2. Góry Świętokrzyskie.

2. Góry Świętokrzyskie.

Kielce, Kielce, Kielce! Gdzieście były tyle czasu?

Tydzień temu postanowiłem odwiedzić Góry Świętokrzyskie. Kiedyś już tam byłem ale mało co pamiętałem. Wiadomo, wycieczka szkolna, 6 klasa – najlepiej i najciekawiej w autobusie..

Jechałem z nastawieniem dość obojętnym, wręcz z lekką niechęcią. Zdziwiłem się. Bardzo!
Dojechałem do Kielc po ciemnościach i nawet dobrze, że o tym czasie – to miasto w nocy jest 40 razy piękniejsze niż w dzień! („Po ciemku nie widać jak jest brudno” – tak sobie pomyślałem).

wpid-img_20140613_230543.jpg
Bazylika katedralna.

Rano ruszyłem w miasto. Po paru krokach stwierdziłem, że jeszcze śpię. Dlaczego? Kielce okazały się tak czyste, że gdyby upadł mi lód na chodnik to chyba bym go podniósł i zjadł.

DSC_0006

Liczba ludności: 201 363 (wikipedia.org) – „mało, pewnie nic tam nie ma”. Jest, jest!

Po pierwsze Góry Świętokrzyskie to raj dla geografów/geologów. W mieście (w mieście!) znajduje się aż 5 rezerwatów z czego najciekawszym i najpopularniejszym jest Kadzielnia, gdzie można podziwiać „kilka” skamieniałości organizmów żyjących na tych terenach kilka lat (no jakieś 350 milionów) temu, parę metrów pod powierzchnią cieplutkiego morza na dość dużej rafie koralowej. Kolejno odlicz: koralowce, trylobity, ryby pancerne, stromatoporoidy.

2014-06-14 13.35.55

Można zajrzeć w głąb miasta. Wstęp na trasę kosztuje 10 zł (normalny), ulgowy 8 zł. Dostępne jest zwiedzanie trzech jaskiń: Prochownia, Odkrywców i Szczelina. W Kadzielni znajduje się aż 25 jaskiń! To dużo.

Idąc korytarzami można podziwiać piękne rzeźby (autor: natura), które tworzyły się przez tysiące lat. Warto odwiedzić ten rezerwat przed wizytą w Jaskini Raj, bo po zobaczeniu tego co znajduje się tam można być trochę zawiedzionym. Niemniej jednak naprawdę zaleca się zobaczyć to czego nie zobaczycie nigdzie indziej.

DSC_0024

Pozostając w granicach miasta ruszamy na rynek!

Kielce mają ponad 900 lat. Jako miasto istnieją od XIV wieku. Nie ma konieczności zwiedzania go z przewodnikiem ale jeśli kiedyś chcielibyście na miejscu dowiedzieć się co nie co o historii to zerknijcie na wystawę ustawioną na rynku, zawiera ona opisy najważniejszych wydarzeń z przeszłości i ciekawe informacje o mieście.

DSC_0014

Rynek kielecki jest zdecydowanie pro-obywatelski. To idealne miejsce do spotkań. Bardzo miło leży się na ustawionych tam ławeczkach i hamakach (wypróbowane). W gorący dzień można ochłodzić się w ciekawie zaprojektowanej fontannie i nie grozi za to mandacik od przeszanownej straży miejskiej.

Po odpoczynku polecam spacer ulicą Henryka Sienkiewicza, miłym deptakiem z kilkoma sklepami, gdzie można nabyć pamiątki ludowe #takbardzonatopie lub po prostu je pooglądać (to zazwyczaj robię) bo ceny raczej nie zachęcają do ich nabycia.

DSC_0016

Symbolem stolicy woj. Świętokrzyskiego jest barokowy Pałac Biskupów Krakowskich (obecnie częściowo w remoncie) z pięknym ogrodem włoskim.

DSC_0007

Zaraz obok znajduje się bazylika katedralna. Jest jednym z najcenniejszych zabytków Kielc.

DSC_0003

Nieopodal katedry mieści się Muzeum Wsi Kieleckiej, opłaty za wstęp nie są jednakowe, aby nie zajmować miejsca na ciekawsze informacje zapraszam na stronę muzeum: http://mwk.com.pl/pl/oferta/cennik/. Jeśli kochacie wieś i folklor tak samo jak ja to na pewno powinniście tam zajrzeć!

Kielce są bardzo nowoczesnym miastem, na pożegnanie (bo teraz ruszamy w stronę Chęcin) można pomachać Targom Kieleckim, które zaraz po Międzynarodowych Targach Poznańskich są drugim najważniejszym w Polsce ośrodkiem wystawienniczym.

P.S. Dla miłośników zakupów polecam Galerię Korona Kielce, młode- dwuletnie centrum handlowe z mega pyszną pizzą na 2 piętrze.

16.7 kilometrów na południowy-zachód od Kielc znajdują się Chęciny. Malutkie miasteczko z potężnym zamkiem. Na dzień dzisiejszy jest niestety zamknięty dla zwiedzających z powodu remontu. Bilet normalny do zamku kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł (2012 r.). Dostępne są również bilety grupowe i rodzinne: http://zamekcheciny.pl/godziny-otwarcia-bilety-wstepu-cennik-2014/.

DSC_0023

Na szczęście od dawien dawna interesuje się średniowieczem i z wycieczki wcześniej wspomnianej pamiętam jak strzelałem tak z łuku (fajna atrakcja!), zamek żył, nie są to opuszczone ruiny. Chęciny były miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, starszym od Kielc o 39 lat.

Ciekawostką dotyczącą miasteczka jest to, że gdyby nie II wojna światowa mielibyśmy u siebie nie jedno morze a aż dwa! Ciocia wikipedia chętnie Wam to wyjaśni w skrócie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Morze_Ch%C4%99ci%C5%84skie.

Wracamy do Kielc. Ale, ale! Nie tak szybko.

6.3 km od Chęcin (po lewej stronie dla sprecyzowania) zjeżdżamy do Jaskini Raj. Miejsca, które TRZEBA odwiedzić, inaczej to tak jak „być w Rzymie i papieża nie widzieć”. No prawie.

Najsłynniejsza jaskinia w Polsce kryje w sobie bogactwa, które zapierają dech w piersiach. Mianowicie niezliczoną ilość form krasowych i szaty naciekowej. Od magicznych draperii, przez stalagmity, stalaktyty, stalagnaty, perły jaskiniowe, pola ryżowe po najróżniejsze rodzaje nacieków. Oprócz atrakcji geologicznych bezpośrednio przy wejściu do jaskini możemy dowiedzieć się dość sporo o neandertalczykach, którzy przez pewien okres czasu byli mieszkańcami Raju. Przy parkingu znajduje się Pierwsze Centrum Neandertalczyka – tam za 11/14 zł poznacie naszego ziomka bardzo dokładnie, przywitacie się z koleżką mamutem i dowiecie się o najnowszych odkryciach w dziedzinie neandertologii (lubię tworzyć nowe słowa). Zwierzający z biletem do Raju mają zniżkę.

jaskinia_raj_1600x1200
(źródło: http://swietokrzyskie.travel/data/mp/_tapety_1600/1916/jaskinia_raj_1600x1200.jpg) w jaskini zaraz fotografowania:(

Wejścia do jaskini odbywają się od wtorku do niedzieli co 15 minut. Przed przyjazdem na miejsce warto zarezerwować bilet na kilka dni wstecz. Jest jednak możliwość doklejenia do którejś z niepełnych grup na chwilę przed wejściem, jednak jest to ryzykowne.

Ceny biletów i rezerwacje: http://jaskiniaraj.pl/pl/rezerwacje.html .

Jedziemy do Kielc! ale tylko po to by przez nie przejechać. Następny krzyżyk na trasie stanowi najwyższy punkt Gór Świętokrzyskich- Łysica (612 m n.p.m.). Jest częścią Świętokrzyskiego Parku Narodowego położonego 23 km od Kielc. Główną atrakcją góry są gołoborza- rumowiska skalne.

Z czego najbardziej znane są Góry Świętokrzyskie? Z legend o czarownicach, sabatach, czarnej magii, paktach z diabłem. A gdzie najchętniej spotykały się wiedźmy? Na Łysej Górze.

DSC_0047

Wzniesienie już od czasów wczesnego średniowiecza stanowiło ważny ośrodek kultu religijnego. Przypomina o tym „wał kultowy”, który otacza pierścieniem szczyt góry. Zbudowany jest z głazów pochodzących z tamtejszych gołoborzy. Świątynia znajdująca się na szczycie jest opisywana przez Jana Długosza tak: „Na jej szczycie znajdować się miała bożnica w bałwochwalstwie żyjących Słowian, gdzie bożkom Lelum i Polelum ofiary czyniono i podług innych czczono tu bożyszcza: Świst, Poświst, Pogoda…”.

DSC_0027

Dziś szczyt otaczany jest kultem nie wierzeń słowiańskich, a chrześcijańskich. Stosowane są trzy zamienne nazwy: Łysa Góra, Łysiec oraz Święty Krzyż. Z pewnością najważniejsze jest to trzecie określenie, to właśnie od niego pochodzi nazwa województwa świętokrzyskiego. Po wdrapaniu się na górę = zaliczeniu gołoborzy i ominięciu 157 metrowej wieży RTV, dochodzimy do jednego z najważniejszych miejsc regionu – Bazyliki Mniejszej pw. Trójcy Świętej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (długa nazwa). Jest to najstarsze polskie sanktuarium, zostało założone już w XII wieku.

DSC_0063

W Kaplicy Oleśnickich znajdują się kawałki Krzyża Świętego, na którym według podań został ukrzyżowany Chrystus. Badania potwierdzają pochodzenie drewna z I wieku n.e.

DSC_0058d

Wstęp do sanktuarium jest bezpłatny (a jeśli płatny to coś mnie ominęło..). Do zwiedzania udostępniony jest również klasztor.

DSC_0054

W podziemiach bazyliki znajduje się trumna księcia Jeremiego Wiśniowieckiego i zakonników. Wstęp do krypt to symboliczna złotówka (ulgowy) i 2 zł za bilet normalny.

DSC_0060d

W tym szczególnym miejscu kończy się moja wycieczka po Górach Świętokrzyskich – najstarszych polskich górach. Wymienione wyżej atrakcje turystyczne (oprócz wejścia na Łysicę) obleciałem w 1 dzień. Zwiedzanie rozpocząłem o godzinie 9, zakończyłem koło godziny 20. Na spokojnie polecam wybrać się w te tereny (jakże przyjemne i błogie) na 2-3 dni żeby w pełni rozkoszować się przepięknymi miejscami. Koniecznie zwiedźcie! Polska jest piękna.

Czołem!

zdjęcia: www.facebook.com/bieganskifoto

Patryk Bieganski

2 thoughts on “2. Góry Świętokrzyskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *