Kraj Ustecki – Brama do Czech. Atrakcje: Czeska Szwajcaria, Decin, Żatec, Teplice i inne

Republika Czeska ze względu na swoje walory kulturowo-krajobrazowe to popularny kierunek dłuższych i krótszych wyjazdów. Duże znaczenie ma w tym przypadku również bliskość z Polski i łatwość w komunikacji między państwami. Wśród wielu interesujących regionów w Czechach warto wyróżnić kraj ustecki, przepełniony pięknem, w cudowny sposób eksponowanym jesienią. Zapraszam na wycieczkę po atrakcjach kraju usteckiego, które oczarowały mnie podczas kolejnej już wizyty w regionie. Tutejsze krajobrazy inspirują artystów od wieków, uzdrowiska przyciągają najznamienitsze persony, a żatecki chmiel uwodzi zapachem. Kraj ustecki to region bardzo zróżnicowany, który zachwyci każdego.

Czeska Szwajcaria, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama Gór Połabskich w kraju usteckim.

Gdzie znajduje się kraj ustecki?

Kraj ustecki rozciąga się w północno-zachodniej części Republiki Czeskiej. Graniczy z Niemcami, a przepływająca przez region rzeka Łaba nadaje mu wyjątkowy charakter. To ona jest główną arterią kraju usteckiego, dzięki której możliwy jest transport towarów do Czech nawet z Hamburga – portu Morza Północnego. Stolicą kraju usteckiego jest Uście nad Łabą położone ok. 90 km na północny-zachód od stolicy państwa – Pragi.

Stare miasto w Żatcu.
Stare miasto w Żatcu.

Kraj ustecki – jak dojechać?

Choć kraj ustecki nie graniczy bezpośrednio z Polską to dojazd tu nie stanowi żadnego problemu. Dotyczy to szczególnie transportu samochodowego oraz lotniczego. Z Polski dostaniemy się tutaj dość szybko dzięki autostradzie A4 – z Wrocławia przez Zgorzelec dojedziemy do Rumburka na północny kraju w ok. 2,5 h. Do Jetrichovic w Czeskiej Szwajcarii natomiast w ok. 3 h.

Czeska Szwajcaria, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Kanion Łaby na granicy czeskiego kraju usteckiego i niemieckiej Saksonii.

Chcąc odwiedzić kraj ustecki transportem publicznym warto dotrzeć do Pragi lub Drezna – samolotem, pociągiem lub autobusem. Z tych miast z łatwością dostaniemy się pociągami do atrakcji kraju usteckiego, w tym Hrenska w Czeskiej Szwajcarii, Decina, Teplic, Żatca i innych. Przykładowo z Pragi do Decina dojedziemy w ok. 1h 50 min. Świetnie zorganizowany jest też transport kolejowy na miejscu między poszczególnymi miejscowościami, w tym Rumburkiem, Hrenskem i Decinem. Taka podróż pociągiem trwa 2 h i wiedzie m.in. dnem malowniczego kanionu Łaby.

panorama Decina
Panorama Decina z punktu widokowego Císařský výhled.

Atrakcje kraju usteckiego – co warto zobaczyć w północno-zachodnich Czechach?

Kraj ustecki pełen jest pięknych miejsc. To właśnie jego północną część – Czeską Szwajcarię, uważa się często za kolebkę europejskiej turystyki. Tutaj w epoce romantyzmu podróżowali artyści, którzy obrazem i słowem wychwalali fenomen Gór Połabskich oraz Czeskiego Średniogórza. Góry te są niebywale malownicze i bardzo zróżnicowane pod kątem krajobrazowym. Co więcej, ich geneza jest fascynująca – piaskowcowe skały na północy regionu tworzą skalne miasta, kaniony, wieże oraz łuki. Między nimi rozrzucone są urocze tradycyjne domy podcieniowe. W centrum kraju natomiast możemy odwiedzać wygasłe wulkany – stożki Czeskiego Średniogórza i bazaltowe kolumny. Góry to nie tylko ogromne atrakcje kraju usteckiego, ale i przykłady fenomenu natury.

Czeska Szwajcaria, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama Gór Połabskich w kraju usteckim – w centrum kadru Růžovský vrch.

W kraju usteckim warto zwiedzić również miasta. Te z kolei są skarbnicami kultury i historii. Już w położonym przy czesko-niemieckiej granicy Rumburku możemy odwiedzić barokową loretę. Na okolicznych wzgórzach zbudowano zaś liczne zamki, wśród których warto wyróżnić m.in. zamek w Decinie oraz ruiny zamku Hazmburk. W Teplicach (Cieplicach) mieści się wiele łaźni – miasto to od stuleci pełni rolę uzdrowiska w związku z występującymi tu naturalnie termalnymi źródłami. Świetnymi przykładami historii są klasztor w Oseku oraz zamek Steknik – wybitne atrakcje kraju usteckiego pochodzące z okresu baroku. Nie można również nie wspomnieć o stolicy chmielu i piwa – Żatcu. To niebywale urokliwe miasto, którego chmielarskie tradycje i zabudowa wraz z regionem zostały wpisane w 2023 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNSECO. Miasto to było też scenerią do wielu produkcji filmowych i jest zdecydowanie miejscem, które warto odwiedzić w Czechach.

żatec, zatec unesco
Ulice starego miasta w Żatcu.

W tym artykule przedstawię wymienione wyżej atrakcje kraju usteckiego. Naturalnie jest ich znacznie więcej, jednak odwiedziny tych wspomnianych złożą się w świetny plan tygodniowej podróży do północno-zachodnich Czech.

Czeska Szwajcaria – Park Narodowy i kolebka europejskiej turystyki

Park Narodowy Czeska Szwajcaria to drugi najmniejszy tego typu obszar chroniony w Czechach. Jednocześnie jest to niezwykle wartościowy i ważny po wieloma kątami region. To właśnie Czeską Szwajcarię uważa się za kolebkę europejskiej turystyki. W epoce romantyzmu podróżowali tutaj artyści i odkrywcy. Zainspirowani pięknem Łabskich Piaskowców tworzyli oni dzieła kultowe, legendarne, które silnie odcisnęły się w sztuce. Elementy tutejszego krajobrazu widoczne są m.in. na obrazie Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec ponad morzem mgły”.

Czeska Szwajcaria, vileminina vyhlidka
Panorama Czeskiej Szwajcarii i Wyżyny Dieczyńskiej z punktu widokowego Mariina Vyhlidka.

Unikatowy obszar posiada wybitną atmosferę. Wędrując szlakami można odczuć potęgę natury i wręcz zatopić się w jej dostojności. Na obszarze parku znajduje się Pravcicka Brama (Pravčická brána) – największy piaskowcowy most skalny w Europie.

Czeska Szwajcaria, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Pravcicka Brana w Czeskiej Szwajcarii.

Z okolicy Pravicickiej Bramy – jednej z największych atrakcji kraju usteckiego, roztaczają się malownicze pejzaże. Z punktów widokowych nad skalną formacją wzrok sięga daleko, jednak mocno zauważalne są fragmenty spalonych leśnych połaci. Obszar ten kilkukrotnie nawiedzały pożary. W ich wyniku zamknięty jest m.in. słynny wąwóz rzeki Kamenice – Edmundova Souteska. Otwarty natomiast pozostaje drugi wąwóz – Divoka Souteska, warty odwiedzenia. Atrakcje te dostępne są łatwo z Hrenska – malowniczej miejscowości położonej nad wspomnianą Kamenicą oraz Łabą.

hrensko
Poranek w Hrensku.
hrensko
Poranek w Hrensku.

Hrensko posiada specyficzny i baśniowy klimat. Stare kamienice są świetnym miejscem na odpoczynek, a położone w lasach budowle pozwalają przenieść się w bajkowy, mroczny nieco świat. Do najciekawszych obiektów architektonicznych należą tu Stara Plynarna zbudowana w 1905 r., a także neogotycka kaplica i grobowiec Claryho wraz ze starym cmentarzem.

Czeska Szwajcaria oferuje także wybitne punkty widokowe. Nieopodal słynnych w okolicy Jetrichovic znajdują się chyba najbardziej znane vyhlidki (punkty widokowe) – Mariina Vyhlidka oraz Vileminina Vyhlidka.

Panorama Czeskiej Szwajcarii z punktu widokowego Vileminina Vyhlidka.

Wędrując po tutejszych górach warto zajrzeć także do ruin dawnych skalnych zamków – Saunstejn (Šaunštejn) oraz Falkenstejn (Falkenštejn). To z kolei wybitne średniowieczne przykłady zagospodarowania tutejszego terenu do celów obserwacyjnych i obronnych.

Ruiny zamku Falkenstejn w Czeskiej Szwajcarii.

Podziwianie wschodów i zachodów słońca na punktach widokowych to cudowne doświadczenie. Spektakle te zdecydowanie warto zobaczyć podczas podróży do kraju usteckiego. O poranku, kiedy pogoda okaże się łaskawa, można oglądać słynne „morze mgieł” – inwersję. Można na nią trafić przede wszystkim jesienią.

Czeska Szwajcaria, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama Czeskiej Szwajcarii o zachodzie słońca.

Okolice Czeskiej Szwajcarii i wieże widokowe – kraj ustecki na dłoni

Na południe od granic Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii znajdziemy jeszcze sporo ciekawych atrakcji. Wśród nich znajdują się dwie widokowe wieże, z których rozpościerają się rozległe panoramy na okolicę.

Czeska Szwajcaria, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama Gór Połabskich z wieży widokowej Rużenka.

Jedną z nich jest 33-metrowa wieża widokowa w Janovie (Rozhledna Janov). Warto jednak zaznaczyć, że dla osób z lękiem wysokości wejście na nią może być problematyczne. Wąskie kręte schody i ażurowa podłoga mogą budzić dyskomfort. Jednak panoramy z góry są przepiękne. Sięgają od skał Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii po szczyty Czeskiego Średniogórza i dalej.

Rozhledna Janov
Wieża widokowa Janov.
Rozhledna Janov
Panorama z wieży widokowej Janov.

Drugą ciekawą wieżą widokową jest urocza Rużenka (Vyhlídka Růženka). Nieco futurystyczna budowla wzniesiona została na szczycie wzgórza Pastevni vrch (402 m n.p.m.). W jej wnętrzu przez okrągłe okna możemy oglądać pejzaże, a góry i wzgórza widoczne z tego miejsca podpisane są na suficie.

Vyhlídka Růženka, wieża widokowa Czechy

Na zachód od tych miejsc rozciąga się malowniczy kanion Łaby – największy piaskowcowy kanion Europy. Jego spektakularnym ścianom można przyglądać się z punktów widokowych. Te znajdują się przede wszystkim w okolicach Decina. Są nimi: zabytkowa platforma widokowa Belveder, a także Růžová vyhlídka oraz Labská stráž.

Belveder punkt widokowy, Czeska Szwajcaria, Kanion Łaby
Punkt widokowy Belveder nad Kanionem Łaby.

Wspomniane punkty widokowe to nie tylko świetne miejsca do podziwiania cudu natury, jakim jest kanion Łaby – jedna z największych atrakcji kraju usteckiego. To również świetna okazja do podróży w czasie. Dzięki artystycznej architekturze tych obiektów możemy dosłownie przenieść się do minionych epok.

Czeska Szwajcaria, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Punkt widokowy Labská stráž nad kanionem Łaby w Decinie.

Aktualne informacje o Parku Narodowym Czeskiej Szwajcarii i okolicy, w tym otwartych szlakach możecie śledzić na oficjalnej stronie Ceskeho Svycarska.

kraj ustecki, atrakcje kraju usteckiego, co zobaczyć w Czechach
Panorama Kanionu Łaby.

Zamek w Decinie – jeden z największych zamków w Czechach

Jednym z głównych miast kraju usteckiego jest Decin (Děčín). Jego perła, symbol i największa atrakcja to natomiast zamek, którego historia sięga X wieku. Położony na wzgórzu nad Łabą stanowi wyraźną dominantę w krajobrazie i jednocześnie skarbnicę lokalnej historii.

zamek Decin, zamek w Decinie, Łaba w Decinie
Zamek w Decinie o poranku.

Po wielu przebudowach swój obecny klasycystyczny charakter uzyskał w wieku XVIII. Od pierwszej połowy XVII wieku należał do słynnego tyrolskiego rodu Thun-Hohenstein.

Zamek w Decinie, kraj ustecki, atrakcje kraju usteckiego
Jedna z komnat zamku w Decinie.

Przepiękne wnętrza oczarowują. Prezentują autentyczne komnaty jego mieszkańców, którzy wykorzystywali zamek do potrzeb mieszkalnych. Wystrój sprawia ogromne wrażenie, a zwiedzanie obiektu to podróż przez różne epoki i dzieje rodu Thun-Hohenstein.

zamek w Decinie

Zamek Decin prezentuje się pięknie z pobliskich wzgórz oraz mostu Tyršův. Choć to właśnie z wysokości sprawia wrażenie uroczego architektonicznego cudeńka. Aby podziwiać go w pełnej okazałości warto wspiąć się na wzgórze po przeciwległym brzegu Łaby nieopodal Zoo. Znajduje się tam widokowa restauracja i punkt Pastýřská stěna, z którego widać całą okolicę. Tuż pod nim znajduje się via ferrata.

zamek Decin, zamek w Decinie, Łaba w Decinie
Zamek w Decinie – panorama z punktu Pastýřská stěna.

Odwiedzając zamek w Decinie warto również zajrzeć do zamkowych ogrodów.

zamek Decin, zamek w Decinie, Łaba w Decinie

Szczegóły dotyczące zwiedzania zamku w Decinie znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej obiektu.

Tiske Steny – jedno z najpiękniejszych skalnych miast w Czechach

Około 15 km na zachód od centrum Decina znajduje się kolejna ciekawa atrakcja kraju usteckiego – pomnik przyrody Tiske Steny (Tiské stěny). O ile skalne miasta w Czechach są dość popularne, o tyle Tiske steny są jednym z piękniejszych, które miałem okazję odwiedzić. Różnorodne formy, ciekawe i kręte labirynty, wysokie wieże, jaskinie i wąwozy, a także dość rozległy teren sprawiają, iż można spędzić tu naprawdę sporo czasu.

kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć, Tiske Steny
Tiske Steny w kraju usteckim.

Tiske steny wchodzą w skład krainy Łabskie Piaskowce – Obszaru Chronionego Krajobrazu. To również popularne miejsce wśród wspinaczy.

kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć, Tiske Steny
Labirynt skalnego miasta koło Tisy.

W kasie przy zakupie biletu otrzymujemy mapkę, a oznaczenia na skałach i wyjaśnienia w broszurze pozwolą nam głębiej poznać historię i unikatowość terenu.

Teplice (Cieplice) – kraj ustecki i uzdrowiska

Miasto Teplice (Cieplice) to uzdrowiskowy ośrodek, który znany jest od bardzo dawna. Samo miasto jest jednym z największych w kraju usteckim, a znajdujące się tutaj łaźnie to miejsca, które warto odwiedzić podczas podróży po regionie. Występujące tu wody termalne wykorzystywano już w czasach średniowiecza, a na przestrzeni wieków wybudowano w centrum całe kompleksy lecznicze.

kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć, Teplice
Łaźnia w Teplicach (Cieplicach).

Dziś zabytkowe stare miasto sąsiaduje z budowlami, w których możemy skorzystać z leczniczych właściwości wód. W tym jednym z najstarszych uzdrowisk w kraju znajduje się wiele SPA i basenów termalnych, gdzie nie tylko zrelaksujemy się, ale i zadbamy o zdrowie. Minerały zawarte w wodzie oraz jej temperatura zatrzymują rozwój osteoporozy, pomagają w regeneracji i pracy stawów oraz poprawiają ogólną mobilność.

Teplice, Cieplice, uzdrowisko
Centrum Teplic w kraju usteckim.

Miasto jest też bardzo przyjemne na wieczorne spacery. Parki uzdrowiskowe są pięknie zaprojektowane i bardzo zadbane, a secesyjne kamienice wraz z ich bogatymi zdobieniami to genialne przykłady czeskiej architektury.

kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Secesyjna kamienica w centrum Teplic.

Jednym z miejsc, w których warto zażyć kąpieli jest Thermalium – kompleks największych i najcieplejszych basenów z wodą leczniczą w Bohemii. To właśnie tutaj wypoczywały i regenerowały się znane osobistości. Wśród nich znaleźli się m.in. Vaclav Havel, Richard Strauss, cesarz Franciszek Józef I, król Fryderyk Wilhelm IV, Hans Christian Andersen, Richard Wagner, Fryderyk Chopin, Alexander von Humboldt, Caspar David Friedrich oraz Johann Wolfgang von Goethe, Maria Antonina, król August III, król August II Mocny i wielu, wielu innych.

Teplice, uzdrowisko
Zabytkowe centrum Teplic nocą.

Klasztor w Oseku – barokowa perła sakralna kraju usteckiego

Zaledwie 12 km od Teplic (Cieplic) znajduje się jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w kraju – barokowy klasztor w Oseku. Pierwotny kompleks zbudowali cystersi w 1206 r. w malowniczych okolicznościach Rudaw.

kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć, klasztor w Oseku
Barokowy klasztor w Oseku.

Obecny barokowy charakter uzyskał w XVIII w. po kilku znacznych przebudowach. Wówczas klasztor stał się nie tylko centrum modlitwy, ale pełnił także inne funkcje – medyczne i estetyczne. Zbudowano tu aptekę, szpital oraz ogrody. Jego masywna bryła zdobiona jest kunsztownie rzeźbami i malowidłami.

kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć, klasztor w Oseku
Barokowy klasztor w Oseku.

Klasztor w Oseku zdecydowanie warto odwiedzić wewnątrz. Niestety w pomieszczeniach nie można robić zdjęć, ale wędrowanie wśród wybitnej sztuki baroku – sklepień, obrazów i sztukaterii to wyjątkowe doświadczenie.

Osek klasztor
Okolica barokowego klasztoru w Oseku.

Żatec – stolica chmielu, piwa i jedna z największych atrakcji w kraju usteckim

W 2023 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano kolejny obiekt z terenu Republiki Czeskiej. Obiekt, a właściwie obszar, bardzo ważny i unikatowy w skali kraju usteckiego, państwa czeskiego, a nawet Europy i świata – Żatec i krajobrazy chmielu Saaz.

Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Stare miasto w Żatcu.

Saaz to niemiecka nazwa Żatca. Pierwsze pisane wzmianki o mieście pochodzą z około tysięcznego roku. Od ponad 700 lat w mieście oraz jego okolicy uprawiany jest chmiel. Dziś eksportowany do niemal wszystkich krajów świata jest kluczowym elementem w procesie warzenia piwa. Jak przystało na „stolicę chmielu i piwa” Żatec (Žatec) nie pozwala nie zauważyć odwiedzającym swojego fenomenu i związku z uprawą rośliny.

Muzeum Chmielarskie w Żatcu.

W krajobrazie miasta widocznie zauważalne są wysokie kominy, które kiedyś należały do dużych browarów. Dziś wybornego piwa napić możemy się tu w kraftowych małych browarach, a smak prawdziwego żateckiego piwa (przede wszystkim pilznera) jest niezwykle głęboki.

Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Stare miasto w Żatcu.

Miasto chmielu i piwa

Odwiedzając Żatec warto poznać dokładniej lokalną historię i tradycje związane z uprawą oraz obróbką chmielu. Swoją wiedzę możemy poszerzyć w dwóch fantastycznych miejscach – Muzeum Chmielarskim (Chmelařské Muzeum Žatec) oraz Świątyni Chmielu i Piwa (Chrám Chmele a Piva).

Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Muzeum Chmielarskie w Żatcu.

Muzeum Chmielarskie w Żatcu to największe tego typu muzeum na świecie. W obiekcie zgromadzono wiele eksponatów wykorzystywanych w codziennym życiu zarówno przez rolników i pracowników pól uprawiających chmiel, jak i przedstawicieli wszelkich innych zawodów, którzy ciężko pracowali opiekując się tutejszym „zielonym złotem”. Na odwiedzenie ekspozycji warto przeznaczyć 1-1,5 h.

Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Muzeum Chmielarskie w Żatcu.

We wnętrzach unosi się obłędny zapach – to woń żateckiego chmielu, który w postaci sprasowanej kostki można zakupić jako pamiątkę.

Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama z dachu Muzeum Chmielarstwa w Żatcu.

Świątynia Chmielu i Piwa to z kolei piwne centrum rozrywki i edukacji. Odwiedzając obiekt nie tylko możemy w ciekawy i interaktywny sposób dowiedzieć się ciekawych rzeczy o regionie, ale również przejść chmielowy labirynt utworzony z oryginalnych wielkich worów chmielu. Tutaj też poznamy lokalne tradycje związane z piwnym świętowaniem i celebrowaniem chwil z płynnym bogactwem regionu w roli głównej. W obiekcie możemy zajrzeć w głąb chmielowych suszarni, a tych jest w okolicy najwięcej na świecie.

Do budynku Świątyni Piwa i Chmielu przylega wysoka wieża. Wjazd na nią to zarówno multimedialna podróż po regionie w formie prezentacji w 3D, ale również wycieczka po zachwyty nad pięknem krajobrazu Żatca i okolicznych gór. To z pewnością jedna z największych atrakcji w kraju usteckim.

Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama Żatca z wieży widokowej Świątyni Chmielu i Piwa.
Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama Żatca z wieży widokowej Świątyni Chmielu i Piwa.

Lokalnego warzonego z pasją piwa można napić się tutaj m.in. w lokalnym browarze U Orloje, przylegającym do Muzeum Chmielarstwa oraz Świątyni Piwa i Chmielu.

Miasto filmu, architektury i historii

Żatec jest bardzo cenny również ze względu na architekturę. To miasto, które w przeszłości było wielokulturowe, o czym świadczy dawna dzielnica żydowska. Miasto z głęboką historią i wysokie rangą – tu z kolei poparciem niech jest jego tytuł – królewskie miasto Żatec. Jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych miast historycznych w Republice Czeskiej.

Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Stare miasto w Żatcu.

Wędrując uliczkami możemy lawirować między epokami. Dostojna sylweta ratusza współgra tu z uroczymi kamienicami mieszczan. Tuż obok ratuszowego budynku znajduje się najmniejsza chmielarnia świata.

rynek w Żatcu
Żatecki rynek.

Wśród zabytków wyróżniają się świątynie – kościół Wniebowzięcia Maryi Panny (kostel Nanebevzetí Panny Marie), którego historia sięga prawdopodobnie aż 1004 r., a także XIX-wieczna synagoga. Synagoga w Żatcu – druga największa w kraju, przeszła w ostatnich latach rewitalizację.

Żatec
Żatec

Świetnym obiektem, który warto odwiedzić w Żatcu jest Dom Mederuv (Mederův dům) – to jedyny gotycki obiekt w okolicy i najstarszy dom w mieście. Stanowi on świetny przykład odbudowy na podstawie zdjęć i opisów. Odbudowa domu Mederuv była akademickim projektem, który przerodził się w symbol ochrony i dbałości o dziedzictwo.

Odwiedzając obiekt możemy poczuć się jak dawni mieszczanie. W historycznych wnętrzach poznamy przede wszystkim codzienność mieszkańców, ale także cały proces odbudowy i przywracania świetności zrujnowanym przez czas zabytkom.

Mederův dům – wnętrze.

Krajobraz starego miasta, które było scenerią wielu filmów, również hollywoodzkich produkcji, dopełniają masywne bramy – elementy murów obronnych. W Żatcu nagrywano m.in. filmy „Les Misérables”, „Oliver Twist” oraz „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” i wiele innych.

Żatec, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Mury starego miasta w Żatcu.

Żatec to jedna z najciekawszych i największych atrakcji kraju usteckiego, a także całych Czech.

Zamek Steknik – rokokowa perła kraju usteckiego wpisana na listę UNESCO

Obiektem, który wraz z Żatcem i krajobrazem chmielu Saaz wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest pałac Steknik. Rokokowy obiekt wybudowano pośród pól, przez co bywa nazywany „rokokową wyspą na morzu chmielu”.

zamek Steknik, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Zamek Steknik w pobliżu Żatca.

Najlepszym czasem do podziwiania tego miejsca jest lato, kiedy chmielowe pędy wciąż pną się po linach i tyczkach. Po zbiorach natomiast krajobraz ten również wygląda bardzo urokliwie.

Zamek Steknik
Panorama zamku Steknik i chmielowej okolicy.

Odwiedzając zamek Steknik warto wybrać się na spacer zarówno po jego wnętrzach, jak i tarasowych ogrodach zbudowanych w stylu włoskim. Sam zamek zbudowano już w późnym średniowieczu. W połowie wieku XVIII obiekt przebudowano w duchu rokoko. W I połowie XIX wieku zamek był rezydencją konsula generalnego Szwajcarii – Gérolda Déteindre’a.

zamek Steknik
Tarasowe ogrody w stylu włoskim na zamku Steknik.

Dziś to jedna z atrakcji kraju usteckiego. Wyłaniająca się znad chmielowych pól bryła zamku przyciąga turystów żywym burgundowym kolorem oraz historią, którą z przyjemnością się odkrywa.

Czeskie Średniogórze – „najpiękniejsze krajobrazy świata”

Czeskie Średniogórze to czeska „kraina wygasłych wulkanów”. Tutejsze krajobrazy oszałamiają – dosłownie. Ich zróżnicowanie oraz same kształty gór sprawiają ogromne wrażenie. Góry przypominają kopce, toć w rzeczywistości są wygasłymi wulkanami, które porośnięte liściastymi lasami dają nie tylko przyjemność z wędrowania po ich szlakach, ale także zachwycają odwiedzających.

Czeskie Średniogórze, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama Czeskiego Średniogórza.

Jednymi z pierwszych wybitnych turystów byli podróżnik, jeden z ojców geografii Alexander von Humboldt oraz malarz Caspar David Friedrich. Humboldt spędził tutaj pewien czas, a wdrapując się na najwyższy szczyt pasma – górę Milesovka (Milešovka – 837 m n.p.m.), uznał roztaczający się z niej widok za trzeci najpiękniejszy krajobraz świata. Krajobraz, któremu nie mógł się oprzeć również jeden z wielkich malarzy Caspar David Friedrich. Namalował on m.in. pejzaż Czeskiego Średniogórza o poranku i zachodzie słońca.

Czeskie Średniogórze, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Panorama Milešovki w Czeskim Średniogórzu.

Nieodłącznymi elementami panoram Czeskiego Średniogórza są ruiny zamków zbudowanych na szczytach stożków wygasłych wulkanów. Tworzą one piękne kompozycje, niebywale fotogeniczne.

Czeskie Średniogórze, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Zamek Hazmburk w Czeskim Średniogórzu.

Czeskie Średniogórze musnąłem jedynie delikatnie podczas mojej ostatniej podróży do kraju usteckiego. Kilka godzin wystarczyło jednak, aby zakochać się w tej krainie i snuć plany powrotów. Poranne inwersje muszą wyglądać tutaj cudownie. Mi pozostało jedynie rozkoszowanie się pięknem zachodu słońca z góry Ostry (553 m n.p.m.), na której szczycie także znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.

Czeskie Średniogórze, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Ruiny zamku na szczycie Ostry w Czeskim Średniogórzu.

Rumburk – kraj ustecki na dobry den lub uvidime se

Miasto Rumburk jest miejscem, w którym rozpocząłem i zakończyłem swoją ostatnią jesienną podróż po kraju usteckim. Położone bezpośrednio przy granicy z Niemcami w Cyplu Szluknowskim jest świetnym punktem na odwiedziny przy powitaniu lub pożegnaniu z Czechami. Warto zajrzeć tutaj przede wszystkim dla barokowej kaplicy loretańskiej – jednego z najcenniejszych zabytków sakralnych w Czechach.

Rumburk, loreta, kaplica loretańska w Rumburku
Kaplica loretańska w Rumburku.

Loreta w Rumburku znajduje się na terenie klasztoru kapucyńskiego zbudowanego w 1690 r. XVIII-wieczna kaplica loretańska jest bogato zdobiona sztukateriami i polichromiami, które przyciągają i zatrzymują wzrok.

Rumburk, loreta, kaplica loretańska w Rumburku
Kaplica loretańska w Rumburku.

Odwiedzając Rumburk warto też zajrzeć na ulicę Šmilovského – znajduje się tu największy w kraju zespół 18 drewnianych domów podcieniowych, charakterystycznych dla czesko-niemieckiego pogranicza. Domy przy ulicy Šmilovského zostały uznane za ludowy pomnik kultury. Powstały jako budynki mieszkalne dla pracowników przemysłu tekstylnego, który rozwinął się tu w XVIII wieku.

Drewniane domy podcieniowe na ulicy Šmilovského w Rumburku.
Drewniane domy podcieniowe na ulicy Šmilovského w Rumburku.

Tego rodzaju zabudowania rozrzucone są też między malownicze krajobrazy Gór Połabskich.

kraj ustecki
Tradycyjny drewniany dom podcieniowy w Czeskiej Szwajcarii.

W granicach Rumburka znajduje się Resort Dymnik – teren rekreacyjny, który umożliwia aktywne spędzanie czasu. Odwiedzając obszar mamy szansę podziwiania okolicy z wieży widokowej zbudowanej w 1896 r.

Dymnik, Rumburk
Wieża widokowa Dymnik w Rumburku.
Dymnik, Rumburk
Wieża widokowa Dymnik w Rumburku.

Kraj ustecki – idealny region w Czechach na niezapomnianą podróż

Kraj ustecki po raz kolejny zauroczył mnie i zafascynował różnorodnością natury i kultury. Tutejsze góry inspirują i fascynują, a miasta wciągają w wir historii oraz tradycji. Jesień jest natomiast wyśmienitym czasem do podróży po kraju usteckim i zachodnich Czechach. Szlaki w górach nieco pustoszeją w porównaniu do lata, muzea i miejskie ulice stają się bardziej przestronne, co umożliwia oddychanie duchem przeszłości i autentyczną atmosferą, a jesienny półmrok przenosi w baśniowy świat.

Budynek Starej Plynarni w Hrensku.

Czeska Szwajcaria oraz Czeskie Średniogórze są wyśmienitymi celami podróży dla miłośników aktywnego spędzania czasu oraz fotografów, którzy chcą uchwycić w kadrach kultowe pejzaże. Miasta regionu: Decin, Teplice, Żatec i Rumburk zapraszają w swoje mury, tak różnorodne i fascynujące, zaś położone na wzgórzach barokowe klasztory i zamki pozwolą odetchnąć po kilometrach podróży.

Czeska Szwajcaria, kraj ustecki, atrakcje, co zobaczyć
Kanion Łaby na granicy czeskiego kraju usteckiego i niemieckiej Saksonii.

Nie mogę się doczekać kolejnego powrotu do kraju usteckiego, który ma jeszcze wiele innych atrakcji do zobaczenia i tajemnic do odkrycia!

Poranek nad Łabą w Hrensku.

Materiał powstał przy współpracy z narodową organizacją promocji Republiki Czeskiej – Visit Czechia, organizacją promocji kraju usteckiego Brána do Čech, a także lokalnymi organizacjami promującymi regiony: České Švýcarsko oraz Dolní Poohří.

Decin
Panorama Decina.

6 thoughts on “Kraj Ustecki – Brama do Czech. Atrakcje: Czeska Szwajcaria, Decin, Żatec, Teplice i inne

  1. Ania says:

    Panie Patryku,

    Jak zwykle zachęca Pan do podróży. Kolejne miejsce dodaję do listy!

    Odpowiedz
  2. Paulina says:

    Nic dodać, nic ująć! Mnóstwo informacji wzbogaconych pięknymi zdjęciami. Aż chciałoby się dziś odwiedzić naszych sąsiadów! 💚💙

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *