Pustynia Wadi Rum w Jordanii: trekking, dojazd, biwak oraz mapa szlaku. Co zobaczyć na Wadi Rum?

Jordanię, a właściwie Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, zamieszkuje nieco ponad 7 milionów ludzi. Na obszarze trzykrotnie mniejszym od terytorium Polski można znaleźć wiele zapierających dech w piersiach miejsc. Jednym z nich jest pustynia Wadi Rum. Obszar specjalnej ochrony UNESCO zimą 2019 roku miałem możliwość eksplorować. Spędziłem pięć dni na trekkingu po pustyni Wadi Rum z kolegą Karolem oraz naszym własnym namiotem. W tym wpisie dowiecie się, jak wyglądał nasz trekking i nocleg na Wadi Rum w Jordanii. Opiszę w jaki sposób należy przygotować się do wyprawy na pustynię, a także przedstawię największe atrakcje na Wadi Rum. Zaprezentuję również naszą mapę szlaków po Wadi Rum w Jordanii, przedstawię fotografie oraz załączę osobiste przemyślenia, jakie towarzyszyły mi podczas podróży po Marsie.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum
Pustynia po zmroku. Zmieniające kolor skały to jedna z największych atrakcji Wadi Rum w Jordanii.

Organizacja i przygotowania

Na pomysł podróży do Jordanii wpadliśmy w ostatnich dniach grudnia 2018 roku. Od tego czasu systematycznie przygotowywaliśmy się do podróży. Jej głównym celem była pustynia Wadi Rum, a także opisywany kilkudniowy trekking po pustyni z własnym namiotem. Jego zaplanowanie było kluczowe, aby uniknąć problemów na miejscu. Zapoznawaliśmy się z terenem i środowiskiem pustyni, zajmowaliśmy się również tworzeniem mapy szlaków. Obliczyliśmy odpowiednią ilości wody i jedzenia, które musieliśmy zabrać ze sobą w plecakach. Wybieraliśmy także miejsca pod pięciokrotny nocleg w namiocie na pustyni Wadi Rum w Jordanii. Kluczowe było oczywiście zlokalizowanie fotogenicznych punktów, stanowiących największe atrakcje pustyni Wadi Rum w Jordanii.

Jak dostać się do Jordanii

W 2018 roku linia lotnicza Ryanair uruchomiła loty do stolicy Jordanii – Ammanu z polskich miast, między innymi Krakowa oraz Warszawy. Bilet lotniczy w obie strony w naszym przypadku wyniósł 593 zł/os. Nie jest to najtańsza opcja, jednak konieczne było zabranie dodatkowych 20 kg bagaży rejestrowanych na osobę na każdy przelot, aby załadować się ze wszystkimi rzeczami, które zabieraliśmy na podróż (w tym namiot, jedzenie, ubrania i inne). Był to najdroższy wydatek podczas organizacji całego tripa.
Należy pamiętać, że Jordania jest krajem muzułmańskim, a w tej religii dniem wolnym jest piątek. Wtedy urzędy i inne punkty są pozamykane – my dotarliśmy do kraju właśnie w ten dzień.

Pustynia Wadi Rum: Dojazd z lotniska w Ammanie

Port Lotniczy im. Królowej Alii w Ammanie oddalony jest od pustyni Wadi Rum o 293 kilometry. Trasę można pokonać na kilka sposobów. Wypożyczyć samochód (choć dla dwójki budżetowych podróżników ceny wynajmu i opłat są wysokie), dojechać na miejsce taksówką, autostopem, bądź poprosić o podwózkę prywatnego przewoźnika. Razem z dwójką spotkanych na lotnisku Polaków wybraliśmy ostatnią z opcji, czyli prywatny transfer. Za podróż na Wadi Rum przez Wadi Musa (Petra) zapłaciliśmy łącznie 100 JOD (około 543 zł).

Jak dostać się na pustynię Wadi Rum z Izraela

Drugą opcją na tanie dotarcie na pustynię jest przylot na lotnisko w Ovdzie (Ejlat – Izrael). Odległość z lotniska do Rum to 138 km. Do Ovdy można dolecieć z Ryanair z kilku polskich miast: Poznania, Gdańska, Krakowa i Warszawy (ze stolicy również WizzAir). Przekraczając granicę lądową z Jordanią należy zapłacić podatek wjazdowy, którego koszt to 10 JOD. Podatki transferowe płaci się zarówno w Izraelu (105 NIS), jak i Jordanii. Z podatku wyjazdowego w Jordanii zwolnione są osoby, które spędziły na terenie kraju 3 noce.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Pustynia Wadi Rum w Jordanii: nasz namiot rozbity na wydmie podczas wędrówki po pustyni.

Wiza do Jordanii: cena i formalności

Do wjazdu na teren Jordanii niezbędna jest wiza. Jej koszt wizy do Jordanii to 40 JOD (ok. 220 zł). Pozwala ona na pobyt w Jordanii przez 1 miesiąc. Można zakupić ją przy kontroli paszportowej na lotnisku płacąc kartą, bądź lokalną walutą: dinarami. Wizę można zakupić również na jednej ze stron pośredniczących w formalnościach wizowych, na przykład iVisa.

Jordan Pass oraz darmowa wiza do Jordanii

Jordan Pass – występuje w 3 wariantach, najtańszy z nich kosztuje 70 JOD (około 380 zł), zaś oprócz wizy zawiera on bilety wstępu do 40 jordańskich atrakcji. Jednymi z obiektów, stanowiących również największe atrakcje Jordanii są: Petra (indywidualny bilet wstępu kosztuje 50 JOD/1 dzień), Wadi Rum (indywidualny bilet wstępu kosztuje 5 JOD). W pakiet Jordan Pass wchodzi również wstęp na teren stanowiska archeologicznego w Dżarasz (indywidualny bilet wstępu kosztuje 10 JOD). Więcej informacji o Jordan Pass oraz możliwość zakupu znajdziecie na tej stronie: jordanpass.jo.

Darmowa wiza – dość skomplikowany i nie do końca jasny proces. Podobno można starać się o nią w budynku ASEZA w Akabie, gdzie należy zameldować się w ciągu 48h od przekroczenia granicy. Turyści przyjeżdżający do Jordanii na krócej niż 3 dni (2 noce) nie są zobowiązani do opłacenia wiz. Ciągle jednak wymagane jest zapłacenie opłaty wjazdowej do Jordanii (10 JOD). Docierając do kraju samolotem opłaty te są najczęściej wliczane w koszt biletów.

Wymiana waluty na dinary w Jordanii

Najbardziej opłaca się wymiana na JOD (dinary jordańskie) z dolarów amerykańskich. Choć przelicznik w kantorach na lotnisku nie jest korzystny to obowiązują zniżki. Wymieniając łącznie 600$ uzyskaliśmy zniżkę 15% na prowizję oraz bezpłatną wymianę powrotną na dolary w kantorach Global Exchange Jordan. Kantory wymiany walut na lotnisku w Ammanie znajdują się między halą przylotów, a odprawą graniczną.

Koszt biletu wstępu na pustynię Wadi Rum

Wejście na pustynię Wadi Rum jest płatne. Bilet wstępu na teren rezerwatu kosztuje 5 JOD i obowiązuje przez nieokreśloną liczbę dni. Bilety można nabyć w Wadi Rum Visitor Center – 7,6 km od wioski Rum. W centrum turystycznym możliwe jest również skorzystanie z toalet, zakup pamiątek oraz zapoznanie się z ofertą turystyczną oraz noclegów w campach na pustyni Wadi Rum u lokalnych Beduinów.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum
Visitor Center przy wjeździe na pustynie Wadi Rum w Jordanii.

My skorzystaliśmy z tego miejsca także w inny sposób, z polecenia naszego kierowcy – Omara. Urządziliśmy tam nasz pierwszy pustynny biwak na Wadi Rum z panoramą słynnej skały Seven Pillars of Wisdom (Siedem Filarów Mądrości).

Pustynia Wadi Rum w Jordanii – warunki naturalne, temperatury, ubiór i wyposażenie

Pustynia Wadi Rum nie jest typową piaszczystą pustynią. Wydmy, które od razu przychodzą na myśl zajmują stosunkowo niewielką część rezerwatu. Z względu na podłoże do wielodniowych wędrówek polecam obuwie trekkingowe. Temperatury w okresie zimowym nie są na tyle wysokie, aby powodowały dyskomfort stóp występujący przy gorączkach. Na skalistym podłożu, które było częścią naszej trasy, są natomiast moim zdaniem najwygodniejsze. Na piaszczystych odcinkach sandały zdały egzamin, a poczucie chłodnego piachu pod stopami po godzinach chodzenia było zbawienne.

Powszechnie uważa się, iż noce na pustyni są zimne. Faktycznie noce były chłodne, lecz nie lodowato zimne. Możliwe, że trafiliśmy na cieplejszy okres, podczas którego temperatury w nocy nie spadały do 0, choć obserwując serwisy pogodowe takie temperatury się zdarzają. Warto oczywiście obserwować warunki przed wyjazdem, osobiście polecam do tego serwis Windy.com. Podczas podróży na pustynię Wadi Rum w Jordanii temperatury wahały się od 3 stopni w nocy do około 20 stopni w dzień.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum
Siedem Filarów Mądrości – jedna z największych atrakcji pustyni Wadi Rum.

Dzień po naszym wyjeździe z Wadi Rum nad terytorium Jordanii nadeszły burze i deszcz, stąd warto mieć przy sobie coś także na takie warunki, jeśli prognozy przewidują załamanie pogody.

Jak ubrać się na trekking po pustyni Wadi Rum zimą

Na wyjazd na pustynię Wadi Rum zaopatrzyłem się w ciepłą, cienką kurtką puchową, odzież termoaktywną oraz śpiwór z niską temperaturach komfortu (-15 stopni Celsjusza). Namiotem, który chronił przed chłodem, porywistym wiatrem, deszczem i pyłem był model Marabut Arco. Posiada on fartuchy chroniące dodatkowo przed warunkami atmosferycznymi – docelowo śniegiem, ale w przypadku piasku również wzorowo spełnił swoją rolę. Jako podłoże pod nocleg na skałach lub piachu wystarczyła zwykła karimata.

Wybierając się na trekking w głąb pustyni Wadi Rum należy mieć na uwadze również słońce. O każdej porze roku może być ono uciążliwe dla skóry i oczu, stąd osoby wrażliwe powinny zabezpieczyć się w krem z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne, a także nakrycie głowy. Mimo tego, że temperatury nie zawsze są wysokie to jasne obiekty (piach, skały) odbijają promienie słoneczne znacznie silniej. W celu ochrony wybraliśmy uniwersalną, arabską arafatkę, która zabezpieczała głowę oraz kark. W razie zamieci pyłowej można byłoby nią zasłonić również usta i nos.

Ja z Karolem na pustyni Wadi Rum.

Oprócz podstawowego zestawu bielizny zabrałem 2 koszule trekkingowe, które nie tylko są dla mnie najwygodniejszym ubiorem, ale również całkiem nieźle sprawdzają się w ciepłym, nasłonecznionym obszarze. Chronią one skórę przed promieniowaniem słonecznym, a także trzymają ciepło, stąd idealnie sprawdziły się jako ubiór na pustynię. Spakowałem 2 pary spodni – terenowe dżinsy oraz spodnie górskie z odpinanymi nogawkami. Także krótkie spodenki w razie ewentualnej kąpieli w Morzu Martwym na dalszym etapie trasy. Jordania jest krajem islamskim i choć jest liberalna w stosunku do wielu dziedzin życia to należy uszanować miejscowe zasady, a krótkie spodenki nie są do końca pożądanym ubiorem.

Miałem ze sobą również kijki trekkingowe, które pomagały w stabilizacji ciała ze sporym bagażem na plecach.

Woda na pustyni Wadi Rum – ile zabrać i gdzie kupić

Podczas trekkingu po pustyni Wadi Rum w Jordanii woda była głównym wyzwaniem. W warunkach zimowych (temperatura wahała się od około 3 stopni w nocy, do około 20 stopni Celsjusza w dzień. Na pięć dni wędrówki zabrałem ze sobą 8,5 litra wody (8,5 kg). W 5 butelek po 1,5 litra każda zaopatrzyłem się w sklepie w wiosce Rum. Koszt sześciopaku wody wyniósł 1,5 JOD, natomiast litr przywiozłem jeszcze ze sobą z Polski. Ta ilość wystarczyła na cały pobyt na pustyni Wadi Rum. Dodatkowe 1,5 litra zakupiłem po powrocie do wioski jako zabezpieczenie na dalszą część podróży po Jordanii.

buy coffee to

Na obszarze pustyni znaleźliśmy kilka miejsc ze stojącą wodą, jednak były to kałuże, niecki w skałach i kaniony, więc jakość tej wody nie była dobra. Wędrując po pustyni Wadi Rum zauważyliśmy też pod skałami zielone obszary, na których rosły rośliny, a piach był wilgotny. U wejścia na pustynię można odwiedzić „Lawrence Spring” – źródło, które nie zawsze jest zasobne w wodę.

Co zabrać do jedzenia na trekking po pustyni Wadi Rum w Jordanii

Sprawa jedzenia na pustyni też wydawała się ciekawa. Oczywiście na pustyni Wadi Rum znajdują się beduińskie campy, gdzie w kryzysie poprosić o jedzenie i wodę. Jednak postanowienie o samodzielnym przemierzeniu pustyni wymagało zabrania ze sobą prowiantu na całą przygodę. Istotną informacją jest, iż na tak dużej przestrzeni obiekty wydające znajdować się niedaleko w rzeczywistości mogą być oddalone o wiele kilometrów. Poleganie więc na „niedalekim obozie” może być złudne. Jedzenie zabraliśmy z Polski.

Były to głównie słodkie i kaloryczne produkty takie jak wafelki czekoladowe, czipsy bananowe, czekolada, cukierki, batony energetyczne. Również przygotowane w domu kanapki, pieczywo suche, orzechy ziemne niesolone, zupki chińskie/gorące kubki. Mimo braku kuchenki (problem z przewozem do Jordanii i nabyciem butli gazowej) gorące kubki przydały się.

Wieczorny posiłek podczas biwaku na pustyni Wadi Rum – orzeszki z zupką chińską.

Co warto zabrać ze sobą na pustynie Wadi Rum – pozostałe elementy

Do mojego ekwipunku dołączyły też nawilżane chusteczki oraz żel antybakteryjny, plastry na odciski, szczoteczka i pasta do zębów, antyperspirant, składany nóż, plastikowa łyżka, kubek emaliowany, ręcznik. Spakowałem również żel pod prysznic (przydał się do obmycia głowy z pyłu w Visitor Center), pomadka ochronna, oraz obowiązkowo notatnik z długopisem, dzięki któremu powstają te blogi.
Podczas takich wyjazdów warto pamiętać o ubezpieczeniu oraz zgłoszeniu wyjazdu na stronę polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w systemie Odyseusz.

Pustynia Wadi Rum na wyjazd dla fotografów: sprzęt fotograficzny

Nasza wyprawa do Jordanii była wyprawą fotograficzną po pustyni Wadi Rum i to fotografii podporządkowaliśmy cały wyjazd – od potrzeb bagażowych po wybór idealnych miejsc do biwakowania we własnym namiocie na pustyni. Sam namiot pozwolił nam również na dużą elastyczność, gdyż nie musieliśmy się przejmować ewentualną zmianą planów i przebukowywaniem noclegów. Wyjazd fotograficzny na Wadi Rum wymagał więc dodatkowych wolnych przestrzeni mieszczących sprzęt fotograficzny oraz inne gadżety.

Zabrałem ze sobą aparat Nikon D810 wraz z jednym obiektywem Nikkor 24-70 f/2.8, 6 akumulatorów (2 x Nikon, 2 x Newell, 2 x Newell Plus) o łącznej pojemności 12 200 mAh, które wystarczyły na fotografowanie podczas całego 8-dniowego wyjazdu do Jordanii. Dodatkowo zabrałem wężyk spustowy Newell, zestaw filtrów Lee (0,6 soft grad, 0,6 hard grad, 0,9 soft grad), filtr polaryzacyjny. Spakowałem również podwójną ładowarkę USB do akumulatorów, karty pamięci o łącznej pojemności 208 GB, szmatkę do czyszczenia sprzętu oraz statyw Manfrotto Element Traveller Big.

Poza sprzętem fotograficznym zabrałem oczywiście smartfona, którym zbierałem część materiału foto/video, powerbanki z ładowarkami o łącznej pojemności 22 200 mAh. Czołówkę z kompletem dodatkowych baterii.

Pionowe ściany na pustyni Wadi Rum.

Wszystkie rzeczy spakowałem do 65 litrowego plecaka Mountain Warehouse Inca 65l, plecak ten bardzo dobrze sprawdził się podczas całego wyjazdu. Sprzęt fotograficzny zapakowałem do osobnej torby fotograficznej, którą nosiłem przewieszoną przez ramię.

Łączna waga, którą nosiłem na sobie pierwszego pełnego dnia wędrówki przekraczała 30 kg (obliczyłem, że było to 31,5 kg). Stanowiło to natomiast połowę mojej masy ciała. Na żadnej wędrówce nie przenosiłem tak dużego ciężaru.

Biwakowanie w Jordanii: pustynia Wadi Rum

Biwakowanie w Jordanii jest legalne. Jordania jest ojczyzną Beduinów, społeczności, która od wieków żyje w tradycyjnych namiotach. Sam biwak na Wadi Rum w dzikich okolicznościach pustyni jest niezwykłym przeżyciem. Był to mój pierwszy nocleg w namiocie pod gwiazdami, a także pierwsza wielodniowa wyprawa w dzikie tereny bez zarezerwowanych noclegów. Oczywiście można na każdym kroku oprzeć się o lokalnych „przedsiębiorców” proponujących noclegi w tradycyjnych lub bardziej nowoczesnych podskalnych obozach – słynnych campach na Wadi Rum.

Krajobraz pustyni Wadi Rum.

Podczas biwakowania i trekkingu na Wadi Rum należy pamiętać o dzikich zwierzętach, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi. Tutaj warto wspomnieć o wężach, w tym występującej stosunkowo rzadko żmii rogatej. Także o skorpionach, których jad może być śmiertelny dla człowieka – kryją się one w piachu i skałach. Przed skorpionami byliśmy szczególnie ostrzegani, jednak nie zauważyłem ani jednego podczas całej wyprawy do Jordanii. Węże na szczęście zapadają w sen zimowy także i na tej szerokości geograficznej. Przez pięć dni widziałem jedynie kozy, owce, wielbłądy, kruki oraz jaszczurki.

Wielbłądy pasące się na pustyni Wadi Rum w Jordanii.

Mapa szlaku i atrakcje na pustyni Wadi Rum w Jordanii

Szlak po pustyni Wadi Rum wyznaczyliśmy sami na podstawie poszukiwań interesujących fotograficznie miejsc oraz rozeznaniu terenu i dostępności do określonych lokalizacji. Głównym narzędziem przy eksploracji pustyni było Google Maps oraz Google Earth. Dzięki udostępnianym fotografiom oraz cyfrowym spacerom Street View, a także dostępnemu cyfrowemu modelowi terenu mogliśmy odnaleźć najpiękniejsze miejsca oraz największe atrakcje na Wadi Rum w Jordanii. Łatwo było również poprowadzić najbardziej optymalną trasę naszego trekkingu.

Mapa szlaku po pustyni Wadi Rum w wersji papierowej.

Na mapy satelitarne wygenerowane w wysokiej rozdzielczości za pomocą oprogramowania QGIS nanieśliśmy szlaki, a także oznaczyliśmy wybadane wcześniej atrakcje. Finalny obraz w odpowiedniej skali Karol wydrukował na kilku kartkach A3 i nosił w teczce podczas trasy. Dzięki dobrej orientacji w terenie nie zgubiliśmy się ani razu. W ekwipunku znajdował się również kompas, mieliśmy pobrane mapy offline eksplorowanego obszaru, jednak nie były one potrzebne przy drukowanych autorskich mapach szlaków po pustyni Wadi Rum.

Utworzona przez nas mapa szlaków na pustyni Wadi Rum zawierała więc szczegółowy szlak, a także oznaczone najpiękniejsze miejsca i atrakcje na Wadi Rum, warte odwiedzenia i sfotografowania.

Wadi Rum trekking map, mapa szlaków po pustyni Wadi Rum, mapa Wadi Rum
Autorska mapa szlaku po pustyni Wadi Rum w Jordanii.

Największe atrakcje Wadi Rum w Jordanii – co warto zobaczyć?

Finalnie cały szlak, który przeszliśmy po pustyni liczył około 60 kilometrów. Numerkami od 1 do 12 oznaczyłem warte uwagi formy skalne znajdujące się w terenie. Poniżej przedstawiam subiektywny wybór największych atrakcji na Wadi Rum. Są to również miejsca, które są szczególnie interesujące pod kątem fotograficznym.

Wejście na pustynię Wadi Rum

Już samo wejście na pustynię Wadi Rum w Jordanii (1), a zarazem rezerwatu UNESCO robi wrażenie. Pionowe skały, wystrzelone spod piachu, przyozdobione wyrzeźbionymi przez czynniki naturalne ornamentami wprawiły mnie w osłupienie.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum
Wejście na pustynię Wadi Rum w Jordanii.

W tym miejscu rozpoczęliśmy naszą wędrówkę po pustyni Wadi Rum z dala od cywilizacji. Monumentalne skały to zdecydowanie największe atrakcje Wadi Rum.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum
Piętrzące się skalne mury to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć na Wadi Rum w Jordanii.

Red Sand Dunes Area

Red Sand Dunes Area (2) to obszar czerwonych wydm, który był jednym z największych zaskoczeń podczas trekkingu. Na satelitach obszar ten nie wyglądał tak malowniczo, jaki okazał się w rzeczywistości. Początkowo więc nie myśleliśmy o odwiedzeniu tego zakątka. Spędziliśmy tam trochę czasu nadkładając parę kilometrów podczas wędrówki po Wadi Rum, ale takim widokom nie mogliśmy się oprzeć. Znaleźliśmy wśród pionowych skał kawałek piaszczystej, niemal saharyjskiej pustyni.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Red Sand Dunes Area – jedno z najciekawszych miejsc na pustyni Wadi Rum w Jordanii.
Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Red Sand Dunes Area – miejsce, które warto zobaczyć na Wadi Rum w Jordanii.

Czerwona Wydma pod Jebel Um Kharg

Czerwona Wydma (3) – około 1 km na południowy wschód od malowniczych, nierozdeptanych wydm znajduje się kolejna, jedna z największych atrakcji pustyni Wadi Rum, o czym mogły świadczyć wycieczki spotkane przez nas podczas wędrówki. Niemniej ma ona swój urok.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Atrakcje Wadi Rum – Czerwona Wydma pod Jebel Um Kharg.

Wielka Czerwona Wydma pod Jebel Um Kharg

Wielka Czerwona Wydma (4) – jej szczyt oznaczyliśmy jako miejsce, w którym chcemy nocować podczas wędrówki po pustyni Wadi Rum. Podejście z ponad 30-kilogramowymi plecakami po stromym, osuwającym się piachu było sporym wyzwaniem, niestety działała tu zasada „dwa kroki do przodu i jeden w tył”.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Kolory pustyni Wadi Rum przed wschodem słońca.

Po dotarciu do celu zostaliśmy wynagrodzeni nie tylko miękkim piaszczystym podłożem, idealnym pod komfortowy sen, ale również fantastycznym spektaklem światła i kolorów. Na naszych oczach mogliśmy obserwować, w jaki sposób zmieniają się kolory pustyni Wadi Rum. Przechodziły one od beżu, przez soczysty koralowy róż, aż po karmazyn.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Kolory pustyni Wadi Rum o zmierzchu.

Ten spektakl kolorów to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć na Wadi Rum oraz podczas podróży do Jordanii.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Wielka Czerwona Wydma pod Jebel Um Kharg – jedna z największych atrakcji Wadi Rum.

Skalny Grzyb

Skalny Grzyb (5) to jedna z najciekawszych formacji skalnych i największych atrakcji pustyni Wadi Rum. Wraz z odległością od wioski Rum podczas trekkingu po pustyni malała liczba turystów i samochodów mijających nas w pewnej odległości. Magnesem przyciągającym ich w ten o wiele dzikszy fragment rezerwatu była właśnie skała przypominająca kształtem grzyb.

Skalny grzyb na pustyni Wadi Rum w Jordanii.
Pustynia Wadi Rum w Jordanii jest pełna ciekawych formacji skalnych – tu skalny grzyb.

Poza dwoma samochodami z turystami spotkaliśmy w tym rejonie jedynie stada kóz, wielbłądów oraz tradycyjne, nieturystyczne beduińskie namioty.

Most Jebel Burdah

Jebel Burdah Rock Bridge (6) – jeden z kilku skalnych mostów na pustyni Wadi Rum. Zdecydowanie najbardziej wymagający jeśli chodzi o podejście, stanowiący jedną z największych atrakcji Wadi Rum. Miał to być nasz drugi biwak na pustyni. Most skalny rozpościera się między szczeliną na znacznej wysokości. Posiadaliśmy dokładny wydruk trasy do tego miejsca odnaleziony w Internecie. Niestety, mimo przyczepności piaskowca z którego zbudowany był momentami pionowy szlak, z plecakami, które uniemożliwiały swobodne ruchy nie daliśmy rady dotrzeć do celu. Oznaczenie szlaku to wyrzeźbione w skale i wytarte kamieniami strzałki oraz kopce ułożone z kamieni. Wedle informacji znajdującej się na znaku chęć wejścia należy zgłosić w Visitor Center. Na „lekko” z pewnością szlak nie byłby na tyle trudny, abyśmy nie mogli go pokonać. Niestety udając się na wielodniowe wyjście musieliśmy zadbać o nasz ekwipunek.

Miejsce docelowe tego dnia znajdowało się około 15 minut od wejścia na stromy szlak w kierunku skalnego mostu Burdah – podstawy góry. Doszliśmy na tyle wysoko na ile zdołaliśmy się wspiąć. Stamtąd obserwowaliśmy fantastyczną scenerię pustyni Wadi Rum podczas wschodu i zachodu słońca.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Mniej turystyczna część pustyni Wadi Rum o zachodzie słońca.
Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Pustynia Wadi Rum w Jordanii: nasz namiot na skale.

Most Skalny Um Fruth

Um Fruth Rock Bridge (7) – prawdopodobnie najpopularniejszy most skalny na pustyni oraz jedna z największych atrakcji Wadi Rum. Spotkaliśmy tam mnóstwo samochodów i turystów, którzy przyjechali, aby sfotografować się na tle formacji skalnej i wejść na jej szczyt.

Most Skalny Um Fruth na pustyni Wadi Rum.

Miejsce było bardzo ciekawe, jednak po obcowaniu z pustynną pustką zderzenie z tłumem turystów nie było wielką przyjemnością. Niemniej jest to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia.

Most Skalny Um Fruth na pustyni Wadi Rum, największe atrakcje Jordanii, największe atrakcje Wadi Rum
Most Skalny Um Fruth na pustyni Wadi Rum.

Czerwona wydma pod Jebel Qabr Amra

Czerwona Wydma i Skalna Brama (8) – kolejna miejscówka przypominała do złudzenia dalekowschodnie świątynie buddyjskie. Jest to obszar wyłożony czerwonym piaskiem, na który wróciliśmy po kilkunastu kilometrach wędrówki po beżowym piachu pustyni Wadi Rum. W towarzystwie misternie wykutych naturalnych wzorów na wysokich skałach jest zdumiewająco piękny.

Skalna Brama Czerwona pod górą Jebel Qabr Amra na pustyni Wadi Rum.

Little Bridge niedaleko Masywu Jebel Khazali

Little Bridge (9) – mały most wznoszący się na niewysokiej skale, łatwo dostępny o ciekawym kształcie. Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji, którą warto zobaczyć na pustyni Wadi Rum w Jordanii.

Most skalny Little Bridge na pustyni Wadi Rum niedaleko Masywu Khazali.
Little Bridge na pustyni Wadi Rum niedaleko Masywu Khazali.
Most skalny Little Bridge na pustyni Wadi Rum niedaleko Masywu Khazali.
Most skalny Little Bridge na pustyni Wadi Rum niedaleko Masywu Khazali.

Kanion Khazali

Kanion Khazali (10) – niewielki kanion wcinający się w masywną górę Jebel Khazali wznoszącą się na około 1650 m n.p.m. oferuje oprócz ładnych widoków również ciekawą trasę, która prowadzi przez wypełnione wodą niecki. Nie jest głęboki, zaś przejście do punktu końcowego zajmuje około 5 minut.

Masyw Jebel Khazali

Masyw Jebel Khazali (11) to góra wystająca z pustyni, stanowiąca jedną z dominant krajobrazowych pustyni Wadi Rum. Góra ta przypominała mi swego rodzaju świątynię natury, a z odległości kanion przecinający płaskie ściany wyglądał jak skalna brama. Można stąd również dostrzec wioskę Rum oraz górę Jebel Um Ejil przypominającą wielki statek.

Masyw Jebel Khazali - jedna z największych atrakcji pustyni Wadi Rum.
Masyw Jebel Khazali – jedna z największych atrakcji pustyni Wadi Rum.

Czerwona Wydma nieopodal wioski Rum

Czerwona Wydma (12) – ostatnie miejsce jakie wybraliśmy na nocleg podczas wędrówki po pustyni Wadi Rum. Znaleźliśmy tam osłonięte wcięcie w skale, które dobrze chroniło nas podczas nocnego silnego wiatru. Biwak w tym miejscu był naprawdę świetną decyzją.

Czerwona Wydma nieopodal wioski Rum
Czerwona Wydma nieopodal wioski Rum.

Zaskoczyła mnie liczba ludzi, którzy znajdowali się na wydmie. Oprócz wspinaczki na punkt widokowy na szczycie, uprawia się na niej także inne aktywności, w tym jazdę na desce – sandboard. Wniesienie oferuje piękne widoki na okolicę, a wieczorem naprawdę przypomina Mars. Jest to jedna z największych atrakcji Wadi Rum, łatwo dostępna z beduińskich campów.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Czerwona Wydma nieopodal wioski Rum po wschodzie słońca.
Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Czerwona Wydma nieopodal wioski Rum o świcie.

Jeszcze przed zachodem słońca wydma opustoszała i nie przypominając stanu za dnia dawała poczucie łączności z przyrodą. Z przyjemnością obserwowałem fantastyczne ripplemarki wyrzeźbione na piachu przez wiatr i ciągle przewiewające się, błyszczące w słońcu drobiny piasku. Moim zdaniem to jedno z najpiękniejszych miejsc pustyni Wadi Rum w Jordanii. Kilkadziesiąt minut po zachodzie słońca teren nabrał niezwykłych barw.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii, nocleg na Wadi Rum, największe atrakcje na Wadi Rum, mapa szlaku Wadi Rum, Wadi Rum trekking, Wadi Rum dla fotografów, dojazd na Wadi Rum, koszty Wadi Rum, zwiedzanie Wadi Rum, wycieczka Wadi Rum, ciekawe miejsca na Wadi Rum, czerwone wydmy
Pustynia Wadi Rum o zmierzchu.

Podsumowanie

Pięć dni fotograficznej wędrówki po pustyni Wadi Rum, polegając wyłącznie na wcześniejszym przygotowaniu i wzajemnej współpracy, będąc na łasce natury, której oblicza wcześniej w ogóle nie znałem to najpiękniejszy czas, jaki mogłem dotąd spędzić z aparatem w ręku. Miałem zaszczyt obserwować zachody i wschody słońca w miejscach naprawdę wyjątkowych. Mogłem także walczyć z nocnymi wichurami i pyłem, odnajdywać się wśród skalnych labiryntów. Ta przygoda była dla mnie fascynująca pod wieloma względami. Była to moja pierwsza wizyta w Azji, pierwszy wyjazd do kraju arabskiego, pierwszy trekking po pustyni, pierwszy autostop, a także pierwsze dzikie biwaki. Jestem niesamowicie dumny z tego, że z balastem ważącym połowę mnie samego przeszedłem całą założoną trasę po pustyni Wadi Rum bez jakichkolwiek problemów, choć bałem się nawrotu rwy kulszowej.

Dzięki Karol za oszałamiającą podróż i wsparcie podczas ogarniania i realizacji wyjazdu!

Wadi Rum jest z pewnością miejscem, do którego wrócę, a przynajmniej mam ogromną nadzieję, że kiedyś jeszcze je odwiedzę. Jest kilka miejsc, których nie zobaczyłem i nie doświadczyłem. Wcześniejszy obraz pustyni jako jałowego miejsca, nieprzyjaznego dla życia zmienił się za sprawą tych wszystkich sytuacji w jedno z najpiękniejszych miejsc przeze mnie odwiedzonych.

buy coffee to

2 thoughts on “Pustynia Wadi Rum w Jordanii: trekking, dojazd, biwak oraz mapa szlaku. Co zobaczyć na Wadi Rum?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *