4. „Litwo, ojczyzno moja..”

4. „Litwo, ojczyzno moja..”

Rok temu wracałem z Wilna. Pięknego Wilna!

DSC_0166hj

Stolica Litwy. Liczba mieszkańców ok. 523 tysiące (prawie dorównuje pod tym względem Poznaniowi!). Założone w 1323 roku, 64 lata później otrzymało prawa miejskie.
Nie trzeba chyba wspominać, że przez długi okres czasu Wilno było miastem „naszym”, jadąc tam dzisiaj nie musimy długo szukać aby znaleźć w nim polskie akcenty.

Na zwiedzanie Wilna przeznaczyłem 2 dni. Nie za mało, nie za dużo. W sam raz.

DSC_0364

Zazwyczaj szukając atrakcji w miastach od razu rzucamy się na starówki. Tak też było tym razem. Stare miasto w Wilnie nie jest wielkie, jest za to miłe i klimatyczne. Wąskie uliczki, ciekawe budynki, restauracje – idealne miejsce na spacer. Od 1994 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

20130710_223220_LLS

Na szczególna uwagę zasługuje tam kilka dość znaczących obiektów, tak samo ważnych dla Litwinów jak i dla nas – Polaków.

A jak wygląda Stare Miasto z góry? Jak wygląda Wilno? Wystarczy wjechać kolejką (lub ewentualnie wdrapać się) na górę Giedymina. Na jej szczycie zbudowano Zamek Górny, z niego właśnie możemy podziwiać panoramę stolicy. Naprawdę piękny widok.

DSC_0414

Katedra Wileńska. Jest miejscem pochówku książąt litewskich oraz polskich królów. W grobowcach wewnątrz świątyni spoczywają m.in. król Aleksander Jagiellończyk i królowa Barbara Radziwiłłówna, znajduje się tam też serce króla Władysława IV Wazy.

DSC_0340

Pierwsza budowla powstała tutaj w II Polowie XIII wieku. Kilkukrotnie burzona i niszczona w 1801 roku przyjęła obecny klasycystyczny wygląd. W 1950 roku sowieci zamknęli ją i przekształcili na magazyn. Na szczęście otwarto ją ponownie w 1985 r.

20130710_222644

Wewnątrz katedry mieści się kilka kaplic, z których najciekawszą jest Kaplica św. Kazimierza, złożone są w niej relikwie świętego, patrona Rzeczpospolitej Obojga Narodów. To właśnie w jej podziemiach pochowani są polscy władcy.

DSC_0336

Przy budynku katedry znajduje się Zamek Dolny zbudowany w stylu renesansowym w XV wieku.

DSC_0406

Kilka metrów dalej, mijając Pałac Prezydencki docieramy do Uniwersytetu Wileńskiego. Założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego wykształcił takich orłów jak np. Adam Mickiewicz czy Ignacy Domeyko. Wykładał na nim m.in. Piotr Skarga, którego imieniem nazwano dziedziniec uniwersytetu. Obecnie jest największym uniwersytetem Litwy oraz jednym z najstarszych w Europie Wschodniej. Niestety wstęp za jego mury jest płatny.
Oprócz budynku uczelni w kompleks uniwersytetu wchodzi Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty ufundowany przez króla Władysława Jagiełłę.

DSC_0454   DSC_0462

Niedaleko uniwersytetu, w 1753 roku wybudowano Kościół Świętego Ducha. Jeden z niewielu kościołów wileńskich, który działał nieprzerwanie jako świątynia katolicka zarówno podczas zaborów jak i sowieckiej okupacji. Jest też jedynym kościołem, w którym dziś sprawuje się msze święte w języku polskim. Znajdował się tam słynny obraz Jezusa Miłosiernego, który w 2005 roku został przeniesiony do położonego blisko kościoła Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

DSC_0513

„Kilka” kroków dalej, „kilka” lat wstecz mieszkał Adam Mickiewicz. Chyba nie musze pana przedstawiać.

DSC_0519

Idąc wzdłuż ulicy Vokieciu docieramy na rynek z klasycystycznym ratuszem.

W południowo-wschodniej części placu znajduje się barokowy kościół Świętego Kazimierza Królewicza zbudowany na początku XVII wieku.

DSC_0504

Kierując się dalej na południowy-wschód wchodzimy na ul. Ostrobramską. To właśnie na jej końcu znajduje się miejsce szczególne dla Polaków.

Jednak najpierw zachęcam do odwiedzenia Monasteru Św. Ducha. Działa on nieprzerwanie od 1609 roku. W głównej nawie cerkwi znajdują się relikwie świętych męczenników wileńskich. Świątynia obecnie utrzymana jest w stylu klasycystycznym.

DSC_0497

Naprzeciwko prawosławnego monasteru widzimy grekokatolicka Cerkiew Św. Trójcy i Klasztor Bazylianów (tak, tak, to ten wspomniany w „Dziadach”).

DSC_0501

W końcu docieramy do bramy miasta. Bramy szczególnej – Ostrej Bramy. Wewnątrz niej znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej pochodzącym z XVII wieku. Jest on jednym z symboli chrześcijaństwa na Litwie i w Polsce. Wokół obrazu powieszono wota dziękczynne, jednym z nich jest tabliczka ofiarowana przez Józefa Piłsudskiego, na której widnieje napis „Dzięki Ci Matko za Wilno”. Jest to jeden z niewielu obrazów Maryi, na którym jest sama, bez Jezusa.
O wizerunku można przeczytać u Mickiewicza:
Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem,
(Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę
Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę
I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu
Iść za wrócone życie podziękować Bogu),
Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono.
Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz, Inwokacja
Również w tej bramie po raz pierwszy został wystawiony publicznie Obraz Jezusa Miłosiernego.

DSC_0486  DSC_0481

Wiele świątyń starego miasta w okresie sowieckiej okupacji pełniło funkcje.. magazynów lub muzeów (np. muzeum ateizmu w Kościele Św. Kazimierza).

Poza murami starego miasta na początku XX wieku zbudowano Synagogę Chóralną. Jest to jedna ze 110 żydowskich świątyń wybudowanych na terenie miasta. Czynna po dziś dzień.

DSC_0506

1 kilometr na południowy wschód od Ostrej Bramy znajduje się Cmentarz na Rossie, jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Pochowano tam m.in. Adama Jochera, Euzebiusza Słowackiego, Joachima Lelewela, czy matkę Józefa Piłsudskiego, w której grobie złożono urnę z sercem marszałka.

Po drugiej stronie starówki możemy podziwiać piękna gotycką budowlę – Kościół św. Anny. Podobno Napoleonowi tak bardzo się on spodobał, że z chęcią przeniósłby go do Paryża!

DSC_0523

Wyjeżdżając już z Wilna w stronę granicy z Polską żegna nas 327 metrowa wieża telewizyjna. Symbol oporu Litwinów przeciw Armii Radzieckiej.

DSC_0327

28 km od stolicy Litwy leży miasteczko Troki. Miejscowość ta stanowi największe skupisko Karaimów na Litwie. Możemy tutaj oglądać prawdziwe kolorowe karaimskie domki oraz kinesę – karaimska świątynię. Nie jest to rezerwat, a normalne litewskie miasto (pozdrowienia dla Amerykanów :)).
Troki położone są nad jeziorem Galwe, na nim znajduje się ok. 20 wysp, na jednej z nich wznosi się piękny zamek. Zbudowany w II poł. XIV wieku. To tutaj mieściła się druga stolica Litwy (pierwszą był Kiernów). Zamek naprawdę robi wrażenie! Z resztą zobaczcie sami:

DSC_0549 

DSC_0654  DSC_0653

Dopiero po zwiedzeniu każdej sali możemy ruszyć dalej. Zatrzymajmy się na chwilę w Kownie. Dosłownie na chwilę żeby przejść spacerkiem przez stare miasto do zamku zbudowanego w XIV wieku. Spacerując zwróćcie uwagę na gotycki Dom Perkuna! Godne uwagi są też Archikatedra śś. Piotra i Pawła oraz Kościół św. Michała Archanioła.
Kowno w okresie międzywojennym było stolicą Litwy, kiedy Wilno znajdowało się w granicach Polski.
Szczerze to nie ma tutaj za wiele do zwiedzania. A może jest, a nie wiem o tym? Chętnie się dowiem jeśli znacie jakiś ciekawy obiekt.

DSC_0188 DSC_0205 DSC_0208

DSC_0227 DSC_0303

Tutaj kończymy krótką wycieczkę po Litwie. Mam nadzieję, że się podobało.
Do zobaczenia! Może we Lwowie..?

zdjęcia: www.facebook.com/bieganskifoto

Patryk Bieganski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *