Słowenia oraz chorwacka Istria na majówkę. Co koniecznie zobaczyć i gdzie warto zabłądzić w krainie z baśni?

Słowenia oraz chorwacka Istria na majówkę. Co koniecznie zobaczyć i gdzie warto zabłądzić w krainie z baśni?

Wielu słyszało zapewne o tajemniczej krainie pełnej gęstych lasów, lazurowych, rwących rzek, smukłych wodospadów, dostojnych białych gór, uroczych kościółków na zielonych wzgórzach i zabytkowych miasteczek. Taka właśnie jest Słowenia.

Słowenia to małe państwo, ukryte między Włochami, Chorwacją, Węgrami i Austrią. Na powierzchni zaledwie 20 273 km² (odpowiadającej województwu podlaskiemu) można znaleźć wszystko, co potrzebne do przeżycia wymarzonej przygody.

Droga do Słowenii prowadzi przez kilka krajów, wybierając szybsze trasy należy liczyć się z wykupieniem winiet, które obowiązują na przejazdy drogami szybkiego ruchu zarówno w Czechach, Słowacji, Austrii, Węgrzech jak i Słowenii. Aby uniknąć opłat należy kierować się drogami lokalnymi, choć w przypadku podróży z Krakowa drogi węgierskie nie były miłym, komfortowym doświadczeniem..

Przykładowa trasa, której atrakcje opisałem w tym blogu:

Slovenia

MARIBOR dla części przyjezdnych jest idealnym miejscem na pierwszy kontakt ze Słowenią. Warto zatrzymać się tutaj po męczącej podróży, przespać i poznać zabytkowe centrum z zachowanymi fragmentami murów miejskich, kościołami, kamienicami i zamkiem. Ciekawostką jest to, że w mieście spotkamy najstarszą winorośl na świecie, której wiek szacuje się na około 400 lat. Każdego roku z jej owoców produkowane jest ok. 100 butelek wina!

Stolicą kraju oddaloną od Mariboru ok. 120 km na zachód jest cudna LUBLANA. Liczba mieszkańców to zaledwie 250 tysięcy (to tyle co w naszej Gdyni), ale atmosfera w jej centrum jest niezwykła. Lublana szlachetnie reprezentuje cały kraj, który zupełnie tak jak ona jest bardzo zadbany, czysty i uroczy.
_PAT0766-PanoSzczególnie przyjemnym doświadczeniem jest spacer uliczkami między kolorowymi kamienicami, czy deptakiem wzdłuż rzeki Lublanicy przecinającej miasto.
_PAT0741Głównym symbolem stolicy jest różowy kościół Zwiastowania NMP oraz górujący nad nią średniowieczny zamek, z którego rozpościera się szeroka panorama między innymi na Alpy. Pod zamkiem znajduje się plac Mestni Trg z licznymi restauracjami, gdzie po wdrapywaniu się na wzgórze, nasyceniu zmysłów widokami i powrocie można przy dźwiękach grajków zaczerpnąć odpoczynku, najeść się i uzupełnić płyny 🙂
_PAT0745

Przejeżdżając ku północy przez KRANJ warto zatrzymać się przy ulicy Ljubljanskiej, z której roztacza się wspaniały widok na zabytkowe wieże miasta z Alpami Kamnickimi w tle.
_PAT0720

Słowenia pełna jest naturalnych pereł, które zaskakują nie do końca świadomych ich piękna odwiedzających. Wśród obowiązkowych punktów na mapie Słowenii figuruje BLED – alpejskie jezioro z wyspą, na której wznosi się XVIII-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Wyspa ta zamieszkiwana była już w czasach prehistorycznych, a pierwszy kościół powstał tam w 1142 roku, przebudowany w XV wieku na styl gotycki został zniszczony w 1509 na skutek trzęsienia ziemi. Po kataklizmie zachowały się ołtarze, a do bryły dobudowano dzwonnicę, z której do dnia dzisiejszego rozbrzmiewają dźwięki dzwonów. Zarówno miasteczko, jak i jezioro są jednymi z najczęściej odwiedzanych w kraju, ale także i w całej Europie._PAT1094Pełnia nad wyspą._PAT1088

Wielu odwiedzających “kotłuje” się na promenadzie obiegającej jezioro, jednak najwspanialsze widoki należą jak zwykle dla najwytrwalszych. Od jeziora prowadzą szlaki na dwa interesujące punkty widokowe – Mala Osojnica (670 m n.p.m.) oraz Ojstrica (611 m n.p.m.) – szlaki te nie należą do trudnych, jednak turyści o słabszej kondycji mogą mieć problem z wdrapaniem się. Szczególnie podczas deszczowych dni strome szlaki mogą być niebezpieczne. Kilkadziesiąt minut marszu obfituje zjawiskowym widokiem.
_PAT0967 _PAT1073

Jak już wspomniałem – Bled jest miejscem niesamowicie turystycznym. Oprócz szeregu wycieczek po jeziorze i wynajmu kajaków atrakcją jest zamek (widoczny na powyższych fotografiach, na skale po lewej stronie kadrów). Wstęp do niego kosztuje 10€. W cenie oprócz mniej atrakcyjnych widoków włączone jest zwiedzanie muzeum.

W pobliżu Bledu znajduje się fascynujący wąwóz VINTGAR, który został wydrążony w wapiennych skałach przez turkusową rzekę Radovna. Przechodzi przez niego około 1,5-kilometrowy szlak, który prowadzi drewnianymi kładkami zawieszonymi na wapiennych ścianach, a jej zwieńczeniem jest wodospad Sum wijący się wśród skał. Dojazd nad sam wodospad możliwy jest od północy od wioski Blejska Dobrava._PAT0936Miłośnikom tego typu cudów natury warto polecić także Dolinę Soczy z pięknym wąwozem Tomlin oraz zjawiskowym wodospadem Kozjak.

Uciec nieco od zgiełku w naturalne bogactwo Słowenii nie jest wcale trudno. Jedną z opcji jest trekking po pobliskim Triglavskim Parku Narodowym, zatracenie się w Alpejskich krajobrazach, glacjalnych jeziorach (między innymi drugi najbardziej znanym słoweńskim jeziorem Bohinj) i białych skałach. Niestety w przypadku mojego wyjazdu w dolinach alpejskich zalegało jeszcze sporo śniegu i ze smutkiem (i przebitą oponą) zmuszony byłem z ekipą zrezygnować z tej aktywności.

Krasowe bogactwo Słowenii przejawia się również w licznych jaskiniach, z których niezwykle bogate w formy naciekowe – Jaskinie Szkocjańskie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardziej znaną tego typu atrakcją jest także znajdująca się ok. 50 km na wschód od stolicy kraju jaskinia Postojna, gdzie prócz pięknych naturalnych ‘rzeźb’ bystre oko przy odrobinie szczęścia dostrzeże “europejskiego smoka” – odmieńca jaskiniowego 🙂

W mniej przyjaznych do alpejskich wędrówek warunkach alternatywą jest spacer lub przejażdżka po wzgórzach w okolicy wspomnianego już miasta Kranj. Obfitują one w niezwykle fotogeniczne kościółki odważnie pozujące na tle piętrzących się Alp Kamnickich. Najbardziej znanymi są kościół Sveti Tomaz w wiosce o tej samej nazwie oraz przedstawiony na fotografiach kościół pw. św. Primusa i Felicjana w wiosce Jamnik._PAT0891 _PAT0819Okolica jest bogata w sielankowe górskie widoki, a wszechobecna cisza i zapach lasu potęgują piękno. Z otulonych porannymi mgiełkami lasów wydobywają się tylko dźwięki ptaków witające ochoczo nowy dzień.
_PAT0835_PAT0833

Długość wybrzeża Słowenii to niespełna 47 kilometrów, jednak nawet na tak małym skrawku można znaleźć urocze, weneckie miasta i miasteczka, do których należą przede wszystkim Koper, Piran i Izola urzekające wręcz “katalogową” architekturą.

Niewielki nadmorski fragment lądu wiąże się ściśle z innymi przyjemnościami, które wielu podróżników bardzo sobie ceni – z łatwością można odwiedzić sąsiednie kraje! Na północ rozciągają się Włochy z miastem TRIEST. Na tym wąskim skrawku ziemi, skąd Włochy wylewają się na półwysep apeniński można doświadczyć italijskiej atmosfery – warto zajechać do miasta i napić się kawy, pospacerować uliczkami i przy okazji odwiedzić kilka punktów, takich jak Plac Jedności z Fontanną Czterech Kontynentów, Zamek San Giusto z pobliską katedrą, dobrze zachowany rzymski teatr oraz wytworny zamek Miramare.
_PAT1102

Zdecydowanie najlepszym wyjściem do spędzenia czasu na okolicznym wybrzeżu jest wyruszenie do sąsiadującej ze Słowenią od południa CHORWACJI, a konkretniej ISTRII. Istria ze względu na położenie i historię jest swoistą mieszanką etniczno-językową zamieszkiwaną głównie przez Chorwatów, ale także Słoweńców, Włochów oraz Rumunów. Dzieli się na trzy części: Białą, Szarą i Czerwoną, co związane jest z występującą na tych terenach glebą i jej kolorem – od białej wapiennej na północy, przez szarą po intensywnie czerwoną, bogatą w związki żelaza.

Niezaprzeczalnie jednym z najpiękniejszych miast zarówno Istrii, jak i całej Chorwacji jest ROVINJ.
_PAT1181To weneckie miasto tłumnie odwiedzane jest przez przyjezdnych ze względu na  pięknie zachowane kolorowe kamienice, wąskie uliczki, z porozwieszanym między oknami schnącym praniem i klimatyczne portowe restauracje. Nad historycznym centrum góruje wieża Kościoła św. Eufemii.
_PAT1128_PAT1154_PAT1163

Decydując się na przeprawę przez półwysep dalej od morza warto zahaczyć o MOTOVUN – jest to miasto położone na stromym wzgórzu, z dobrze zachowanym średniowiecznym fortem. Zaś w północno-wschodniej części Istrii znajduje się miasto HUM, które zamieszkują… 24 osoby, co nadało miejscowości dumny tytuł najmniejszego miasta świata.

Prawie na samym wierzchołku Istrii znajduje się stolica żupanii istrijskiej – PULA. Jest to największe miasto półwyspu liczące ok. 57 000 mieszkańców. Słynie głównie z jednego z najlepiej zachowanych amfiteatrów z czasów rzymskich, którego budowę rozpoczęto w 2 roku p.n.e. Został zbudowany na planie elipsy o wymiarach 135 x 105 metrów.
_PAT1218
Prócz sztandarowego reliktu geniuszu architektonicznego Cesarstwa Rzymskiego w mieście znajdziemy wiele innych ciekawych obiektów. Kolejną pozostałością po antycznym panowaniu Rzymian na tych terenach są ruiny forum, świątynia Augusta i Romy, dwie bramy bramy oraz Łuk Sergiusza pochodzące z I wieku naszej ery, a także mały teatr rzymski.
_PAT1192_PAT1199_PAT1195Na głównym placu miasta (Forum) oprócz antycznej świątyni można podziwiać XIII wieczny ratusz miejski i renesansową zabudowę z urzekającymi, zdobionymi kunsztownie ramami okiennymi.
_PAT1203
Pula jest 7. największym miastem kraju oraz duży portem zarówno handlowym, jak i pasażerskim. Z podświetlanymi kolorowo żurawiami nocą nabiera bardzo przyjaznego klimatu, a spacer wzdłuż portu przy morskiej bryzie daje sporo radości.
_PAT1234
Decydując się na plażowanie na Istrii warto pamiętać, że plaże nie są aksamitnie piaszczyste. W wielu przypadkach piach jest nawożony na kamieniste brzegi, co czasem przekłada się na ceny korzystania z plaż. Nie wyklucza to jednak przyjemnych kąpieli!
_PAT1241

Przedstawiony wyjazd do Słowenii, Chorwacji i Włoch miał miejsce w długi weekend majowy. Podróż trwała 7 dni, suma przejechanych kilometrów z Krakowa wahała się w granicy 2500, a całkowita cena za cały wyjazd w podziale na 3 osoby wyniosła około 500 zł.
Kraje te, mimo tego, iż są coraz chętniej odwiedzane, mają jeszcze wiele do odkrycia. Autentyczność miast i wsi oraz bajeczność krajobrazów i bliskość wybrzeża sprawiają, że tereny te zostają na bardzo długo w pamięci.

Patryk Bieganski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *