Tien-Szan na narty i górskie wędrówki. Kurort Shymbulak oraz Przełęcz Talgar, Kazachstan

Biały puch trzeszczący pod stopami, mróz szczypiący w uszy, nos i policzki, idealnie ośnieżone stoki, a także naturalne lodowiska. Niestety w Polsce to coraz rzadsze okoliczności, przez co zmuszeni jesteśmy szukać alternatyw. Jednym z ciekawszych miejsc do idealnego spędzenia zimy są natomiast góry Tien-Szan w Kazachstanie. Góry, które wydają się nieco odległe i niedostępne na co dzień, w całkiem łatwy sposób można odwiedzić podczas podróży do Azji Centralnej. We wpisie przedstawiam Wam ośrodek narciarski Shymbulak (ShymbulaqШымбұлақ) w południowo-wschodnim Kazachstanie, położony na zboczach gór Tien-Szan.

Tien-Szan w Kazachstanie - co robić w Ałmatach. Piesze wędrówki i szlaki w górach Tienszan.
Panorama Ałatau Zailijskiego z przełęczy Talgar (3200 m n.p.m.).

Zastanawialiście się może, co warto robić i zobaczyć w Ałmatach? Już podaję świetny przykład. Jest nim kurort Shymbulak, który znajduje się w Ałatau Zailijskim w górach Tien-Szan. Sama nazwa Tien-Szan oznacza niebiańskie góry i rozciąga się na długości około 2500 kilometrów w Azji Centralnej. Tienszan podzielony jest między Kazachstan, Chiny, Kirgistan, a także Uzbekistan. Najwyższym szczytem Tienszanu jest natomiast Szczyt Zwycięstwa (7439 m n.p.m.) wzbijający się w niebo na granicy Kirgistanu i Chin. Łańcuch składa się z 9 pasm, zaś każde z nich jest kosmicznie widokowe.

Podczas mojej zimowej wizyty w Kazachstanie miałem ogromną przyjemność spędzić kilka dni w Ałmatach w zachodniej części Tienszanu – Ałatau Zailijskim. Konkretnie na Przełęczy Talgar (3200 m n.p.m.) spinającej wysokie, zmrożone szczyty Ałatau, 2415 metrów ponad dwumilionową, byłą stolicą kraju – Ałmaty.

Tien-Szan w Kazachstanie - co robić w Ałmatach. Piesze wędrówki i szlaki w górach Tienszan.
Panorama Ałmaty z Przełęczy Talgar (3200 m n.p.m.).

Jak dojechać w góry Tien-Szan, do kurortu Shymbulak i na Przełęcz Talgar

Obecnie kwestia dotarcia do tego miejsca jest dość skomplikowana i czasochłonna, jednak dla chcącego nic trudnego! Z Polski można dostać się do Kazachstanu bezpośrednim połączeniem LOT-u z Warszawy do Astany (Nur-Sultan). Oczywiście istnieją inne możliwości przylotu, między innymi przez Mińsk, Moskwę, czy Frankfurt nad Menem. W przypadku LOT-u czeka nas przesiadka w Astanie w kierunku Ałmaty, gdzie można dolecieć kilkoma liniami lotniczymi (m.in. Air Astana, FlyArystan), zaś loty odbywają się z dużą częstotliwością.

Z centrum Ałmaty można z łatwością dostać się już pod oddaloną około 25 km Przełęcz Talgar busami, a także marszrutkami. Przystanki, z których odjeżdża autobus numer 12 pod samą stację kolejki na Shymbulak, mieszczą się obok Hotelu Kazachstan i Dostyk Plaza, natomiast bilety można kupić u kierowcy, w 2018 roku kosztowały 150 tenge (1,50 zł). Na przełęcz prowadzą szlaki, ale znacznym ułatwieniem jest kolejka gondolowa, szczególnie w przypadku narciarzy czy snowboardzistów.

Ceny biletów są zróżnicowane względem miejsca dotarcia (istnieją poziomy „wysiadkowe”) oraz wieku podróżujących, można sprawdzić je oczywiście na oficjalnej stronie kurortu. Przelicznik kazachskiej waluty – tenge, jest bardzo prosty, gdyż od ceny wystarczy odjąć dwa zera (1 tenge = ok. 0,01 złotego).

Tien-Szan w Kazachstanie - co robić w Ałmatach. Piesze wędrówki i szlaki w górach Tienszan.
Kolejka na Przełęcz Talgar z panoramą Ałmaty.

Na najwyższy punkt resortu Szymbulak można dostać się kolejką z dwiema przesiadkami. Jest to opcja „Combi 1 + Combi 2 at both ends„, która w wariancie dla górskich wędrowców kosztuje 3500 tenge, czyli 35 złotych za osobę dorosłą w dwie strony.

Karnety i warunki do uprawiania sportów zimowych w Tien-Szan w Kazachstanie.

Narty w Kazachstanie

Shymbulak (Szymbulak) jest największym ośrodkiem narciarskim w całej Azji Centralnej, zaś w 2011 był jedną z aren rozgrywających się w Ałmatach Zimowych Igrzysk Azjatyckich. Zarówno w obrębie kurortu Shymbulak, jak i w całych górach Tien-Szan panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych od listopada do maja. Temperatury są łagodne, natomiast śniegu i słońca jest pod dostatkiem! Stoki oferują 900-metrowe nachylenie, a także 12-kilometrowe trasy zjazdowe. Znajduje się tam także hotel dla osób, które chciałby spędzić więcej czasu w ośrodku i nie wracać do miasta Ałmaty.

Tien-Szan w Kazachstanie - co robić w Ałmatach. Piesze wędrówki i szlaki w górach Tienszan.
Wyciąg narciarski pod Przełęczą Talgar (3200 m n.p.m.).

Ceny karnetów sportowych wahają się oczywiście w zależności od okresu narciarskiego w sezonie, liczby dni i wieku. Można sprawdzić je na stronie internetowej kurortu w zakładce Season subscriptions.

Lodowisko Medeu – jedna z największych atrakcji w Ałmatach

Oprócz tras zjazdowych do dyspozycji miłośników sportów zimowych jest także lodowisko Medeu, największe wysokogórskie lodowisko świata. Przeznaczone jest ono głównie do łyżwiarstwa szybkiego oraz bandy, ale poza okresami treningowymi i wydarzeniami sportowymi jest dostępne dla wszystkich. Ze względu na idealną jakość lodu ściągają tutaj łyżwiarze z całego świata celem pobicia rekordów. W tym miejscu pobito ponad 200 światowych rekordów szybkości w różnych konkurencjach sportowych rozgrywanych na lodzie. Fantastyczną jakość lodu zawdzięcza się krystalicznie czystej wodzie pochodzącej ze źródeł położonych wysoko w skałach Tienszanu.

Lodowisko jest otwarte cały rok. Można szusować po nim zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest również jedną z największych atrakcji Ałmat i całego Kazachstanu.

Szlaki piesze w okolicy Ałmat – Tien-Szan

Przełęcz Talgar to naprawdę wspaniały punkt widokowy na okoliczne wysokie szczyty Ałatau Zailijskiego i Tien-Szan. Rozpościerają się z niej panoramy lodowców oraz surowych skał Tienszanu, a także Ałatau Dżungarskiego, miasta Ałmaty i bezkresnych stepów Kazachstanu.

Tien-Szan w Kazachstanie - co robić w Ałmatach. Piesze wędrówki i szlaki w górach Tienszan.
Panorama Ałatau Zailijskiego z Przełęczy Talgar (3200 m n.p.m.)

Gęsta sieć szlaków w Ałatau Zailijskim oprócz różnego poziomu intensywności trekkingu oferuje również niesamowite doświadczenia wizualne. Z samej przełęczy Talgar można dostać się w kilka widokowych miejscówek, między innymi na szczyty Shymbulak (3426 m n.p.m.), Bashuta (3316 m n.p.m.), a także Abaya (4010 m n.p.m.) i inne. Ciekawą opcja jest też (początkujący w Ałmaty, stamtąd 3/4-dniowy) szlak trekkingowy prowadzący nad Wielkie Jezioro Ałmackie (Big Almaty Lake), którego opis znajdziecie na stronie Caravanistan. Biwakowanie w Kazachstanie jest legalne, gdyż niemałym absurdem byłoby zabronienie biwakowania w kraju ludów koczowniczych.

Tien-Szan w Kazachstanie - co robić w Ałmatach. Piesze wędrówki i szlaki w górach Tienszan.
Lodowce spływające z okolic Piku Gvardeytsev

Sama przełęcz oferuje także ciekawe kulturowe doświadczenia. Można zajrzeć tam do restauracji stylizowanej na tradycyjną jurtę, napić się ciepłej i słodkiej kazachskiej herbaty oraz posłuchać pana Kazacha grającego romantycznie na narodowym instrumencie – dwustrunowej dombrze.

Tien-Szan w Kazachstanie - co robić w Ałmatach. Piesze wędrówki i szlaki w górach Tienszan.
Restauracja w jurcie na Przełęczy Talgar.
Tien-Szan w Kazachstanie - co robić w Ałmatach. Piesze wędrówki i szlaki w górach Tienszan.
Piękne wnętrze wysokogórskiej jurty.

W jurcie można przyodziać tradycyjne kazachskie stroje (czapany) i zapozować do sesji zdjęciowej rodem z Vogue Kazakhstan!
Na przykład z Kasią Będzińską i Michałem Ostrowskim!

Podsumowanie

Podczas pobytu w Kazachstanie towarzyszył mi plecak Vaguard Veo Select49. Dzięki wytrzymałości, pojemności, wygodnemu, a także eleganckiemu dizajnowi pozwolił na komfortowe przemierzanie Kazachstanu bez obawy o uszkodzenie sprzętu. Plecak możecie zakupić w internetowym sklepie Sigmy.

Kazachstan oczarował mnie do kości.

Zaśnieżone, wysokie szczyty jednego z najwyższych pasm górskich na Ziemi, pełne lodowców, krystalicznych strumieni, obfite w zapierające dech w piersiach panoramy sprawiły, że państwo to, z całymi swoimi dobrami naturalnymi i kulturowymi, wskoczyło szybko i odważnie na szczyt mojej listy ulubionych destynacji podróżniczych!

Mam nadzieję szybko tam wrócić, bo to 9 największe państwo świata kryje w sobie mnóstwo rajskich obszarów!

buy coffee to

5 thoughts on “Tien-Szan na narty i górskie wędrówki. Kurort Shymbulak oraz Przełęcz Talgar, Kazachstan

  1. edziuszny says:

    Ależ to wszystko super wygląda! Wkradł się drobny błąd 1 tange = 0,01 zł a wpisałeś na odwrót. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *