowa jest szalenie bogata – od małych urokliwych weneckich gondoli, przez motorówki, tramwaje wodne, statki, czy wielkie promy kursujące między miastami Morza Śródziemnego. Sam w sobie wodny transport publiczny to jedna z największych atrakcji Wenecji.

Wszelkie pozostałe informacje dotyczące transportu publicznego w Wenecji można znaleźć na stronie venezia.net.

Koncentrując się na tanim zwiedzaniu Wenecji należy postawić na tradycyjny transport „nożny”, który na szczęście nie kosztuje nic, zaś dostarcza wielu ciekawych i przemiłych chwil podczas eksplorowania ulic i placów tego niezwykłego miasta. Sam po Wenecji przeszedłem ponad 100 kilometrów.

Najpiękniejsze miejsca i największe atrakcje Wenecji – co warto zobaczyć w Wenecji?

Prawdopodobnie każdy (bo wyjątki zdarzają się zawsze), kto przyjechał tutaj po raz pierwszy uradował się już w momencie postawienia pierwszych kroków, tuż po wyjściu z dworca Santa Lucia nad Canal Grande, nad którym rozciągają się wspaniałe renesansowe kamienice i kościoły.
Już z mostu Ponte degli Scalzi można podziwiać piękną panoramę bardzo gwarnej części miasta – zarówno na chodnikach, jak i na wodzie. Ja za każdym razem starałem się jednak umykać jak najszybciej z tego obszaru właśnie z uwagi na obecny tam tłok.

Kanały to jedne z największych atrakcji Wenecji.
Korek gondoli na weneckich kanałach.
Uliczki zabytkowego miasta

Kręte labirynty ulic, dość chaotycznie dzielące wyspy, postawiłem na pierwszym miejscu listy najpiękniejszych miejsc Wenecji. Są one z pewnością nieodłącznym i niezwykle charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu tego miasta i największymi atrakcjami Wenecji. Ze względu na ich zawiłość na kamienicach powieszono tablice wskazujące drogę do głównych punktów miasta. Nieraz jednak zgubiłem się w nich przemierzając Wenecję. Uliczki często prowadzą wzdłuż kanałów, a także przez urocze mostki, przy których zaparkowane są gondole i motorówki. Nocny spacer pustymi weneckimi uliczkami jest cudownym doświadczeniem i zdecydowanie tym, co warto zobaczyć w Wenecji.

Najciekawsze miejsca w Wenecji. Wenecja nocą.
Wenecja nocą.
T Fondaco dei Tedeschi

Budynek T Fondaco dei Tedeschi to okazały renesansowy pałac wznoszący się nad brzegiem Canal Grande. Mieści on obecnie bardzo ekskluzywne centrum handlowe, w którym budżetowi turyści raczej nie dokonają zakupów, za to wejdą zupełnie za darmo na dach pałacu, z którego rozciąga się przepiękna i rozległa panorama miasta.

Widok na Wenecję z góry. Najciekawsze miejsca w Wenecji
Panorama Wenecji z dachu T Fondaco dei Tedeschi jest tym, co warto zobaczyć w Wenecji.

W wysokim sezonie, mając pewność, iż uda nam się dostać na szczyt, należy dokonać rezerwacji. Można zrobić to na miejscu przy recepcji, ale również na stronie internetowej DFS.com, przedsiębiorstwa które sprawuje pieczę nad obiektem.

Panorama Wenecji z dachu T Fondaco dei Tedeschi
Panorama Wenecji z dachu T Fondaco dei Tedeschi to chyba największa darmowa atrakcja Wenecji.

Z góry można podziwiać wystające ponad ceglaste dachy wieże i kopuły kościołów, zaś tych w Wenecji jest naprawdę sporo. Grupy odwiedzających są wpuszczane na dach o określonej godzinie na 15 minut. Jeśli szukacie ciekawostek dotyczących Wenecji, to to centrum jest zdecydowanie jedną z nich.

Ponte dell’Accademia

Ponte dell’Accademia to jeden z wielu mostów w mieście, jak również największych darmowych atrakcji Wenecji. Sama budowla nie jest jednak pod szczególnym kątem wybitna. Most zbudowano z drewna i żelaza, stosunkowo niedawno, bo w 1933 roku. Pełni za to ważną rolę zarówno dla fotografów, turystów, jak i mieszkańców. Oprócz tego, że jest jednym z czterech weneckich mostów spinających Canal Grande, to prowadzi do bardzo ważnego obiektów. Mianowicie do muzeum sztuki Gallerie dell’Accademia, która zawiera przebogate zbiory włoskiego malarstwa.

Najciekawsze miejsca Wenecji. Canal Grande z Ponte dell'Accademia
Widok na Canal Grande z Ponte dell’Accademia.

Dla fotografów pełni kluczową rolę ze względu na wspaniałą panoramę. Z mostu roztacza się widok na wylot Canal Grande, Bazylikę Santa Maria della Salute oraz oczywiście malownicze kamienice i pałace.

Najciekawsze miejsca Wenecji. Canal Grande z Ponte dell'Accademia
Widok na Canal Grande z Ponte dell’Accademia – darmowe atrakcje Wenecji.

Jest też popularnym miejscem do fotografowania weneckich wschodów słońca.

Nabrzeże w okolicy Pałacu Dożów/Piazzetta San Marco

Ta część nabrzeża słynie z malowniczych przystani gondoli oraz widoku na wyspę z pięknym kościołem San Giorgio Maggiore. Wieczorami i rano jest tam dość tłoczno, jednak „klasyczny” obraz Wenecji jest warty walki o idealne miejsce pod statyw. To miejsce to nie tylko jedno z najciekawszych miejsc Wenecji, ale również jedno z najbardziej malowniczych.

Najciekawsze miejsca Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji. Weneckie gondole
Weneckie gondole nocą.

Pozostała część nabrzeża, prowadząca Riva degli Schiavoni oferuje równie piękne widoki, szczególnie, jeśli spacer zaplanujemy w porze nocnej.

Najciekawsze miejsca Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji. Weneckie gondole
Weneckie gondole.

Przechadzając się tym nadbrzeżem zobaczycie w oddali inne największe atrakcje, a także najciekawsze miejsca Wenecji. Zachwycicie się również świeżą morską bryzą.

Najciekawsze miejsca Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji. Weneckie gondole
Wenecja nocą jest pełna magii.

Gotycki Pałac Dożów stoi dziś w miejscu bizantyjskiego zamku z IX wieku. Obecny gmach wzniesiono w wieku XI i wraz z upływem wieków modyfikowano oraz rozbudowywano. Był siedzibą władców Wenecji, zaś dziś stanowi jedną z jej największych atrakcji.

Najciekawsze miejsca w Wenecji. Pałac Dożów w Wenecji
Pałac Dożów w Wenecji – jeden z symboli miasta.
Most Westchnień

Most Westchnień to obok Ponte di Rialto najsłynniejszy most w mieście oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów świata. Uważany za najbardziej romantyczne miejsce w Wenecji niekoniecznie wiąże swoją historię z tematami miłosnymi. Łączy Pałac Dożów z Piombi, które jest dawnym więzieniem. Był on ostatnim weneckim dziełem architektonicznym, które oglądali więźniowie prowadzeni przed sąd.

Najciekawsze miejsca Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji. Most Westchnień
Most Westchnień.
Plac Świętego Marka

Plac Świętego Marka jest ikoną miasta. W opinii publicznej to z pewnością największa darmowa atrakcja Wenecji. Jego początki sięgają IX wieku. Otoczony jest monumentalnymi renesansowymi budynkami Prokuracji, a także Bazyliką Świętego Marka, monumentalną dzwonnicą i wspaniałą wieżą zegarową. To na tym placu obchodzono święto „zaślubin z morzem”, od którego wzięło się określenie Wenecji jako Żona Morza.

Najciekawsze miejsca Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji. Plac Świętego Marka i Bazylika Świętego Marka
Plac i Bazylika Świętego Marka – największe atrakcje Wenecji, które trzeba zobaczyć w weekend.
Fondamenta Salute

Nabrzeże Fondamenta Salute rozciąga się na wschód od Bazyliki Santa Maria della Salute i usiane jest gondolami. Stąd rozpościera się też wspaniała panorama najstarszej części Wenecji z Placem Świętego Marka i znajdującymi się na nim elementami architektonicznymi oraz pałacami wyrastającymi z wód laguny. Nocny spacer w towarzystwie chłodnej morskiej bryzy to idealna okazja na podziwianie tych widoków.

Co zobaczyć w Wenecji? Fondamenta Salute
Fondamenta Salute i weneckie gondole.

Poranna przechadzka, lub wczesny jogging tym uroczym deptakiem również wyglądają imponująco.

Co zobaczyć w Wenecji? Fondamenta Salute
Fondamenta Salute i weneckie gondole – ten widok to jedna z największych atrakcji, które warto zobaczyć w Wenecji.
Most Rialto

Ponte di Rialto to kolejny symbol miasta, ale także jedna z największych atrakcji Wenecji. To najstarszy most łączący brzegi Canal Grande już od XIII wieku, natomiast do roku 1854 był jedynym mostem biegnącym nad Canal Grande. W związku z katastrofami budowlanymi był kilkukrotnie odbudowywany, a dziś stanowi punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Wenecji. Jest on pełen sklepików i peeełen turystów.

Co zobaczyć w Wenecji? Panorama Wenecji
Campo Erberia w pobliży Ponte di Rialto.

Warto odwiedzić go ze względu na historię i rolę, jaką pełnił w historii, ale także jaką odgrywa w dzisiejszych czasach. Podczas odkrywania obiektów z listy „najciekawsze miejsca Wenecji” będziecie prawdopodobnie zmuszeni przekroczyć kanał właśnie tym architektonicznym cudem, który obecną formę przybrał w 1590 roku. Dziś most ma 48 metrów długości i 22 metry szerokości.

Co zobaczyć w Wenecji? Ponte di Rialto
Panorama Canal Grande z Mostu Rialto jest tym, co warto zobaczyć w Wenecji.
Mało popularne boczne części miasta

W całym weneckim zgiełku warto na chwilę zboczyć w którąś z mniejszych uliczek, aby zakosztować codziennego życia mieszkańców. Jeśli zastanawiacie się gdzie zjeść dobry posiłek w Wenecji to zdecydowanie powinniście zboczyć z utartego szlaku. Można wtedy natknąć się na małe lokalne restauracje, gdzie przepyszne posiłki są o wiele tańsze niż w centrum. Przy okazji polecam małą pizzerię – Peter Pan przy Barbaria delle Tole, gdzie koszt pysznej pizzy to średnio 5,50€.

Nieturystyczna wyspiarska część to jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Wenecji nocą.

Przez chwilę odłączycie się od zgiełku i krzyków na jednym z placyków okrążonych idealnie tłumiącymi hałas kamienicami.

Kościoły

Kościoły rozsiane po wyspiarskiej części miasta są niewątpliwie fantastyczne i majestatyczne. Warto wstąpić do paru, aby podziwiać piękno i kunszt weneckiego renesansu – obrazy, kolumny, polichromie i inne zdobienia robią naprawdę ogromne wrażenie! W niektórych mieszczą się obecnie muzea, jak na przykład Muzeum Muzyki / Arte Musica, ze wspaniałą ekspozycją drewnianych instrumentów, którą warto zobaczyć w Wenecji.

Najciekawsze miejsca w Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji. Bazylika Santa Maria della Salute w Wenecji.
Bazylika Santa Maria della Salute – jedna z największych darmowych atrakcji Wenecji.
Place i placyki

Szersze przestrzenie wygospodarowane na tak małym skrawku lądu zawsze były ważnymi punktami miasta. Na niektórych do dziś możemy natknąć się na tradycyjne bazary i targi, które historią sięgają średniowiecza. Pozostałe również tętnią życiem – znajdują się na nich restauracje, są również popularnymi miejscami spotkań mieszkańców. Często przyozdobione pomnikami zapierającą dech w piersiach otaczającą je architekturą.

Najciekawsze miejsca w Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji.
Darmowe atrakcje Wenecji – Campo Santo Stefano. Place upchane na wąskich skrawkach lądu są z pewnością tym, co warto zobaczyć w Wenecji.

Powszechne streotypy i ciekawostki dotyczące Wenecji

Przed wyjazdem wiele nasłuchałem się o nieprzyjemnych stwierdzeniach dotyczących Wenecji. Możliwe, iż mają one poparcie w prawdzie w szczycie sezonu turystycznego. Ja będąc tam w marcu i kwietniu (czyli poza „wysokim sezonem”) na szczęście nie mogę potwierdzić żadnego z poniższych, wybranych przeze mnie „ostrzeżeń”.

Czy w Wenecji śmierdzi?

Nie, to nieprawda, a przynajmniej nie zawsze. Podczas mojej wizyty wiosną nie czułem żadnego nieprzyjemnego zapachu. Możliwe, że stan ten związany jest ściśle z temperaturą morza, która tam potrafi być naprawdę wysoka. W sierpniu, temperatura wody wynosi tam 27 stopni Celsjusza, zaś za tym podąża rozwój i rozkwit glonów. Niemniej, wiosną nie czuć nieprzyjemnych zapachów.

Czy w Wenecji jest pełno śmieci?

Śmieci – tych również nie zauważyłem w nadmiernej ilości, szczególnie na chodnikach. Oczywiście gdzieniegdzie płynęły z wodami (taki widok naprawdę boli) lub leżały na chodnikach.

Najciekawsze miejsca w Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji. Wenecja nocą
Wenecja na weekend – nocne spacery to punkt obowiązkowy wyjazdu.
Zawsze jest tu pełno turystów?

Potoki turystów – tego również udało mi się uniknąć z racji podróżowania poza sezonem. Miejscami tłumy były zauważalne, a nawet uciążliwe, ale raczej było to w niedalekiej odległości od dworca Santa Lucia i Placu Świętego Marka, a także w okolicy pozostałych największych atrakcji Wenecji. Okres między karnawałem, a sezonem letnim to moim zdaniem najlepszy czas na odwiedzanie miasta. Można wtedy nie tylko ze spokojem zwiedzić najciekawsze miejsca Wenecji, ale również poczuć jej autentyczną atmosferę.

Wenecja to miasto-muzeum?

Więcej hoteli niż mieszkań – to niestety jest prawdą. Choć trochę przesadzoną, ale jednak prawdą. W mieście jest naprawdę wiele obiektów noclegowych, turystyka rozwinięta jest tu potężnie, a miasto traci przez to pewną cząstkę autentyczności. Nie mogę jednak zgodzić się z tym, że Wenecja to miasto-muzeum. Na ulicach mija się często mieszkańców pędzących do pracy, na siłownię, a także do szkoły. Przede wszystkim w okresie niskiego sezonu czuć wspomniany już autentyczny wenecki czar. Wtedy też, miejsca, które warto zobaczyć w Wenecji zyskują szczególnej wartości.

Najciekawsze miejsca w Wenecji. Co zobaczyć w Wenecji. Wschód słońca w Wenecji
Wschód słońca – największa darmowa atrakcja Wenecji.
Czy w Wenecji jest drogo?

Nie do końca zgadzam się z faktem, iż w Wenecji jest drogo. Pomijając wszelkie sklepiki z pamiątkami i restauracje przy głównych obiektach i traktach turystycznych, można znaleźć tam nocleg w przyzwoitych cenach. Ja za pokój 1-osobowy zapłaciłem około 100 zł, hotelik w którym spałem nazywa się Casa Caburlotto. Zakupy można zrobić w tanim markecie, takim jak Prix, gdzie ceny są naprawdę niskie – nie można zapominać o tym, że w mieście wciąż żyją normalni mieszkańcy prowadzący normalne życie.

Wenecja na weekend

Przedstawione we wpisie największe atrakcje Wenecji udało mi się zwiedzić w 1 dzień. Do Wenecji niebawem wróciłem ponownie, natomiast tym razem całkowicie w celach fotograficznych zostając na noc i fotografując wschód słońca. Jednak w mojej ocenie dwa dni intensywnego zwiedzania pozwolą odwiedzić najciekawsze miejsca Wenecji, które zdecydowanie warto zobaczyć.

buy coffee to

Podsumowanie

Wenecja poza sezonem zaskoczyła mnie niesamowicie pozytywnie! Spacery wąskimi uliczkami, szczególnie w chłodzie nocy i zupełnej ciszy okazały się wielką przyjemnością. Piękne miejskie krajobrazy i osobliwość samego miasta, tak ściśle powiązanego z Adriatykiem, a także całą glorią chwały i świetności chwyciła mnie za serce. Moje doświadczenia w tym miejscu postawiły Wenecję na podium moich ulubionych miast obok Aten i Kijowa. Wymienione przeze mnie najciekawsze miejsca i największe atrakcje Wenecji, które warto zobaczyć w Wenecji z pewnością oczekują na odkrycie. Zdecydowanie polecam odwiedzić ją wiosną, jesienią, bądź zimą i zaznać prawdziwie magicznej atmosfery!

Poranek w Wenecji – spektakl, który zdecydowanie warto zobaczyć.

5 thoughts on “Atrakcje i najciekawsze miejsca i Wenecji. Co zobaczyć i jak tanio spędzić weekend w Wenecji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *