Drezno jest jednym z najpiękniejszych miast Saksonii, które podczas podróży na zachód zdarza się nam dość często mijać. Warto natomiast zjechać z autostrady i spędzić tutaj przynajmniej jeden dzień. Spacer po drezdeńskiej starówce, nadłabskich bulwarach i parkach to czysta przyjemność. Choć miasto w dużej mierze odbudowano po wojennym bombardowaniu to wśród jego zabudowań wciąż krąży duch dawnej historii. Historii, która związała Drezno rownież z Polską. Dziś miasto jest jedną z wizytówek Niemiec chętnie odwiedzaną przez turystów. Atrakcje Drezna przyciągają i zachwycają. W tym artykule przedstawię Wam pomysły na to, co zobaczyć w Dreźnie decydując się na jego zwiedzanie w jeden dzień. Będzie to inspiracja do spaceru na ponad popularne 10 000 kroków, a gwarantuję, iż każdy z nich warty będzie pokonania.

Spis treści
- 1 Zarys historii Drezna
- 2 Dojazd do Drezna samochodem i komunikacją zbiorową
- 3 Atrakcje Drezna – co zobaczyć w 1 dzień, a dokładniej poznać w kilka dni?
- 3.1 Zwinger – jeden z najważniejszych późnobarokowych obiektów w Europie
- 3.2 Plac Teatralny i Opera Sampera
- 3.3 Zamek w Dreźnie – renesansowo-barokowy świadek złotego okresu miasta
- 3.4 Georgentor – brama do Drezna
- 3.5 Katedra Świętej Trójcy – jedna z największych świątyń Saksonii
- 3.6 „Orszak Książęcy” – elegancki zabytkowy street art
- 3.7 Neumarkt i Frauenkirche – największe atrakcje Drezna
- 3.8 Altmarkt i Kościół Świętego Krzyża – atrakcje Drezna z powojenną blizną
- 3.9 Großer Garten – barokowy ogród, który szczególnie wiosną warto zobaczyć w Dreźnie
- 3.10 Albertinum – duma drezdeńskiego malarstwa
- 3.11 Akademia Sztuk Pięknych i Tarasy Brühla – nadrzeczne atrakcje Drezna
- 3.12 Most Fryderyka Augusta – najstarszy most w Dreźnie
- 3.13 Panoramy prawego brzegu Łaby – widoki, które warto zobaczyć w Dreźnie
- 3.14 Złoty Jeździec – ku chwale króla
- 3.15 Pałac Japoński i Ogrody Pałacowe
- 3.16 Yenidze – orientalne atrakcje Drezna
- 4 Drezno na jeden dzień, weekend, a może dłużej?
- 5 Atrakcje Drezna w obiektywie
Zarys historii Drezna
Drezno od wieków stanowiło ważny ośrodek. Po raz pierwszy na piśmie pojawiło się ono z nazwy w 1206 r. i od tego czasu pełniło wielokrotnie kluczowe dla regionu oraz krajów role. Było siedzibą królów i książąt, a także uniwersytetu – Akademii Sztuk Pięknych, z którą związanych jest wielu znanych artystów. Ośrodek naukowy i kulturalny, rozwijający się już na długo przed pierwszą wzmianką.

Złoty wiek Drezna i unia Saksonii z Rzeczpospolitą Obojga Narodów
Na początku II tysiąclecia na krótko osada znajdowała się w granicach księstwa Bolesława Chrobrego. Z kolei w latach 1697-1763 Królestwo Polskie oraz Wielkie Księstwo Litewskie połączyła z Elektoratem Saksonii unia personalna. Rzeczpospolitą Obojga Narodów oraz Saksonią rządzili wówczas jedni władcy – królowie August II Mocny oraz August III Sas, którzy rezydowali w Dreźnie. Wspólnego władcę możemy oglądać dziś po północnej stronie Łaby, na Rynku Nowomiejskim. Pomnik Złotego Jeźdźca przedstawia właśnie króla Augusta II Mocnego. Również na wybudowanej w 1728 r. nowej rezydencji królewskiej – Zwinger, dziś jednej z największych atrakcji Drezna, dostrzeżemy wiele polskich symboli. Unia personalna ponownie połączyła polskie Księstwo Warszawskie z Królestwem Saksonii w latach 1807-1815.

Po wielkim pożarze, który niemal całkowicie strawił centrum Drezna w XVII w. miasto sukcesywnie odbudowywano w duchu baroku. Dzisiejsze zabytkowe centrum jest odwzorowaniem budowli pochodzących z tego złotego dla miasta okresu. Powstały wtedy m.in. katolicka Katedra św. Trójcy oraz luterański Kościół Marii Panny.

W XVIII w. założono ważne muzea, które dziś stanowią nie tylko ważne atrakcje Drezna, które warto zobaczyć (szczególnie podczas nieco dłuższego pobytu, np. zostając tu na weekend), ale również jedne z najważniejszych obiektów w całych Niemczech, w tym Galerię Drezdeńską (1747) – Galerię Obrazów Starych Mistrzów. W 1764 r. założono Akademię Sztuk Pięknych, z którą związanych jest wielu ważnych dla europejskiego malarstwa artystów, w tym Caspar David Friedrich.

Drezno po II wojnie światowej i dziś
U schyłku II wojny światowej Drezno wchodzące w skład Trzeciej Rzeszy zostało zbombardowane. Nocą z 13 na 14 lutego 1945 r. w efekcie przeprowadzonych przez wojska brytyjskie i amerykańskie nalotów dywanowych zniszczona została większość zabudowy miasta. Po wojnie Drezno znalazło się w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Ówczesne władze zadecydowały o rozbiórce zabytkowego centrum i odbudowie poszczególnych obiektów. W myśl kwadratowej i szarej sowieckiej architektury zbudowano w centrum m.in. Pałac Kultury. Odbudowę ikonicznego barokowego Kościoła Marii Panny – dziś jedną z największych atrakcji Drezna, zakończono dopiero w 2005 r.

Drezno jest dzisiaj jednym z najważniejszych ośrodków wschodnich Niemiec. Popularnym celem turystycznym przyciągającym nie tylko turystów z Niemiec czy pobliskiej Republiki Czeskiej i Polski, ale i znacznie bardziej odległych miejsc. Turyści odwiedzają miasto zarówno po to, aby zobaczyć największe architektoniczne atrakcje Drezna, ale i podziwiać ważne eksponaty muzealne, m.in. arcydzieła z porcelany oraz przykłady wybitnego malarstwa. Zimą Drezno to również słynny cel turystyki świątecznej – tutejszy jarmark świąteczny to kwintesencja bożonarodzeniowej magii.
Dojazd do Drezna samochodem i komunikacją zbiorową
Drezno znajduje się bardzo blisko polskiej granicy. Z przejścia w Zgorzelcu dojedziemy tutaj samochodem zaledwie w godzinę. Odległość od przejścia w Jędrzychowicach do miasta wynosi ok. 100 km. Samochód to oczywiście najszybszy środek transportu, jakim dojedziemy do stolicy Saksonii. Nieduża odległość i połączenia autostradowe sprawiają, że wycieczka do Drezna na jeden dzień jest świetną propozycją wypadową dla mieszkańców miast zachodniej i południowej Polski.


Drezno odwiedziłem dotychczas kilkukrotnie, w tym także podczas podróży do czeskiej Pragi, z której dojedziemy tu w ok. 1,5h pokonując dystans ok. 140 km. Trasa z Pragi do Drezna wiedzie przez czeski kraj ustecki, zaś wydłużając ją nieco zahaczymy o Saską i Czeską Szwajcarię, którą przy okazji warto odwiedzić.
Do Drezna dotrzemy też transportem publicznym. Z Wrocławia dojedziemy tu w czasie od ok. 4 do ponad 5 godzin w zależności od wybranego środka transportu. Najszybciej dostaniemy się do miasta autobusem, natomiast połączenie kolejowe będzie wymagać przynajmniej jednej przesiadki – w Zgorzelcu.

Jak przystało na duże i ważne miasto, tak i Drezno posiada port lotniczy. Nie obsługuje on natomiast połączeń z polskimi miastami, dlatego decydując się na przylot do Drezna samolotem będziemy musieli wybrać lot z przesiadką, np. we Frankfurcie lub szwajcarkim Zurychu.
Gdzie zaparkować samochód w Dreźnie?
Wybierając przyjazd do Drezna samochodem naturalnie będziemy musieli gdzieś go zaparkować. Kwestia parkingów w mieście jest… różna. Miejskie parkingi potrafią nieco kosztować, ale wybierając zwiedzanie Drezna w jeden dzień warto pokusić się o przyjazd w niedzielę. Wtedy też spora liczba parkingów w uliczkach poza ścisłym centrum, a jednocześnie z nim sąsiadujących jest darmowa. Przyjeżdżając do Drezna na jeden dzień najczęściej parkuję w okolicach Herzogin Garten, tuż nieopodal Zwingeru. Nieodległym i stosunkowo tanim płatnym parkingiem jest Parkplatz Ostrastraße Elbe z dużą ilością miejsc. Parkingi w ścisłym centrum – zarówno te przy ulicach, jak i podziemne, są płatne we wszystkie dni tygodnia. Informacje dotyczące wolnych miejsc oraz cen za godzinę znajdziecie w informatorze na oficjalnej stronie miasta.

Atrakcje Drezna – co zobaczyć w 1 dzień, a dokładniej poznać w kilka dni?
Pomimo burzliwej historii, pożarów, powodzi i wojennych zniszczeń, dzisiejsze Drezno oczarowuje odwiedzających. W trakcie odbudowy udało się ocalić jego dawny książeco-królewski charakter. Zabytków jest tutaj naprawdę sporo, a oglądanie ich to świetny pomysł na zwiedzanie Drezna w jeden dzień. Słowo „oglądanie” jest tutaj kluczowe, bo jeden dzień to z pewnością zbyt krótko, aby zagłębić się w cenne obiekty i zbiory, które przechowuje miasto. Doświadczenie piękna i głębsze poznanie atrakcji Drezna warto rozłożyć sobie na dwa lub kilka dni. Oto moje propozycje jednodniowego spaceru po Dreźnie, które możecie prześledzić na poniższej interaktywnej mapie.
Żółte gwiazdki oznaczają miejsca opisane i zobrazowane w tym artykule, większość z nich to darmowe atrakcje Drezna. Z kolei niebieskie gwiazdki to miejsca, które warto odwiedzić podczas dwóch i większej liczby dni spędzonych w mieście. Wymienione poniżej punkty zgodne są z kierunkiem spaceru, który jednocześnie układa się w gotowy plan zwiedzania Drezna.
Zwinger – jeden z najważniejszych późnobarokowych obiektów w Europie
Królewska rezydencja, perła późnego baroku – Zwinger, to jedna z największych atrakcji Drezna, którą warto zobaczyć podczas jednodniowej wizyty w mieście i poznać bliżej zostając tutaj kilka dni. Ten majestatyczny zespół architektoniczny uchodzi za jeden z najważniejszych europejskich obiektów późnego baroku. Mnogość detali pokrywających ściany pawilonów, galerii i salonów budujących kompleks, jest wprost hipnotyzująca.



Zwinger jest jedną z najważniejszych i w części darmowych atrakcji Drezna. Możemy spacerować po górnych tarasach galerii, z których rozpościera się panorama miasta oraz ogrodów (te wiosną 2025 r. były rewitalizowane). Fontanny i mnóstwo rzeźb przykuwa wzrok i niełatwo się od nich odwrócić.



Zespół ten zbudowano na polecenie króla Augusta II Mocnego, a sam Zwinger miał być jedną z najokazalszych rezydencji w regionie. Był też jednym z pierwszych obiektów, które poddano rekonstrukcji po II wojnie światowej, w trakcie której uległ niemal stuprocentowemu zniszczeniu.

Z tarasów Zwingeru możemy oglądać drezdeńskie wieże wystrzeliwujące znad śródmiejskich dachów, natomiast wśród barokowych zdobień bystre oko dostrzeże symbolikę związaną z Rzeczpospolitą Obojga Narodów, z którą w tamtym czasie Saksonia tworzyła unię.



Również tutaj możemy oglądać porcelanowe dzieła sztuki pochodzące z nieodległej Miśni. Z kolei jedne z najcenniejszych zbiorów Zwingeru, Drezna i całych Niemiec, a nawet Europy zobaczymy w Galerii Obrazów Starych Mistrzów (niem. Gemäldegalerie Alte Meister). Wśród eksponatów Galerii znajdują się m.in. obrazy Rafaela, Tycjana, Hansa Memlinga, Rubensa, Rembrandta, Dürera, El Greco i wielu innych.

Plac Teatralny i Opera Sampera
Sąsiadujący z Zwingerem plac Teatralny to miejsce, którego nie sposób pominąć spacerując po drezdeńskiej starówce. Oczywiście dobrze się mu przyjrzeć nieco bliżej, gdyż Zwinger nie jest jedynym wartym uwagi obiektem przylegającym do placu. W II poł. XIX w. na miejscu poprzedniej spalonej wzniesiono tu Operę Sampera. Całkowicie zniszczona podczas nalotów w 1945 r. swój obecny wygląd uzyskała w 1985 r.

Zdobiony masywny gmach opery budzi podziw. Zostając w Dreźnie dłużej niż jeden dzień warto wybrać się na jeden z koncertów/spektakli.
Zamek w Dreźnie – renesansowo-barokowy świadek złotego okresu miasta
Drezdeński Zamek (niem. Residenzschloß) lub Rezydencja Wettynów to jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów w mieście. Rozległa rezydencja książąt Saksonii sięga historią przynajmniej wieku XII, co sprawia, że jest jedną z najstarszych budowli w mieście. Zamek był siedzibą elektorów i królów przez niemal 400 lat.

Zniszczony w lutym 1945 r. został ponownie otwarty dla odwiedzających w 2004 r., choć część z zamkowych pomieszczeń wciąż jest rekonstruowana. Kompleks mieści dziś wiele muzeów, w tym Grünes Gewölbe – muzeum posiadające największą w Europie kolekcję kamieni szlachetnych i klejnotów.


Część zamku udostępniona jest za darmo. Odwiedzający mogą spacerować m.in. po wewnętrznych dziedzińcach. Z atrakcji płatnych, które warto odwiedzić podczas podróży do Drezna trwającej dłużej niż jeden dzień, należy wyróżnić Gabinet Miedziorytów. Znajdują się tam drogocenne szkice, fotografie i grafiki takich artystów, jak Albrecht Dürer, Caspar David Friedrich, Francisco Goya czy Michał Anioł.

Georgentor – brama do Drezna
Spektakularna brama do miasta została zbudowana w miejscu wcześniejszych wrót w 1535 r. Było to jedyne „wejście do Drezna” od północy – jedynym istniejącym wtedy mostem przez Łabę. Dziś brama o charakterze neorenesansowym przy Placu Zamkowym (niem. Schloßplatz) otwarcie wita przyjezdnych prezentując piękne zdobienia.



Katedra Świętej Trójcy – jedna z największych świątyń Saksonii
Drezdeńska Katedra Świętej Trójcy to masywny barokowy kościół zbudowany tuż nieopodal brzegów Łaby. Ukończona i konsekrowana w 1751 r. jest jednym z obiektów, które warto odwiedzić spacerując po Dreźnie. Również na jej fasadzie znajdziemy elementy łączące przeszłość Saksonii z Rzeczpospolitą, ot budynek powstał na polecenie króla Augusta III dla katolickich mieszkańców miasta. Podobnie, jak całość zabudowań centrum Drezna, tak i katedra została zniszczona w 1945 r. Odbudowaną ją 20 lat później.

W znajdującej się w świątyni Krypcie Wettynów spoczęli przedstawiciele dynastii, w tym królewicze i król Polski August III Sas oraz serce króla Augusta II Mocnego, ostatnia polska królowa – Maria Józefa Habsburżanka, a także królowie i elektorzy Saksonii.

Przed gmachem katedry znajduje się monumentalny pomnik Fryderyka I Augusta – księcia warszawskiego z lat 1807-1815 i króla Saksonii, prawnuka Jana III Sobieskiego.
„Orszak Książęcy” – elegancki zabytkowy street art
Malowidło zatytułowane „Orszak Książęcy” (niem. Fürstenzug) jest spektakularne – bezsprzecznie. Znajduje się w ciągu ulicy Augustusstraße prowadzącej do serca drezdeńskiego Starego Miasta. Mural stworzono na zewnętrznej ścianie Rezydencji Wettynów – Zamku w Dreźnie. Pierwotne malowidło autorstwa profesora tutejszej Akademii Sztuk Pięknych – Wilhelma Walhtera ukończone w 1876 r., na początku XX w. przeniesiono na porcelanowe płytki pochodzące z fabryki w Miśni.

Malowidło na ok. 23 tysiącach kafelków prezentuje przedstawicieli dynastii Wettynów, rządzących Saksonią przez osiem wieków. Na niemal 102 m długości i 10,5 m wysokości Walther namalował 94 postacie, wśród których oczywiście znaleźli się polscy królowie – August II Mocny i August III Sas. Poza 35 postaciami saksońskich władców pozostałe 59 to osoby z różnych stanów i profesji – od naukowców i artystów po stan chłopski.

Szczęście chciało, iż „Orszak Książęcy” nie został zniszczony podczas bombardowania w 1945 r. Doznał jedynie minimalnych uszkodzeń, które naprawiono. Warta uwagi jest cała ulica Augustusstraße – jest przepiękną osią prowadzącą wzrok ku bryłom Katedry oraz Kościoła Mariackiego – dwóch z trzech najważniejszych świątyń w mieście.


U wylotu Augustusstraße znajduje się Johanneum – dawna królewska stajnia, zbrojownia i wozownia. Dziś budowla w stylu neorenesansowym jest siedzibą Muzeum Transportu – warto zajrzeć do środka mając nieco więcej dni na zwiedzanie Drezna.
Neumarkt i Frauenkirche – największe atrakcje Drezna
Zastanawiając się nad tym, co warto zobaczyć w Dreźnie, nie można pominąć głównego placu zabytkowego centrum – Neumarkt oraz najsłynniejszego drezdeńskiego kościoła – Frauenkirche. Kościół Marii Panny z charakterystyczną barokową kopułą to jeden z symboli miasta. Zbudowany dla luterańskich wiernych w 1743 r. jest drugim na świecie największym piaskowcowym budynkiem. Masywna beżowa bryła świątyni znajduje się w miejscu, gdzie wcześniej stał romański kościół – prawdopodobny ośrodek chrystianizacji zamieszkujących region Serbołużyczan. Ze względów konstrukcyjnych postanowiono o jego przebudowie, w efekcie czego powstała barokowa perła Saksonii.

Białe malowane wnętrze kościoła zachwyca. Piaskowiec, z którego zbudowano bryłę jest popularnym materiałem budulcowym w okolicy, a krajobrazowe formacje piaskowca można oglądać m.in. w nieodległym kanionie Łaby – największym piaskowcowym kanionie Europy. W połowie lutego 1945 r. na skutek bombardowania oraz wznieconego nim potężnego pożaru świątynia została niemal całkowicie zrównana z ziemią. Po dekadach starań i dokumentacji drezdeński Kościół Mariacki odbudowano i ponownie konsekrowano – po 60 latach od jego zniszczenia.


Zarówno Kościół Marii Panny (Frauenkirche), jak i otaczający go Nowy Rynek (Neumarkt) to centralne punkty Drezna i miejsca, które koniecznie warto zobaczyć. Nie tylko więc ze względu na walory architektoniczne, ale i historię. Po bombardowaniach w 1945 r. nie zachował się żaden z budynków w otoczeniu placu. Dziś zrekonstruowane obiekty wspominające historię Drezna połączone są z architekturą komunistyczną i nowoczesną, podkreślając zawiłości przeszłości.

Altmarkt i Kościół Świętego Krzyża – atrakcje Drezna z powojenną blizną
Spacerując po centrum Drezna warto zobaczyć także staromiejski plac z kościołem znajdujące się na południe od Neumarkt. Altmarkt, czyli Stary Rynek jest najstarszym miejskim placem, którego historia sięga 1370 r. Jego powojenna odbudowa nastąpiła w duchu socjalistycznym z nawiązaniami do drezdeńskiego baroku, co mocno podkreśliło komunistyczną ingerencję w charakter miasta. Na Altmarkt co roku odbywa się jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie – Striezelmarkt.

Tuż przy placu znajduje się Kościół Świętego Krzyża – największy kościół w całej Saksonii z 94-metrową wieżą. Po wielu katastrofach i przebudowach kościół z XIII w. uzyskał obecny wygląd na przełomie XVIII i XIX w. Powojenna odbudowa nastąpiła w II poł. XX wieku. W sąsiedztwie kościoła zlokalizowany jest gmach miejskiego Nowego Ratusza z masywną, ponad 100-metrową wieżą.
Großer Garten – barokowy ogród, który szczególnie wiosną warto zobaczyć w Dreźnie
Spośród parków i zielonych terenów Drezna zdecydowanie warto odwiedzić Großer Garten. Wielki Ogród powstał w 1676 r. i jest największym parkiem w mieście. W jego centrum znajduje się Pałac Letni (niem. Sommerpalais). To świetne miejsce do odpoczynku w ciepłych miesiącach.

Szczególnie wiosną ogród wyglada pięknie, kiedy drzewa, krzewy i trawniki pokryte są kwiatami.


Großer Garten, choć położony w nieco większej odległości od Starego Miasta, wraz ze swoim założeniem, gatunkami kwiatów i zabudowaniami tworzy atrakcje Drezna, które warto odwiedzić podczas jednodniowej podróży.
Albertinum – duma drezdeńskiego malarstwa
Wracając pieszo w obszar Starego Miasta w kierunku Łaby – od strony wschodniej ulicą Schießgasse, dochodzimy do Albertinum. W dawnej XVI-wiecznej zbrojowni przebudowanej pod koniec XIX w. znajdują się bezcenne zbiory drezdeńskiej sztuki. Galeria Nowych Mistrzów (niem. Galerie Neue Meister) prezentuje tu prace czołowych drezdeńskich malarzy epoki romantyzmu, jak Caspar David Friedrich oraz impresjonistów, także francuskich, w tym Claude’a Moneta, jak również malarzy późniejszych okresów. W Albertinum prezentowane są także rzeźby. Z budowlą sąsiaduje Pałac Kurlandzki oraz Pałac Cosela – rokokowe pałace z pięknymi fasadami.

Akademia Sztuk Pięknych i Tarasy Brühla – nadrzeczne atrakcje Drezna
Choć poprzednio „zwiedzane” w artykule atrakcje Drezna znajdowały się rzut kamienia od Łaby – jednej z najważniejszych europejskich rzek, to dopiero teraz zetkniemy się z nią bezpośrednio. Toć najlepsze zostawia się na koniec, czyż nie? Najlepsze dla oka rzecz jasna, bo to z łabskich brzegów roztaczają się zachwycające drezdeńskie panoramy.
Tarasy Brühla (niem. Brühlsche Terrasse) to zabytkowy teren spacerowy, który po wojnie został odbudowany z wykorzystaniem kamieni z ikonicznego kościoła Frauenkirche. Promenada rozciąga się wzdłuż północnej ściany drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych – kolebki malarstwa epoki romantyzmu.

Charakterystycznym elementem kompleksu Akademii Sztuk Pięknych jest kopuła nazywana „Zitronenpresse” – „wyciskarką do cytryny”.


Z Tarasów Brühla schodzimy bezpośrednio na jeden z najważniejszych mostów Drezna.
Most Fryderyka Augusta – najstarszy most w Dreźnie
Decydując się na zwiedzanie Drezna w jeden dzień choć na chwile warto przekroczyć Łabę i odwiedzić jej północny brzeg. Koniecznie warto zrobić to Mostem Augusta (niem. Augustusbrücke). Znajduje się on tuż nieopodal Katedry oraz rezydencji Wettynów (zamku), a spacerując nim możemy oglądać piękną panoramę miasta.

Pierwsze przeprawy przez rzekę w tym miejscu próbowano stawiać już 1000 lat temu. Na rozkaz Augusta II Mocnego w 1731 r. zbudowano piaskowcowy most, a obecny pochodzi z 1910 r. Most ma 9 łuków i 390 m długości. Prowadzi on do północnej części miasta, a tamtejsze atrakcje Drezna również warte są odwiedzin.

Panoramy prawego brzegu Łaby – widoki, które warto zobaczyć w Dreźnie
Miejska panorama Drezna zachwyca, szczególnie ta południowa. Dobrze więc obserwować ją z północy – z dzielnicy Innere Neustadt. Prawy brzeg Łaby obfituje w punkty widokowe na drezdeńskie Stare Miasto, a te zdecydowanie warto zobaczyć podczas odwiedzin miasta. Na mapach ciekawy punkt można znaleźć jako „Widok Canaletto”, choć panorama ta odwzorowana została na obrazie „Drezno z prawego brzegu Łaby poniżej mostu Augusta” pędzla Bernardo Bellotto. Niemniej widoki rozciągające się między mostami Albertbrücke oraz Marienbrücke są naprawdę malownicze. Szczególnie o poranku, zachodzie słońca oraz nocami.

Prawy brzeg Łaby między wspomnianymi mostami to też popularny obszar rekreacyjny z plażami.
Złoty Jeździec – ku chwale króla
Pomnik zatytułowany „Złoty Jeździec” (niem. Goldener Reiter) to moim zdaniem najbardziej spektakularna rzeźba w mieście. Masywny pozłacany posąg przedstawia jeźdźca na koniu – elektora Saksonii i króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów – Augusta II Mocnego. Ukończony w listopadzie 1736 r. sprawia ogromne wrażenie. Jego orientacja jest nieprzypadkowa – koń i król odwróceni są w kierunku wschodnim, spoglądając na Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie.

Pałac Japoński i Ogrody Pałacowe
Barokowy Pałac Japoński (niem. Japanisches Palais) to barokowy budynek, który August II Mocny zakupił w celu przechowywania wewnątrz kolekcji królewskiej japońskiej porcelany oraz innych artefaktów sztuki japońskiej. W rzeczywistości nigdy nie pełnił tej funkcji, natomiast mieściła się w nim Biblioteka Saksońska. Obecnie jest siedzibą trzech muzeów: Muzeum Etnologii, Muzeum Prehistorii i Kolekcji Historii Naturalnej Senckenberga.

Za budynkiem znajdują się pałacowe ogrody, które dają kilka chwil oddechu ze wspaniałą panoramą drezdeńskiego Starego Miasta.
Yenidze – orientalne atrakcje Drezna
Wracając na lewy brzeg Łaby mostem Marienbrücke ze wspaniałymi widokami obu stron starego Drezna warto przyjrzeć się z bliska osobliwej budowli. Yenidze swoją architekturą przypomina meczet i rzeczywiście to muzułmańska architektura, a konkretnie kairskie mauzoleum Khair-Beka była jego inspiracją. Nigdy nie pełnił i wciąż nie pełni funkcji religijnych. Zbudowany w 1909 r. był fabryką tytoniu, dziś jest przestrzenią biurową. Budowlę wieńczy masywna 20-metrowa kopuła, której średnica wynosi 18 m.
Yenidze znajduje się tuż nieopodal zaproponowanego przeze mnie miejsca parkingowego, więc ta specyficzna budowla jest świetnym punktem zakończenia zwiedzania Drezna w jeden dzień.
Drezno na jeden dzień, weekend, a może dłużej?
Pomimo niemal doszczętnego zniszczenia u schyłku II wojny światowej Drezno to miasto, które naprawdę warto odwiedzić. Atrakcje Drezna to nie tylko wybitna, odbudowana architektura wspominająca barokowe, królewsko-książęce czasy Saksonii, ale również bezcenna sztuka, z którą miasto związane było od dawna.



Zwiedzanie Drezna w jeden dzień pozwoli na poznanie utraconego dziedzictwa, co w kontekście akurat tego miasta jest bardzo ważne. Z kolei zostając tutaj kilka dni będziemy mogli zajrzeć w głąb tej historii. Zwiedzając muzea i niespiesznie przemierzając drezdeńskie zakamarki możemy chłonąć więcej.



Spędzając w Dreźnie weekend lub kilka dni warto zajrzeć do wnętrz takich obiektów, jak wspomniane Albertinum oraz Muzeum Transportu, zwiedzić ekspozycje w Zwingerze i Rezydencji Wettynów, wziąć udział w koncercie w Operze Sempera. Warto także odwiedzić inne muzealne atrakcje Drezna, w tym Muzeum Miejskie, Muzeum Higieny oraz Muzeum Kraszewskiego. Nieco dalej od centrum miasta zlokalizowana jest też wybitnie zdobiona porcelaną Mleczarnia (Dresdner Molkerei), a także zamek Lingnerschloss i sąsiadujący z nim pałac Albrechtsberg.
Atrakcje Drezna w obiektywie
Drezno to bardzo fotogeniczne miasto. Odwiedzając je ponownie z aparatem postanowiłem tym razem skupić się na jego wizualnej stronie. Motywy stanowiące mocne punkty w kadrach, linie prowadzące i symetrie to duże zalety architektury Starego Miasta w Dreźnie. Z pewnością nie raz tutaj wrócę, bo wracam regularnie, z nadzieją na ciekawe poranki, piękne zachody i bezdeszczowe noce.



2 thoughts on “Drezno – atrakcje, co zobaczyć w jeden dzień w stolicy Saksonii?”