Tien-Szan na narty i górskie wędrówki. Kurort Shymbulak oraz Przełęcz Talgar, Kazachstan

Tien-Szan na narty i górskie wędrówki. Kurort Shymbulak oraz Przełęcz Talgar, Kazachstan

Zima, jak krótko możemy w Polsce się nią cieszyć. Biały puch trzeszczący pod stopami, mróz szczypiący w uszy, nos i policzki, idealnie ośnieżone stoki, naturalne lodowiska. Niestety w naszym kraju to coraz rzadsze okoliczności.

Patrząc na zimową mapę świata, możemy dostrzec wiele alternatyw dla naszych rodzimych i okolicznych spotów idealnych pod “białe szaleństwo”. Jednym z nich jest ośrodek narciarski Shymbulak (ShymbulaqШымбұлақ) w południowo-wschodnim Kazachstanie.

Panorama Ałatau Zailijskiego z przełęczy Talgar (3200 m n.p.m.).

Shymbulak znajduje się w Ałatau Zailijskim w Tien-Szanie – niebiańskich górach, które rozciągają się na długości około 2500 kilometrów w Azji Centralnej. Tienszan podzielony jest między Kazachstan, Chiny, Kirgistan i Uzbekistan. Najwyższym szczytem Tienszanu jest Szczyt Zwycięstwa (7439 m n.p.m.) wzbijający się w niebo na granicy Kirgistanu i Chin. Łańcuch składa się z 9 pasm, a każde z nich jest kosmicznie widokowe.

Podczas mojej grudniowej wizyty w Kazachstanie miałem ogromną przyjemność spędzić kilka dni w towarzystwie jednej z “niebiańskich metropolii” w zachodniej części Tienszanu – Ałatau Zailijskim. Konkretnie na Przełęczy Talgar (3200 m n.p.m.) spinającej wysokie, zmrożone szczyty Ałatau, 2415 metrów ponad dwumilionową, byłą stolicą kraju – Ałmaty.

Panorama Ałmaty z Przełęczy Talgar (3200 m n.p.m.).
  • Dojazd do ośrodka narciarskiego Shymbulak i na Przełęcz Talgar.

Obecnie kwestia dotarcia do tego miejsca jest dość skomplikowana i czasochłonna, jednak “dla chcącego nic trudnego”! Z Polski można dostać się do Kazachstanu bezpośrednim połączeniem LOT-u z Warszawy do Astany (Nur-Sultan). Połączenia te realizowane są 3 razy w tygodniu – w poniedziałek, środę i piątek. Oczywiście istnieją inne możliwości przylotu, między innymi przez Mińsk, Moskwę, czy Frankfurt nad Menem. W przypadku LOT-u czeka nas przesiadka w Astanie w kierunku Ałmaty, gdzie można dolecieć kilkoma liniami lotniczymi (m.in. Air Astana, FlyArystan), a loty odbywają się z dużą częstotliwością.

Od 2021 roku w siatce PLL LOT ma pojawić się bezpośrednie połączenie z Warszawy do Ałmaty.

Z centrum Ałmaty można z łatwością dostać się już pod oddaloną około 25 km Przełęcz Talgar busami i marszrutkami. Przystanki, z których odjeżdża autobus numer 12 pod samą stację kolejki na Shymbulak, mieszczą się obok Hotelu Kazachstan i Dostyk Plaza. Bilety można kupić u kierowcy, w 2018 roku kosztowały 150 tenge (1,50 zł). Na przełęcz prowadzą szlaki, ale znacznym ułatwieniem jest kolejka gondolowa, szczególnie w przypadku narciarzy czy snowboardzistów.

Ceny biletów są zróżnicowane względem miejsca dotarcia (istnieją poziomy “wysiadkowe”) oraz wieku podróżujących, można sprawdzić je na oficjalnej stronie kurortu. Przelicznik kazachskiej waluty – tenge, jest bardzo prosty. Od ceny wystarczy odjąć dwa zera (1 złoty = 0,01 tenge).

Kolejka na Przełęcz Talgar z panoramą Ałmaty.

Na najwyższy punkt resortu można dostać się kolejką z dwiema przesiadkami. Jest to opcja “Combi 1 + Combi 2 at both ends“, która w wariancie dla górskich wędrowców kosztuje 3500 tenge, czyli 35 złotych za osobę dorosłą w dwie strony.

  • Karnety i warunki do uprawiania sportów zimowych (narciarstwo, snowboarding, łyżwiarstwo).

Shymbulak jest największym ośrodkiem narciarskim w całej Azji Centralnej. W 2011 był jedną z aren rozgrywających się w Ałmaty Zimowych Igrzysk Azjatyckich. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów zimowych od listopada do maja. Temperatury są łagodne, a śniegu i słońca jest pod dostatkiem! Stoki oferują 900-metrowe nachylenie i 12-kilometrowe trasy zjazdowe. Znajduje się tam także hotel dla osób, które chciałby spędzić więcej czasu w ośrodku i nie wracać do Ałmaty.

Wyciąg narciarski pod Przełęczą Talgar (3200 m n.p.m.).

Ceny karnetów sportowych wahają się w zależności od okresu narciarskiego w sezonie, liczby dni i wieku. Można sprawdzić je na stronie internetowej kurortu w zakładce Season subscriptions.

Oprócz tras zjazdowych do dyspozycji miłośników sportów zimowych jest także lodowisko Medeu, największe wysokogórskie lodowisko świata. Przeznaczone jest ono głównie do łyżwiarstwa szybkiego oraz bandy, ale poza okresami treningowymi i wydarzeniami sportowymi jest dostępne dla wszystkich. Ze względu na idealną jakość lodu ściągają tutaj łyżwiarze z całego świata celem pobicia rekordów. W tym miejscu pobito ponad 200 światowych rekordów szybkości w różnych konkurencjach sportowych rozgrywanych na lodzie. Fantastyczną jakość lodu zawdzięcza się krystalicznie czystej wodzie pochodzącej ze źródeł położonych wysoko w skałach Tienszanu.

Lodowisko jest otwarte cały rok. Można szusować po nim zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest jedną z topowych atrakcji turystycznych w kraju.

  • Turystyka wysokogórska piesza.

Przełęcz Talgar to wspaniały punkt widokowy na okoliczne wysokie szczyty Ałatau Zailijskiego. Rozpościerają się z niej panoramy lodowców oraz surowych skał Tienszanu, a także Ałatau Dżungarskiego, miasta Ałmaty i bezkresnych stepów Kazachstanu.

Panorama Ałatau Zailijskiego z Przełęczy Talgar (3200 m n.p.m.)

Gęsta sieć szlaków w Ałatau Zailijskim oferuje niesamowite doświadczenia. Z samej przełęczy można dostać się w kilka widokowych miejscówek, między innymi na szczyty Shymbulak (3426 m n.p.m.), Bashuta (3316 m n.p.m.), Abaya (4010 m n.p.m.) i inne. Ciekawą opcja jest także (początkujący w Ałmaty, stamtąd 3/4-dniowy) szlak trekkingowy prowadzący nad Wielkie Jezioro Ałmackie (Big Almaty Lake), którego opis znajdziecie na stronie Caravanistan. Biwakowanie w Kazachstanie jest legalne (absurdem byłoby zabronienie biwakowania w kraju ludów koczowniczych!).

Lodowce spływające z okolic Piku Gvardeytsev

Sama przełęcz oferuje także ciekawe kulturowe doświadczenia. Można zajrzeć tam do restauracji stylizowanej na tradycyjną jurtę, napić się ciepłej i słodkiej kazachskiej herbaty oraz posłuchać pana Kazacha grającego romantycznie na narodowym instrumencie – dwustrunowej dombrze.

Restauracja w jurcie na Przełęczy Talgar.
Piękne wnętrze wysokogórskiej jurty.

W jurcie można przyodziać tradycyjne kazachskie stroje (czapany) i zapozować do sesji zdjęciowej rodem z Vogue Kazakhstan!
Na przykład z Kasią Będzińską i Michałem Ostrowskim!

Podczas pobytu w Kazachstanie towarzyszył mi plecak Vaguard Veo Select49, który dzięki swojej wytrzymałości, pojemności, wygodnemu i eleganckiemu dizajnowi pozwolił na komfortowe przemierzanie Kazachstanu bez obawy o uszczerbek sprzętu. Spójrzcie jak pięknie prezentuje się na tle Tienszanu!
Plecak możecie zakupić w internetowym sklepie Sigmy o tutaj.

Kazachstan oczarował mnie do kości.

Zaśnieżone, wysokie szczyty jednego z najwyższych pasm górskich na Ziemi, pełne lodowców, krystalicznych strumieni, obfite w zapierające dech w piersiach panoramy sprawiły, że państwo to, z całymi swoimi dobrami naturalnymi i kulturowymi, wskoczyło szybko i odważnie na szczyt mojej listy ulubionych destynacji podróżniczych!

Mam nadzieję szybko tam wrócić, bo to 9 największe państwo świata kryje w sobie mnóstwo rajskich obszarów!

Patryk Bieganski

2 thoughts on “Tien-Szan na narty i górskie wędrówki. Kurort Shymbulak oraz Przełęcz Talgar, Kazachstan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *