Zorza polarna w Polsce i na Słowacji – neony nad Pieninami

W nocy z piątku na sobotę 10 i 11 maja 2024 mogliśmy być świadkami niezwykłego wydarzenia. Zorza polarna nad Polską i Słowacją pojawiła w swojej chyba najbardziej spektakularnej postaci. Neonowe światła północy wiły się po niebie bez przerwy od zmierzchu do świtu. Obserwowałem je wraz z warsztatową grupą, z którą przemierzaliśmy Pieniny rozwijając swoje umiejętności fotograficzne. Nie przypuszczałbym, że poprowadzę warsztaty z fotografowania zorzy polarnej w Polsce i na Słowacji. Ten spektakl z pewnością przejdzie do historii – przede wszystkim mojej osobistej.

Zorza polarna w Polsce, Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Zorza polarna w Polsce i na Słowacji – maj 2024.

Zorza polarna w Polsce i na Słowacji – noc 10/11 maja 2024

Już w trakcie dnia pojawiały się informacje dotyczące wystąpienia silnej burzy magnetycznej. Niewielu jednak spodziewało się, że osiągnie ona ekstremalny stopień G5, co jest równoznaczne z tym, że zorza polarna nad Polską pojawi się na pewno. Sam mogłem obserwować aurorę już wiele razy – w północnej Norwegii, na Islandii, a także… w Polsce i to kilkukrotnie. Zorzę polarną w Polsce widziałem na wybrzeżu Bałtyku w Łebie, a także w weekend majowy 2024 nad Mazurami. Były to jednak światła ledwie widoczne gołym okiem lub niewidoczne w ogóle (jak w przypadku zorzy na Mazurach). To, co wydarzyło się podczas mojego pobytu w Pieninach dosłownie rozłożyło mnie na łopatki. Mnie i moją warsztatową grupę, z którą wspólnie przeżyliśmy niezapomniane momenty.

Zorza polarna w Polsce, Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Zorza polarna w Polsce i na Słowacji – maj 2024.

Zorza polarna nad Pieninami tańczyła przez całą noc przybierając niezwykłe kształty. Widoczne były zarówno jej filary, kurtyny, łuki i inne elementy. Rozpiętość jej kolorów – od błękitów, przez zielenie, fiolety i czerwienie była na tyle niesamowita, że nigdy nigdzie nie widziałem niczego podobnego. Kto by się spodziewał, że zorza polarna nad Polską i Słowacją stanie się najpiękniejszą, jakie dotychczas widziałem…

Zorza polarna w Polsce, Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Zorza polarna w Pieninach – maj 2024.

Oglądanie świateł północy w Pieninach było dla mnie najlepszą z możliwych okazji. Pieniny kocham niezmiernie. To miejsce, w które często uciekam, aby napawać się pięknem krajobrazów, ale również odetchnąć tutejszym spokojem. Fotografowanie swoich ukochanych miejsc w towarzystwie aurory było ogromnym zaszczytem. Co więcej – podczas tej nocy wsłuchiwaliśmy się w wyjące wilki. Prawdopodobnie dwie wilcze watahy wyły do siebie w pienińskich lasach. Całe wydarzenie było niebywale magiczne i baśniowe!

Zorza polarna w Polsce, Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Zorza polarna w Pieninach.

Możliwe, że tego typu silna burza magnetyczna, która doprowadziła do podniebnego spektaklu, o którym w najodważniejszych scenariuszach nie myślałem, nie nastąpi przez kolejne kilkadziesiąt lat. Pojawienie się w idealnym miejscu i o idealnym czasie to dla mnie ogromne szczęście. Cała ta sytuacja już zapisała się w moich myślach kolorowym tatuażem.

Jak powstaje zorza polarna nad Polską?

Zorza polarna nad Polską jest w ostatnim czasie nietrudna do zaobserwowania. Ma to związek z cyklem zwiększonej aktywności słońca, na którego powierzchni dochodzi do wybuchów. Powstała wówczas energia mknie w kierunku naszej planety w postaci wiatru słonecznego, który „zahacza” o bieguny rozbijając się w jonosferze. Pochwycenie przez ziemskie bieguny wiatru słonecznego w magnetosferze sprawia, iż to właśnie wokół nich powstają zorze polarne. To natomiast, jak daleko w kierunku równika zawędrują neony, wiąże się z siłą burzy magnetycznej. Mamy wówczas do czynienia ze współczynnikiem KP. Indeks KP określa się w skali o 0 do 9, a przy KP6 zorza może być już zauważona na północy kraju. KP określa więc w uproszczeniu m.in. zasięg występowania zorzy polarnej.

Zorza polarna w Polsce, Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Zorza polarna nad Polską obserwowana ze Słowacji – na zdjęciu widoczne szczyty m.in. Trzech Koron i Mogielica.

Majowe koronalne wyrzuty dotarły do ziemi z ogromnym impetem, który pozwolił zauważyć zorzę nie tylko w Polsce i na Słowacji, skąd ją obserwowaliśmy, ale i znacznie dalej. W sieci pojawiły się zdjęcia ze Szwajcarii, Chorwacji, Włoch, a nawet Madery.

Zorza polarna w Polsce, Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Zorza polarna nad Pieninami.

Warto pamiętać, że zorza polarna nie występuje jedynie zimą i w okresach dłuższych nocy, a przez cały rok. To jednak długie i ciemne noce umożliwiają nam najlepsze obserwacje.

Jak fotografować zorzę polarną nad Polską?

Zorza polarna nad Polską i Słowacją, która pojawiła się w majowy weekend 2024 była wyjątkowa. Zazwyczaj tego rodzaju zjawiska, które widzimy na naszym niebie nie są na tyle intensywne, dlatego też fotografowanie ich w naszych warunkach różni się od plenerów na północy Europy. Niemniej, jest to fotografia nocna, dlatego też należy zwiększyć parametry aparatu. Fotografujemy przy wysokim ISO, często rzędów ISO-2000 i wyżej, otwartej przysłonie oraz wydłużonym czasie naświetlania.

Zorza polarna na Mazurach
Delikatna zorza polarna nad Mazurami – maj 2024.

Przykładowo wykonane przeze mnie fotografie zorzy polarnej nad Polską i Słowacją w Pieninach naświetlane były od 5 do 8 sekund przy otwarciu przysłony od f/2.8 do f/4 i ISO-2000. Należy jednak wspomnieć, iż fotografuję pełnoklatkowym aparatem Nikon Z7 II, w przypadku aparatów z matrycą APS-C te parametry będą nieco wyższe ze względu na jej mniejszy rozmiar. Warto wtedy na przykład wydłużyć czas naświetlania o kolejne kilka sekund lub podnieść wartość ISO.

Zorza polarna i Droga Mleczna
Zorza polarna i Droga Mleczna nad Pieninami na Słowacji.

Do fotografowania zorzy polarnej zdecydowanie przyda się statyw – to konieczność w tego rodzaju fotografii.

Zorza polarna w Polsce, Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Zorza polarna nad Słowacją – maj 2024.

Dołącz do zorzowej wyprawy fotograficznej w 2025 roku!

Jeśli chcesz wziąć udział w wyprawie na północ Europy, gdzie razem z nami sfotografujecie zorzę polarną to zapraszamy do dołączenia do grup wyjazdowych na norweską Senję oraz na Islandię. Nasze wyprawy fotograficzne odbędą się zimą 2025 roku, więc w najlepszym okresie do podziwiania zorzy polarnej!

Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Pieniny zorza polarna, zorza polarna nad Słowacją
Zorza nad Pieninami
Zorza polarna na Słowacji
Zorza nad Pieniami
Zorza w Pieninach

1 thought on “Zorza polarna w Polsce i na Słowacji – neony nad Pieninami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *