Praga – największe atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Pradze, Czechy.

Stolica Czech zachwyca odwiedzających swoim pięknem i wyjątkową atmosferą niezmiennie od długich wieków. Jest również jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych wśród Polaków. Stosunkowa bliskość do polskiej granicy, a także dogodne połączenia komunikacyjne sprawiają, że mnóstwo osób decyduje się spędzić urlop lub weekend w Pradze. W 2021 roku „Miasto Stu Wież” w badaniu ankietowym przeprowadzonym przez portal TimeOut zostało uznane za najpiękniejsze na świecie. Nic dziwnego – zabytki Pragi są naprawdę imponujące. Od lat moją małą tradycją jest dwudniowy wyjazd do czeskiej stolicy, zaś jego celem zwiedzanie Pragi nocą. Poznajcie najciekawsze miejsca i największe atrakcje Pragi, które warto zobaczyć w weekend.

Most Karola w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga latem, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Most Karola w Pradze o wschodzie słońca.

Spis treści

Jak dojechać do Pragi?

Dojazd do Pragi samochodem lub autobusem

Praga jest jedną z europejskich stolic położonych blisko granicy z Polską. Centrum czeskiej stolicy z przejściem granicznym w Jakuszycach dzieli zaledwie 140 km, zaś z Kudową-Zdrój 170 km. Wśród polskich miast świetne połączenie drogowe z Pragą posiada Wrocław, a odległość między nimi wynosi 284 km. Dzięki sieci drogowej, która w ostatnich dekadach się rozbudowuje, do Pragi można wygodnie dotrzeć samochodem, ale także autobusami. Połączenia z wielu polskich miast do stolicy Czech oferuje między innymi Flixbus.

Most Karola w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Jesienny wieczór w Pradze.

Z Pragi przez terytorium Polski prowadzi europejska trasa E67, która łączy Czechy z Finlandią przecinając Litwę, Łotwę i Estonię. W Polsce jej fragmentem jest autostrada A8 oraz droga ekspresowa S8.

Pociągiem do Pragi

Do Pragi z Polski można dojechać również pociągiem. W ostatnich latach oferta kolejowa PKP umożliwiła wykonywanie regularnych połączeń między stolicą Czech a Warszawą, Krakowem i Katowicami. Co więcej, na polskie tory wjechała prywatna czeska spółka kolejowa Leo Express, dzięki której w pełnej wygodzie dojedziemy do Pragi z Wrocławia, Krakowa, Katowic i miast pośrednich.

Samolotem do Pragi

Bezpośrednie loty z Polski do Pragi oferują linie lotnicze LOT oraz Ryanair, które łączą port lotniczy Vaclava Havla z Warszawą (LOT i Ryanair) oraz Krakowem (Ryanair). Z wielu polskich miast można dolecieć więc do Pragi z przesiadką na jednym z tych dwóch lotnisk. Lotnisko w Pradze położone jest 14 kilometrów od historycznego centrum Pragi.

Most Karola w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Panorama Pragi nocą.

Praga na weekend lub na 3 dni

Praga to świetna propozycja na weekend. 2- lub 3-dniowa wizyta w Mieście Stu Wież pozwala na poznanie przede wszystkim ogromnego zabytkowego centrum, które zawiera w swoim obrębie najpopularniejsze największe atrakcje Pragi. Miasto jest niezwykle imponujące, a liczne zabytki umożliwiają świetne spędzenie większej liczby dni. Jak w każdym przypadku dużych metropolii, również podczas odwiedzin Pragi na weekend nie do końca da się poznać lokalny klimat i wszystkie najciekawsze atrakcje i nietypowe miejsca mając do dyspozycji jedynie dwie doby. Zabytków w Pradze jest naprawdę mnóstwo. Już sam spacer po centrum dostarcza estetycznych uniesień związanych z fascynującym krajobrazem miejskim stworzonym w duchu secesji/art nouveau oraz nawiązaniami do gotyku, renesansu i baroku oraz sztuki romańskiej. Niemniej jednak, Praga na weekend lub 3-dni to świetna propozycja na ciekawy city break.

Uliczki Malej Strany, największe atrakcje Pragi, przewodnik Praga
Uliczki Malej Strany w Pradze.

Wizyta w mieście w każdą porę roku i przy każdych warunkach atmosferycznych przyniesie niezapomnianych wrażeń. Warto podkreślić też, że Praga nocą jest szczególnie magiczna i pozbawiona szalonych tłumów ściągających tu rokrocznie. Weekend w Pradze to przede wszystkim spacer po mieście i podziwianie fantastycznych przykładów wielowiekowej architektury. Wpis ten pozbawiony jest więc szerokiego opisu muzeów oraz innych obiektów kultury, które oczywiście warte są odwiedzenia, dlatego zostały wspomniane w treści.

Most Karola w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca, Hradczany, Mala Strana
Praga nocą – panorama Mostu Karola w kierunku Malej Strany i Hradczanów.

Największe atrakcje Pragi

Praga jako najpiękniejsze miasto świata może poszczycić się ogromną liczbą zabytków. Największe atrakcje Pragi zaprezentowane przeze mnie to przede wszystkim fascynujące obiekty architektoniczne pochodzące z różnych stylów i epok architektonicznych, które władały miastem na przestrzeni wieków. Oczywiście ze stolicą Czech niezmiennie kojarzy się gotyk oraz praska secesja. Nie są to jednak jedyne epoki definiujące zabytki, które warto odwiedzić w Pradze i style architektoniczne, z których słynie miasto. Można oglądać je po obu stronach Wełtawy, co sprawia, że krótka wizyta w mieście będzie naprawdę intensywna.

Panorama Malej Strany, Praga co warto zobaczyć, przewodnik Praga, zachód słońca w Pradze,
Panorama Malej Strany o zachodzie słońca.

Most Karola w Pradze

Most Karola w Pradze to jeden z najsłynniejszych europejskich mostów. Jest on również najstarszym mostem kamiennym świata, którego długość przekracza 500 metrów. Jego długość całkowita wynosi 516 metrów, natomiast szerokość 9,5 metra. Most Karola to zarazem największa turystyczna atrakcja Pragi.

Most Karola w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Most Karola i Wieża Staromiejska – największe atrakcje Pragi

Kamień węgielny pod budowę mostu podłożył król Karol IV Luksemburski. Miało to miejsce 9 lipca 1357 roku o godzinie 5:31 rano. Moment ten miał wiązać się z koniunkcją słońca z Saturnem, natomiast ciąg daty i godziny jest palindromem czytanym od prawej do lewej oraz odwrotnie tak samo (zgodnie ze standardem zapisu daty). Sam most stoi na miejscu starszego Mostu Judyty pochodzącego z XII wieku, który został zniszczony przez powódź pustoszącą miasto.

Most Karola w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Most Karola w Pradze i Wieża Małostrańska.

Do 1741 roku był jedynym mostem w Pradze. Spinał on przeciwległe brzegi Wełtawy, zaś w 1965 roku wyłączono na nim ruch kołowy. Most zdobi dziś 30 figur oraz grup figur umieszczonych po obu jego stronach. Pod koniec XIV wieku z mostu zrzucono do rzeki świętego Jana Nepomucena, którego pomniki można znaleźć w wielu czeskich i europejskich miastach, również polskich.

Most Karola w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Most Karola w Pradze o świcie.

Most Karola łączy dwie zabytkowe dzielnice Pragi – Mala Strana oraz Stare Miasto. Po każdej ze stron znajdują się bramy z wieżami. Od strony Malej Strany i lewego brzegu Wełtawy znajduje się Malostranska Wieża Mostowa, natomiast od Starego Miasta Staromiejska Wieża Mostowa. Obie wieże udostępnione są do zwiedzania, zaś koszt biletów to w każdym przypadku 100 koron czeskich. Są to świetne punkty widokowe w Pradze, z których rozpościera się wspaniały widok na miasto.

Wschód słońca na Moście Karola w Pradze
Wschód słońca na Moście Karola w Pradze.

Most Karola, jako największa atrakcja Pragi jest tłumnie odwiedzany. Wieczorami wręcz ciężko przepchnąć się przez rzekę ludzi, zaś o poranku jest on praktycznie pusty.

Mala Strana – praska perła

Mala Strana to zabytkowa dzielnica Pragi położona na lewym brzegu rzeki Wełtawy. Do 1784 roku stanowiła samodzielne miasto i była połączona z Pragą Mostem Karola. Założył ją król Przemysław Ottokar II w 1257 roku. Swoją piękną zabudowę paradoksalnie zawdzięcza pożarom, powodziom oraz wojnom husyckim, które nękały miasto w przeszłości. Biedni mieszkańcy, którzy nie mieli środków na odbudowę zniszczonych domostw odsprzedawali swoje ziemie bogatym artystokratom. Ci zaś na miejscu ruin i zgliszczy budowali okazałe wille.

Mala Strana w Pradze, co warto zobaczyć w Pradze, najciekawsze miejsca Praga
Wejście na Małą Stranę z Mostu Karola.

Mala Strana była atrakcyjna dla bogatych mieszczan ze względu na bliskość kompleksu zamkowego i katedry na Hradczanach. Do dziś można podziwiać pałace oraz ogrody, które robią duże wrażenie na odwiedzających. Jednym z najokazalszych jest Pałac Wallenstina zbudowany w XVII wieku. Po połączeniu Malej Strany z Pragą w XVIII wieku wiele budowli zaczęto przebudowywać w duchu baroku.

Uliczki Malej Strany, największe atrakcje Pragi, przewodnik Praga
Uliczki Malej Strany w Pradze.

W związku ze swoim czarującym pięknem Mala Strana przyciąga rzesze turystów, którzy pragną oglądać jej piękną architekturę, spacerować uroczymi uliczkami oraz podziwiać praskie Stare Miasto z malostranskich brzegów Wełtawy.

Most Karola z Malej Strany w Pradze
Most Karola widoczny z brzegów Wełtawy na Malej Stranie.

Malostranske Namesti – Rynek Malej Strany / Plac Małostrański

Największe atrakcje Pragi mieszczą się więc również na Malej Stranie. W szczególności ważne obiekty wchodzą w skład Malostranskego Namesti, czyli Rynku Malej Strany i jego okolicy. To tutaj znajdziemy między innymi masywny barokowy kościół Świętego Mikołaja, który zbudowano w 1735 roku.

Kopuła kościoła św. Mikołaja na Malej Stranie w Pradze
Kopuła kościoła świętego Mikołaja na Malej Stranie w Pradze.

Ulice Malej Strany

Odwiedzając Malą Stranę w Pradze warto zobaczyć też urocze zabudowania wzdłuż kanału Certovka, a także słynną ścianę Lennona. Przyciąga ona fanów jednej z legend światowej kultury.

Kamienice przy kanale Certovka w Pradze, co warto zobaczyć w Pradze, przewodnik po Pradze, nietypowe atrakcje Praga
Kamieniczki przy kanale Certovka.

Mala Strana wypełniona jest przepięknymi przykładami architektury praskiej secesji. Masywne, wielopiętrowe kamienice są pięknie ozdobione i sprawiają, że spacery najmniej oczywistymi ulicami są wspaniałym pomysłem na spokojny weekend w Pradze.

Uliczki Malej Strany, największe atrakcje Pragi, przewodnik Praga
Ulice Malej Strany o poranku.

Przyjemnością jest także spacer barokowymi uliczkami Malej Strany. To szczególnie przyjemne podczas wschodu słońca, kiedy atmosferze towarzyszy chłodny wiatr, krzyk mew oraz ciepłe światło poranka.

Kamienice przy rynku Malej Strany w Pradze
Kamienice przy rynku Malej Strany w Pradze.

Wzgórze Petrin

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Pradze jest wzgórze Petrin. Obejmuje ono obszar parków i ogrodów, które spływają ku dolinie Wełtawy. Na szczyt można wjechać kolejką linową, zaś na górze znajduje się Petrinska Rozhledna – konstrukcja zbudowana na wzór wieży Eiffla. Wstęp na wieżę jest biletowany – koszt zwykłego biletu to 150 koron czeskich. Dodatkowo w obrębie wzgórza znajdziemy obserwatorium astronomiczne oraz tak zwany Mur Głodowy, który król Karol IV polecił zbudować w XIV wieku, według podań głównie biednym mieszkańcom, co miało zagwarantować im zarobek. Samo wzgórze oferuje liczne trasy i punkty widokowe na Pragę. Tutejsze miejsca i obiekty to również najciekawsze i dość nieoczywiste atrakcje Pragi.

Panorama Malej Strany w kierunku Pietrina.
Panorama Malej Strany w kierunku Pietrina.

Jednym z najciekawszych budowli, które warto zobaczyć na Malej Stranie jest kościół świętego Michała Archanioła. Znajduje się on na obszarze wzgórza Petrin i jest drewnianą XVII wieczną cerkwią bojkowską, która została tu przeniesiona z terenów Rusi w 1929 roku.

Najwęższa Ulica Pragi

Dość nietypową, choć bardzo popularną ostatnimi czasy atrakcją Malej Strany jest najwęższa ulica w Pradze. Posiada ona charakterystyczne światła, które kierują jednostronnym ruchem, ponieważ w uliczce nie zmieszczą się jednocześnie dwie osoby. Na najwęższą uliczkę Pragi można wejść od ulicy U Luzickeho seminare 24.

Park Cihelna

Nieopodal Najwęższej Uliczki w Pradze znajduje się Park Cihelna, który słynie z pięknych widoków na Stare Miasto. Jego częścią jest nadbrzeże Wełtawy, na które przychodzą mieszkańcy i turyści spędzić nieco czasu w towarzystwie mew, kaczek, łabędzi, a czasem również… nutrii. Z Parku Cihelna pięknie widać Most Karola.

Most Karola z Malej Strany w Pradze, park Cihelna
Panorama Mostu Karola i Starego Miasta w Pradze z Parku Cihelna.

Hradczany – królewska dzielnica i największe atrakcje Pragi

Hradczany to zdecydowanie miejsce, które należy zobaczyć w Pradze. Królewska dzielnica jest nie tylko jedną z wizytówek Pragi, ale również jednym z najważniejszych miejsc w kraju. Powstała w XIV wieku na jednym z nadwełtawiańskich wzgórz. Zastanawiając się nad tym, co warto zwiedzić w Pradze w weekend nie wolno pominąć Hradczanów.

Katedra na Hradczanach widziana ze Starego Miasta w Pradze.
Katedra na Hradczanach widziana ze Starego Miasta w Pradze.

Sam zamek królewski na Hradczanach w Pradze zbudowano już w XI wieku. Kompleks rezydencji królewskich jest jednym ze składowych elementów całej dzielnicy. Oprócz niego wyróżnia się tam również katedrę Świętego Wita, która budowana była aż 600 lat, bazylikę świętego Jerzego, Złotą Uliczkę oraz Belweder z ogrodami królewskimi.

Katedra na Hradczanach Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Katedra na Hradczanach w nocy.

Hradczany do 1918 roku były siedzibą królów, zaś od 1918 roku do dnia dzisiejszego urzęduje tam prezydent Republiki Czeskiej. Między innymi z tego względu wejścia na teren kompleksu od strony Prvni Nadvori pilnują gwardziści. Każdy odwiedzający przed wejściem na obszar zamkowy musi przejść kontrolę bezpieczeństwa.

Zamek Praski widoczny z ulicy na Malej Stranie.
Zamek Praski widoczny z ulicy na Malej Stranie.

Oprócz tych najpopularniejszych budowli w dzielnicy Hradczany znajdują się także kompleksy klasztorne – barokowa Loreta oraz imponujący XII-wieczny zespół klasztorny na Strahowie.

Zamek Praski

Zamek Praski był siedzibą królów już od najdawniejszych dziejów miasta. Co ciekawe, jest to największy powierzchniowo zamek na świecie. W czasach przedchrześcijańskich na wzgórzu miało znajdować się starosłowiańskie miejsce kultu, odbywały się tu również zgromadzenia plemienne. Tutaj w IX wieku przeniósł swoją siedzibę pierwszy historyczny władca Czech – książę Borzywoj I.

Katedra na Hradczanach Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Zamek na Hradczanach w Pradze obserwowany z Mostu Karola.

Odwiedzający mogą dzisiaj podziwiać zabudowania zamku, w którego skład wchodzą Stary Pałac Królewski, Nowy Pałac Królewski, XVI-wieczny Belweder Królowej Anny Jagiellonki oraz Pałac Lobkovicki.

Zamek na Hradczanach widoczny ze wzgórza Letna
Zamek na Hradczanach widoczny ze wzgórza Letna w Pradze.

Jedną z największych atrakcji Pragi oraz Hradczan jest Złota Uliczka. Ta gotycka ulica dziś prezentuje dawny styl życia mieszkańców wzgórza zamkowego. Odwiedzający mogą odpłatnie oglądać wnętrza tutejszych małych, uroczych budynków. W jednym z nich na początku XX wieku tworzył praski pisarz Franz Kafka.

Ulice Malej Strany o poranku.
Ulica Malej Strany z widoczną częścią Zamku na Hradczanach.

W obrębie Hradczanów znajdują się cztery obiekty sakralne. Są nimi górująca nad miastem katedra świętego Wita oraz romańska bazylika świętego Jerzego wraz z klasztorem pochodząca z X wieku. Bazylika w wieku XVII uzyskała barokowy charakter fasady. Jego wnętrze pozostało romańskie, podobnie jak wschodnia część jego bryły.

Prócz tych dwóch świątyń na Wzgórzu Zamkowym znajdują się też XVIII-wieczna kaplica Świętego Krzyża oraz gotycka kaplica Wszystkich Świętych.

Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze

Katedra Świętego Wita znajduje się w kręgu największych atrakcji Pragi, które zdecydowanie warto zobaczyć. Jest ona siedzibą biskupów praskich i stoi na miejscu rotundy wczesnoromańskiej zbudowanej w 925 roku przez księcia Wacława I Świętego.

Katedra na Hradczanach Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Katedra świętego Wita na Hradczanach.

W kolejnych wiekach istniejącą tu świątynię rozbudowywano, aż do roku 1344, kiedy biskupstwo praskie otrzymało godność arcybiskupią. W tym roku rozpoczęto budowę obecnej gotyckiej katedry. Stała się ona miejscem koronacji i pochówków władców czeskich oraz świętych kościoła, w wyniku czego ściągały do niej rzesze pielgrzymów. Do dnia dzisiejszego w katedrze przechowywane są insygnia królewskie królów czeskich, w tym korona świętego Wacława. Korona ta jest symbolem suwerenności i państwowości Czech.

Poranek na Moście Karola w Pradze, wschód słońca w Pradze
Zimowy poranek na Moście Karola w Pradze z widoczną po prawej stronie sylwetką katedry na Hradczanach.

Budowę misternie zdobionej wewnątrz i na zewnątrz katedry świętego Wita ukończono oficjalnie dopiero w 1929 roku. Budowa trwała więc łącznie 585 lat. Dziś stanowi wyraźną dominantę nad całym miastem. Pełna detali bryła przyozdobiona wspaniałymi witrażami oraz hipnotyzującym sklepieniem krzyżowym wygląda naprawdę niezwykle. Jest zabytkiem, które zdecydowanie warto odwiedzić w Pradze również od środka. Wstęp na teren świątyni jest bezpłatny.

Katedra na Hradczanach Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Katedra świętego Wita na Hradczanach, widok z dziedzińca Starego Pałacu Królewskiego.

Punkt widokowy Na Opysi

Punkt widokowy Na Opysi znajduje się przy wschodnim wejściu na Wzgórze Królewskie Hradczanów. Rozciąga się z niego spektakularna wręcz panorama całego miasta. Innym popularnym punktem widokowym znajdującym się na Hradczanach jest plac Hradcanske Namesti.

Praga nocą, punkty widokowe w Pradze, co warto zobaczyć w Pradze
Panorama z punktu widokowego Na Opysi na Hradczanach w Pradze.

Z uwagi na swoje położenie Hradczany oferują zapierające dech w piersiach miejskie pejzaże, ale samo podejście może być nieco wymagające dla osób ze słabą kondycją.

Wzgórze Letna – ogrody i punkty widokowe w Pradze – najciekawsze atrakcje Pragi

Położone na północny wschód od Hradczan i Malej Strany wzgórze Letna to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Pragi. Znajdują się tu parki i ogrody, w tym praskie błonia – Letenska Plan oraz park Letenske Sady, z których rozpościerają się malownicze panoramy na Wełtawę oraz jej mosty, a także Stare Miasto, Hradczany, Małą Stranę oraz Petrin.

Most Karola w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Praga nocą, panorama ze wzgórza Letna.

Letna jest również bardzo symbolicznym miejscem dla Czechów. W XX wieku znajdował się tutaj największy na świecie pomnik Stalina, który po 7 latach od budowy został rozebrany i wysadzony w 1963 roku. Dziś po budowli został jedynie cokół, na którym znajduje się praski metronom. W czasie Aksamitnej Rewolucji w listopadzie 1989 roku odbywały się tutaj antykomunistyczne demonstracje, w których brało udział nawet 750 tysięcy ludzi.

 Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Panorama Starego Miasta w Pradze z alejek parku na wzgórzu Letna.

Panoramy z punktów widokowych na Wzgórzu Letna są naprawdę piękne. Wstęp na teren wzgórza oraz parków jest bezpłatny.

Manesuv Most oraz Dvorakovo i Alsovo nabrezi

Budowę Mostu Manesa ukończono w 1916 roku, choć otwarto go 2 lata wcześniej. Łączy on Małą Stranę ze Stary Miastem, natomiast już w odległych czasach w miejscu tym znajdował się bród.

Most Manesa w Pradze.
Most Manesa w Pradze.

Przechodząc na prawy brzeg Wełtawy warto zwrócić uwagę na ulice/bulwary Alsovo nabrezi i Dvorakovo nabrezi, z których rozpościerają się piękne widoki na lewobrzeżną Pragę. Te miejskie pejzaże to zdecydowanie ogromne atrakcje Pragi.

Panorama Malej Strany, Praga co warto zobaczyć, przewodnik Praga, zachód słońca w Pradze,
Panorama Hradczanów i Malej Strany z bulwarów Starego Miasta w Pradze.

Stare Miasto w Pradze – najpopularniejsze atrakcje Pragi

Stare Miasto w Pradze to wyjątkowo tłumnie odwiedzany obszar stolicy. Tutaj króluje gotyk, nieodzownie od wieków kojarzący się z Pragą, nadający jej wyjątkowego charakteru i nieco mroku. Podobnie jak Mala Strana i Hradcany do XVIII wieku Stare Miasto było osobnym organizmem miejskim. Jego historia sięga natomiast zamierzchłych wieków. Wzmiankowane było już w VIII wieku, zaś zabytki, które możemy oglądać tu po dziś dzień powstawały nieprzerwanie od wieku IX.

Wieża Staromiejska w Pradze, Most Karola w Pradze
Wieża Staromiejska na Moście Karola w Pradze.

Stare Miasto w Pradze zaczęło prężnie rozwijać się wraz ze wzrostem rangi Hradczan oraz Wyszehradu, a prawobrzeżne miasto z Małą Straną i królewskim Wzgórzem Zamkowym połączył XII-wieczny kamienny Most Judyty, w miejscu którego stoi dziś Most Karola. Stare Miasto w Pradze wielokrotnie dotykały pożary oraz wojny – należy wspomnieć, iż Praga była centrum ruchu husyckiego. Do dnia dzisiejszego zachowały się na szczęście liczne budowle, które przyczyniły się do tego, że Praga została uznana najpiękniejszym miastem świata.

Panorama Starego Miasta w Pradze z Mostu Karola.
Panorama Starego Miasta w Pradze z Mostu Karola.

Wśród największych atrakcji Starej Pragi warto skupić się na trzech głównych obszarach – Rynku Starego Miasta, żydowskiej dzielnicy Josefov oraz pozostałych staromiejskich obszarach je okalającym.

Staromiejski Rynek w Pradze

Rynek Staromiejski w Pradze to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście. Podobnie jak w przypadku innych miast to tutaj – w samym centrum Pragi można spotkać tłumy turystów. Nie tylko ranga placu przyciąga odwiedzających, magnesem są również budowle, największe atrakcje Pragi znajdujące się na wschodnim brzegu Wełtawy.

Plac Staromiejskiego Rynku w Pradze

Wśród obiektów znajdujących się na płycie Rynku Starego Miasta w Pradze dominuje wielki secesyjny pomnik. Odsłonięty w 1915 roku przedstawia Jana Husa oraz towarzyszące mu postacie, które upamiętniają 500-lecie męczeńskiej śmierci czeskiego bohatera narodowego i czeskie odrodzenie narodowe. Pomnik został zbudowany w czasie asanacji praskiej – wielkiej przebudowy Pragi, podczas której wiele miejsc i ulic uzyskało charakterystyczny secesyjny styl. Sama akcja była jedną z największych tego typu operacji w Europie.

Rynek Staromiejski w Pradze, największe atrakcje Pragi, co warto zobaczyć w Pradze, wschód słońca w Pradze
Rynek Staromiejski w Pradze.

Na płycie rynku w XVII wieku wzniesiono barokową kolumnę Maryjną, która została zburzona w 1918 roku. Odbudowano ją i odsłonięto 15 sierpnia 2020 roku. Pierwotnie kolumna ta miała być wotum dziękczynnym upamiętniającym wygraną Królestwa Czech z Imperium Szwedzkim. Zburzoną ją zaś wraz z rozpadem Cesarstwa Austro-Węgier. W czasie nieobecności kolumny jej zarys na bruku był nazywany Pomnikiem Nieistniejącego Cienia.

Ratusz Staromiejski w Pradze

Ratusz Staromiejski w Pradze od wieków był jedną z najważniejszych budowli w mieście, zaś dziś stanowi jeden z najważniejszych zabytków Pragi. Jego obecna forma powstawała stopniowo od XIV wieku poprzez zajmowanie kolejnych sąsiednich kamienic i budowę ratuszowej wieży. Ratusz znajduje się na zachodniej pierzei praskiego rynku, a na jednej z jego ścian zainstalowano dość nietypową atrakcję, którą stanowi Praski Zegar Astronomiczny.

Budynek Ratusza (po lewej) z widocznym Zegarem Astronomicznym.
Budynek Ratusza (po lewej) z widocznym Zegarem Astronomicznym.

Praski Zegar Astronomiczny – nietypowe atrakcje Pragi

Niezbyt często zdarza się, aby tego typu obiekty były jednymi z największych atrakcji miast, które podziwiają miliony turystów rocznie. Ten fascynujący obiekt został stworzony w 1410 roku przez zegarmistrza Mikołaja z Kadan oraz profesora Jana Sindla i działa do dnia dzisiejszego. Składa się on z trzech części: astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej. Część astronomiczna, odnosi się do położenia planet i gwiazd, kalendarzowa wskazuje miesiące, zaś animacyjna to kombinacja postaci 12 apostołów (nazywana „Spacerem Apostołów”) oraz personifikacji Śmierci (która wybija godziny), Próżności, Chciwości oraz Pożądania (pokazane jako postać Turka).

Zegar Astronomiczny w Pradze, nietypowe atrakcje Pragi
Praski Zegar Astronomiczny.

Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem

Kościół ten nie znajduje się bezpośrednio przy płycie praskiego rynku, ale jest integralną częścią jego krajobrazu. Ta gotycka świątynia to jednocześnie jedna z najpopularniejszych i największych atrakcji Pragi. Pochodzi z XIV wieku i stoi na miejscu poprzedniego romańskiego kościółka oraz jego gotyckiego następcy. Budowę kościoła ukończono w XV wieku i właściwie od swoich początków związany był z ruchami reformatorskimi – z husytami, natomiast dziś znajduje się pod zwierzchnictwem Kościoła Katolickiego. Wyposażenie świątyni jest głównie barokowe.

Stare Miasto w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Panorama Starego Miasta w Pradze z podświetlonym kościołem Najświętszej Maryi Panny przed Tynem.

Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem był najważniejszą świątynią Starego Miasta w Pradze. Jego wieże osiągają wysokość 80 metrów, a każda z nich jest ozdobiona ośmioma mniejszymi iglicami.

Kościół Świętego Mikołaja na Starym Mieście w Pradze

Świątynią, która znajduje się bezpośrednio na Staromiejskim Rynku w Pradze jest barokowy, bogato zdobiony kościół świętego Mikołaja. Wzniesiony na początku XVIII wieku stoi na miejscu romańskiego kościoła farnego z XII wieku. Na przestrzeni wieków przechodził w ręce katolików, prawosławnych i protestantów. Obecnie jest świątynią protestancką, w której odbywają się regularne koncerty.

Kościół Świętego Michała na Stary Mieście w Pradze
Kościół Świętego Michała na Stary Mieście w Pradze.

Zabytkowe kamienice przy Staromiejskim Rynku w Pradze

Podczas wizyty, na przykład w ramach weekendu w Pradze, warto w trakcie spacerów przyjrzeć się pozostałym domom i kamienicom. Ciekawymi przykładami są gotycki Dom Kamiennego Dzwonu, Dom Schierów, Dom u Minuty, Dom Zachodni, Dom u Kamiennego Baranka, Dom u Białego Jednorożca, w którym mieści się oddział Central Gallery oraz Pałac Golz-Kinskych będący siedzibą Galerii Narodowej.

Dzielnica Żydowska w Pradze – Josefov

Josefov – dzielnica żydowska w Pradze jest uważana za jedną z najlepiej zachowanych tego typu części miast w Europie. Choć obecny wygląd zawdzięcza wspomnianej asanacji praskiej, czyli wielkiej przebudowie miasta z XIX i XX wieku, to do dziś znaleźć tam można aż 6 synagog, cmentarz i ratusz żydowski. Najstarszą synagogą w Pradze jest gotycka Synagoga Staronowa, która pochodzi z XIII wieku. Jest zarazem najstarszą czynną synagogą w Europie. Również Stary Cmentarz Żydowski, który rozpoczął działalność w XV wieku jest najstarszym zachowanym cmentarzem żydowskim w Europie. Duże wrażenie robi bogato zdobiona Synagoga Hiszpańska oraz Synagoga Jubileuszowa.

Kamienica, do której przylega Wysoka Synagoga w Pradze.
Kamienica na ulicy Paryskiej, do której przylega Wysoka Synagoga w Pradze.

Ulica Paryska w Pradze – secesyjne atrakcje Pragi

Jednym z najciekawszych zakątków Pragi jest ulica Paryska. Dziś wypełniona drogimi markowymi sklepami była w przeszłości częścią dzielnicy żydowskiej. Podczas asanacji praskiej otrzymała niezwykły charakter. Spacerując wzdłuż ulicy można rozkoszować się przykładami praskiej secesji, która zachwyca na każdym kroku, przeplatając finezyjną architekturę ze starymi synagogami.

Fasada jednej z secesyjnych kamienic na ulicy Paryskiej w Pradze.
Fasada jednej z secesyjnych kamienic na ulicy Paryskiej w Pradze.

Pozostałe obiekty Starego Miasta, które warto zobaczyć w weekend w Pradze

Spośród innych obiektów, które stanowią ważne atrakcje Pragi znajdujące się w obrębie Starego Miasta, należy wyróżnić kilka niezwykle istotnych. Jednym z nich jest najstarsze w Europie Środkowej kolegium uniwersyteckie lub inaczej (na tamte czasy) akademik – Carolinum. Godnym uwagi jest także barokowy kompleks jezuicki – Clementinum (Klementinum) z niezwykle piękną barokową biblioteką oraz pochodzący z XII wieku kościół świętego Marcina w Murze.

Panorama Starego Miasta w Pradze z Mostu Karola.
Panorama Starego Miasta w Pradze z Mostu Karola. Widoczne między innymi Muzeum Bedricha Smetany.

W obrębie Starego Miasta znajduje się też najsłynniejszy teatr w mieście – Stavovske divadlo, w którym miały miejsce światowe prapremiery oper Don Giovanni i La clemenza di Tito Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wśród zabytków architektury sakralnej warto wyróżnić klasztor świętej Agnieszki z XIII wieku – najstarszą gotycką budowlę Pragi oraz XIV-wieczną Kaplicę Betlejemską – tam swoje kazania wygłaszali Jan Hus i Thomas Muntzer.

Nowe Miasto – stare zabytki i ważne atrakcje Pragi

Nazwa praskiej dzielnicy Nowe Miasto (Nove Mesto) może być nieco myląca. W rzeczywistości ta część stolicy jest stara i sięga historią do XIV wieku. Król Karol IV Luksemburski zadecydował o budowie miasta (do 1784 roku samodzielnego) celem połączenia Starego Miasta z królewską siedzibą na Wyszehradzie. Choć w początkowej fazie następował prężny rozwój Nowego Miasta to w późniejszym czasie stawało się ono miejscem przepełnionym biedą, waśniami (miała tu miejsce słynna praska defenestracja), fundamentalistycznymi ruchami, a nawet wojnami.

Muzeum Narodowe w Pradze, Plac Wacława w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Muzeum Narodowe w Pradze i szeroka ulica Legerova Nowego Miasta.

Nowopowstałe miasto wyróżniało się spośród pozostałych okolicznych miejscowości. Szczególnie ważnymi aspektami był sam jego projekt, który wręcz wyprzedał epokę. Zbudowano tu szerokie ulice i duże place, które kontrastowały z ciasnymi gotyckimi uliczkami Starego Miasta, Malej Strany i Hradczan. Kres ubóstwa nastąpił w XIX wieku podczas przebudowy Pragi. Zrujnowane domy i kamienice biedoty zburzono, a na ich miejscu powstały kolosalne kamienice, dworzec kolejowy i inne istotne dla miasta obiekty. Zachowano jednak szeroki charakter ulic i placów oraz ważne dla stolicy budowle, takie jak kościoły i bramy, które do dnia dzisiejszego są jednymi z najważniejszych zabytków Pragi.

Plac Wacława w Pradze

Rozpoczynając zwiedzanie Pragi wiele osób z pewnością zrobi to właśnie tutaj – przy położonym nieopodal głównego dworca kolejowego Placu Wacława. Plac ten oraz przylegające do niego obiekty to nie tylko bardzo ważne zabytki i atrakcje Pragi, ale przede wszystkim szczególne miejsce w historii całego kraju. Jego imponujące rozmiary stawiają go wśród największych w Europie – osiąga 750 metrów długości i 60 metrów szerokości. Plac powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy króla Karola IV Luksemburskiego i początkowo był typowym placem targowym. W późniejszym czasie zaczął ogrywać ważną rolę w życiu społecznym i politycznym miasta. Jedną z najważniejszych dat jest rok 1989, kiedy podczas antykomunistycznej Aksamitnej Rewolucji gromadziły się tutaj setki tysięcy protestujących.

Plac Wacława w Pradze, Praga atrakcje, atrakcje Pragi, Praga co zobaczyć, Praga na weekend, Praga jesienią, Praga centrum, Praga najciekawsze miejsca
Plac Wacława w Pradze.

Dziś Plac Wacława jest centrum kulturalnym i rozrywkowym Pragi. Mają tu miejsce jarmarki i pokazy sztuki ulicznej. Kulturalną ragę wzmacnia monumentalny budynek Muzeum Narodowego znajdujący się na jego południowym krańcu pochodzący z końca XIX wieku. Największym pomnikiem placu jest barokowy pomnik świętego Wacława.

Pozostałe atrakcje Nowego Miasta w Pradze

Zapewne każdy przewodnik po Pradze oprócz słynnych historycznych miejsc centrum będzie zawierał kilka nietypowych jak na to miasto atrakcji. Taką atrakcją jest Tańczący Dom. Budowla ta stała się jednym z symboli Pragi, a jego dekonstruktywistyczna forma budzi zainteresowanie na całym świecie. Zbudowany w 1996 roku mieści dziś biura, na jego szczycie natomiast znajduje się restauracja z tarasem widokowym.

Tańczący Dom w Pradze, nietypowe atrakcje Pragi, atrakcje Pragi, co warto zobaczyć w Pradze
Tańczący Dom w Pradze.

Na Nowym Mieście warto odwiedzić romańską rotundę świętego Longina z XII wieku oraz XIV-wieczny nowomiejski ratusz. Duże wrażenie robi też monumentalny budynek głównego dworca kolejowego.

Wyszehrad w Pradze

Wyszehrad, czyli Wysoki Zamek to dawna siedziba czeskich władców. Ze wzgórzem wiąże się legenda o powstaniu miasta, która mówi o poszukiwaniach mężczyzny przez córkę legendarnego Kroka – Libuszę. Człowiek ten miał w okolicznych lasach ciosać próg, od którego wzięła się nazwa Pragi. Przy znajdującym się na wzgórzu kościele świętych Piotra i Pawła powstał cmentarz, na którym pochowane są ważne dla Czech osobistości. Z początkiem II tysiąclecia wzgórze Wyszehradu traciło na znaczeniu na poczet Hradczan. Dziś wciąż stanowi ciekawą atrakcje Pragi i miejsce, które warto odwiedzić.

Muzea – największe kulturalne atrakcje Pragi

Rozmyślając nad miejscami, które warto zobaczyć w weekend w Pradze niewielu zwraca uwagę na tutejsze muzea. Dwa a nawet trzy dni w stolicy to zdecydowanie za mało czasu na odwiedziny wszystkich ciekawych miejsc. Warto jednak poświęcić kilka zdań tutejszym muzeom, których zarówno gmachy, jak i ekspozycje robią ogromne wrażenie. Do takich muzeum zalicza się między innymi wspomniane Muzeum Narodowe na Nowym Mieście, które w swoich zasobach posiada ponad 14 milionów eksponatów.

Sala koncertowa Rudolfinum na Starym Mieście.
Sala koncertowa Rudolfinum na Starym Mieście.

Dość nietypowymi atrakcjami Pragi są też oryginalne muzea, które przenoszą w inną rzeczywistość i dosłownie pobudzają wszystkie zmysły. Takim muzeum jest Muzeum Zmysłów, ale też Muzeum Czekolady. Poza tym warto odwiedzić też Muzeum Miasta Pragi, Narodowe Muzeum Techniki, Galerię Narodową oraz Muzeum Kampa.

Podsumowanie

Weekend w Pradze to zdecydowanie zbyt krótki czas, aby poznać wszystkie miejsca warte zobaczenia w stolicy Czech. Najpiękniejsze miasto świata posiada ogromną liczbę zabytków o randze światowej. Atmosfera miasta, jego niezwykły klimat i finezyjne współistnienie obiektów rożnych epok sprawiają, że czas spędzony tutaj jest wspaniały o każdej porze roku. Szczególne wrażenie Praga sprawia nocą, kiedy jest wolna od tłumów, a tajemnicza aura tworzona przez gotyckie i romańskie budowle przenosi w przeszłość.

Kościół Świętego Michała na Stary Mieście w Pradze
Kościół Świętego Michała na Stary Mieście w Pradze.

Największe atrakcje Pragi oprócz średniowiecznych przykładów architektury to również praska secesja przyciągająca turystów z całego świata i definiująca niezwykły wygląd stolicy. Praga jest miastem do którego zawsze chce się wracać, a docenienie jej piękna na arenie międzynarodowej jest wyraźnie potwierdzone w każdym zakamarku zabytkowych dzielnic.

buy coffee to

6 thoughts on “Praga – największe atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Pradze, Czechy.

  1. Melepeta says:

    Brak jest informacji na temat tego jak się dostać w te lokacje, czy pieszo, czy komunikacja miesjka?

    Odpowiedz
    1. Patryk Bieganski says:

      Ja zwiedzałem wszystko pieszo. Nie potrzeba do tego komunikacji, chyba że nie jest się przyzwyczajonym do przechodzenia większych dystansów, wtedy pomagają tramwaj, metro i autobusy.

      Odpowiedz
    2. Łucja says:

      Komunikacja miejska jest bardzo rozbudowana, tramwaje, autobusy, metro. Do Pragi dojechać można też pociągiem a także Flixbus. Bilety że zniżkami dla dzieci, młodzieży i seniorów – opis w necie. Mapy z oznaczeniem nr tramwajów, autobusów czy metra. Każdy chętnie udzieli informacji. Pierwszy dzień człowiek może być zagubiony, jednak jeśli przejdzie pieszo do Wełtawy, to na drugi dzień będzie łatwiej poruszać po mieście. Zdecydowanie polecam zwiedzanie Pragi pieszo, bo można odkryć wiele urokliwych miejsc. Jedzenie drogie w centrum i całe mnóstwo restauracji, ale można znaleźć restauracje gdzie zjemy dość tanio i smacznie z kuchnią czeską i piwem w kuflu👍. Posiłki dla mięsożerców ale i wege. Miasto bardzo zadbane. Polecam

      Odpowiedz
  2. Ula says:

    Ja piechotką coś wspaniałego widoki cudowne polecam taki spacerek

    Odpowiedz
  3. KELLY1983 says:

    Praga to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Restauracje w centrum tańsze niż knajpki centrum w Polsce np Warszawie czy Poznaniu. Zwiedzanie pieszo najlepsze. Jeśli już nie dajecie radypieszo polecam tramwaje bądź metro. Google maps super podpowiada o jakiej godzinie i jakim tramwajem dotrzeć do celu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *